maja2712 maja2712 komentáře u knih

Možná, možná ne Možná, možná ne Robert Fulghum

Jedna z knížek, která zaručí příjemné chvilky se zamyšlením i pobavením. Těším se na každou další kratičkou povídku, ve které se dozvím o drobnostech a radostech našeho bytí s lehkostí a nadhledem.

19.11.2020 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Další kniha Frederika Backmana, která nezklamala. Knihu jsem četla nedlouho po Medvědínu, takže v prvních 100 stranách nebylo nic nového, jen shrnutí předchozí knihy. Ale potom! měla kniha spád jako vždycky. Mistrně vykreslené postavy, výborně popsané hokejové prostředí i vztahy mezi dětmi i dospělými v rámci jednoho až dvou městeček. V této knize byl děj protkán i politickým děním, což mě teda moc nebavilo.

11.05.2020 5 z 5

Cesta: Paměti české aristokratky Cesta: Paměti české aristokratky Cecilia Sternberg

Kniha poutavě a mnohdy velmi barvitě a detailně líčí osudy šlechty v poválečných letech 1948 - 1957 i letech předválečných. Není to žádné nudné čtení, často jsem se od srdce zasmála a nemohla dočíst z důvodu neustálého vyhledávání informací na internetu (míst, kde se nacházely zámky a usedlosti, vyhledávání informací o šlechtických rodech, o významných lidech té doby, pustila jsem si z archivu ČT Modrou krev.. ). Život tetičky Diany mě úplně dostal. Velmi zajímavá dáma. Teď už zbývá jen jediné. Navštívit Častolovice. Knihu doporučuji. Nebudete litovat :-)

13.03.2020 5 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Zajímavě psychologicky zpracovaná detektivka. Při čtení jsem byla vždy v posteli a šla rovnou spát Preventivně. Nedostala bych se ani za dveře svého pokoje....

19.11.2019 4 z 5

Odvedu vás do Sierry Madre Odvedu vás do Sierry Madre Forrest Carter (p)

Silný příběh. Je to takové potvrzení mého dojmu, ze nejnebezpečnějším protivníkem člověka je člověk. Pořad jen vláda hmoty nad Duchem... a tak málo osvicenych...

05.02.2019 5 z 5

Knihy Wilbura Smithe mám moc ráda. Krásně vtáhnou do děje, takže se hned při čtení prvních stránek stanu jednou z postav starého Egypta. A abych na knížky tohoto typu nepozapomněla, tak křtím. Má keramická pec má jméno "Taita" :-)

Naděje umírá poslední Naděje umírá poslední Halina Birenbaum

Příběh jsem s autorkou prožívala od začátku do konce a ještě dlouho po přečtení jsem uvažovala o těžkém osudu Židů nejen v době války, ale i po jejím skončení. Je vůbec možné nebýt nijak poznamenán těmito tragickými událostmi do konce života? Z poznatků psychologie se trauma přenáší do dalších až 5 generací... Jak je vůbec možné, že se člověk takhle brutálním způsobem může chovat k jinému člověku... tohle nikdy asi nepochopím...

Drobečky z půjčovny duší Drobečky z půjčovny duší Vlastimil Brodský

Milé poslouchání, které četl přímo Vlastimil Brodský. Neotřelý pohled na dětství, manželství, výchovu dětí, herecké kolegy i radosti a starosti v povolání herce. Bavilo mě to. Jako kdyby vyprávěl Večerníček pro dospělé. Usmívala jsem se, přemýšlela, byla v tom jeho světě.

21.08.2023 5 z 5

Umění být zdráv Umění být zdráv Věra Keilová

Kniha může být pro nemocného motivaci, pro zdravého zamýšlením. Oceňuji odvahu k některým názorům. Ze začátku byly dotazy takové podivné,

03.07.2023 4 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Dobrý námět. Hezky vykreslene pocity lidi, kteří ztratili svou rodinu. Příběh poskytl náhled do práce humanitních pracovníků, nastínil problémy Afghánistánu od padesátých let dvacátého století. S hrůzou člověk čte, jaké bezpráví se děje a očekává, že válčit a jinak ošklivě týrat se nebudeme. A dnes propukla válka na Ukrajině…

24.02.2022 4 z 5

Boží hora Boží hora Erri De Luca

Kniha, nad kterou jsem se usmívala a v duchu sdílela s 13 chlapcem život v chudinské čtvrti Neapole. Poeticky sepsané krátké příběhy, které vystihují vše podstatné. Pohladí, dá odvahu podívat se na problémy jinýma, přívětivějšíma a dobrotivýma očima.. Rada ji budu mít ve své knihovně. A jdu si hned půjčit i jeho druhou knihu Obnaženou přírodu.

