magnolia magnolia komentáře u knih

Město jako Alice Město jako Alice Nevil Shute

Kniha se četla dobře, ale asi jsem očekávala po dramatické první půlce i podobně strhující závěr. Osudy hrdinky z období války (minulost) byly opravdu poutavé a také se mi líbila postava opatrovníka a jeho vyprávění. Poválečné události a idylické budování (kromě návratu do vesnice v džungli) mě už tak moc nebavilo, ale věřím, že spoustě čtenářům se román líbil právě takhle.

11.07.2013 3 z 5

Tajný deník Adriana Molea Tajný deník Adriana Molea Sue Townsend

Četla sem znovu po letech, pořád výborné čtení - klasika v tomto žánru (ostatní napodobovači jsou většinou o hodně slabší). Nezapomenutelné hlášky a spojení (had Lucas, To už je můj osud, pes Šavle), přitom taky náhled na život rodiny v Anglii 80.let. Líbí se mi i probleskující "kladné" stránky hrdiny - vztah ke starým lidem, péče o psa - doprovázené humorným a upřímným líčením pocitů teenagera. No a skvělé ilustrace s úryvky textu. (Úplně poprvé jsem ji četla na pokračování v časopise Sedmička pionýrů:) a z té doby mě nejvíce utkvěl v paměti výlet do Britského muzea a Bert Baxter, jeho koberec a pes Šavle:)

10.07.2013 5 z 5

Lena Notýsková Lena Notýsková Francine Oomen

Bezva čtení pro holky kolem 12 let, vtipné - i další knížky autorky jsou dobré.

10.07.2013 4 z 5

Rukověť správného chlapa Rukověť správného chlapa Dave Barry

Je to spíš příručka pro ženy, o mužích (chlapech), napsaná s humorem autorovi vlastním (chlapy nešetří). A už jen kvůli kapitole 4 - Tipy pro ženy - Jak obstát ve vztahu s chlapem, ji doporučuji - ta mě rozesměje pokaždé když to potřebuji. První půlka knihy je lepší, ke konci je humoru méně.

26.06.2013 3 z 5

Klub druhých manželek Klub druhých manželek Jane Moore

Tak nakonec dočteno, i když jsem ji chtěla po pár kapitolách odložit. Některé situace byly dobře napsané, některé zase nereálné, místy trochu červenoknihovní, ale přečíst se dala.

26.06.2013 3 z 5

Šíleně smutné povídky Šíleně smutné povídky Tereza Boučková

Jsou smutné, ale místy i k pousmání, ale hlavně jsou to příběhy ze života. Řadím je v oblíbenosti hned vedle Svěrákových Nových povídek. Líbí se mi i styl, jakým TB píše - podobných situací a příběhů zná každý spoustu, ale takhle to pěkně, úsporně a přitom působivě napsat, to umí málokdo.

24.06.2013 4 z 5

Cesta z Arkád Cesta z Arkád Ivana Peroutková

Už jsem kdysi od autorky četla Dům s vůní... a zaujal mě styl jejího psaní. Také tahle slabá knížka byla podobně psaná, i když jsem třeba úplně nedokázala pochopit jednání hrdinky (chození za spolužačkou), ale celkově to nakonec smysl mělo, byla mi sympatická. Taková zvláštní knížka.

19.06.2013 3 z 5

Přezrálé broskve Přezrálé broskve Milena Holcová

Takové smutné, o stárnutí, docela ze života. Jen asi, že se mě to zatím netýká, tak mě to moc nenadchlo. Ale starší čtenářky tu knihu jistě ocení.

18.06.2013 3 z 5

Noční kořist Noční kořist Irwin Shaw

Čteno podruhé, asi po 20-ti letech. Dobrý příběh, hrdina taky, potřebovala jsem si to oživit. Jen už teď bažím po jiných knížkách.

18.06.2013 3 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Výborné čtení - od začátku zaujme, jen co si uděláte pořádek v těch chlapech. Vtipné - už nepamatuji, u které knížky jsem se naposledy tolikrát smála nahlas. A vůbec celkově zajímavé - různá prostředí, typy lidí, situace (nejen humorné), vztahy, názory - bezva knížka i pro ženy. A tak jí dám 5*, už za tu zábavu.

