MamaKnihomolka Online MamaKnihomolka komentáře u knih

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

Jedenáctý díl mé oblíbené série s Robertem Hunterem a Carlosem Garciou. Když začnu úplně od začátku,tak už věnování bylo srdcervoucí a trefné, už jen proto že je kniha věnovaná jeho zesnulé přítelkyni.

Autor nás seznamuje s opět propleteným a zajímavým případem, kde zkušená kapsářka svou krádeží odhalí mrazivý případ díky odcizenému deníku.

Kniha je neuvěřitelně čtivá nejen napínavým vyšetřováním, ale i ukončení krátkých kapitol, kde si prostě musíte říct „ještě jednu kapitolu". Co miluju na Carterových knihách je, že místa, která zmiňuje si vážně můžete vygooglit a díky tomu vám příběh připadá reálnější, takže já se do Los Angeles rozhodně podívat nechci. Také se dozvíte něco víc o lidské psychologii, vyšetřování, kapsářství, zbraních a armádě.

Ani v jedné knize série mi brutální a nechutné vraždy nevadí, ale s čím se autor vytasil tady jsem nepočítala. Bylo mi úzko a občas mi ujelo ze rtů “bože můj".

Ano tahle kniha je jiná. Přijde mi prostě chladnější, neptejte se mě proč. Prostě na mě tak působí. Už okolnosti za jakých Chris knihu psal jsou chladné a smutné. Proto se v knize nejspíš odráží i autorovy pocity. Tracy, nejsem si zcela jistá, ale dle popisu mi moc připomíná autorovu přítelkyni a pokud to byl autorův záměr musí být hrozně těžké psát postavu inspirovanou milovanou osobou která už není mezi námi. Konkrétně v jedné scéně kde se s ní "loučí/neloučí" Hunter a nejspíš i autor? V poděkování i autor zmiňuje, že nebýt určitých lidí tak by knihu nedopsal a nejspíš by tu už nebyl byla hodně smutná. O přes to všechno odvedl skvělou práci a nemůžu hodnotit jinak než 5/5.

11.01.2021 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Tak čtivého Kinga jsem snad ještě nečetla ! Ani na chvíli jsem se nenudila a těžko se s příběhem loučila.(A to se mi nestává.) K tomu ilustrace na začátku každé kapitoly tomu dávají tu třešničku na dortu.

Ze začátku se příběh vypráví v našem světě, kde se podle Kingova zvyku, který nikdy neomrzí, buduje vztah mezi mladým klukem a starým pánem. Je až reálně vystižen. Pan Bowditch jako asociální a nevrlý děda versus mladý Charlie plný života a elánu. Jejich vzájemné popichování a ironie byly osvěžující.
A když jsem četla o vztahu Charlieho a feny Radar, často jsem myslela na svou zesnulou psí kámošku...
Charlie je typický hrdina. Obětavý, dobrosrdečný, a jeho vztah s otcem je hrozně milý. Zažil si toho dost a to ho posílilo. Líbil se mi jeho vyvíjející se charakter. Jak se měnil vzhledem k událostem a úkolům, které se naskytly.

V příběhu se často naráží na pohádky (překvapivě dle názvu...). Ať jde jen o člověka, který až děsivě připomíná Charliemu nějakou pohádkovou postavu nebo samotné bytosti či prostředí Empisu.
Ale nenechte se zmást. Nejsou to ty roztomilé pohádky, které vždy dopadnou dobře s duhou na konci. King poukazuje na pohádky bratří Grimmů, které také všichni známe, ale málokdo si na ně vzpomene. Temné, morbidní a tajemné. To jsou pohádky dle Kingova gusta.

Shrnula bych to tak, že to byla jízda. Mám parádní zážitek z četby, jaký jsem už dlouho nezažila a je vidět, že starý King to stále umí!

Pohádka je příběh o vztazích, kletbě, šířící se chorobě, dobru a zlu, nemrtvích, mrtvých, temném městu, odvaze a lásce ke svým blízkým.