08.02.2022 5 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

O holokaustu jsem přečetla více knih, všechna svědectví jsou šílená a potřebná pro pochopení dobra a zla, pro pochopení životních hodnot. Napadá mě v této chvíli otázka: Milgramuv experiment - nakolik je schopen člověk podlehnout autoritě i když to není v souladu s vlastním svědomím. Rada bych si o tom přečetla knihu od člověka, který byl na té druhé straně, jak žil než byl pod vlivem Hitlera a jak žil po válce se svým svědomím.

27.12.2021 5 z 5

Třináct tisíc dní Třináct tisíc dní Tomáš Hajzler

Knihu jsem dostala a velmi rychle přečetla před třemi lety. Byla jsem nadšena, spoustu vět nebo i celých příběhu, postřehů, mouder jsem si podtrhla tužkou, zakroužkovala, přikreslila vykřičník nebo srdíčko nebo něco podobného. Půjčila jsem ji spolupracovníci, protože tyhle myšlenky se musí šířit dal. Zpět jsem ji nemohla dostat skoro tři roky, prý se k ní stále vracela. Teď ji znovu mám u sebe a těším se, jak si ji přečtu znovu. Děkuji za ni.

04.03.2021 5 z 5

Otrok Otrok Isaac Bashevis Singer

Kniha, kterou jsem četla tak před dvaceti lety a kterou mám chuť si přečíst znovu. Má čestné místo v mé knihovně.

15.11.2020 5 z 5

Lidi aneb Duch národa je nejlépe cítit v přeplněném autobuse Lidi aneb Duch národa je nejlépe cítit v přeplněném autobuse Milena Holcová

Hezky si s Milenou Holcovou pocestujete a dozvíte se jak to mají různé národy třeba s kultem krásy, s výchovou děti, s pohostinností nebo s hygienou. A zase se vám rozšíří obzory. Otázkou je,jak dlouho ty informace v hlavě zůstanou. Hezky sepsané.

04.10.2020 5 z 5

Zajímavý náhled do života, myšlenek, minulosti i různých zážitků lidi žijících na samotách Šumavy. Některé příběhy byly dost zběsilé a podivínské, jiné vedly k zamyšlení nad oddělenosti civilizovaného člověka od přírody.

28.07.2019 4 z 5

Podpis všech věcí Podpis všech věcí Elizabeth Gilbert

Knihou jsem lehce proplouvala, občas jsem se usmala a s nadsázkou si říkala, jestli se kniha nemela radeji jmenovat Popis všech věci. Některé pasáže byly zajímavé, zábavné, občas jsem se bavila nad používanými slovními obraty. Kniha je příjemná k oddychovemu čtení a pobizi k zamyšlení nad životem jedné ženy, která v 19. století propadla vědě a objevovani života v různých částech světa.

16.04.2019 4 z 5

Mluviti pravdu Mluviti pravdu Josef Formánek

Zaujal mě styl psaní i příběh. Kniha mě bavila a nutila k přemýšlení nad osudem jednoho skutečného života.

13.12.2018 5 z 5

Kniha je mou třetí knihou rozhovorů od Aleše Palána. V předchozích jsem našla takové osobní filozofování o životě a to se mi líbilo, tato kniha byla více ze života plného nástrah a jak tyto nástrahy zvládnout. U jednoho příběhu i slzička ukápla. Zajímavý byl výběr respondentů, možná bych volila jinak, pokud by šlo o naplnění záměru knihy. I tak to byl zajímavý náhled do životů žen, které nemají vyšlapanou cestičku životem. Držím pěsti všem.

27.04.2024 4 z 5

Jak přelstít ďábla - Tajemství svobody a úspěchu Jak přelstít ďábla - Tajemství svobody a úspěchu Napoleon Hill

Po přečtení knihy jsem naznala, že by měla být součástí mé knihovny pro mnoho moudrých nadčasových slov, které by se mohly tesat do kamene. Jenže byla vydána v omezeném množství a její obliba časem natolik stoupla, že její cena je příliš vysoká. A to asi mluví za vše. Četla jsem pozorně, teď si vypisuji pasáže, které nechci zapomenout. Asi tak.

02.10.2023 5 z 5