makke makke komentáře u knih

Tajemství Uzun-Guru Tajemství Uzun-Guru Josef Volák

Skvělá kniha, jedna z mála, která mi ze spousty knih, jenž jsem četla v dětství, utkvěla v hlavě.

11.06.2015 5 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Skvělé, víc dodat netřeba.

31.05.2015 5 z 5

Past na osamělého muže Past na osamělého muže Robert Thomas

Miluju knížky, ve kterých si jsem celou dobu jistá, že vím.. abych pak na konci zjistila, že nevím :-) .

14.05.2015 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Úžasná kniha s fascinující atmosférou.

10.05.2015 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Dala jsem si předsevzetí, že nebudu číst jen nové knihy, kterými se neustále zásobuji, ale že si přečtu vždy jednu novou a jednu klasickou. No ale to jsem nevěděla, že si přečtu Volání kukačky a má slabá vůle mě přinutí si hned vzápětí přečíst Hedvábníka. A stálo to za to, Cormoran je sympaťák, Robin je skvělá a i když jsem si myslela, že vím, kdo je vrah, nakonec jsem zjistila, že jsem vedle jak ta jedle :-)

10.05.2015 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Je lepší, když člověk nemá velká očekávání a pak je mile překvapen. Knihu mi doporučila známá, o níž vím, že má knižní vkus podobný mému a neprohloupila jsem.

Zapadlí vlastenci Zapadlí vlastenci Karel Václav Rais

Neboť o mě mé okolí ví, že jsem velkou milovnicí knih a že pro osiřelou knihu vždy najdu nějaké teplé a suché místečko, začala jsem fungovat jako "útulek" pro opuštěné knihy. Tak se tedy stalo, že jsem zjistila, že mám 9 RŮZNÝCH vydání Zapadlých vlastenců, je to i na moje poměry rarita, snad krom Babičky Boženy Němcové se žádná z knih nenachází ve větším počtu vydání než je jedno či dvě a to se potom spokojím s jedním a to druhé přesouvám do kategorie "prodám, daruji.." .
Tak jsem se tedy rozhodla, že změním své "příšerné" čtenářské návyky, kdy se pohybuji stále ve stejných vodách a jen zcela výjimečně odplouvám číst něco jiného než jsou mnou osvědčení autoři a začnu číst stylem 1+1, jedna "klasická" a jedna klasická. Rozuměj jedna od osvědčeného autora a jedna ryzí klasika typu Rais, Čapek,.. A.. jsem nadšena Zapadlí vlastenci mě velmi mile překvapili, tématem, jazykem, dějem. Klidný balzám vhodný pro zklidnění v rušných dobách.

19.04.2015 5 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Budu -li soudit knihu podle celkového dojmu tak si 5 hvězdiček zaslouží. Četla jsem ji sice zasažena chorobou a zmítána horečnou, ale myslím, že můj úsudek tím zasažen nebyl :-) . Horší by to bylo, kdybych ji hodnotila podle detailů, ty opravdu nebyly propracované, spousta slepých uliček, autor se začal něčím zabývat, navnadil čtenáře a pointu nechal vyústit do ztracena. Nejkrizovějším místem je asi "kůň" , neboť ani po dočtení jsem úplně nepochopila proč, slabším místem jsou i nedotažené příběhy "vedlejších rolí" a za mě osobně při čtení závěrečných scén jsem měla jasný pocit déjà vu.

15.04.2015 5 z 5

Ďáblův sluha Ďáblův sluha Vlastimil Vondruška

Má-li člověk tušení, že se něco stane, tak se ho má držet a vyvarovat se následků. Měla jsem "tušení" , že Vondruškovy knihy budou dobré, tak jsem si jednu přečetla. A mé nejčernější obavy se vyplnily do puntíku, kniha byla samozřejmě čtivá, vtipná, zajímavá... a já jsem opět lapena. Budu si muset koupit další :-)

19.02.2015 5 z 5

Vodní andělé Vodní andělé Mons Kallentoft

Opět jsem měla slabou chvilku a neudržela jsem svou knižní vášeň, zakoupila jsem si 6 knih, mohla jsem přečíst jakoukoliv, všechny jistě budou skvělé. Sáhla jsem ale po Vodních andělech, protože mi bylo jasné, že bude skvělá. A byla. Přímo výborná. Připadám si jako na skluzavce, když jsem před lety četla první Kallentoftovu knihu měla jsem z ní rozpačitý dojem, pomalý rozjezd s nutností zvyknout si na autorův styl. Nicméně koupila jsem si další knihu, pak další.. a už se prostě vezu, každá další je lepší a lepší. Teď jen doufám, že tato skvělá jízda neskončí.

19.02.2015 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Knihy, které mají nálepku celosvětový bestseller mě vždy nejprve odrazují, nerada splývám s davem, tak si dávám načas než podlehnu pokušení a knihu si koupím. Kolem této knihy jsem nějakou dobu kroužila, všeobecný humbuk prostě nešlo přehlédnout, nakonec jsem sice "odolala" ale jen na oko, koupila mi jí sestra jako dárek, poté co jsem jí řekla, že si ji přeji.
Přečetla jsem ji za jednu noc, to obvykle jasně signalizuje pět hvězdiček. Dávám, ale jen čtyři. Nebylo to špatné, ale nebylo to ono. Zápletka byla vcelku zajímavá, dva různé pohledy na situaci originální, ale zklamal mě závěr. Možná úmysl autorky, i když pro mě spíše odbyté, nedotažené a nevěrohodné.

