Mandalaaa Mandalaaa komentáře u knih

☰ menu

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Moc se mi líbil jazyk v knize. Nářečí je mi blízké, I když jako v knize jsme doma nemluvili, ale přesto mi některá slova nebyla úplně cizi. Styl psaní byl lehce stravitelný, příjemně děj plynul. Krásné vykreslení venkovského prostředí se vším všudy, s drbny a mnoha dalšími postavami, kde člověk ihned dosadí svého souseda. Taková letní oddechovka.

17.07.2024 5 z 5


Myslete na děti! Myslete na děti! Ian McEwan

Knihu jsem si vybrala záměrně, tématika soudů je mi blízká. V dnešní době se vždy skloňuje zájem dítěte a co se týče soudních řízení v Anglii to není jinak. Soudci rozhodují o životech dětí na základě předložených důkazů a soudce by se neměl případem nikterak dlouze zaobírat. Nicméně hl. postava knihy Fiona i přes její zjevnou racionalitu a zkušená léta soudkyně vrchního soudu se nechá případem více ovlivnit než je obvyklé. Postava vykresluje pocity osoby, která zažívá i osobní nesnáze - manželskou krizi. Určitě si přečtu více knih od autora - jeho postavy jsou spíše z vyšších sociálních vrstev, ale vykresluje je v celé jejich šíří, I s jejich problémy. Tak i Fiona přemítá nad svými rozsudky...Byla všechna její rozhodnutí správná? Co když někomu jen rozsudek nestačí?

17.07.2024 5 z 5


Bílá smrt - Příběh legendárního odstřelovače Zimní války Sima Häyhäho Bílá smrt - Příběh legendárního odstřelovače Zimní války Sima Häyhäho Petri Sarjanen

Mám vztah k Finsku a kniha mě proto zaujala. Kniha vypráví životy známého finského ostřelovače. Čtenář se nedozví jen o něm, ale i o nezdolném boji Finy proti Rusům. V kontextu současného dění na Ukrajině, potřebná kniha. Války jsou kruté, ale bez statečných lidí jako je hl. hrdina se boje nevyhrávaji. Určitě doporučuji přečíst všem, kteří se zajímají o život válečných hrdinů a Simo Häyhä, jím bezesporu je.

11.07.2024 5 z 5


Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Jaké to je být farářkou v dnešním světě? Co může víra mladým lidem nabídnout a jak v tom paní Martina pomáhá? A nejen to, ale formou deníku se dozví čtenář i její životní názory a jak vypadá její běžný den. Mám ráda lidi, kteří otevřeně vyprávějí o sobě s pokorou a na nic si nehrají. Velice příjemná kniha. Autorku si musí zamilovat snad každý.

11.07.2024 5 z 5


Lukostřelec Lukostřelec Paulo Coelho

Autora mám moc ráda. Jeden čas to byl opravdu hit. Jeho knihy to jsou vždy sázky na jistotu.Občas si chci dát oddechovku na zvednutí nálady a tohle je právě ta kniha, je plná životních pravd a krásných obrázků.

11.07.2024 4 z 5


Fosilie Fosilie Michal Kašpárek

Asi protože jsem měla vysoká očekávání, která se zcela nedostavila, tak dávám o hvězdičku méně. Jinak bezesporu zajímavá autorova kniha, která vypráví životy tří odlišných generací. Postavy jsou reálné, lehce si čl.představí někoho z rodiny, který zrovna nesdílí váš názor. Nemám problém se stylem psaní autora, kniha je čtivá, zábavná a téma originální.

10.07.2024 4 z 5


Hygge - Prostě šťastný způsob života Hygge - Prostě šťastný způsob života Meik Wiking

Miluji Skandinávii a hygge je prostě dokonalý způsob života. Člověk si musí doma udělat pohodu, tedy nalézt pohodlné místo s knihou, svíčky, polštářky a výborným jídlem. Obecně jde vždy o kvalitu a to nejen věcí, ale dbát i na vztahy s okolím, s kamarády. Mohu osobně ze zkušenosti napsat, že Skandinávci se rádi obklopují kvalitním designem a jejich spotřeba kávy a dortových zákusků není vůbec zanedbatelná. Krásná kniha s mnoha fotkami ilustrujícími hygge styl.

