makushenka makushenka komentáře u knih

Střevo není tabu Střevo není tabu Giulia Enders

Dobré, ale mě osobně to přestalo bavit, když autorka začala zabíhat do až moc velkých detailů (alespoň pro mě). :)

13.02.2019 4 z 5

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

Útlá knížka s minimem děje, zato nesoucí velké myšlenky. Musela jsem obdivovat neotřelá přirovnání a přívlastky. Naprosto hutná, tíživá atmosféra. Obvykle bývají hybateli děje různé události, činy postav, ale tady je to právě založeno na tom, že nikdo nic neudělá, že se nikdo k ničemu neodváží. Vidím to jako milostný příběh dvou lidí, které zradí (ne)komunikace, zároveň to vidím jako příběh ženy, která předběhla svou dobu a k tomu všemu to vidím jako příběh lidí, jejichž budoucnost je v důsledkovém vztahu k rodinnému prostředí a minulosti. Tím, že autor nechává některé hrůzy jen tušit, se atmosféra zhušťuje snad ještě víc.

13.02.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Jo, souhlasím, kniha se čte jedním dechem a je těžké se odlepit. Líbí se mi, že je to příběh žen, líbí se mi i kompozice knihy.
Nejvíc zajímavá a prokreslená je právě postava Hany, není černobílá a nutí čtenáře přemýšlet.
Přestože se jedná o drsné téma, přišlo mi podané uhlazeně. Možná i proto se četlo "jako po másle". Hanu považuju za odpočinkovou četbu.

06.01.2019 4 z 5

Hluboké rány Hluboké rány Rutu Modan

Snažila jsem se dumat nad významem a trochu v tom tápu. Předpokládám, že víc než o nějaké setkání s otcem, šlo celou dobu o proces hledání samotný, taky o odpouštění a hlavně o dojítí k cíli, který vidím ve znovunabytí důvěry v ostatní. Stejně pro mě celkové vyznění knihy bylo nijaké, přestože se mi líbilo, že autorka uměla až do konce udržet napětí a vytvořit tajuplnou atmosféru.

31.05.2018 4 z 5

Jak si hýčkat zdravá střeva Jak si hýčkat zdravá střeva Adrian Schulte

Mně to tedy zrovna nenadchlo. Autor se dost opakuje a člověk se musí připravit, že mu bude vyvracet téměř veškeré zásady zdravého stravování, se kterými se zatím setkal. Navíc jsem měla pocit, že jako podklad pro svou teorii má samé starší prameny, ale možná je to jen dojem. Celá ta kniha se dá podle mě shrnout do jedné věty: "Pořádně žvýkejte, jezte jen snídaně a obědy a používejte salinickou sůl."
Momentálně mám rozečtenou knihu Střevo není tabu a mám z ní zatím mnohem lepší pocit, autorka lépe popisuje trávicí systém, používá podle mě lepší metafory a celé je to psáno lidštěji.

27.03.2018 3 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Nemám moc co dodat ke komentáři pode mnou, je opravdu výstižný. Obdivuju autorku za její studium pramenů, pečlivé přípravy a dle mého za opravdu skvostnou formu, kterou celé téma podává. Stejně tak jazyk je moc pěkný a postavy jsou výborně vykresleny. Kniha mě naprosto strhla svou atmosférou od první stránky, moc tleskám a fandím další knize!

11.03.2018 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Tak jsem si ji teda půjčila, ať mám přehled, co se čte. Bohužel přišlo veliké zklamání. Měl to být asi psychologický náhled do života dvanácti žen, což by tak nějak odpovídalo, ale bohužel to všechno působilo nedůvěryhodně a hodně křečovitě. Stejně uměle působí propojení příběhů skrze bábovky (ty pečené) - škoda, že autorka nenechala název knihy jen na alegorické rovině... Každopádně nic hlubšího bych od této knihy nečekala, postrádám nějakou pointu, nějaký námět k zamyšlení nad palčivou otázkou týkající se kdejakého čtenáře, pro Třeštíkovou jsme jen pozorovatelé, ne "spolutvůrci".

23.02.2018 3 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Je to kniha na relax, je opravdu skvělá na zasmání a řekla bych, že je vhodná pro všechny věkové kategorie (krom dětí samozřejmě :-)). E. Boček si drží úroveň stále vysoko a stále je to psané stejným stylem. To taky musí, když je to deník jedné dívky, že jo. Jak už tady ale někdo psal, opakovaný vtip přestává být vtipem a v některých případech jsem si to bohužel říkala.

05.01.2018 4 z 5

Eleanor & Park Eleanor & Park Rainbow Rowell

Děsný slaďák, který má vyšší ambice. Příběh je na přeskáčku podávaný z pohledu dvou hlavních postav, to mi bylo sympatické, protože tu byla snaha proniknout do psychologie postav. Nepřijde mi ale, že by ta autorka naplno využila potenciál materiálu. Mnohem nosnější než románek mi přišla postava nevlastního (ale i vlastního) otce a tuto látku podle mě mnohem lépe zpracovala např. M. Fišarová ve své knize Nikolina cesta, kde mi to přijde víc na dřeň a hlavně mi přijde i jasnější poselství té knihy. Takže pro mě pouze dobré.

