Mandlevest Mandlevest komentáře u knih

Fazóna Fazóna Miika Nousiainen

Tohle byl svěží a originální příběh a já se těším z toho, že s klidným svědomím budu zase doporučovat:-). Kdyby knihu Fazóna někdy někdo zfilmoval, měla by v podtitulku určitě napsáno "hořká komedie". Při čtení jsem se často usmívala, autor umí skvěle vypointovat běžné rodinné situace, ale pustil se (a dle mého) se ctí a bez patosu a kýče, do situací méně běžných neřkuli jemně řečeno nestandardních :-). Jeho tři hrdinové, kamarádi v nejlepších letech, bojují s nepřízní osudu každý po svém a autor je má rád, i ta ironie, která sem tam knihou probleskne, je taková něžná a laskavá:-) a vůbec celá knížka pro mě byla pohlazením po duši. Moc děkuji alzbeta4340 a IVANA0123, které mě svými pěknými komentáři ke knize přivedly. A tak i já posílám tato doporučení dál. Není to žádné složité čtení, ale určitě pobaví a potěší a to je více jak dost.

04.08.2023 5 z 5

Hory zpívají Hory zpívají Nguyen Phan Que Mai

Ještě že byl včera úplněk a ten já si každý měsíc nedobrovolně vychutnávám často až do ranního kuropění:-). Ale včera mi to vůbec nevadilo, strávila jsem ho se statečnou ženou jménem Dieu Lan a její vnučkou Huong, v zemi, o které jsem až tolik nevěděla, o Vietnamu. A bylo to strhující čtení, které jsem prožívala spolu s těmito ,zejména, mentálně silnými ženami a také jejich nejbližšími. Kniha je napsána krásným jazykem ( opravdu tleskám překladu), ale nijak složitým, bude se Vám číst krásně a dojem z příběhu ještě umocní. O příběhu samotném se dočtete v docela podrobné anotaci, já ji vynechala a udělala jsem dobře. Nechala jsem se vést pouze vyprávěním babičky Dieu Lan a její vnučky Huong, po cestách plných bolesti, strádání, pokory, ale i hrdosti a zejména mateřské lásky, která nezná hranice. Po strastiplné cestě, jakou dějiny 20. století lidu této houževnaté a pracovité země přichystaly. Tohle je nádherná kniha, kterou přečtete jedním dechem, nenechte si ji ujít. Po Celeste Ng další skvostná autorka, kterou jsem letos objevila. A tak už jen posílám velké doporučení.

02.08.2023 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Další kniha mé oblíbené autorky a opět nezklamala. Uvědomila jsem si, že české autory vyhledávám čím dál více a objevila jsem několik talentů, ke kterým se určitě budu vracet, ale neplatí to u české detektivky. Tam mám velké mezery a v podstatě čtu jen Michaelu Klevisovou. Nevím čím to je, ale když jsem zkusila někoho jiného, zdálo se mi to naivní a prvoplánové a moc mě to nebavilo. To u této autorky nehrozí. Místo jednoduchých dialogů důsledně buduje atmosféru a lidskou duši, se všemi zákoutími, která si dovedete představit, zná dokonale. A tak jsem se s mírným napětím vydala, tentokrát, na Šumavu, do Jelení Hory. Výlet trval krátce, jen dva večery, ale stál za to. A já se přesouvám do Vietnamu, tam, kde Hory zpívají:-). A zvědavá jsem moc. No, není to čtení krásné?

01.08.2023 5 z 5

Zima nejistých nadějí Zima nejistých nadějí Jenny Bayliss

Romantika pro, spíše, zralejší ženy (ale nechci kategorizovat, dneska se to minimálně "nenosí" :-)), o lásce, přátelství, druhých šancích a také se tu bude vařit dobrá káva a něco malého k tomu, pro zahřátí anebo jen tak pro radost. Hlavní hrdinka Annie je "žena činu", nejde pro nějaké to peprné slovo daleko a "svou" druhou šanci uchopí pevně do svých schopných rukou a je odměněna. Nejen přátelstvím a respektem mnoha sousedů, ale zasáhne i do osudů některých z nich a nakonec i nějaký ten pan božský se najde :-). Sympatický příběh, který je napsán v duchu žánru romantiky, ale o něj přece (skoro) vůbec nejde. Musí Vám být sympatická hrdinka, s panem božským to musí jiskřit a osudy dalších obyvatel vesničky Willow Bay musí případné klišé spolehlivě naředit :-). Tady tomu tak bylo, takže vlastně spokojenost. A navíc ta obálka, podobný dřevěný maják jsem si vybojovala na nedávné dovolené, přes protesty spolucestovatelky o dalším "lapači prachu" :-)). Prostě tahle knížka mi sedla po všech stránkách a já doporučuji všem, kteří hledají nepřeslazenou romantiku a dobrý konec.