10.07.2024 5 z 5


Severka Severka Nina Špitálníková

Ke knize mne přiměl rozhovor s autorkou na ČT . V knize autorka popisuje život dívky, která vyrůstá v režimu země, která nepodporuje jinakost a vlastní názor. Autorka zachycuje na příběhu mladé dívky principy režimu a to je především doktrinizace již od útlého věku. Kniha je napsána románovou formou a na konci nás nechá přemýšlet nad celým systémem, který odsuzuje lidi k trestu smrti pouhým gestem či drobným prohřeškem k nelibosti režimu. Rozhodně stojí za přečtení.

10.07.2024 5 z 5


Žít s radostí – ilustrovaný průvodce uměním třídění a úklidu Žít s radostí – ilustrovaný průvodce uměním třídění a úklidu Marie Kondo

Věci jsou svazující - neustále nás nutí o ně pečovat a hl. tok energie určitě nebude proudit tak jak má. Musím se přiznat, že díky autorce mám nový styl skládání oblečení v mým šatníku. Já prostě mám ráda knihy o minimalismus a autorku také. S mnoha myšlenkami opravdu souzním. Kniha je inspirativní pro všechny shromažďovače nepotřebných věci.

09.07.2024 4 z 5


Drátem do oka Drátem do oka Štěpánka Živčáková

Kniha na doporučení krizového intervena ze školení. Autentický příběh ženy, které depresivní stavy málem zničily život, neřknuli o život téměř připravily. Ona ale boj nevzdala a vypracovala se i do lektorky seminářů a přednášek, kde pomáhá lidem s podobnými problémy . Kniha tedy popisuje její spletitý zápas s depresí a inspiruje ostatní se této nemoci tzv.nepoddat a hl. hledat odbornou pomoc, na kt. odkazuje i na svém FB Vezmi depresi na kafe. Knihu doporučuji všem, kdo se setkává s lidmi s podobnými problémy, alespoň vám tato kniha přiblíží pocity čl. s depresí.

09.07.2024 5 z 5


Ptačí domek Ptačí domek Eva Meijer

Mám ráda propojení fikce s realitou a zde je skutečný příběh ženy, která opustila pocit bezpečí domova a vrhla se na pozorování sýkorek v jejich ryze domácím prostředí. Miluji s jakým nadšením prováděla výzkumy se sýkorkami a k jakým závěrům dospěla.Tak krásný příběh nezobrazuje jen výzkum hl. hrdinky, ale i celkově popisuje její životní příběh.

08.07.2024 5 z 5


Půjdu s tebou Půjdu s tebou Lina Nordquist

Tak tahle kniha je mimořádně povedená. Drsný příběh rodiny na přelomu 19. a 20. století odehrávajíci se ve Švédsku mne po celou dobu čtení držel v naprostém napětí. Svůj příběh zde vypráví dvě ženy, které nejen, že je dělí od sebe téměř 100 let, ale i odlišné charaktery. Autorka píše stylem, který vás zanese do švédských hor a vy máte pocit, že dýcháte zdejší vítr a jste při tom všem. Dokonale vykreslí tyto dvě ústřední postavy a odhalí je až na kost. Nemám co vytknout. Kniha zobrazuje kruté životní osudy protkané obrovskou láskou a vůlí žít. Jak se již v knize píše, strach nikdy nic nepřináší. Tam proč se bát...stejně všichni jednou musíme umřít.

08.07.2024 5 z 5


Nejvyšší karta Nejvyšší karta Petra Hůlová

Moje první kniha od této autorky. Kniha je napsána tak, že občas musí čl. opravdu dbát na význam daných autorčiných slov a mnohdy né zrovna šťastně poskládané do věty. I přesto, pokud se čtenář přes toto přenese, je to kniha rozebírající vztah stárnoucí ženy k partnerovi s aktuální tématikou "me too", otázka vztahu zpočátku mladé dívky - spisovatelky se stárším úspěšným nakladatelem, a snaha o nalezení odpovědí u mnoha otázek pro její dceru, která se snaží v celém komplikovanému vztahu matky k tomuto muži nalézt objasnění. Musím, ale říci, že tato kniha mě k další autorčině knize moc nenamotivovala.