Doporučuji těm, kteří mají rádi fantasy a chtěli by si od Kinga něco přečíst.
P.S. Nehleďte na počet stran, čte se to samo!

27.06.2023 5 z 5

Až na kost Až na kost Ellison Cooper

Třetí díl série se Sayer Altair, který nezklamal stejně jako předchozí. A nejen díky krátkým kapitolám se můžete těšit na napínavý a čtivý případ rituálních vražd.
Ač se v knize objevuje poměrně dost postav tak se čtenář neztrácí a díky tomu, že se objevují osoby z předchozích dílů tak si k nim snadno upevňujete vztah.
Jak jsem už zmínila – případ je zamotaný a byla jsem úplně vedle. Kdo mě sleduje déle ví, že se ráda v knihách dozvídám nové věci. A tady jsem se dozvěděla hodně informací o egyptské mytologii. Takže koho tohle zajímá, rozhodně neváhejte.
Sayer dostihne její minulost a zodpoví se otázky, které byly vyřčené v předchozích dílech, proto doporučuji začínat od prvního dílu V kleci, poté dílem Pohřbení a pak až tímto, protože jinak budete nejspíš ztracení. A já chci další a další díl.

03.05.2021 5 z 5

Misery Misery Stephen King

Kniha mě nalákala hlavně dějem ale i pozitivní recenzí. A už chápu proč.
Jedna z hlavních postav je skvěle propracovaná, k tomu pokřivená a nemocná mysl a bum, máte Annie Wilkesovou, která je opravdu děsivá a odpudivá zároveň. Co se týče Paula tak jsem mu celou dobu držela palce a obdivovala ho za pevnou vůli a psychické vyrovnanosti.
King tady opět dokázal to, co umí málokterý autor. Skvěle popsal pocity. Nechápu jak to dělá, ale já měla při čtení opravdu žízeň nebo hlad. A co hůř chvílemi mě fakt bolela kolena.
Další čím mě dokázal autor vykolejit je to, že svým způsobem napsal knihu v knize.
Nevím jestli se mi to zdálo, ale přišlo mi, že se tam King zmiňoval i o Overlooku. Možná je to shoda náhod,ale pokud ne jsem z knihy nadšená ještě víc. Zhruba od třičtvrtě knihy jsem se vážně nedokázala odtrhnout (a slýchávala, že furt čtu).
Hned po dočtení jsem shlédla film, který je super, ale samozřejmě ne jako kniha. Ve filmu mi chyběly pro mě zásadní scény a mnohá vysvětlení. Jinak představitelka role Annie si Oscara opravdu zasloužila.

18.07.2020 5 z 5

To nejlepší v nás To nejlepší v nás Colleen Hoover

Opět skvělá kniha se silným příběhem a velmi častým tématem v mnoha párech. Neplodnost je obrovská zkouška vztahu, který většinou takový psychický nápor nevydrží.
Jako ženu z oboru a matku mě velmi zajímaly pocity jaké Quinn měla. A nad kterými mě bolelo srdce. Sex, naděje, zdrcení. Nedokážu si představit, že tyto slova a pocity by mě doprovázely šest let a já se nezhroutila.
Při čtení jsem měla sto chutí křičet " proboha mluvte spolu!" a nebo "ne, to nemůžou zvládnout", tajila jsem dech a nevěřila vlastním očím. Myslela jsem na knihu a na Quinn a Grahama celé dny a těšila se až budu moct v knize pokročit. Mimochodem Grahama jsem si zamilovala hned. Jeho poznámky a jeho povahu. Milující, vytrvalý a se zlatou trpělivostí.
Jediné co mě maličko vadilo byly delší kapitoly.
Při četbě jsem si procházela mnoha pocity. Od úzkosti a smutku přes slzy, štěstí až po uvědomění, že někdy si pro nás život nachystá zvláštní situace a prohry, ale vždycky bysme měli být vděční za to, co máme a nikdy to nebrat jako samozřejmost.