31.07.2023 4 z 5

Karneval zvířat Karneval zvířat Zuzana Dostálová

Ach jo. Já byla tak moc natěšená, kdo četl od autorky knihu Soběstačný, určitě pochopí. A tak očekávání byla poměrně vysoká. Ne, že by se Karneval zvířat špatně četl, to určitě ne, také je vidět, že autorka píše ze svého prostředí, které jí dělá radost, dokonale ho zná a psaní si jistě užívala. Ale já v knize, bohužel, nemohla najít to hlavní, a to příběh. Navíc žádná postava mě příliš nezaujala, počítaje v to i hodného Evžena. Bylo to trochu jako Účastníci zájezdu říznutí Dědinou od Petry Dvořákové, ač prostředí bylo zcela rozdílné. Asi rozumím tomu, co Zuzana Dostálová chtěla knihou sdělit, na co chtěla poukázat, ale mě se to nějak nedotklo, co víc, putování po jednotlivých koncertních sálech a cestování v autobuse se mi zdálo, po čase, trochu stereotypní a začínala jsem se nudit. Jedno velké plus však kniha určitě má, poslechla jsem si Karneval zvířat a to bylo skvělé. A tak konečný pocit, který si z knížky odnáším je ten, že si člověk nemá stěžovat, protože může být ještě hůř a umělci, v té naší krásné zemičce , rozhodně nemají na růžích ustláno. Zároveň mám ale neodbytný pocit, že to není to hlavní, co jsem si z knihy měla odnést. Škoda, ale tuto talentovanou autorku do budoucna určitě neopustím a budu se na její novinku zase moc těšit:-).

28.07.2023 3 z 5

Druhá žena Druhá žena Michael Robotham

Tohle je zase čtení, od kterého budete těžko odcházet, nejlépe si ho naplánujte na dovolenou či alespoň víkend:-). Joseph O' Loughlin pro mě už není, po těch devíti opravdu skvělých knihách této série, jen románová postava. Je něco jako dobrý soused, se kterým vždy ráda prohodím pár slov o životě a budu odcházet obohacená o zajímavé myšlenky a postřehy. Pan spisovatel, geniální Michael Robotham, někde napsal, že zamýšlel napsat jen samostatný román, ale potom se mu s dokonale nedokonalým klinickým psychologem Josephem nechtělo loučit a tak vznikla tato velečtivá, inteligentní, napínavá i dojemná krimi série. A tak se, za vděčné čtenáře, kterých není málo, přimlouvám, tohle snad není úplný konec? Joe by mi totiž taky chyběl. A tak se začtěte do dalšího, tentokrát, rodinného dramatu, s detektivní zápletkou. Potkáte v něm i Ruize, jehož nelze nemilovat :-), dcery Charlie a zejména Emmu, která po ztrátě nejbolestivější, bojuje se svými démony, ale i rodiče Josepha, kolem kterých se odehrává opět výborně vypointovaná detektivní zápletka. Výsledek: dokonalost. Tohle čtení budu doporučovat vždy a všude:-). A budu doufat, že nebude poslední v sérii. A abych nezapomněla, tuto sérii jsem objevila díky Vám, mí milí a inspirativní knižní přátelé zde, na DK, a za to Vám patří velký dík:-).

26.07.2023 5 z 5

Pocit hanby Pocit hanby Linda Castillo

Policejní náčelnice Kate Burkholderová patří k mým nejoblíbenějším literárním postavám a tak jí (resp. autorce) leccos odpustím. O to raději konstatuji, že tento díl žádnou shovívavost, abych hodnotila maximem, nepotřebuje. Přivítala jsem, že tento díl byl více detektivní, případ vraždy a únosu byl jasně nosnou částí příběhu a bylo méně retrospektivy do minulosti a také řešení milostného života Kate s Tomasettim, nějak se to pořád nechce pohnout směrem, který by si vděční čtenáři této velečtivé série určitě přáli. Ale chápu autorku, že má v plánu ještě několik dílů napsat, a tak si nechává pár es v rukávu. Ale upřímně, já bych si je nenechala (a nenechám) ujít tak jako tak :-). Spokojenost.

