Zázračný Josef

Zázračný Josef

Dvacetiletá Kaarina Lauraeusová, mírně unuděná, a přece ve zlaté klícce své zajištěné existence spokojená dcerka z dobré helsinské rodiny, se jednoho jarního dne setká s nepříliš movitým studentem psychologie Josefem Huttunenem, a její život nabere nečekaný spád. Díky svému novému známému totiž pozná, že na světě nejsou jen kavárny a jejich prostoduché osazenstvo, rychlé vozy a poslední výkřiky módy. Pozná, že žít se dá jinak, zajímavěji a lépe, a to i bez balíku peněz na rodinném kontě. Není proto divu, že k mladému muži, který jí svou bezelstností a upřímností otevřel nové obzory, brzy pocítí lásku – opravdový cit, jenž se zcela vymyká krátokodechým flirtům, odehrávajícím se vždy podle očekávatelného scénáře...

Jistě, zápletka jak vystřižená z červené knihovny. Ale v rukou skvělého vypravěče, jímž Mika Waltari bezesporu byl, se romantický příběh o nalezení štěstí stává čímsi víc než veselou poctou nenáročné literatuře. Waltari psal svoje dílko s laskavým pochopením pro pravidla žánru, pro duši své hrdinky i pro životní touhy, které jsou stejné dnes jako před sedmdesáti lety, kdy tato skromná, a přece půvabná novela poprvé vyšla. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/62_/620/zazracny-josef-620.jpg 4.178

Ihmeellinen Joosef (1938)

Vydáno:, Knižní klub

Shardlake

Příběh mladé dívky z velmi bohaté rodiny, která má vše na co si ukáže a která zjistí, že peníze nejsou to nejdůležitější v životě a pro život a že se dá žít i s málem.

MOu598

Četla jsem v červnu 2009. Podle mých poznámek:
Těšila jsem se na Waltariho. O to větší zklamání.
V ich formě vyprávění 20-ti leté dívky o asi půl roce jejího života, kdy nejprve znuděná bohatstvím a životem bez zážitků se seznámí se studentem psychologie. Ten jí ukáže jiný sět. Ona se do něj zamiluje, ačkoliv je chudý, ZAČÍNÁ PODIKAT (VYKLÁDÁ OSUD POVĚRČIVÝM LIDEM) A BUDE BOHATÝ.
Děj nic moc, ale napsané hrozně. Takhle nemůže snad mluvit a myslet dvacetiletá díka. Uhozené věty. Nebo je to tím, že jde o dobu asi před 70 lety?
Nelíbilo se mi. Má to být možná zábavné, ale je to spíš trapné.

ivca001

Evidentně se to většině zde líbí, mě to bohužel vůbec nenadchlo. Když jsme přečetla Sinuheta, veděla jsem že si musím od Waltariho přečíst něco dalšího. Bohužel Josef je úplně z jiného soudku. Hlavní hrdinka je mi krajně nesympatická a Josef nakonec taky. Když jsem dočetla do poloviny a pořád se vlastně nic nestalo, začala jsem přeskakovat odstavce a nakonec celé kapitoly, abych si přečetla závěr, který byl ale stejně plochý a o romantice se nedá mluvit ani z dálky. Je jasné, že je to příběh skoro 80 let nazpátek a byli přecijen umírněnější, ale přesto nuda... Bohužel. Tohle je druhá kniha za celý můj život, kterou jsem nedočetla, proto bohužel jen 2*

EmmaEmma
21.09.2016

Lehké prázdninové čtení vonící láskou, pohodou.... Takový trošku jiný Saturnin.... Ale stejně bezvadně šílený od začátku do konce.

Devil-Ivet
17.07.2016

Zázračný Josef je úžasná kniha. Bavila mě od začátku do konce a ráda se k ní budu vracet. Z čehož vyplívá, že tuto knihu mohu jen doporučit :)

zuzana4291
01.05.2016

Podle začátku jsem si myslela že to bude nudná kniha rozmazlené holky, ale nakonec mě příběh pohltil a velmi dobře se mi kniha četla....velmi dobrá oddechovka

ZuzaChichi
16.06.2015

Báječná knížka s lehkým romantickým nádechem.

mimidra
24.04.2015

Velmi dobře napsaný příběh. Ze začátku mi sice trvalo, než jsem se začetla, ale jakmile se hlavní hrdinka dostala na Laurilu, začala jsem se skvěle bavit, místy od srdce zasmála. Doporučuji.

martina9959
13.03.2015

Příjemná a pohodová literatura - byla jsem příjemně překvapena, původně jsem od knihy moc nečekala, ale potěšila mne.

kilometr
03.03.2015

Kniha se mi moc líbila.Bylo to takový příjemný čtení,kde každá stránka pohladí a dokud nemáte přečteno,tak knihu neodložíte.Kniha měsíce Únor 2015.95%.

mehilainen
23.01.2015

Pořád se nemůžu vzpamatovat z toho, že Waltari napsal vlastně romantickou komedii :)).

magnolia
04.06.2013

No, mě kniha nesedla, moc mi připomínala černobílé filmy pro pamětníky...

playada
23.03.2013

Pro mne je to parafrázovaný překlad Nového zákona. Také jsem měla tu čest ( vždy je to bomba zážitek ) potkat ve svém životě Takového člověka, jako je Josef, a ovlivnilo mne to velmi velice :-). Střetnutí s Takovou osobností je vzácné a odzbrojující.

Petruše90
30.01.2013

Knížka do pohody :) Takové to pěkné téma jak se rozmazlená bohatá holka může zamilovat do obyčejného, ale inteligentního kluka. Stojí za přečtení :)

Kaihomielisyys
29.09.2012

Taková milá, hezky čtecí knížka...

minirock
09.11.2011

Výborná knížka, dlouho jsem se tak nepobavil, jako stvořená někam na pláž ..... .