05.01.2015 4 z 5

Páté roční období Páté roční období Mons Kallentoft

Většinou si dávám oddechový čas, než se pustím do další knihy téhož autora.. tentokrát jsem zvládla Podzimní vraždu i Páte roční období jedním dechem. A škoda, že neumím švédsky, abych si přečetla další již vydané díly v originále, protože nadšena touto knihou byla bych ochotna pokračovat dál.

PS: A ano vím, že mezi Podzimem a Pátým ročním obdobím jsou ještě Jarní mrtví.. ale ty už jsem si omylem přečetla dříve.

24.11.2014 5 z 5

Podzimní vražda Podzimní vražda Mons Kallentoft

Mons Kallentoft je s každou knihou lepší a lepší. Malin se mi dostala pod kůži a teším se na další knihu o ní. Kniha byla skvělá a jediná hrubka je tentokrát na mojí straně, protože jsem zmatena ročním obdobím nejprve četla Jaro a až poté Podzim, což na jednu stranu mělo své kouzlo, protože jsem se o Malin nemusela bát, neboť jsem věděla jak skončí, na druhou stranu právě proto, že jsem věděla, co je v dalším dílu, místy mě mrzelo, že se vracím dějově zpět. No ale to byla vskutku jen moje knižní nenasytnost, která mi po zjištění, že čtu špatný díl, nedovolila knihu odložit a začít s tou správnou.

24.11.2014 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Přebásnění Kytice do "moderní" podoby mi na základní škole vyneslo zájezd do Španělska, protože jsem byla v kategorii literatury nominována na talent roku :o). Byl to můj první i poslední literární počin, titul jsem nezískala, nicméně ve Španělsku bylo nádherně.

28.10.2014 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Vzpomínám si, že jsem ležela s chřipkou, co den nemoci, to jeden díl Harryho Pottera. Bylo to jedno z nejlepších stonání.

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Moji synové tuto knihu milují. A co mě fascinuje znají ji slovo od slova, i když neumí číst. Zrovna dnes jsem rychle otočila stránku, aniž bych si dočetla poslední slovo, zaimprovizovala jsem a můj čtyřletý syn mě nekompromisně opravil :o).

PS: Dodnes jsem nepochopila, jak je možné si slovo od slova zapamatovat pořadí všech surovin, které pejsek s kočičkou dali do svého dortu, když mezi nimi není žádná logická vazba. A obávám se, že i kdybych se opravdu snažila, tak by mě to stálo spoustu úsilí, zatímco děti to dokáží "jen tak mimoděk".

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Knihou jsem proplula na jeden nádech a na konci ve mě zůstal zvláštní klid. Nebyla to zběsilá knižní jízda, jakou miluji, celé to bylo poklidné, ale neuvěřitelně intenzivní.

Roky pod psa Roky pod psa Markus Zusak

Jediné, co mě přesvědčilo, že má smysl dočíst knihu do konce byl fakt, že je opravdu útlá, mít o 50 stran víc, tak ji odkládám bez dočtení. Možná jsem špatného pohlaví nebo ve špatném věku, ale nějak mi nedošlo, co tím vlastně chtěl autor říci. Průměrný popis života průměrného puberťáka proložený prapodivným popisem prapodivných snů. Čekala jsem opravdu víc.

27.10.2014 3 z 5

Podivné město Podivné město Ransom Riggs

Když jsem zjistila, že vyšlo pokračování Sirotčince pro podivné děti, tak jsem byla vcelku překvapená. Nicméně, protože již vlastním první díl nebylo zbytí a "musela" jsem zakoupit i druhý.
Prvními stránkami jsem se těžce prokousávala, jako když jdete městem a nemáte mapu, bloudíte, tápete.. Důvod byl jednoduchý, čtu ráda, čtu hodně.. mezi první a druhou knihou byl v mém případě rozdíl více jak dva roky a ač rámcové vím o čem kniha byla, detaily upadly do zapomnění. S každou další stranou se mi však četlo lépe a lépe, detaily druhého dílu pomohly na světlo drobnostem dílu prvního a najednou do sebe vše zapadlo a dávalo smysl. Počáteční rozpaky jsem překonala a knihu si maximálně užila. A ano je lepší než díl první, tak doufám, že pokračování na sebe nenechá čekat dalších několik let.

25.10.2014 5 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Tato kniha mě donutila zapřemýšlet, jestli si dále kupovat Olsenovy knihy... vážně uvažuji o tom, že až vyjde další případ oddělení Q, že si knihu nekoupím hned, ale... až budu mít jistotu, že mám minimálně dva dny volna, vyhnu se tak stále se opakující situaci, kdy mi děj nedá spát a prostě MUSÍM vědět, jak kniha skončí... Marca jsem dočetla dnes ve 2.48 v noci, s vědomím, že ráno se mi asi nebude vstávat nejlépe, nicméně, to prostě nešlo jinak. Po trochu táhlejším úvodu, kdy mi hned nedošlo, co tím chtěl autor říci, mě kniha opět pohltila a nepustila, dokud jsem neotočila poslední list. Za mě 6 hvězdiček :o).

29.09.2014 5 z 5