17.06.2013 5 z 5

Jedna z těch srozumitelnějších a užitečnějších knih o chování, povaze, skrytých schopnostech... Měly by ji znát hlavně rodiče a učitelé, kteří to mají nastavené jinak (oceňují výrazné projevy, soutěživé typy a ostatní často přehlížejí)

14.06.2013 3 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Kniha originálním způsobem přibližuje to, jak strašná byla válka pro obyčejné lidi. Postava Liesel je moc krásně napsaná, stejně jako její vztah ke kamarádovi, k ukrytému příteli, k tatínkovi, který ji naučil číst i k mamince - ten je komplikovanější a prochází během knížky úžasnou proměnou (saumensch, saukerl, ta slova mě budou znít v hlavě ještě dlouho). Smrt to celé vypravuje, a proto jsem čtení této knížky dlouho odkládala. Během četby jsem si na to i zvykla, ale kdyby to bylo bez jejích komentářů, pro mě by to hlavní v knize zůstalo i tak. Je to kniha o válce, o štěstí (osudu?), ale hlavně o lásce, v rozličných podobách a také o radosti ze čtení.

12.06.2013 4 z 5

Strach v hrsti prachu Strach v hrsti prachu John Ives

Jedna z mých "památečních" knih, kterou jsem si objevila a koupila sama, v okresním městě, kam jsem dojížděla do školy. Super napínavé čtení, zvlášť v té době, v těch letech... A komentáře ostatních jsou přesné.

10.06.2013 4 z 5

Žena, která se ponořila do srdce světa Žena, která se ponořila do srdce světa Sabina Berman

Je to už déle, co jsem knihu četla. Je velmi zvláštní, smutná, s mnoha silnými okamžiky (připoměla mi životopisný film s autistickou hrdinkou, která podobně umanutě měla ráda krávy).

06.06.2013 3 z 5

Zázračný Josef Zázračný Josef Mika Waltari

No, mě kniha nesedla, moc mi připomínala černobílé filmy pro pamětníky...

04.06.2013 2 z 5

Alma Mater Alma Mater Lucie Sára Závodná

Knížka se mi četla dobře, situace jsou vyprávěné z pohledu několika postav - mladých lidí s různými povahami a představami o budoucnosti. Sice se tam nic převratného nestane, ale člověk si zapřemýšlí a taky ocení odvahu a nadání mladé autorky.

04.06.2013 3 z 5

Pokoj Pokoj Emma Donoghue

Originální a silná kniha. Přiznám se, že mě víc bavila až část od plánování útěku a nejvíc pobyt na svobodě - úplně nejpůsobivější byl rozhovor matky s médii (perfektně vykreslená bezcitnost k obětem podobných činů), také hledání vztahů k bývalé rodině bylo zajímavé. Víc by se mi líbilo, kdyby byl příběh vyprávěný i z pohledu obdivuhodné matky, pohled chlapce už mi po čase trochu vadil (ale chápu, že právě pro to je ta kniha tak výjimečná.)

Domov na konci světa Domov na konci světa Michael Cunningham

Přečetla jsem si ji nyní podruhé a je to opravdu zajímavá kniha a její hrdinové si mě podmanili. Některé pasáže jsem už přeskakovala, ale některé si četla znovu a několikrát po sobě...

29.05.2013 4 z 5

Člověk má dělat to, nač má sílu Člověk má dělat to, nač má sílu Pavel Kosatík

Jedna z mála životopisných knih, která mě oravdu zaujala - a OH byla opravdu osobnost, svým chováním a postoji, mně velmi blízká.

Deník mých kachních let Deník mých kachních let Lucie Sára Závodná

Je to prostě deník - holky, co studuje vejšku, má ráda svoje dvojče-bráchu, poznává život i sama sebe, trochu tápe ve vztazích, přemýšlí a moc ráda píše (dost upřímně). Když se to takhle bere, tak je to docela dobré čtení .

27.05.2013 3 z 5