08.07.2024 3 z 5


Fazóna Fazóna Miika Nousiainen

Kniha vypráví životy mužských kamarádů, kteří hledají v současném světě místo a přitom zažívají někdy až velice úsměvné situace. Čtenář se zde opravdu upřímně zasměje. Kdo zná Finy, tak pozná, že tohle je přesně jejich styl humoru. Na první pohled rezervovanost, která se promění v hluboké přátelství. Tak je to i mezi hl. mužským hrdiny, kteří mají sebe navzájem a dále neutěšené rodinné vztahy, které jim postupně vyplouvají na povrch. Co jim nejvice chybí je životní partnerka jako kotva v jejich životním příběhu.

02.07.2024 5 z 5


Josef Mareš - Moje případy z 1. oddělení Josef Mareš - Moje případy z 1. oddělení Martin Moravec

Z této knihy se dozví čtenář co obnáší profese kriminalisty vyšetřující vraždy. Mnohdy opravdu některé věci překvapí, ale to ať si čl. zjistí sám při čtení. Takže čtení je to bezesporu zajimavé, obdivuji pana Mareše za otevřenost a lidskost v jeho vyprávění.

16.06.2024 5 z 5


Kdo se postará o Annu Kdo se postará o Annu Kateřina Pantovič

Moc chválím autorku za opravdu krásný jazyk a smysl pro humor. Téma spíše neveselé, ale člověk hned nemusí upadat do depresí. Od autorky mám přečtenou i Justýnku a asistenční jednorožec a také se velmi hezky čte. Kdo ale čeká hluboké vykresní postav, tak to musí sáhnout pro jinou knihu. Příběh je to ale velice nápaditý, takže dávám plný počet hvězdiček za kreativní styl psaní.

07.06.2024 5 z 5


Smrtholka Smrtholka Lucie Faulerová

Jak již název napovídá odkrývá se zde problematika smrti v rodinném kruhu. Jazyk autorky je opryvdu neotřelý, vtáhne vás do pocitů vypravěče a naprosto pohltí. Nelehké téma, ale na téma smrti by se nemělo zapomínat, je to součástí našeho života a autorka dobře poukazuje na pocity kolem smrti blízkeho čl....

23.05.2024 5 z 5


Marek Dvořák: Mezi nebem a pacientem Marek Dvořák: Mezi nebem a pacientem Martin Moravec

Tahle kniha je prostě dobrá a to nejen, že se čl. dozvi jaké zážitky může mít doktor letecké záchranné služby, ale i praktické tipy ohledně laické první pomoci. Knihy od tohoto autora jsou vždy sázkou na jistotu.

18.05.2024 5 z 5


Poslední migrace Poslední migrace Charlotte McConaghy

Kniha, která je zde trochu neprávem opomíjena. Autorka zasadila hl.postavu do drsného prostředí, do krajiny pokryté ledem a postupně odkrývá příběh postavy jdoucí za svým cílem. Průběh cesty hl. hrdinky se prolína s jejími vzpomínkami. Hodně lze vycítit z pera autorky znepokojení ohledně důsledků globálního oteplování. I přes apokalyptickou nótu je zde cítit naděje, že vymírání zvířecích druhů lze ještě zvrátit, ale nemělo by se podceňovat. Kniha s přesahem do současného dění a styl autorky místy poetický až snový.

18.05.2024 5 z 5


Tohle město, tahle řeka Tohle město, tahle řeka Martina Leierová

Velice povedená kniha. Příběhy lidí z jednoho domu u řeky a jejich vzájemná propletenost přesně dle přebalu knihy. Autorka si s vykreslením jednotlivých postav dala záležet, snadno si čl.představil právě svého souseda, i když některé osoby se velmi vymykají běžné populaci. Knihu jsem si užila a doporučuji všem.

18.05.2024 5 z 5