Bílá smrt - Příběh legendárního odstřelovače Zimní války Sima Häyhäho

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Životní příběh legendárního finského odstřelovače Sima Häyhäho, nenápadného, drobného chlapíka, který za Zimní války se Sovětským svazem výrazně zasáhl do těžkých bojů o řeku Kollaa. Jeho přesný, takřka neomylný střelecký um budil v řadách nepřítele oprávněnou hrůzu a vysloužil mu přezdívku Bílá smrt. Svými více než 500 prokázanými zásahy se zařadil mezi nejúspěšnější odstřelovače všech dob. Kniha se také dílem zabývá osudy dalších pozoruhodných postav, majících významný podíl na tom, že se v klimaticky náročných bojových podmínkách podařilo s vynaložením nadlidského úsilí zastavit postup agresora, a zachovat tak nezávislost Finska. V závěru se autor zamýšlí nad historickou i současnou úlohou odstřelovačů a jejich postavením v očích veřejnosti. Pozn. V knize je 16 stran obrazové přílohy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/237379/big_bila-smrt-pribeh-legendarniho-odstr-237379.jpg 3.7113
Žánr:
Literatura světová, Literatura faktu, Historie

Vydáno: , Mladá fronta
Originální název:

Valkoinen kuolema, 2012


více info...
Nahrávám...

Komentáře (21)

Kniha Bílá smrt - Příběh legendárního odstřelovače Zimní války Sima Häyhäho

BarboraZ
07.02.2021

Sima mi byl sympatický, bojoval za svůj statek a svou vlast, dělal co musel a v čem nejlépe vynikal. Určitě doporučuji, kniha je napsána velmi čtivě.

Razič
25.01.2021

Neni to knížka pro každýho.
Ale hele, takhle já si představuju "životopisnou naučnou" literatutu, je to prostě udělaný tak, že se to dá číst. Takový ty životopisy, kde první kapitola začíná "ten a ten se narodil tehdy a tehdy tam a tam do rodiny rolníka, v dětství chodil do školy..." jsou podle mýho užitečný tak leda k tomu, aby se tím člověk v nouzi utřel, ne ke čtení před spaním. Stránky týhle knížky však hnědého osudu byly uchráněny a zůstaly bílé.. (jako sníh, he he..)


Jury
20.09.2020

Patri k nejlepsim strelcum historie, ale cekal jsem od knizky celkove nejak vice... Vice Sima a ne veci okolo

JelloBiafra
07.01.2020

Kniha pojednáva z veľkej časti skorej o Zimnej vojne a bojoch v oblasti Kollaa než o Simo Häyhäovi. Samotnej postave je tu venovaných asi 40% knihy, inak tu autor venoval veľkú časť priestoru Simovým veliteľom a v poslednej štvrtine sa tu dokonca rozoberá história odstrelovačov ako takých a ich "neľahký" údel. Vzhľadom k tomu, že je kniha prezentovaná ako biografia jedného človeka, to pôsobí mierne zavádzajúco. Ale inak je to čítanie pútavé a dozvieme sa veľa o bojových podmienkach v krutých mrazoch i o kritickom nedostatku výzbroje, s ktorým museli Fíni fungovať.

Bulldog
30.06.2019

Určitě doporučuji..i bez dlouhého komentáře je asi jasné o čem kniha je..

Chaki
14.04.2019

asi nejslabší z triologie co se týče poutavosti, ale na druhou stranu popisuje zimní válku a to je alespoň téma hodně málo popsané - díky za každou knížku k tomuto tématu.

Vonda006
07.07.2018

Hned po knize Na mušce lovce (2013), druhá nejlepší kniha z pohledu vojáka-odstřelovače, učastnějícího se bojů druhé světové války.

Patrikcz
07.05.2018

Na rovinu trochu zklamání - příběh je podán docela nezáživně a Simo tu je na hlavní postavu prezentován trošku zvláštně - často tu o něm v kapitole padne jen pár slov. Dodatkové kapitoly s globálním pohledem na odstřelovače byly v knize tím nejlepším...6/10.

1