Maevie Maevie komentáře u knih

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Nevím, jestli je to tím, že dělat si srandu z vlastní země je prostě naší doménou, ale Prázdniny v Česku jsou zatím Ziburovou nejlepší knihou. Najdete v ní nejenom fůru vtípků, nad kterými se ze srdce zasmějete, ale také spoustu zajímavých historických faktů a tipů na zajímavá místa prakticky za humny. A kdyby to šlo, patřila by jí další hvězda za zpracování a nádherné ilustrace, kterými tentokrát studio Tomski&Polanski nešetřilo.

03.12.2021 5 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Knižní Sedmilhářky mě bavily stejně jako ty seriálové. Díky tomu, že jsem znala zápletku i závěr, mohla jsem se soustředit na popisy všech tří hrdinek, vedlejších postav a jejich vztahů. Ty jsou i v seriálu to nejdůležitější, ale v knižní podobě dostávají přece jenom více prostoru. Ještě více se tak vybarvily toxické vztahy mezi matkami školkových dětí, komplikované poměry v patchworkových rodinách, traumata z minulosti i utajovaná společenská tabu.

13.09.2021 4 z 5

Kukly Kukly John Wyndham (p)

Brilantní sci-fi dílo jako Den trifidů. John Wyndham je mým oblíbeným autorem nejenom pro jeho vědeckofantastické nápady, ale i pro etické a morální otázky a odraz současné lidské společnosti, které každou knihu provází. V Kuklách je řada skutečností neobjasněných, nevíme, co přesně je Utrpení, proč přišlo, ani jak bylo způsobeno. Podle indicií si ale snadno domyslíme, že katastrofu způsobili sami lidé svým neuváženým jednáním. A nerozumné skutky, ničení přírody, strach z odlišností a zaslepenost vůči jiným názorům není lidem cizí ani dnes.

29.03.2021 5 z 5

Medvídek Pú (20 příběhů) Medvídek Pú (20 příběhů) A. A. Milne

Kouzelné vyprávění dobrodružství Medvídka Pú a jeho přátel, kde děti ocení vzrušující příhody všech zvířecích hrdinů a dospělí pocítí nostalgii nad dětskou fantazií. Je neuvěřitelné, že po medu neustále dychtící Medvídek Pú, ustrašené Prasátko a jejich velký kamarád a zachránce Kryštůfek Robin brzy oslaví sté výročí svého prvního vydání. Myslím si však, že Milneho ikonické zvířecí postavičky budou pro svojí líbeznost a laskavost součástí dětských knihovniček ještě hodně dlouho.

08.03.2021 5 z 5

Máme na vybranou Máme na vybranou Edith Eva Eger

Edith Eva Eger se jako žena, která přežila holocaust, rozhodla ve své biografii zaměřit zejména na období po osvobození Osvětimi. Byť se jako čtenáři nevyhneme bolestnému osudu její rodiny i popisu hrůz koncentračního tábora, těžiště knihy leží někde jinde – v části věnované jejímu psychickému uzdravování. Autorka popisuje malá i velká rozhodnutí, která dovedla její mysl na svobodu a umožnila jí odpustit sama sobě. Prostřednictvím svého příběhu ale také varuje všechny, kteří by odmítli převzít vládu nad svým životem a zůstali by v roli oběti. Podle Edith totiž prohráváme pouze tehdy, když se my sami začneme za oběti považovat.

08.01.2021 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Na první pohled banální vyprávění o jedné české rodině. Na druhý pohled příběh o rodině, která se snažila žít co nejlépe, přestože byla bičována jednou historickou událostí za druhou. Přestože se Slepá mapa nemůže pochlubit tak strhujícím příběhem jako Hana, čte se velmi svižně a poskytuje nádherný obrázek, jak první i druhá světová válka, nucené vystěhování Němců z pohraničí, sovětská okupace a socialismus ovlivnily osudy obyčejných lidí.

