Boží hora

Boží hora byla v Itálii publikována poprvé roku 2001 a od té doby měla řadu reedic. Ve Francii za ni v roce 2002 autor získal cenu Femina étranger a v Itálii byl právě v první dekádě jednadvacátého století označen věhlasným italským literárním kritikem za „autora desetiletí“. Útlý text knížky je psán jako deník třináctiletého chlapce žijícího v chudé neapolské čtvrti zvané Montedidio, jejíž jméno odkazuje na biblickou Boží horu. Vlastně sama tato čtvrť se svými uličkami, figurkami a každodenním životem v poválečných letech je svým způsobem protagonistou celého románu. Chlapec, který je v svých třinácti letech poslán do učení k truhláři, se setkává se starým židovským ševcem a zároveň mudrcem, pocházejícím odkudsi z východní Evropy, přeživším holocaust, který se chtěl po válce dostat do Palestiny, ale na své pouti skončil v Neapoli; poznává praktiky lásky se stejně mladičkou, ale mnohem zkušenější dívkou ze sousedství. Kniha skvěle zachycuje atmosféru doby a prostředí pohledem chlapce, který se velmi rychle seznamuje s realitou dospělých. Boží hora bývá také označována jako fotografie už zmizelé Neapole....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248369/big_bozi-hora-Gb5-248369.jpg 4.141

Vydáno: , Pistorius & Olšanská

Montedidio, 2001

Kniha Boží hora

Aprilek

Velmi zajímavá kniha odehrávající se v Neapoli.

maja2712

Kniha, nad kterou jsem se usmívala a v duchu sdílela s 13 chlapcem život v chudinské čtvrti Neapole. Poeticky sepsané krátké příběhy, které vystihují vše podstatné. Pohladí, dá odvahu podívat se na problémy jinýma, přívětivějšíma a dobrotivýma očima.. Rada ji budu mít ve své knihovně. A jdu si hned půjčit i jeho druhou knihu Obnaženou přírodu.

Čičolina
14.11.2019

Největší emoce a sílu myšlenek paradoxně najdeme v knížečkách útlých...kniha jak dělaná pro rozežraný dnešek. Příběh z doby, kdy dětství bylo krátké a hladové a ty další leta o nic lepší, život zrychlený dřinou, zažij to nebo to nebudeš mít, budeš starý a unavený....a přece vidíš anděly a slyšíš šum jejich křídel

purie
10.04.2018

Kouzelná, zralá, mistrovská knížka, která uvěřitelně zjevuje krásu v obyčejných lidských osudech. Poetická, nabízející prostor pro imaginaci.

zdenaR
12.06.2017

Zajímavá kniha, moc jsem si od ní neslibovala, ale výsledně mile překvapila. Není to úplně oddechové čtení, je třeba se i zamyslet. Ukazuje život i z jiné polohy, ne pouze komerci a majetek. Velmi doporučuji přečíst :-))))

veneta
27.06.2016

...je o kráse všedního života. Jen milovat a pracovat, víc není nutné.

Betty11
22.03.2016

Za mě pět hvězdiček. Poválečné období v neapolské čtvrti očima třináctilého chlapce. Ne vše běží vždy tak jak bychom si představovali, ale osud je daný a tak je třeba táhnout svou káru životem a na té cestě objevovat i ty nejnepatrnější krásy a vzácné okamžiky i v těžkém období. Knihu doporučuji.

Boboking
22.01.2016

Podle mne nádherná kniha, nádherný příběh o tom, že život je krásný, i když karty nejsou dle našich měřítek rozdány nejlépe. Ta atmosféra chudinské čtvrti v Neapoli, ty báječné postavy a postavičky, které jí zaplňují, a jsou zde přijímány přes všechny neduhy, protože zde patří... Prostě doporučuji.