22.07.2023 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Víkend jsem strávila u sestry na Moravě, na chatě, kde mám své "neviditelné kořeny", protože jsme tam, jako děti , vždy s rodiči trávili velký kus prázdnin. V místě, světě div se, kde není mobilní signál, jen les vůkol, ticho a nebe plné hvězd. A já si s sebou, vzala jedinou knihu, tu, kterou milovala moje mamka, Vejce a já. Kdysi, před mnoha lety, jsem ji rozečetla, odložila a už se k ní nevrátila. Myslím, že jsem tenkrát do ní ještě "nedorostla". Nyní jsem si ji, v tom kraji bohem požehnaném, jak říká můj táta, vychutnala dokonale. Opět děkuji čtenářské výzvě, že mě vyzvala k tomuto literárnímu setkání. Bylo to čtení plné nostalgie, milé, vtipné, nadčasové a pro mě hodně emotivní.

18.07.2023 5 z 5

Záblesk ve tmě Záblesk ve tmě Stacy Willingham

Souhlasím s většinou komentářů, hodně zamotaný thriller, pořád se něco děje, ale leckdy za cenu, že hlavní hrdinka sem tam musí podlehnout touze zapít xanax vínem, aby občas něco zaspala, případně trpěla chorobnou podezřívavostí a kniha mohla být o několik desítek stran delší :-). Něco jsem uhodla, něco ne, ale je pravda, že kniha, byť dějem trochu schizofrenní, se četla moc dobře a já přesně tohle potřebovala. Něco čtivého, napínavého a nepříliš složitého. A tak hodnotím poměrně vysoko, sedlo mi to tak dokonale, že autorce dám určitě šanci v avizované novince. Navíc mám pro tyhle jižanské romány slabost, ta atmosféra, když se povede popsat, mě vždycky baví:-).

15.07.2023 4 z 5

Omluva nestačí Omluva nestačí Jane Bailey

Úplně jiná kniha než jsem očekávala. Musela jsem si k ní hledat cestu, která nebyla, tak jako příběh sám, jednoduchá. Drásalo mi srdce, když jsem četla, zejména, o dětství Stephanie. Autorka tuto část, která v knize převažuje, popsala opravdu naturálně. Dokázala jsem se do té malé, houževnaté holčičky, toužící po troše rodičovské něhy a přátelství absolutně vcítit. Cena, kterou za to v dospělosti platí , je nevyčíslitelná. Tohle není oddechové čtení, je to silný a strhující příběh, o kterém budete, i po dočtení, přemýšlet. Doporučuji.

12.07.2023 5 z 5

Drahá ženo Drahá ženo Kimberly Belle

Jako na houpačce:-). Hodnotím sice docela vysoko, ale po začátku, který mě dost bavil, přišla střední část knihy, která mě tolik nebavila a navíc jsem začala tušit avizovaný zvrat, který jsem si závěrem potvrdila. Jeden thriller z mnoha, který rychle přečtete, ale brzy nebudete vědět, o čem byl. Alespoň já to tak budu určitě mít. Ale jestli hledáte, při těchto parných dnech, něco nenáročného, tak akorát napínavého a máte rádi příběhy,ve kterých se střídá několik vypravěčů, budete spokojeni.

09.07.2023 4 z 5

Návrat nežádoucí Návrat nežádoucí Lenka Potůčková

Pěkný příběh, odehrávající se převážně v pohraničí těsně po válce a poté v padesátých letech, které se v krutosti, strachu, udávání, zavírání a vraždění lidí, nesouhlasících s komunisty či bránícími svůj majetek, nelišilo v ničem od tragických let válečných. Ta doba je zakomponována do příběhu zdravotní sestry Marie velmi dobře, srozumitelně a zejména mladší generaci, která by po této knize sáhla, by mohla leccos osvětlit. Za to patří paní autorce velký dík. Samotný příběh má pomalejší tempo, je dosti po(drobný), (ano, i já si všimla jako moje oblíbená boeink nadužívání slova "drobný", na spojení "drobně se usmála" dlouho nezapomenu :-)), někdy se mi zdálo, že se některé situace zbytečně opakují. Ale ve výsledku je kniha více jak sympatická( a navíc prvotina), která se četla opravdu dobře, držela mě v napětí a byla jsem zvědavá na další osudy Marie, Aničky, ale i mnoha dalších postav, se kterými se v knize seznámíte. Autorce moc držím palce a jelikož konec se jeví jako otevřený, ráda si přečtu případné pokračování příběhu. A všem čtenářkám, které mají rády příběhy obyčejných lidí ve víru nepříliš dávných historických událostí a mají rády české prostředí, tuto knihu vřele doporučuji.

