Žít s radostí – ilustrovaný průvodce uměním třídění a úklidu

Proslulá japonská autorka, která svým Zázračným úklidem strhla bezpočet lidi k tomu, aby si uspořádali veškerý majetek, napsala pokračování své slavné knížky. Nejenže rozšířila rady o ještě konkrétnější návody, jak se vypořádat s jednotlivými kategoriemi toho, co vlastníme, ale navíc zdůrazňuje zásadní kritéria, díky nimž se dokážeme snadno rozhodnout, co si přejeme ponechat pro šťastný život. Knihu doprovázejí inspirativní obrázky, jak máme věci skládat a uchovávat....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389174/zit-s-radosti-ilustrovany-pruvodce--EDr-389174.jpg 3.564
Literatura naučná, Dům a byt
Vydáno, Pragma

Spark Joy: An Illustrated Master Class on the Art of Organizing and Tidying Up, 2016

Kniha Žít s radostí – ilustrovaný průvodce uměním třídění a úklidu

LiLinka

Žít s radostí je první kniha, kterou jsem od Marie Kondo přečetla a musím říct, že jsem nadšená. Zaujal mě systém třídění a ukládání věcí, oceňuji názorné grafické zpracování. Doufám, že se dopracuji do zdárného konce i ve své domácnosti. Doporučuji.

Zania

Super pokračování :) Tipy na skládání věcí a jak si udělat útulný domov.

josefina_silena

Hodnotím 4* ne proto, že by se jednalo o nějaký významný literární počin, ale protože kdybych uměla japonsky, byla by autorka moje nejlepší kamarádka. Stejně jako mi přináší velikou radost a uspokojení věci uklízet, třídit, vyhazovat a hledat jim místo, tak i čtení o uklízení mi přinášelo podobné uspokojení. Znám mnoho lidí, kteří by si knihu měli přečíst a zkusit se metodou KonMari řídit, ale to jsou přesně ti, kteří tuto knihu nikdy nevezmou do ruky, což je škoda. Myslím, že kniha osloví především všechny typy ala Monika z Přátel, kteří při čtení budou mít konečně pocit, že jejich spřízněná duše někde existuje, ale nic nového jim nepřinese. Já si ale čtení užila a ke knize se asi budu muset vrátit po každém neúspěšném pokusu naladit manžela na stejnou vlnu :)

elenai

Bojím se, že to byl pro mě trochu přešlap. Ano, pár tipů bych v knize našla, ale spíš pro zbývající tři členy své rodiny a ti si knihu za a) nikdy nepřečtou a za b) i kdyby přečetli, nebudou zásady KonMari dodržovat, protože mají přece mě. :-D Navíc se v některých návycích my Češi od Japonců lišíme, takže mnoho rádoby dobrých rad je neaplikovatelných. V zásadě si myslím, že by se kniha dala shrnout do několikastránkové brožury a bohatě by to stačilo.

ivana02

Druhá knížka od Marie Kondo. Tentokrát jsou zde i názorné návody jak ukládat věci do úložných prostorů a jak skládat oblečení. V tomto směru pro mne knížka nebyla objevná, protože na autorku se dívám i na YT a tak její tipy na skládání prádla již delší dobu praktikuji. Některé vychytávky dělám celý život a byla jsem ráda, že jsem se díky autorce ujistila, že nejsem sama. Její filozofii jsem si oblíbila, snažím se stále třídit a nechávat si věci, které mě opravdu těší.

Alena_S

Uklízecí trhák pokračuje! :-) Doporučila bych ho těm, kdo nečetli první díl, nebo si na jeho konci řekli: Rád bych viděl, jak to s ní dopadne.
Ostatní může stále trápit toto: Ne, kniha nenabízí detaily, kam s tím, co vyhodíme. Jednak o tom není, a jednak v Japonsku to budou stejně dělat jinak (nap. v Čechách když plyšové hračce neuspořádáte pohřeb sami, nikdo to za vás neudělá).
A nikde jinde vám tak dobře neporadí, jak si roztřídit mangu. :-)
Co je použitelné, oprašte a na jaře vezměte na blešák. Čerstvý vzduch vám jistě dá víc radosti než úvaha, jakou barvu popelnice zvolit.
Mě mrzela jedna věc – těšila jsem se právě na to, jak to s ní dopadne, když má teď její domácnost víc členů, včetně dětí. Ale ani nechtějte vědět, kolik prostoru jim v knize věnovala. Oproti tomu, kolik vypisuje pochvalných reakcí na svůj ukládací um... :-(

LenkaGonn

Mě se tato kniha líbila. První jsem nečetla, ale viděla jsem pořad na NETFLIX. Beru to jako naučnou literaturu, ze které jsem si vzala to co jsem potřebovala. Nejsem ještě zdaleka na konci, ale tato kniha mě bude určitě doprovázet dál. To co jsem udělala podle Marie Kondo vypadá skvěle a je velice funkční. Omáčka kolem mi nevadila. Marie je mi velice sympatická a rozhodně jsem se od ní hodně naučila.

helmiczka
24.09.2019

Som fascinovaný. Som fascinovaný tým, ako môže mať odborníčka na upratovanie také neusporiadané myšlienky. Oproti prvej knihe tu je síce pokrok - je tu viac praktických tipov, je to lepšie organizované, a je to aj ilustrované (pár kresieb). Čo ale čakať od kapitoly nazvanej "Kúzlo, ktoré vám zmení život?" Nešlo by to nazvať menej abstraktne a viac konkrétne? A prečo je tu aj Epilóg aj Slovo na záver?
Každopádne, ak už si od autorky niečo prečítať, tak toto. Menej omáčky.
A občas tá omáčka aj za niečo stojí:
"Teprve když bezpodmínečně přijmeme lidi, jejichž hodnoty se od našich liší, můžeme říct, že jsme s úklidem opravdu hotovi."

Zázračný úklid – Pořádek jednou provždy
Zázračný úklid – Pořádek jednou provždy