Maevie Maevie komentáře u knih

Kolíbka Kolíbka Kurt Vonnegut Jr.

Kratičký, ale skvělý sci-fi román o lidské krátkozrakosti a sobeckosti. Čekala jsem satirické dílo, ze kterého by se dala kritika společnosti ždímat, ale mile mě překvapil příběh, kterému nechyběl humor, ironie a sci-fi prvky. Mnoho z Vonnegutových postřehů by se mohlo nechat do kamene tesat, protože lidstvo je prostě nepoučitelné.

02.08.2018 5 z 5

Jatka č. 5 Jatka č. 5 Kurt Vonnegut Jr.

Tahle knížka je “tak krátká a zmatená a rozvrzaná, protože o masakru se nic inteligentního říct nedá.” A přitom toho řekne tak moc. Tak to chodí.

25.07.2018 4 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Nenáročný román, který se lehce čte a asi jen málokterá se ubrání na konci slzám. Musím ale říct, že zfilmovaná verze s Emilií Clarke v hlavní roli pro mě byla mnohem větší zážitek.

25.07.2018 3 z 5

Strach nad Bobří řekou Strach nad Bobří řekou Jaroslav Foglar

Pokračování Hochů od Bobří řeky je mnohem temnější. Optimistický první díl naplněný lovením bobříků střídá napínavý příběh plný strachu a nejistoty, který odráží chování a pocity lidí té doby.

25.07.2018 4 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Zápisky zajisté zabaví při pití kafíčka nebo kouření cigárka, ale knížku, do které se začtete a nepustíte, nečekejte. Jednotlivé články ukazující zákulisí hereckého života jsou vtipné (některé více, některé méně), bohužel se ale autorka začíná ve druhé půlce trochu opakovat. Za mě se fejetony víc hodí na blog, kde jsou čtenářům postupně dávkovány.

09.02.2018 3 z 5

Tenhle Princ Ládík je charismatický, trochu arogantní, vtipný a troufalý Budějčák, jehož cestování vidět v praxi, asi povytáhnete údivem obočí. Zábava zaručena!

06.02.2018 5 z 5

Princ Ládík opět nezklamal - sérii podivných rozhodnutí, špatných úsudků a překvapivých důsledků špatného googlování zvládá s pomocí pravidelného přísunu alkoholu v nemalé míře s vtipem a nadhledem. A to ještě někde v Gruzii!

06.02.2018 4 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Hrubé, někdy až příliš kruté. Zoufalství a beznaděj by se z toho daly ždímat. Ano, je to skvěle napsané, ale znovu si to přečtu jen v případě akutní deprese.

05.02.2018 3 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Knížku jsem jako většinu ostatních od Keplera nedala z ruky a překousala jí během pár dní. Příběh se čte rychle, ani poměrně dlouhý skok do minulosti mi nevadil. Po přečtení knížky jsem ale měla pocit, že mi kus příběhu chybí - škoda dějových linek s Josefem a tyranizujícími dětmi, které tak nějak vyprchaly do ztracena.

04.02.2018 4 z 5

Snídaně u Tiffanyho Snídaně u Tiffanyho Truman Capote

Knížka, která mě i při třetím přečtením vzala za srdce.

27.01.2018 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Po slabém prvním díle jsem na doporučení sáhla po Sněhulákovi. Motiv se sněhulákem vysloužil knížce o jednu hvězdičku víc než jedničce, ale jinak nevidím žádné velké kvality. Postava Harryho Holea je mi popravdě řečeno nepříjemná a styl vyprávění pokulhává za jinými známými autory severské krimi.

06.02.2024 3 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Příběhy od Shari Lapeny mi přijdou jak přes kopírák. Někdo cizí v domě je navíc šíleně nudná a táhnoucí se kopie s předvídatelným dějem i závěrem.

06.02.2024 3 z 5

Já jsem Malála:  Příběh dívky, jež bojovala za vzdělání a kterou postřelil Tálibán Já jsem Malála: Příběh dívky, jež bojovala za vzdělání a kterou postřelil Tálibán Christina Lamb

Malálin příběh patří k dalším biografiím, které se kvůli popisovaným hrůzám, těžce čtou. U této knihy je to umocněno ještě tím, že Malála je jenom dítě. Velmi uvědomělé, odvážné a vzdělané dítě, ale přesto malá holka, která potřebuje zázemí a rodinu. Těžce se mi tak četla část, kdy se Malála ocitá v neznámém prostředí, neschopná komunikovat a bez rodiny a tíha skutečnosti na ni plně doléhá. Přestože je Malálin příběh vyprávěn z dětské perspektivy, obsahuje řadu informací, díky kterým se čtenář dokáže orientovat v reáliích i událostech.