03.07.2023 5 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Mám takovou tradici, že píšu pár řádek i k dovolené, na které momentálně jsem. Loni jsem si třeba "stěžovala", že na Krétě je horko a 14 dní jsem neviděla mrak a špatně se mi čte. Mno. Letos jsem na Lanzarote, mraků je tak akorát, pofukuje, pro starší paní ideál, ale to bych nesměla chytit náběh na zánět průdušek. Naštěstí dcera vládne španělským jazykem, a tak byla schopna sympatickému lékárníkovi detailně popsat druh kašle i jiné nepříjemné symptomy a tak španělské sirupy a tabletky zafungovaly skvěle. Resume z dlouhého úvodu je jen jedno. Zase se mi tu špatně čte :-). Konečně ke knize. Je skvěle hodnocená, ale mě až tak nenadchla. A není to bronchitidou:-). Úplně mi nesednul styl psaní, marně jsem hledala emoce, které by ve mně vzbudila, tolik tragických událostí a osudů, přímo se to nabízelo. Četla jsem na dané téma prostě lepší knihy, které jsem prožívala spolu s hrdiny o hodně více. Třeba o sametové revoluci výborně píše Petr Čepek v Sametových iluzích, o disentu je skvělá kniha Krycí jméno Studentka od Mileny
Štrafeldové a výborná ,tak trochu o všem, je syrová a komplikovaná, ale pro mě hluboká a pravdivá, Epsteinova Země. Hodnotím ale poměrně vysoko, protože zajímavosti, zejména o panu Baťovi, Zlínu a výrobě bot a způsobu života byly obohacující (a pobavila mě "baťovská" cena za knihu 499 Kč :-)). Jen jsem se všem těm postavám nebyla schopna dostat pod kůži, prostě málo emocí, nefungovalo to, jak by mělo. Ale knížka je to moc zajímavá a bude úspěšná, to je jisté. A já jí to přeju.

28.06.2023 4 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

Druhý komentář k této knize s velkým doporučením:-). Komu se knížka líbila, ale forma rozhovorů mu moc nesedla, koukněte se na desetidílnou sérii, skvěle Vám knížku doplní a obohatí o ten příběh, který byl v odpovědích jednotlivých členů naznačen. Úplně vše není podle knihy, někteří hrdinové "dostali" i svůj malý příběh, který v knize nebyl, ale vůbec mi to nevadilo. A navíc, kdo se rád kouká na Sama Claflina, ale nepropadl jeho kouzlu úplně ( Než jsem tě poznala, Hunger games atd.) tady se to zaručeně stane:-). A v roli Daisy výborná vnučka Elvise Presleyho. Skvělé herecké i pěvecké výkony a ty písničky:-). Nejsou to ty z knížky, ale byly napsány přímo pro tento seriál a jsou fakt skvělé. Doporučuji shlédnout všema deseti :-). A kdo nečetl, dejte si knížku i seriál.

26.06.2023 4 z 5

Jenom kamarádi Jenom kamarádi Abby Jimenez

Tak tuto romanci , bohužel, odkládám a skončí v nedočtených knihách. Kniha má krásná hodnocení, no, nevím, já na takto naivní a prvoplánové dialogy, které do strany 70 probíhají, nemám trpělivost ani na dovolené:-). A tak v komentářích zmiňovaný přesah nedocením, neboť jsem se k němu přes předvídatelně se vyvíjející děj nedostala. Škoda.

