V pasti pohlaví: O politice, péči, sexu, násilí a postavení žen v Česku přehled

V pasti pohlaví: O politice, péči, sexu, násilí a postavení žen v Česku
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/509773/bmid_v-pasti-pohlavi-o-politice-peci-sex-xyn-509773.jpeg 5 157 157

Být ženou v Česku není jednoduché. Ale mohlo by! Přes sto let hledá česká i celá západní společnost odpověď na takzvanou ženskou otázku. Těch otázek je ve skutečnosti celá řada. Některé už řešení mají, jiné stále vzbuzují kontroverze. Přijali jsme za samozřejmé, že ženy mohou volit, v politice jsou však stále podezřelé — kdo se asi doma stará o jejich děti? Mužů se na takové věci neptáme. Podobně ženám nikdo nebrání zastávat jakoukoli pracovní pozici — pokud se do ní ovšem ve složitém období návratu po mateřské dostanou. Jsou tu přece hlavně od maminkování. A jestliže žena děti nemá, nebo je dokonce nechce, pak s ní musí být něco špatně. A co teprve, když chce měnit zažité pořádky — vždyť je to proti přirozenosti! Novinářka Silvie Lauder v knize V pasti pohlaví popisuje, na čem se ženská emancipace v Česku zadrhla a jaké to má následky. Nejen pro společnost, ale především pro ženy samotné, ať už jako strukturální znevýhodnění, nebo téměř všudypřítomné násilí — symbolické, slovní, sexuální. Zkrátka přišel čas na pádné odpovědi.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize V pasti pohlaví: O politice, péči, sexu, násilí a postavení žen v Česku. Přihlašte se a napište ho.

Snílek1980
15.06.2024 5 z 5

Knížku určitě doporučuji všem. Je psána srozumitelně a čtivě. Přesto se mi nečetla lehce. Často jsem cítila velký vztek. Ne na autorku, ale na to, jak se věci v naší společnosti ještě pořád mají. Že se toho ohledně žen změnilo méně, než si myslíme. O dané téma se zajímám, přesto mě spousta informací překvapila. Nemile. Nezbývá než věřit, že třeba právě tahle knížka otevře některým lidem oči. Každopádně jsem ráda, že jsem se přiměla ji přečíst. Autorka odvedla skvělou práci.

keselylenka
12.05.2024 audiokniha 4 z 5

Napsáno velmi čtivě a zajímavě. Spousta informací mě zaujala, některé mě pobavily, některé mě šokovaly, některé mě uvrhly do mírné deprese, že snad nejbezpečnější bude neopouštět už nikdy dům. Rozhodně mám ještě dlouho nad čím přemýšlet.

Re@ding_9-wine
07.05.2024 4 z 5

Přiznám se, že feministické knihy moc nečtu, protože často sklouzávají k tomu, co bytostně nesnáším, a to je připisování ženám "roli oběti". V jistém slova smyslu ani tato kniha není výjimkou (ostatně už v názvu je slovo "past" a ne třeba "slast"), ale nutno podotknout, že populárně-naučný styl knihy v kombinaci s mnoha neoddiskutovatelně rozčilujícími, místy až skandálními případy genderové nerovnosti (před fakty nelze zavírat oči) mi tu nevoli částečně vykompenzovaly. Oceňuji, že na závěr nás autorka nenechává pouze ve výčtu všeho, co je špatně, ale podává i celkem konstruktivní návrhy, co s tím / jak z toho ven.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Knihomolové a další knižní novinky (24. týden)

08.06.2023

Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.

Kniha V pasti pohlaví: O politice, péči, sexu, násilí a postavení žen v Česku v seznamech

ve Čtenářské výzvě40x

Štítky knihy

sexuální násilí české ženy feminismus diskriminace misogynie psychologie pohlaví

Autorovy knížky

2023  91%V pasti pohlaví: O politice, péči, sexu, násilí a postavení žen v Česku