Člověk má dělat to, nač má sílu

Než se stal Václav Havel prezidentem, znal Olgu Havlovou jen málokdo. Stačilo pár let, a získala si úctu tisíců spoluobčanů. Dodnes se hovoří o její noblese a aristokratičnosti ducha, o síle její osobnosti. Lze říci o Olze Havlové ještě něco nového, hlubšího a zajímavějšího? Pokouší se o to tento životopis, který vznikl na podkladě desítek rozhovorů s jejími nejbližšími přáteli, rodinnými příslušníky, kamarády z dětství a mládí, prominentními i obyčejnými chartisty a spolupracovníky z Hradu nebo Výboru dobré vůle. Autor v něm přináší množství širší veřejnosti dosud neznámých informací ze soukromého života Olgy Havlové a charakterizuje ji jako ženu, mezi jejíž základní vlastnosti vždy patřily věcnost, odpovědnost a pevnost v názorech. Nemalá část knihy pojednává také o působení v roli první dámy, ale autor směřuje především mimo sféru oficialit a tradovaných mýtů k zachycení otevřenosti a konkrétnosti životního dramatu. (anotace) 24 stran přílohy, 1. vydání, edice Osudy, sv. 14...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/61_/61601/clovek-ma-delat-to-n-61601.jpg 4.642
Literatura faktu, Literatura česká
Vydáno:, Mladá fronta

Kniha Člověk má dělat to, nač má sílu

Roberta

Autorova nejslabší kniha. Respekt k OH takový, že se nedozvím nic nového. Některé důležité momenty jejího života vynechány, snad s ohledem na tehdy ještě žijícího Václava Havla?
Kniha mě zklamala, připomíná mi "oficiální" životopis...

JakubiRa
16.09.2018

Velice dobře a poutavě napsaný životopis, tak jako ostatně všechny Kosatíkovy životopisné knihy. Autor sepsal text na základě rozhovorů a vzpomínek lidí z blízkého okruhu přátel, politiků, disidentů... Osoba Olgy Havlové nabíjí člověka silou a energií. Velmi cenné na knize je, že dokonale mapuje poměry v naší zemí v době, kdy Olga Havlová vyrůstala, žila a působila jako první dáma.

eiramka
24.08.2018

Je jasné, že autor přistupoval k paní Olze s respektem - a nemám mu to za zlé. Jestli si někdo respekt zaslouží, tak je to paní Olga Havlová . Přesto se mu podařilo vykreslit první dámu lidsky, poodhalit určité aspekty jejího života, které nejsou mnoha lidem známy - bez toho, aby v puse zůstala pachuť bulváru. Četla jsem před mnoha lety Dopisy Olze a tato knihy teprve dotváří celý obraz té doby . Jen si musím povzdechnout - co by asi řekla dnes, jak by komentovala politický vývoj - a obávám se, že nic pěkného bychom si od ní nevyslechli.

Hajajan
23.03.2015

Zajímavý život sepsaný čtivým způsobem. Autor vždy dokáže umně vykreslit atmosféru doby ve které se utváří osobnost OH. Nejprve se věnuje nastínění pavlačové republiky Žižkov, ve které OH vyrustála, aby postupně přešel k syrovému a svobodnému duchu nepříznivém období 70. a 80. let ,kde pak jasně vystupuje osobnost OH jako nezlomné a hrdé ženy. Velká část knihy je, z pochopitelných důvodů, věnována také Václavu Havlovi, se kterým tvořili "jednu bytost".
Pro mne osobně inspirativní čtení. Zejména pak část věnující se období tvrdé normalizace, kdy se režim pokoušel Havlovy, zlomit. Marně. Díky za takovou osobnost a díky Pavlu Kosatíkovi, že mne s ní seznámil.

hanča34
26.06.2014

Kniha, ke které se vracím, když mi není moc dobře. Dá se z ní čerpat síla. Tak jako svou sílu čerpal prezident Havel z Olgy, bez ní by nedošel tak daleko.

OldaB
26.05.2014

Velice osobní životopis. Důkladný rozbor ženy, která zůstala sama sebou, i přes nejrůznější životní peripetie. Její práce pro rozvoj občanské společnosti je nepřehlédnutelná.

magnolia
29.05.2013

Jedna z mála životopisných knih, která mě oravdu zaujala - a OH byla opravdu osobnost, svým chováním a postoji, mně velmi blízká.

stanza
09.08.2012

Krásný životopis o velké ženě z pera Pavla Kosatika.