24.04.2020 5 z 5

Gump - pes, ktorý naučil ľudí žiť Gump - pes, ktorý naučil ľudí žiť Filip Rožek

Má druhá kniha, kde je v hlavní roli zvíře a má první se psem. Krásný příběh, který vypráví pes Gump o svém životě a o tom jak naučil lidi žít. Miluju zvířata, beru je jako součást rodiny a nesnáším, co nesnáším NECHÁPU jak jim někdo může ubližovat a proto jsem se bála, že pro mě příběh bude těžký a budu u něj brečet. Což se málem stalo už u první kapitoly.
Mám ráda knihy, ze kterých si něco odnesu, a na to jak je tenká, tak v téhle je plno hlubokých myšlenek i mnoho odkazů na organizce, které pomáhají psům jako třeba Se psem mě baví svět, Za práva zvířat a další.
Další skvost knihy jsou boží ilustrace. Knihy s ilustracemi se mi začínají víc a víc líbit. Zajímavost, kterou se dozvíte na konci knihy je, že většina osob i zvířat jsou reální. Moc se těším na film.

22.02.2021 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Má první kniha od Cartra a už po prvních stránkách jsem věděla, že je to něco pro mě. Rozhodně je to mistr v popisu. A ty vraždy! ♥Kde bere ty nápady? Jsem nadšená.
S odhadnutí vraha jsem byla totálně vedle. Všechno dokonale zamotané a na konci to přesně sedlo. Úžasná čtivá kniha.
Už mám další dvě knihy a rozhodně se chystám na celou sérii.

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Upozorňuji, že je to kniha, která je skoro 50 let stará a je jasné, že se od té doby horor hodně posunul a dostal víc šťávy, ale když si představíte dobu před padesáti lety, tak bych byla vážně podělaná strachy.
•••
Jak je totiž u Kinga známé, ze začátku se koná menší seznamovačka s postavami, jak hlavními, tak i vedlejšími, které i přesto sehrají svou roli. Je to cca prvních sto stran, ale člověku to vůbec nepřijde, protože King vsadil na krátké kapitoly a stránky létají za stránkami.
•••
Nečetla jsem Draculu, ani nic kde by byli hroziví upíři. Jedinou knihu o upírech jsem četla Stmívání. :D Prokletí Salemu jsem četla jako ebook vždy večer v posteli a jako ne jednou jsem měla dost mrazivý pocit a nechtěla jsem se otočit. No...Ve dne se bát nebudete, ale večer budete sledovat okna, dveře i skříně a pochybuji, že půjdete do sklepa.
Ono se totiž nic nic neděje a najednou bum a takový sled událostí, že člověk zůstává zírat.
•••
Knize nechybí napětí a temnota, která se objeví hned co zapadne slunce.

25.02.2023 5 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Druhý díl série Kate Marshallové a musím říct, že jsem nadšená. Moc jsem se na knihu těšila, protože tato série si mě získala, na rozdíl od Eriky Fosterové, která mi byla nesympatická ( ale zkusím ji dát letos ještě šanci).
Kniha je čtivá od prvních řádků, což mě překvapilo protože jsem se vážně nedokázala odtrhnout. Žádná omáčka, jste rovnou vhozeni do...mlhy. Případ, který Kate zaujal a chtě nechtě se do něj zapletla je vážně zapeklitý a záhadný.
Byla jsem ráda, že autor během konverzací mezi postavami vhodně nastíní co se dělo v předešlém dílu. Kate je skvělá postava. Už jen proto, že má stinné a světlé stránky tak je až reálně živá, žádný dokonalý superhrdina. Mimo to si autor vážně dal práci s vykreslením postav, které se stále vyvíjejí.
V každé kapitole se něco děje, takže kniha vás vážně nenudí. Text je psaný tak, že se mi hrozně dobře četl. Musím ještě vyzdvihnout skvělý popis mlhy a prostředí, které bylo místy hrozivé. Kanibal z Nine Elms mě moc bavil, ale tenhle díl byl ještě lepší.