06.02.2024 4 z 5

Půlnoční koruna Půlnoční koruna Sarah J. Maas

Calaena se konečně stává tou krutou nájemnou vražedkyní, o které se mluvilo během celého prvního dílu. Chová se ale také jako puberťačka, která ostatním vyčítá jejich chyby, ty své ale není ochotná akceptovat. Její pokrytecká povaha mi bohužel kazí celý příběh. Nezbývá než doufat, že každým dílem se bude autorčino psaní zlepšovat a Calaena dospívat.

26.05.2022 3 z 5

Jakubův cestovní deník Jakubův cestovní deník Jakub Čech

První Jakubův cestovní deník popisuje přechod pacifické hřebenovky z mužského pohledu, a tím to nemyslím nijak zle. Jakub má svou cestu podrobně zmapovanou a zdokumentovanou, z každého dne proto dostaneme přesnou informaci, na jakém kilometru se nacházel a s kým se zde potkal. Dostane se nám také konkrétních tipů na vybavení a v některých případech i upřímná recenze. Tyto hodnoty cestopisu ocení všichni, kteří se na PCT plánují vydat, z „pouhého“ čtenářského pohledu se kniha stává postupně monotónní. Bohužel o tom, co se autorovi honilo během treku hlavou a co na cestu přivedlo ostatní hikery, se kterými se potkal, se příliš nedozvíme.

27.01.2022 4 z 5

Vosí továrna Vosí továrna Iain Banks

Brutální, nemorální příběh, který vás zároveň znechucuje i nutí číst dál, abyste zjistili, co způsobilo, že tolik postav v příběhu se chová tak podivně a násilnicky. Autor mistrně odkrývá tajemnou a pochmurnou auru kolem postav a postupně odhaluje jedno temné tajemství za druhým. Přesto vás závěrečné rozuzlení, kterému předtím nic nenasvědčuje, dostane do kolen. Vůbec se nedivím, že kritici byli ohledně této knihy plni rozporuplných pocitů a nemohli se rozhodnout, zda je v první řadě dobře napsaná, nebo pouze surová.

22.01.2022 4 z 5

Rod země a krve Rod země a krve Sarah J. Maas

Prvních dvě stě stran knížky je až zbytečně napěchovaných faktickými informacemi, čtenář se tak k ústřední zápletce doslova prokousává. Děj nabírá obrátky a detektivní šmrnc až potom, co se potkává Bryce s Athalarem a dostávají za úkol vyšetřit podivné vraždy. Následující události a závěrečné rozuzlení odpovídá stylu Sarah J. Mass – neuvěřitelné a neodhadnutelné.

Nebýt zdlouhavé a nezáživné první části je kniha velmi čtivá, až návyková. SJM opět nabízí neobvyklý svět nadpřirozených bytostí, které tentokrát zasadila do moderního, našemu velmi podobného, světa.

20.12.2021 4 z 5

Vetřelci z hlubin Vetřelci z hlubin John Wyndham (p)

Vetřelci z hlubin připomenou českému čtenáři nejvíce asi Čapkovu Válku s mloky. Ve srovnání s ostatními Wyndhamovy díly je tenhle román „míň sci-fi“ a více zaměřený na společenskou kritiku. Víc než co jiného mi připomínal starou dobrou detektivku, ve které odhalujeme způsob vraždy a motivy neznámého vraha. Pozornost je v téhle knize zaměřena především na chování a povahu lidského pokolení, o záhadných obyvatelích hlubin se toho proto nedozvíme.

18.05.2021 4 z 5

Mandlovník Mandlovník Michelle Cohen Corasanti

Mandlovník je dojemný příběh o lásce k rodině a své zemi na pozadí bouřlivého izraelsko-palestinského konfliktu. Autorce se podařilo čtivě vykreslit arabské tradice, důležitost rodinných vztahů i komplikovanost vztahů mezi Palestinci a Židy. Přestože je příběh vyprávěn z pohledu arabského chlapce, není podáván černobíle a nenávist a nespravedlnost najdeme na obou stranách.

11.05.2021 4 z 5

Konec hry Konec hry Daniel Cole

Autor opustil scénář šílených masakrů, vrátil se ke starému dobrému vyšetřování a knize to jen prospělo. Návraty do minulosti zpestřily příběh a čtenáře uchránily od nelogických částí, kterých bylo v předchozích dílech více než dost. Bohužel převážná část postav si udržela svou nesympatičnost až do třetího dílu, chování Baxterové pak v některých chvílích připomínalo spíše venezuelskou telenovelu než kriminálku.

28.09.2020 3 z 5