V panelech a bublinách - Kapitoly z teorie komiksu

Domácímu zájemci o teorii komiksu se v českém jazyce dosud nabízelo jen nemnoho příležitostí k seznámení se s aktuálními otázkami i přetrvávajícími koncepty „myšlení o komiksu“. Kniha V panelech a bublinách. Kapitoly z teorie komiksu si klade za cíl přehledně pojednat a k dalšímu použití nabídnout rozličné koncepty i přístupy, jimiž lze komiksové texty (ať už konkrétní osamocené, nebo v nejrůzněji definovaných souborech) novými způsoby číst a interpretovat, zkoumat i analyzovat. Pozornost je věnována například vztahům komiksu k různým charakterizačně-stratifikačním systémům v kultuře (komiks jako médium, žánr, umění), tematizována je ale i komiksová vícekódovost (obraz v komiksu, text v komiksu) či způsoby, jimiž komiks vypráví (specifické formální prostředky, narace, serialita). Samostatné kapitoly jsou pak věnovány též tématům produkčně-prezentačních aspektů (publikační tvar) a participantům (autor, produkce, čtenář) komiksového kulturního pole. Závěrečná kapitola v základních souřadnicích zachycuje historii odborného zkoumání komiksu od jeho nesmělých počátků až k dnešnímu celosvětovému rozmachu tzv. comics studies. Svazek sestávající z dvanácti kapitol doplněných drobnějšími exkurzy nechce být kompilační „summou zjištěného“ ani netouží nabídnout původní a komplexní teorii komiksu. Pokouší se především o poučené zahájení diskuse a o vstupní úvodové popsání charakteristických rysů komiksu z nejrůznějších možných perspektiv. Publikace doplněná o slovníček pojmů a komentované soupisy další doporučené literatury je určena všem zájemcům o teoretické popsání komiksu, odborníkům z příbuzných oblastí, studentům humanitních oborů i zainteresovaným laikům. – Rukopis vytvořený trojicí autorů z ÚČL AV ČR a FF UP byl podpořen grantovým projektem GA ČR. – Kniha vychází za podpory Ministerstva kultury ČR....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/288092/v-panelech-a-bublinach-kapitoly-z-t-Vb2-288092.jpg 3.65
Literatura faktu, O literatuře
Vydáno:, Akropolis

Thaxssillissia

Kniha je dobrou snahou o seznámení s komiksovou problematikou a dobrým úvodem jak pro laiky tak pro čtenáře, který se o problematiku zajímá více do hloubky - tam kde McCloud lehce "mlží" nebo není úplně přesný, nabízí v Panelech a bublinách přinejmenším zajímavé otázky a nesporně zajímavá porovnání. Jako velké plus mi přišel rozsáhlý seznam odkazů na další odborné publikace pro ty, kteří by se do comics studies chtěli ponořit hlouběji.

makushenka
04.07.2017

Můj dojem je asi takový, že se jedná o knihu typu "od každého trochu" (ostatně to taky naznačuje podtitul), ve výsledku mi přijdou nejhodnotnější odkazy na další literaturu. Rozhodně je ale fajn, že u nás vznikají nové tituly o komiksu.

Autoři knihy

Michal Jareš