15.01.2021 5 z 5

To To Stephen King

Tak tohle dámy a pánové byla jízda! Jelikož se mi filmy velmi líbily a recenze jsou neskutečné jsem měla od knihy velké očekávání.
Někoho může počet stran a tloušťka knihy odradit, ale já to brala jako výzvu.
Musím moc pochválit obálku a čtivost knihy.
King je prostě mistr. Mistr v nastolení mrazivé atmosféry, živého popisu děje i situací a v popisu detailu. A hlášky a kecy Richieho jsou prostě TOP. Zamilovala jsem se do něj.
Na mě byl pomalejší začátek,ale u takhle obsáhlé knihy se to dá čekat a nenechala jsem se tím odradit.
S filmem se kniha absolutně NEDÁ srovnat. Je tam mnoho detailů, které za mě ve filmu měli být a to nemluvím o tuně scén, které ve filmu nejsou.
Během konečných bojových scén jsem si musela udělat pár cílených přestávek abych všechny situace vstřebala. Ke konci jsem měla zvláštní pocit. Šťastný, že vše skončilo jak mělo, ale i smutný, že kniha končí a já už se sedmi účastníky už nebudu prožívat dobrodružství.

14.01.2020 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

King je prostě machr. Přesně ví co píše, o čem píše a jak to napsat aby se člověk bál ohlédnout. Tuto knihu jsem sice četla před několika lety, ale přesně si pamatuju své pocity když jsem ji četla. King se umí dostat lidem pod kůži. Těším se, až se k ní zase vrátím a přečtu si ji.

Cujo Cujo Stephen King

Kingovo oblíbené městečko Castle Rock a v hlavní roli dvě rodiny. Vic, Donna a čtyřletý Tad Trentonovi. Joe, Charity a desetiletý Brett Camberovi a jejich pes – bernardýn Cujo – hodný pes, který byl prostě ve špatný čas na špatném místě a stal se z něj... No... Nehodný pes.
Kdo nezná, říká si: pes se vzteklinou? Kdekoho to odradí a řekne si, co to může být za fádní nápad a jaké může být jeho zpracování. V Kingově podání? FENOMENÁLNÍ! To vám zaručuju. I já totiž tuto knihu podceňovala. Byla jsem nadšená a nevím, jestli když ještě někdy uvidím bernardýna, tak nepůjdu velikou oklikou nebo nezačnu trošku vnitřně vyšilovat.
•••
Kniha mě opravdu děsila, asi možná proto, že člověk narazí na nějakého psa na každém rohu. V akčních scénách ( a že jich nebylo málo) je kniha nesmírně čtivá a já to vážně hltala. Byla jsem do příběhu tak zažraná a často mi přes den vytanula myšlenka co bude v příběhu dál.
•••
Svým způsobem mi Cuja bylo líto, když King popisoval jak mu je a co vše prožíval, ale sama mám čtyřletého syna a mnohokrát mě napadlo co bych dělala já, kdyby nás ohrožoval obrovský pes v rozbitém autě.

29.06.2022 5 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

První díl série případů Kim Stoneové. Na tuto sérii jsem se chystala dlouho díky tolika opěvovaným recenzím a budu opěvovat dál.

Moc mě vyhovoval celkový formát knihy díky čemu se text četl moc dobře a stránka letěla za stránkou. Krátké kapitoly tomu dodávaly ještě víc napětí a to já můžu. Kord v detektivkách.
Přiznám se, že ze začátku mi trvalo než jsem se zorientovala v postavách. Samotná Kim mi byla sympatická. Její sarkasmus mě pokaždé pobavil a její špičkování s doktorem nebo parťákem Bryantem bylo příjemné rozptýlení. Netrpělivost a zbrklé jednání mi k její postavě přesně sedělo. Jen mě mrzí, že autorka moc nevěnovala čas jejímu popisu a nedokážu si pořádně představit jak Kim vypadá — kromě toho, že má tmavé krátké vlasy. Doufám, že se v dalších dílech dozvím víc o její minulosti a smutných vzpomínkách.
Překvapilo mě, že se autorka hned vrhla do dvou případů. Zločiny před deseti lety a v přítomnosti se jí podařilo skvěle propojit a zaplést tak, že jsem vraha neuhodla. Ale nebyla jsem daleko.
Po dokončení série Chrise Cartera jsem se bála, že mě pořádně žádná detektivka nechytí, ale ano. Jsem ráda, že jsem začala zrovna s touto detektivní sérii a těším se na další případy.