27.09.2017 3 z 5

Stavba komiksu Stavba komiksu Thierry Groensteen

Jedna z mála knih věnující se teorii komiksu v čj. Na můj vkus je poměrně složitá (narozdíl od McCloudova Jak rozumět komiksu), ale určitě je vhodné si ji přečíst, pokud má člověk o komiks trochu vážnější zájem.

04.07.2017 4 z 5

Jak rozumět komiksu Jak rozumět komiksu Scott McCloud

Výborný start pro někoho, kdo o komiksu neví nic a chtěl by ho trochu líp pochopit.

04.07.2017 5 z 5

V panelech a bublinách - Kapitoly z teorie komiksu V panelech a bublinách - Kapitoly z teorie komiksu Michal Jareš

Můj dojem je asi takový, že se jedná o knihu typu "od každého trochu" (ostatně to taky naznačuje podtitul), ve výsledku mi přijdou nejhodnotnější odkazy na další literaturu. Rozhodně je ale fajn, že u nás vznikají nové tituly o komiksu.

04.07.2017 3 z 5

Invalidní sourozenci Invalidní sourozenci Egon Bondy (p)

Líbila se mi aluze na biblickou potopu a některé filozofické úvahy, ale jinak jsme si s Bondym nesedli (nejen v tomto díle).

20.02.2017 3 z 5

Majitelé klíčů Majitelé klíčů Milan Kundera

Velmi působivá hra, která umí rozpoutat slušnou diskusi. Majitelé klíčů upozorňují na "stádovitost" lidí. Nehezký obraz naší společnosti, ale nutný. Jedná se o nadčasové téma a je opravdu škoda, že se hra nehraje.

18.02.2017 5 z 5

Zakázané pohádky Zakázané pohádky Alexander Nikolajevič Afanasjev

Ono je dobré si přečíst aspoň pár povídek, aby člověk zjistil, co všechno bylo součástí lidové slovesnosti. A hlavně tak člověk snáz pochopí, proč se na začátku 20. století vedl spor o pohádku (zda je/není lidová pohádka vhodná pro děti).

10.02.2017 3 z 5

Opravdu zdravě - Jezte s ohledem na své tělo - zásaditě Opravdu zdravě - Jezte s ohledem na své tělo - zásaditě Vicki Edgson

Moc jsem si tuhle kuchařku přála. Po roce, co ji mám, jsem se k ní konečně dostala, abych si ji prošla pořádně. Některé recepty bych úplně vyhodila, u něčeho jsem si říkala "a kde to sehnat?" a některé mi přišly takové polovičaté. Mě osobně kuchařka úplně nenadchla, ale ani neurazila, pár dobrých nápadů v ní přeci jenom je. :)

07.02.2017 3 z 5

Havětník Havětník Jiří Dvořák

Perfektní nápad a naprosto úžasné ilustrace. Četla jsem jeden příběh příteli před spaním a hned šel hledat, jak ta potvora vypadá v reálu a jestli ty informace sedí. :-) Líbí se mi, že se člověk dozví spoustu nových informací zábavnou cestou. A navíc je to pro mě fakt pastva pro oči. Chci do své knihovničky.

05.02.2017 5 z 5

Golem a jiné židovské pověsti a pohádky ze staré Prahy Golem a jiné židovské pověsti a pohádky ze staré Prahy Eduard Petiška

Když po přečtení člověk navštíví Prahu, hned má jiné kouzlo. Ve Staronové synagoze už člověk nehledí jen před sebe, ale hlavě nad sebe, na hřbitově nechá papírek u náhrobku rabína Löwa a doufá, že se mu splní tajné přání, u Novoměstské radnice zas hledá železný loket. Jsem nadšená.

03.02.2017 5 z 5

Tetovaná teta Tetovaná teta Daniela Fischerová

Některé básničky a jazykolamy byly perfektní a skvěle pobavily. Občas mám ale pocit, že se objevují takové ty stereotypní jazykové obraty, které na druhé straně vyvažují naprosto úžasná eiromena. :)

01.02.2017 4 z 5

Rok kohouta Rok kohouta Tereza Boučková

Knihu jsem dostala darem, jinak bych po takovém tématu nesáhla. Musím uznat, že kniha mě chytla, ale stejně tak mě chytla naprostá beznaděj, občas suplovaná hněvem. Příběh lze samozřejmě zobecnit, takže se pak už netýká jen adoptovaných dětí, ale všeobecně každého dítěte a rodiče, nebo jakéhokoli vztahu mezi lidmi, kdy jeden dává a druhý o to nestojí. Je to smutné.

30.01.2017 4 z 5