Bílá smrt - Příběh legendárního odstřelovače Zimní války Sima Häyhäho

Životní příběh legendárního finského odstřelovače Sima Häyhäho, nenápadného, drobného chlapíka, který za Zimní války se Sovětským svazem výrazně zasáhl do těžkých bojů o řeku Kollaa. Jeho přesný, takřka neomylný střelecký um budil v řadách nepřítele oprávněnou hrůzu a vysloužil mu přezdívku Bílá smrt. Svými více než 500 prokázanými zásahy se zařadil mezi nejúspěšnější odstřelovače všech dob. Kniha se také dílem zabývá osudy dalších pozoruhodných postav, majících významný podíl na tom, že se v klimaticky náročných bojových podmínkách podařilo s vynaložením nadlidského úsilí zastavit postup agresora, a zachovat tak nezávislost Finska. V závěru se autor zamýšlí nad historickou i současnou úlohou odstřelovačů a jejich postavením v očích veřejnosti. Pozn. V knize je 16 stran obrazové přílohy....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/237379/bila-smrt-pribeh-legendarniho-odstr-237379.jpg 3.786
Literatura světová, Literatura faktu
Vydáno, Mladá fronta

Valkoinen kuolema, 2012

Kniha Bílá smrt - Příběh legendárního odstřelovače Zimní války Sima Häyhäho

JelloBiafra

Kniha pojednáva z veľkej časti skorej o Zimnej vojne a bojoch v oblasti Kollaa než o Simo Häyhäovi. Samotnej postave je tu venovaných asi 40% knihy, inak tu autor venoval veľkú časť priestoru Simovým veliteľom a v poslednej štvrtine sa tu dokonca rozoberá história odstrelovačov ako takých a ich "neľahký" údel. Vzhľadom k tomu, že je kniha prezentovaná ako biografia jedného človeka, to pôsobí mierne zavádzajúco. Ale inak je to čítanie pútavé a dozvieme sa veľa o bojových podmienkach v krutých mrazoch i o kritickom nedostatku výzbroje, s ktorým museli Fíni fungovať.

Bulldog
30.06.2019

Určitě doporučuji..i bez dlouhého komentáře je asi jasné o čem kniha je..

Chaki
14.04.2019

asi nejslabší z triologie co se týče poutavosti, ale na druhou stranu popisuje zimní válku a to je alespoň téma hodně málo popsané - díky za každou knížku k tomuto tématu.

Vonda006
07.07.2018

Hned po knize Na mušce lovce (2013), druhá nejlepší kniha z pohledu vojáka-odstřelovače, učastnějícího se bojů druhé světové války.

Patrikcz
07.05.2018

Na rovinu trochu zklamání - příběh je podán docela nezáživně a Simo tu je na hlavní postavu prezentován trošku zvláštně - často tu o něm v kapitole padne jen pár slov. Dodatkové kapitoly s globálním pohledem na odstřelovače byly v knize tím nejlepším.

Vlk.kh
12.01.2018

Příběh tohoto chlapíka mě hodně zajímal, stejně jako tématika Rusko - finské války, o které jsem příliš nevěděl a v podstatě ani doposud moc nevím. Takže s tématikou bych problém neměl, naopak, byl jsem pln očekávání. Ovšem je to tak blbě napsané, že se mi to moc nelíbilo. Není to taková hrůza, jako třeba Zápisky odstřelovače, ale je to hrozně nezáživné a takové "šité horkou jehlou".

Pumpkin
04.05.2017

Není to úplně něco co bych asi všem doporučila, protože to asi nezaujme všechny, ale stejně...kniha byla příjemná, na to že byla z války mi přišel styl vyprávění takový poklidný a rozhodně jsem se dozvěděla spoustu zajímavých informací. Takže nějaký přínos pro mně její přečtení určitě mělo.

Kolombovka
17.03.2017

Byl to hezký příběh od začátku až do konce, postrádala jsem více akčních momentů. Kniha je po celou dobu klidná, Nenutila mě číst pořád dál, ale stejně jsem se těšila, že si v klídku dočtu, jak to celé dopadne.