03.01.2021 3 z 5

Pohřbený obr Pohřbený obr Kazuo Ishiguro

Zvláštní, žánrově nezařaditelný a s dialogy jak od Jane Austenové. Takový je Pohřbený obr Kazua Ishigura posazený do středověké Anglie sužované mýtickými tvory a kletbou zapomínání. Samotný název je mnohoznačný jako sám text. Odkazuje jím autor na povídačku z knihy, myslí tím spícího draka, nebo je to pro něj metafora pro zapomenuté vzpomínky?

Putujeme s párem navzájem se milujících staroušků, kteří hledají svého syna. Ukazuje se ale, že to nejdůležitější v příběhu je zároveň to, co všem postavám bytostně chybí – vzpomínky. Minulost, která utváří naši osobnost, ovlivňuje vztahy i chování. Nebo je to ona, která nám brání žít spokojený život bez žalu, výčitek a lítosti? Mají šťastné vzpomínky takovou váhu, aby vyrovnaly ty špatné? Jedno je jasné, Pohřbený obr pokládá více otázek, než nabízí odpovědí.

07.05.2020 4 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Obavy z toho, jak se autorce podařilo do knihy vecpat tři příběhy a spojit je s důležitým ekologickým tématem, byly brzy rozprášeny. Tři různé lidské osudy spojila autorka s tím včelím velice chytře, se vztyčeným varovných prstem, ale bez přehnaného emočního nátlaku. Každý z příběhů je navíc ojedinělý a vzbuzuje různé emoce. Život Williama je plný zklamání a George, který v jeden moment ztratil své milované včely i obživu, je vám nesmírně líto. Nejtíživejší je pak hledání ztraceného syna Tao, které s sebou nese úzkost ze ztráty dítěte i obraz děsivé budoucnosti bez včel.

18.03.2020 4 z 5

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Asi každého někdy napadlo, jaké by to bylo - opustit veškeré své problémy, vydat se na cestu a svůj dosavadní život nechat daleko za sebou. Ať je tato představa jakkoli lákavá, jen málo lidí dokáže sebrat odvahu a opustit své pohodlí vybudované v moderním světě. Cheryl ve své knize vyvrací veškeré mýty o putování. Vyvrací iluzi o romantické procházce ve stínu stromů a přiznává všechny útrapy, fyzickou bolest, strach i nástrahy divoké přírody. Přesto je pro ni putování očišťujícím procesem, cestou, která ji pomůže pochopit a odpustit. Cestou, která jí ukáže, že život je tajemný, neodvolatelný a posvátný.

04.03.2020 4 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Princ Ládík je nadšen stopařským uměním. Nadšení je to pochopitelné, bohužel medailonky všech lidí, kteří byli ochotni zastavit, tak nějak vzaly místo samotnému cestování. O jednotlivých místech se toho moc nedozvíme, jako sonda do cizích kultur jsou setkání moc krátká a vtipem autor už také příliš nehýří. Naštěstí ilustrace jsou opravdu nádherné.

26.12.2019 3 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Škoda že každý z Máje zná jen pár veršů, protože tahle báseň nabízí mnohem více!

21.03.2019

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Knížka plná "nýbrž" a "pročež" nemusí každého oslovit, pro mě se ale na dvě stě stránkách odvíjel milý příběh plný klukovských příhod vyprávěných tak, jak je vidí jen dítě. Těžko uvěřit, že knížku Poláček psal v době, kdy už možná tušil, že světovou válku nepřežije.

26.01.2018 4 z 5

V pasti pohlaví: O politice, péči, sexu, násilí a postavení žen v Česku V pasti pohlaví: O politice, péči, sexu, násilí a postavení žen v Česku Silvie Lauder

Jediná nevýhoda této knihy je, že si ji nepřečtou ti, co by potřebovali nejvíce otevřít oči. O tom, že být dívkou/ženou v naší společnosti je náročnější než být chlapcem/mužem, nemůže být pochyb. Většinou se ale mluví jen o několika málo tématech. Silvie Lauder vzala téma zeširoka a dotkla se snad všech životních témat, podívala se do historie, hledala souvislosti a původ dnešních problémů. Všechna témata jsem přelouskala jedním dechem a musím smeknout nad tím, jak čtivě je kniha napsaná, přestože je podepřena mnoha zdroji a odkazy na výzkumy i odbornou literaturu.

