Přezrálé broskve

Přezrálé broskve

Přezrálé broskve jsou studií celoživotního nepřátelství dvou žen. Znají se už z gymnázia, obě studovaly žurnalistiku, ale nikdy neměly a ani nechtěly mít nic společného. Terezie, atraktivní šéfredaktorka lifestylového magazínu je podle Anny chladnokrevná mrcha. Anna podle Terezie tlustá, zaminrákovaná, sebelítostivá babizna. Když je osud potměšile svede dohromady, ocitnou se v nepohodlných rolích, které by si dobrovolně ani jedna nevybrala. Jsou – podobně jako broskve v názvu –již příliš zralé na to nějak zásadně měnit životní názor, přesto to pro obě znamená šanci rozbít myšlenkové stereotypy, povznést se nad dlouhodobě živenou nenávist. Jejich vnitřní i vnější bitvy budí odpor i pochopení, v každém případě však touhu dospět s oběma hrdinkami k noblesnímu konci. Kniha tak s lehce ironickým odstupem sonduje, co je vlastně podstata ženství: Koketérie? Mateřství? Schopnost milovat a odpouštět? Intriky a manipulace? Solidarita? Z několika odlišných úhlů pohledu nám autorka předkládá skicu dvou odlišných přístupů k životu a světu, které se v jednom zásadním momentě musejí protnout a navíc ten otřes přežít. Poslední dvě publikované knihy – „Romance na tři doby“ a „Přezrálé broskve“ jsou volně propojeny svými postavami a tvoří první dva díly budoucí tetralogie „Žena, růže, píseň, kost“ s podtitulem „fena, kůže, plíseň, zlost“. I další dvě knížky budou sondou do osudů zralých žen, jejich emocí, vztahů, postojů k sobě i svému okolí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/143106/prezrale-broskve-U3H-143106.jpg 3.935
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Šalvar

janica09
04.06.2017

Výborné, čtivé, na konci mě to dokonce rozplakalo...

blankam.
20.01.2017

Z knížek Mileny Holcové se mi líbily nejvíc Babky na divoko.
Ale i Přezrálé broskve jsou prima.Tahle knížka se četla moc dobře.
Je o dvou zralých ženách,o zášti mezi nimi i o jejích důvodech.

hanča34
22.11.2016

Milenu Holcovou jsem znala jako cestovatelku stopem a píšící o cestování. Poprvé jsem od ní četla beletrii a nadchla mně.

majdvorka
17.02.2016

Velmi působivá knížka s mnoha tématy k zamyšlení, krásné čtení

MagdaS
02.10.2015

Výborně napsaná kniha. Vybrala jsem si ji v knihovně více méně náhodou, ale už se těším, že si od autorky přečtu i další knihy.

pavlinda
07.07.2014

Z autorčiných knih se mi líbila nejvíc.

George_Carver
09.12.2013

Kniha mne velmi zaujala. Je psána báječným stylem, nepostrádá zajímavý děj a udržuje čtenáře v napětí, co bude dál. Je to velmi hluboká a zároveň citlivá sonda do duše stárnoucích aktérek, které reprezentují prakticky dvojici protikladů. Velmi působivé je opakování některých klíčových momentů, viděno jednou a pak druhou protagonistkou. Dává to do kontrastu jejich různé povahy, ale zároveň nutí čtenáře nevidět jen černobíle - jedna je zásadová, druhá je mrcha. I na první pohled bezohledná kariéristka se tak pro čtenáře stává svým způsobem sympatickou a člověk se zamýšlí nad tím, zda někdy v životě "nesoudí vína podle soudku". Při čtení této knihy jsem si všiml, že každý detail, který autorka popisuje, má do posledka perfektně promyšlený a rozhodně nepíše o něčem, co někda slyšela nebo co někdo povídal. Člověk se přo čtení této knihy dovede na jedné straně poctivě rozzlobit, na druhé straně dojmout k slzám, což je podle mne jen důkazem, jak je čtenář vtažen do děje.
Od paní Mileny Holcové jsem sice přečetl zatím asi jen polovinu z její tvorby, ale již nyní si troufám tvrdit, že tato kniha patří k nejlepšímu, co doposud napsala. A pro mne osobně je to zároveň i jedna z vůbec nejlepších knížek, které jsem v životě přečetl.

inganga
02.07.2013

Ač se knížka tváří jako jedna z mnoha knih o dvou stárnoucích ženách, tak pokud budete číst pozorně, najdete hluboké a pravdivé myšlenky. Někdy mi až běhal mráz po zádech.

magnolia
18.06.2013

Takové smutné, o stárnutí, docela ze života. Jen asi, že se mě to zatím netýká, tak mě to moc nenadchlo. Ale starší čtenářky tu knihu jistě ocení.