30.03.2021 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Ebenezer Skruž nesnáší Vánoce a znepříjemňuje je i ostatním lidem svou nevrlou náladou. Když ho však navštíví jeho dávný přítel a tři duchové Vánoc vše se změní.

Klasika, kterou každý zná a kdo ne tak ať to napraví, je to akorát vhodná doba. Krásná povídka o znovunalezení vánoční nálady a o tom, že na nápravu není nikdy pozdě, která nikdy neomrzí. Nevěřila bych, že poprvé byla vydána v roce 1843.

Příjemné čtení, které mě naladilo na vánoční čas. Filmové zpracování se mi moc líbí a nenechám si ho ujít žádné vánoce.

26.11.2020 5 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Voda je život. A kdo tomu nevěří tak ať si tuhle knihu přečte. Celkově si myslím, že by si ji měl přečíst každý. Děsivě reálný příběh kdy dojde voda. Pro mě naprosto nepředstavitelná situace. Kniha je velmi čtivá a na čtivosti se hodně podílely i "momentky" co se děje v okolí Bezvodí.
V mnoha recenzích jsem četla, že kniha je do poloviny nudná. Pro mě to bylo naopak. Zajímalo mě jak se lidé budou první dny vypořádávat se situací a jak budou získávat poslední zbytky vody. Často jsem přemýšlela o tom, jak bych se v daných situacích zachovala já kdyby k něčemu takovému došlo. Příběh je gradující a opravdu silný.
Při čtení jsem vždy měla obrovskou žízeň, takže doporučuji četbu se sklenicí vody. Tato kniha se mi nejspíš připomene pokaždé když uvidím vodu.

23.08.2020 5 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

Kingovka, která mi anotací nepřišla nijak zajímavá, ale potřebovala jsem jednohubku na pár večerů. A to doslova na dva.
Knihu jsem si v hlavě přehrávala jako film. King dokáže děj popsat tak živě, že si to přehrávat ani nejde. A proto mě asi i dohnal k slzám. Nikdy bych totiž nevěřila, že mě Mistr hororu dokáže rozplakat.
Odchod jako je v knize bych přála každému. V duši klid, být se vším srovnaní, s vědomím, že vás má někdo rád a s pohledem na hvězdy.
Rozhodně jsem se po přečtení knihy velmi zamyslela nad životem a co v něm dělám a dělat bych měla.

10.07.2020 4 z 5

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

Vážení tak tento díl byl nářez a zaujímá další místo v mých oblíbených knihách. Jako u všech dílů krátké kapitoly dodají na čtivosti. Vůbec mě v knize neobtěžuje, že autor zmiňuje minulost postav. Naopak to oceňuji a tudíž může čtenář číst jakýkoli díl aniž by se ztrácel. I když od prvního je to samozřejmě lepší.
Postava detektiva Huntera je prostě boží. Je to takový sympaťák, kterému to pálí.
Výborný námět a opět způsoby vražd člověka nenechají chladným. A v tom si prostě libuju.
Co se týče vraha jsem byla naprosto ztracená dokud to detektiv náležitě nevysvětlil jak čtenářovi tak i ostatním postavám v knize.
Kniha je napínavá až do konce, prostě se od ní nejde odtrhnout. Dokonce jsem se přistihla jak si tahám vlasy a napínám všechno svalstvo v těle.