V pasti doporučuji všemi deseti, a to přesto, že mě knížka popisovanými skutečnostmi několikrát pěkně namíchla.

06.02.2024 5 z 5

Mnich, který prodal své ferrari Mnich, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

Úroveň knihy bohužel snižuje primitivní rozhovor učitele a jeho následovníka, který opravdu neodpovídá dvěma vystudovaným právníkům. Proti udělovaným radám ale nelze říct nic špatného a mnoho z nich najdete i v dalších publikacích o time managementu a osobním rozvoji. Stěžejním tématem knihy jsou životní priority a jejich přeskládání tak, abychom v životě znovu nalezli spokojenost a naplnění.

25.04.2022 3 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Carter opět jede ve svém zavedeném systému: brutální vražda – vyšetřování – brutální vražda – vyšetřování – brutální vražda – rozuzlení. S tímto zavedeným pořádkem nic neudělá geniální mysl ani mnohaleté zkušenosti u policie jeho detektiva. Holt je vidět, že nejenom vrazi, ale i spisovatelé mohou mít svůj modus operandi.

Oproti dvěma předešlým dílům se mi tento námětem líbil o chlup více a byla jsem připravená i odpustit super krátké kapitoly končící na „Ježišmárja“ a „To snad ne“ a tentokrát udělit čtyři hvězdičky. Pak ale přišel závěr a bezradné kroucení hlavou nad finálovým střetnutím s vrahem. U mě tedy Carter opět odchází se třemi hvězdami.

07.12.2021 3 z 5

Tlouštíci hoří rychleji & další fatální moudra z krematoria Tlouštíci hoří rychleji & další fatální moudra z krematoria Caitlin Doughty

Kamenem úrazu je jednoznačně zavádějící český název, který knížce dává punc bulvárnosti a černého humoru. Přitom se za „fatálními moudry z krematoria“ skrývají postřehy mladé ženy, která se dala na neobvyklou profesionální dráhu, aby změnila vztah lidstva ke smrti. Kombinace osobní autorčiny zpovědi a informací z procesu pohřbívání a kremace, na které se živý člověk zásadně neptá, dělá z knížky zajímavý literární zážitek.

28.07.2021 3 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Zrcadlový muž je jeden z nejbrutálnějších a sexuálně zaměřených dílů, které zatím Keplerovo duo poslalo do světa. Série s Joonou Linnou mě nesmírně baví už od začátku, tenhle díl ale posunul laťku zase o kousek výš. Po tom, co vpadnete do případu hned na první stránce, napětí jen graduje a děj dostává neuvěřitelný spád. K tomu neotřelý nápad a skvělý styl psaní. Tahle knížka prostě nemá slepé místo.

23.07.2021 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Povedená prvotina, kterou řadím do kategorie pohodové prázdninové čtení. Hartlův styl je čtivý, zábavný, ale přitom ne hloupoučký. Prostě klasická oddechovka na deku k moři.

15.06.2021 3 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Dan Brown je mistr náboženských konspiračních příběhů. Hraje si s fakty, symboly a historií, spojuje je do nových a neuvěřitelných souvislostí a umí čtenáře strhnout vypravěčským talentem, tajuplnou atmosférou i přesvědčivostí, se kterou své příběhy předkládá. Andělé a démoni nedosahují takové kvality jako následující Da Vinciho kód, přesto jsou zdařilým thrillerem, kterým mě zabavil na několik večerů.

14.06.2021 4 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Příběh Tisíce planoucích srdcí mě ze všech Hosseinových románů zasáhl nejvíce. Na pozadí afghánských válek jsou popisovány mnohem menší, ale za to hrozivější zápasy, které musí každý den vybojovat obyčejné afghánské ženy. Životy Marjam a Lajly byly na začátku v mnohém odlišné, přesto je okolnosti a patriarchálně založená společnosti donutily vstoupit do manželství bez lásky a trpět pod surovou nadvládou muže. Přestože je Hosseini muž, podařilo se mu čtivě a uvěřitelně nahlédnout pod burku a vynést na světlo myšlenky a pocity obyčejných muslimských žen.

14.06.2021 5 z 5