Žena, která se ponořila do srdce světa

od:

Žena, která se ponořila do srdce světa

Když Isabelle přijíždí do mexického Mazatlánu, aby převzala vedení rodinného podniku, najde v domě své zesnulé sestry opuštěné divoké děvčátko, které neumí mluvit. Díky Isabellině vytrvalé péči se autistická Karen naučí mluvit, číst a psát, začne chodit do školy, dokonce vystuduje zootechniku na univerzitě, i když propadá z v... celý text

Když Isabelle přijíždí do mexického Mazatlánu, aby převzala vedení rodinného podniku, najde v domě své zesnulé sestry opuštěné divoké děvčátko, které neumí mluvit. Díky Isabellině vytrvalé péči se autistická Karen naučí mluvit, číst a psát, začne chodit do školy, dokonce vystuduje zootechniku na univerzitě, i když propadá z většiny předmětů. Odhodlaná chránit život v oceánech a proměnit rodinný podnik v první humánní továrnu na tuňáky se nakonec stane největší obchodní magnátkou tuňákového průmyslu na světě. Má podporu ekologických organizací, slávu a bohatství, přesto dospěje k šokujícímu rozhodnutí… Karen navždy zůstane svéráznou podivínkou, která se pro uklidnění věší ze stropu v potápěčském úboru a svět tuňáků v moři je pro ni srozumitelnější než svět lidí na zemi, kde musí kvůli své odlišnosti čelit řadě trapných a komických situací. Výjimečná kniha Sabiny Bermanové je krásnou a dojemnou pohádkou pro dospělé s prvky magického realismu, kde se stírají hranice mezi obsahem a formou, protože se na svět díváme pohledem autistické Karen a její čisté duše.


méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/90_/90858/zena-ktera-se-ponorila-do-srdce-sveta-90858.jpg 4.250
Originální název:

La mujer que buceó dentro del corazón del mundo (2010)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Jota
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (14)

Přidat komentář
LiLinka
12. února

Kniha, která ve mě zanechala zvláštní pocity. Dlouho jsem ji měla ve své knihovně, aniž bych tušila, o čem vlastně je. Náhodou jsem ji při vánoční pohodě objevila v knihovně a jelikož se zajímám o problematiku autismu, vrhla jsem se do čtení. První stránky utíkaly rychle, ale postupně mě kniha začala nudit. Očekávala jsem od ní více propracovanou hlavní postavu? Sama nevím... Posledních cca 30 stran se však stalo něco neočekávaného a já se plně vcítila do Karen. Konec je opravdu povedený a donutí člověka se zamyslet...

Sobotikova
11.04.2015

Pěkná knížka, odlišná.. tak jako její hrdinka, ale ke konci už mne nudila....

Xterka
23.10.2014

Nádherná kniha, která vezme za srdce.

MichelleS
18.07.2014

Kouzelná knížka plná moře a slunce. Netuším, zda je autistické myšlení takové, jak je zde popsáno. Ale Karen si mne získala svou až dětskou bezprostředností. Chvílemi jako bych slyšela Forresta Gumpa. V anotaci zmiňované šokující rozhodnutí mi přišlo naopak naprosto přirozené a jiné bych od Karen nečekala. Jako bych se zase octla v Macondu, jen motýli nejsou žlutí ale černí...

Dousabel
16.07.2014

Velice milá, příjemná knížka pro milovníky zázraků :) Občas smutný, občas veselý příběh, ale život autistky Karen je zde vyobrazen velice přesvědčivě a poučně. V mnoha ohledech by se nám žilo mnohem líp, kdyby jsme měli každý v sobě kousek autismu:)

Juicyk
09.07.2014

Nevím čím to bylo, ale mě tato kniha zase až tak nepohltila. Ale příběh je zajímavý, hrdinku jsem obdivovala a snažila se jí chápat (i když člověk stejně autistické myšlení úplně pochopit nedokáže - bohužel). Chvílemi jsem si opravdu přála, aby uvažování lidí v určitých směrech bylo stejné jako je tomu u této autistické dívky. Tak přímé myšlení a nemožnost pochopení "normálních" lidí, vás prostě přiměje k zamyšlení. A navíc to umanuté bránění tuňáků (a delfínů). Kéž bychom uvažovali podobně.
Ale na druhou stranu se mi kniha zdála zbytečně dlouhá, a některé pasáže prostě nudné. Nemělo to moc rychlý spád, ale touha vědět, jak to všechno dopadne mě nutila číst dál.
Celkově se mi tedy kniha líbila, ale spíše jen tématem a myslím, že si s ní autorka mohla vyhrát více. (to se mi to ale kecá, když Znovu si jí asi v nejbližší době nepřečtu, takže hodnotím lepším průměrem.

Kristyna2014
02.06.2014

Skvělá kniha!..není co dodat, od začátku do konce mě bavil sledovat příběh autistické dívky, to jak se projevuje v různých situacích..výborně napsaná, baví Vás číst a nepustí Vás..

Merlinit
13.04.2014

Krásná kniha. Příběh osvěžujícím způsobem přímočarý a pohled hlavní hrdinky na svět kolem zjednodušený až absurdně, což občas vzbuzuje úsměv, jindy údiv, místy obdiv. Karenin svět má svá pravidla, jen je prostě jednodušší a přirozenější...........Máme co závidět.

Márinka
08.12.2013

Přečetla jsem v nemocnici jedním dechem za jeden den. Je dobré se někdy zamyslet nad úhlem pohledu nás "normálních". Co na tom,že je to "pohádka pro dospělé". I ty jsou mnohdy k zamyšlení.

playada
21.09.2013

Je to taková trošku pohádka, ale jinak pěkný.

magnolia
06.06.2013

Je to už déle, co jsem knihu četla. Je velmi zvláštní, smutná, s mnoha silnými okamžiky (připoměla mi životopisný film s autistickou hrdinkou, která podobně umanutě měla ráda krávy).

Erinye
18.03.2013

Zezačátku jsem si říkala, že to bude jistě zajímavá kniha, ale místy poněkud nudná. Vůbec tomu tak však nebylo. Byla sice zajímavá, ale nudná v žádném případě. Přečetla jsem ji za necelé tři dny, přičemž v tomto období, kdy se připravuji na přijímačky, nemám zrovna moc času na knížky. Ale tuto knihu mohu jen doporučit a tímto jsem "nucena" ji udělit plný počet hvězdiček :)

asam
26.02.2012

Cituji" Nezapomenutelný příběh o svobodě a odlišnosti"
Plně souhlasím s citátem.Karen - hlavní hrdinka- nerozumí lidem, ale plně chápe život v moři a svobodu tuňáků, delfínů. Jim podřídí celý svůj život a všechno své podnikání. Nechápe honbu za ziskem, i když ve svém podnikání je velice úspěšná. Svoboda zvířat je pro ni přednější než obchod a lov.
Doporučuji k přečtení nejen těm, které zajímá problematika autistů. Knížka je zajímavá i z pohledu ekologů a ochránců zvířat..

Lea
25.01.2012

Poklidně plynoucí a velice inspirativní čtivo. Trochu mi připomíná popis prostoty světa dětskýma očima Malého prince, protože autismus je v jistém smyslu o neposkvrněné duši. Smutný a přitom šťastný příběh. Člověk při čtení zaváhá, co je vlastně v životě důležité.