Deník Anne Frankové

Deník Anne Frankové https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72993/mid_denik-anne-frankove-5l1-72993.jpg 4 3328 554

Proslulá kniha obsahuje deníkové záznamy židovské dívky, která se s rodinou za války ukrývala před nacisty ve skrýši starého domu na předměstí Amsterodamu. V průběhu dvou let 1942 až 1944, od svých třinácti do patnácti roků, zaznamenává dívka své úvahy, zážitky, pocity a drobné všední události, jak je přinášel život ve stísněném prostoru bez možnosti soukromí. Nakonec byl úkryt rodiny prozrazen a všichni jeho obyvatelé odsunuti do koncentračního tábora. Z celé rodiny přežil pouze dívčin otec, který také po válce korigované deníky své dcery vydal. Kniha pak byla po letech znovu vydána v úplné podobě.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Svobodné slovo - Melantrich
Originální název:

Het Achterhuis / Anne Frank Tagebuch , 1947


více info...

Přidat komentář

Gabi13
předevčírem 5 z 5

Knížku jsem si přečetla díky dceři, která ji měla jako povinnou četbu a i když jsem měla povědomí o Deníku Anne Frank, i přes to mně osud a celý krátký život Anny a její rodiny dojal. Jak moc děvčátku porozumíte a pochopíte jeho myšlenkové pochody a pak jeho život stejně ukončí hrozná válka. Je to pro mě velmi těžká knížka. Dcera je stejně stará, jako Anne když zemřela.

Radecek1976
12.04.2024 5 z 5

Docela dobře se to četlo a taky jsem viděl seriál a tak mě zajímala knižní podoba.


joanb
19.03.2024 5 z 5

Smutné.

snobold
19.02.2024 5 z 5

Když to člověk čte s vědomím, že je to skutečný deník a ví jak příběh Anne skončí tak z toho opravdu mrazí. Ze začátku je to deník dítěte zažívající normální dny, ale postupně je až s údivem vidět jak Anne roste a dospívá a pozdější kapitoly jsou až filozofické úvahy a je opravdu až s podivem jak Anne asi dva roky zavřená v malém domě posunula jak po osobní stránce tak po té literární. Snila o tom být spisovatelkou a sen se ji splnil, i když už u toho nemůže být. Velmi dojemný a silný příběh.

Veruci
13.02.2024 4 z 5

Anna se s námi na stránkách deníku dělí o svůj pohled na žití a přežívání v tajném úkrytu. Popisuje běžnou denní rutinu, drobné i vážnější roztržky uvnitř komunity, své niterné pocity. Překvapivě jen velmi málo píše o válce samotné. Z toho děvčete se skutečně mohla stát velká spisovatelka, kdyby měla možnost žít, vyrůst, dospět. Za ty dva roky se z třináctiletého děvčátka stala mladá žena s vyzrálými názory a moudrými úvahami. Z deníkových zápisků je poznat, jaký pokrok za dobu skrývání udělala, jak byla okolnostmi přinucena dospět.
Před návštěvou Domu Anny Frank to pro mě byla tak trochu povinná četba. Na konci knihy jsem nebrečela, ale brečela jsem téměř celou návštěvu v Domě Anny Frank, kde jsem se strávila zaručeně nejdelší čas ze všech návštěvníků. A chce se mi brečet i teď, při psaní komentáře, kdy od četby a návštěvy už uplynulo více než půl roku.
Z Nizozemska byla Anna a její blízcí odvezeni 3.září 1944. Byl to úplně poslední transport do vyhlazovacích táborů na východě. Jak málo scházelo a mohli přežít!

Pravdonoška
09.02.2024 5 z 5

Na tuhle knihu se dá napsat jen jedna recenze - a to taková, že to nejde. Jsou to myšlenky, zápisky, postřehy čtrnáctileté dívky, která se s rodinou ukrývala před Němci v době druhé světové války. V jedné recenzi jsem se dočetla, že někdy části textu nedávají smysl - a vy to snad dáváte mladé dívce, která je na svůj věk vyspělejší než ostatní, se zkušenostmi, jaké by si nepřál nikdo z nás, s nekonečnem emocí a pocitů, co musela prožívat, za zlé? Neberte to jako běžnou knihu, ale jako náhled do mysli dívky, co si přála být spisovatelkou (sen, který se nikdy nevyplnil), při čtení si zkuste představit to, co prožívala

Veňa2
22.01.2024 5 z 5

Neuvěřitelné, že tento deník napsala 14ti letá holka. Celou knihu jsem přečetla jedním dechem a velmi mě mrzí, že kniha neměla šťastný konec. Vůbec si nejde ani představit, co museli prožít a také dál prožívat v koncentračních táborech.