07.02.2020 5 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

To že je autor génius a výborně umí popsat děj i okolí už ani nemusím zmiňovat. Brutální vraždy se sochami z lidského těla jsou vážně TOP.
Jako v předchozích dílech se mi moc líbí, že myslí i na čtenáře, kteří nečtou jeho knihy popořadě a seznamuje je s tím co se stalo. Někoho to může obtěžovat,ale já to oceňuji.
A Robert Hunter? Prostě ho miluju.Jeho chytrost, styl života a vzhled..
Poutavý děj s krátkými kapitolami, které dodávají knize na napětí a spádu.
Kdo má slabý žaludek a bujnou fantazii nedoporučuji. Kdo je jako já, čím brutálnější tím lepší,tak tuto knihu musíte mít.

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Dlouho jsem si tuto téměř tisíci stránkovou bichli chtěla přečíst. Ale nějak se mi stále vyhýbala, ale po zjištění vydání reedice jsem si řekla: "To je znamení."
Obálka se mi líbí, ale po přečtení příběhu by se mi líbila víc, kdyby byla trochu temnější, protože v příběhu opravdu není jasné nebe a zeleň.

Je to až nepředstavitelné mít průhlednou bariéru kolem svého města. A hlavně nepředstavitelné co by to udělalo s lidmi a klimatem. King nám to ukázal. A bez servítek a přikrášlení. A je to masakr!
Jako každý obsáhlý Kingův román má hodně postav a přeskakuje se z jedné na druhou. To je u něj normální. Čekala jsem to, takže když jsem najednou nevěděla o kom je zrovna řeč, vůbec mě to nevyvedlo z míry.

Gradace se příběhu rozhodně nedá upřít. Pozorujete jak se pomaloučku vyvíjejí situace, za kterými zřejmě nikdo nestojí a postupně vidíte jak se vše vymyká kontrole a i přesto, že všichni vědí kdo za tím stojí, už s tím nedokážou nic dělat...
King až reálně ukazuje co dokáže dělat moc a politika. Jak dokáže ovlivňovat, přesvědčovat a ničit kor když je ve vedení špatný člověk. Z knihy je cítit beznaděj, strach, manipulace a nespravedlnost vůči lidem v městečku.
Nezdá se vám to jako už tak velký horor? Samozřejmě nechybí vraždy, sebevraždy, rozpady osobností a další nechutnosti, kterých jsou bohužel lidé schopní.

Za mě je to velmi propracovaný román. Nenarazila jsem na žádné nesrovnalosti nebo cokoli co by mě při čtení zarazilo. Konec mě až dojal. Nevím jestli samotným rozuzlením nebo to bylo tím, že se mi s knihou těžko loučilo.

Pod kupolí bych určitě nedoporučovala těm, kteří s Kingem teprve začínají.

31.08.2023 5 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

Toto je přesně ten typ knihy, u které aniž bych četla anotaci, automaticky jsem knihu musela mít, protože je to jedna z mých nejoblíbenějších sérií a o tom se nepřemýšlí, ale koná.
Dvanáctý případ Roberta Huntera a jeho parťáka Carlose Garcii. Je neskutečné, že už dvanáct dílů a stále je to originální čtivé a Robert prostě neomrzí. Kdo má autora načteného, je to vlastně pořád "to samé" brutální ultranásilné vraždy, ale je to boží a já to miluju.

Upozorňuji, že pro slabé povahy celá série není. Možná pár dílů by zvládli, ale tento k nim určitě nepatří. Brutální, krvavé, s utrpením a částmi těl obětí nezvládne každý.
Autor si tentokrát velmi pohrál i s psychikou (stejně jako vrah) a ukázal tím, jak moc je chatrná.

Kdo nezná styl psaní autora, tak jen podotknu, že krátké kapitoly společně s napínavým ukončením dodávají na čtivosti. Tak jsem se do knihy zažrala. Sto stran, ani nemrknete... A konec? Uf !
Líbí se mi, že se člověk i něco dozví. Nejen o vyšetřování, anatomii, ale i o lidské psychice. Jak funguje a jak je křehká.

11.04.2023 5 z 5