24.06.2023

Nacistova snoubenka Nacistova snoubenka Barbara Wysoczańska

Tento příběh má jedinou vadu a to, že to není druhý Slavík, jak se dočtete na přebalu. Ale když nepodlehnete očekávání, budete odměněni velečtivým, krásným příběhem, kde prim bude hrát osudový vztah polské dívky Hanii a německého hraběte Johanna. A vše je zasazeno do opravdu dobře popsaných reálií v době těsně před druhou světovou válkou a během ní, a to jak v Polsku, tak i v Německu. Kniha je poměrně hutná, autorka velmi dobře vystihla dobu a místa, kde se odehrává. A velký dík za to, že i romantickou linku udržela opravdu vkusnou a uvěřitelnou. Opravdu pěkné čtení, které Vás zaujme od první do poslední stránky. A pro mě již druhý polský autor, kdy budu doufat, že nakladatelství vydá i jeho další knihy (první je Max Czornyj). A i když, zejména v emoci, jsem v tomto příběhu druhého Slavíka tak úplně nenašla, knihu určitě doporučuji. Knih z tohoto období vychází opravdu hodně, byla by škoda, kdyby tato v tom velkém množství zanikla. Bude se líbit, o tom žádná:-).

24.06.2023 5 z 5

Někdy je hezké, že mě miluješ Někdy je hezké, že mě miluješ Marie Vareille

Kdybych od autorky nečetla skvělé "liché ponožky", hodnotila bych maximem, takto "jen" čtyři z pěti, ale knížka se mi moc líbila, jen jsem tam necítila takový přesah jako u první jmenované. Žánr je jasně daný, a tím i pravidla, i zde to dopadne tak, jak od půlky knihy očekáváte. Ale autorka píše opravdu lehce, s humorem a nechybí nadsázka, která příběh odlehčuje a nedovolí mu upadnout v pouhé klišé. Příjemné čtení o dvou kamarádkách, francouzském venkovu (a taky trochu Londýně) a lásce v mnoha podobách. Pěkné, vtipné a milé čtení, které jsem si moc užila.

19.06.2023 4 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

Kniha, čtená trochu časově pod nátlakem dcery, protože máme v nejbližších dnech naplánováno i sledování seriálu. Po pravdě, moc se mi do ní nechtělo a to zejména kvůli netradičně pojatému formátu a téma rockových skupin a peripetií jejich bohémsky vedených životů, bych docenila možná před lety, teď už mě to moc nebere :-). Ale slíbila jsem přečíst před dovolenou (urputnosti zdar:-)) a nakonec nelituji. A to zejména proto, že autorka je zárukou, že knížka se bude velmi dobře číst formát neformát a také jsem byla překvapená, že ačkoliv kniha nemá zásadní zápletku a skoro všechny postavy mě v ní štvaly, celkové vyznění knížky se mi líbilo. Seriál, natočený podle této knihy, je prý skvělý, tak uvidíme jestli mu přidělím imaginárních pět*. Knížce dávám hvězdičky čtyři, protože Evelyn Hugo se mi líbila trochu více.

17.06.2023 4 z 5

Varšavský sirotek Varšavský sirotek Kelly Rimmer

Posílám velké doporučení všem, kteří četli autorčinu knihu O čem se nemluví. Varšavský sirotek není její pokračování, ale rozšiřuje ji o příběh Elzbiety, polské dívky, která po zavraždění otce i bratra nacisty, musela uprchnout a změnit identitu a v knize O čem se nemluví byla vedlejší postavou. Kelly Rimmel se tímto srdcervoucím příběhem vrací do válečné Varšavy a je to velmi emotivní čtení o bolesti, přátelství, síle rodiny a nezdolné síle ducha, kterou nelze zlomit. Samotný román je částečná fikce, ale autorka se inspirovala statečnou Polkou Irenou Sendlerovou, která z varšavského židovského ghetta zachránila 2500 židovských dětí před deportací do plynových komor, a to v postavě zdravotní sestry Sary, která zásadně ovlivní i život Elzbiety. Nádherný román, bolestný, hluboký ale i nadějeplný , který se mi moc líbil. A překrásná obálka k tomu.

14.06.2023 5 z 5

Tři malá prasátka Tři malá prasátka Alex Smith (p)

Tato série mě baví. Je jednoduše napsaná, jednotlivé díly nemají mnoho stran a je určitě v tom množství detektivních sérií, které vychází, jedna z těch originálních. Zápletka tohoto případu je opět dosti neuvěřitelná, ale když na to přistoupíte, budete se bavit. Je zde i jeden zásadní zlom, který ale zkušené čtenáře moc nepřekvapí a také se dozvíte, jak to dopadne s unesenou manželkou. Opět jsem zkoumala Goodreads a autor sype jeden příběh za druhým a prý dosti přitvrzuje nejen dějem, ale i počtem stran. Tak se mám(e) na co těšit, já tuto sérii určitě neopustím.

12.06.2023 5 z 5