Vendy1993
16.12.2023 4 z 5

Je neuvěřitelné, že takový deník si vedla teprve 14ti letá dívka...a je neuvěřitelné co všechno zažila a přitom 2 roky nevylezla z domu ven...absolutně nechápu jak to mohli všichni vydržet a je mi moc líto jak to se všemi dopadlo. Hrozně by mě zajímalo jestli by spolu Anne a Pete byli, kdyby se dožili konce války a co rozhodně vím...z Anne by byla skvělá spisovatelka. Přijde mi zajímavé, že jediný kdo to ze zadního domu přežil byl její otec. Ten, kterého měla tak ráda a za kterého se nejvíc modlila...Nejsem věřící, ale tady musím napsat, že alespoň v tomhle Bůh vyslyšel její modlitby. Kdyby to jen vydržela o měsíc déle (v koncentračním táboře) mohla se dožít osvobození. To je na tom to hrozné.

Díra_na_trhu
18.10.2023 5 z 5

Nemohl jsem se od toho odtrhnout. Dočetl jsem knihu, pohladil ji a založil.

baru_lienka
09.09.2023 5 z 5

Kdysi jsem se zapřísáhla, že se do něho za nic na světě nepustím. Nevím, co se stalo, možná je to tím, že jsem starší, ale najednou jsem se do Zadního domu prostě musela pustit a musím říct, že i útlocitné dušičky, jakou je ta moje, tohle čtení zvládnou.
Všechno důležité o tomto díle už bylo řečeno: Anna byla neskutečně uvědomělé děvče a takové sebereflexe by asi nebyli schopni ani někteří dospělí.

helcavo
07.09.2023 5 z 5

Ke knize, jako je tahle, nejde ani napsat hodnocení

Mišák240
24.07.2023 3 z 5

Smutné vyprávění 13.-leté židovské dívky Anny, která se skrývá se svou rodinou před Němci a ještě smutnější, že její sen stát se spisovatelkou se nemohl neuskutečnit...

věrapodpěra
23.07.2023 1 z 5

Po 120stranách jsem to vzdala. Nebavilo mě to. Čekala jsem od toho více.

Gaboskaaa
20.07.2023 2 z 5

I přes to, že mi kniha nesedla, musela jsem se do čtení nutit a kolikrát ke konci přeskakovala, oceňuji její hodnotu. Na síle dostane v doslovu, kdy zjistíte, že všechny plány, které Anne měla (a že na svůj věk a dobu byly docela ambiciózní), nikdy nebyly zrealizované.

KnihoSny
28.06.2023 5 z 5

Smutný přiběh...

martunka
24.06.2023 5 z 5

Co napsat...
Tohle jsem si chtěla opravdu přečíst. Rozhodně to stálo za to, i když je to dost smutné...

lilly1
22.06.2023 4 z 5

Snad nejznámější deník z období holokaustu.Dokonalý úkryt v "zadním domě" měl ochránit nejen Anninu rodinu,ale další 4 skrývající se Židy.Díky zápiskům v deníku si můžeme představovat každodenní "harmonogram", vcítit se do Anninných pocitů a sledovat její proměnu z dítěte v mladou slečnu,která díky všemu prožitému příliš rychle ukončuje její dětství...Není opomíjena ani solidarita těch,kteří o úkrytu věděli a přes veškeré riziko pomáhali.Dva roky ve společnosti týž lidí mohly dále pokračovat do ukončení války a osvobození,nebýt prozrazení.Kdo za tím stál se s jistotou neví...Z osmičlenné skupiny se z koncentr.táborů vrátil pouze Annin tatínek Otto Frank,který se zasloužil o to,aby deník jeho dcery- Anneliese Marie Frankové- byl vydán a zdramatizován.Za shlédnutí určitě stojí filmové zpracování z roku 2016

katpas76
19.06.2023 4 z 5

Audiokniha je zdařilým počinem. 2. světová válka zase v jiném pohledu a sice očima 13ti leté Anny, která se ukrývá spolu s dalšími Židy v ilegalitě. Bohužel se Anně nikdy nepovedlo splnit si sen a stát se spisovatelkou.
Jediné, co bych knize vytkla, byla velká orientace na pocity a emoce Anny, které se houpaly jak na horské dráze. Přišlo mi, že druhá půlka knihy byla jen o nich a byla jsem jimi přehlcená.
Ale jinak bezesporu hezká kniha, která nejspíš nikdy nezestárne a čtenáře si bude nacházet dál.

Kabuky
20.04.2023 5 z 5

Velmi zajímavé čtení.

juliesze
27.02.2023 3 z 5

Tahle kniha je spíš společenským tématem, než samotnou nějakou literární a uměleckou věcí. Samozřejmě, je vše popisováno očima mladé dívky, která hodnotí výstřižky a jí zajímavé vjemy. Nicméně i na tak mladou osobu je deník moc hezky strukturovaný a vyvážený, zejména jazykove pestrý.