Vosí továrna

Šestnáctiletý Frank žije na skotském ostrově jen s otcem, vzpomíná na bratra Erika, který skončil v blázinci, a většinu času tráví podivnými rituály a stavbou hrubých zbraní, kterými zabíjí drobná zvířata. Jeho největším vynálezem je ale Vosí továrna, záhadný přístroj podobný bludišti, do něhož Frank vpouští vosy a z jejich pohybu věští věci budoucí. Nyní se duševně nevyrovnaný Erik vrací na ostrov a Frank se snaží proniknout do věčně zamknuté otcovy pracovny. Jak dopadne vzájemné střetnutí a jaká rodinná tajemství vyplavou na povrch? Vosí továrna je prvním románem, který Iain Banks napsal. Knize se dostalo velmi kontroverzního přijetí – kritici ji dílem vynesli do nebes, dílem strhali pro její násilnost a nemorálnost. Dodnes se však objevuje v žebříčcích nejlepších anglických románů a stala se moderní klasikou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/406762/vosi-tovarna-qJ3-406762.jpg 4.2133
Vydáno:, Argo

The Wasp Factory (1984)

Kniha Vosí továrna

Mrkvaakh

Vosí továrna je tím lepší, čím víc se zajímáte o sériové vrahy nebo obecně o psychopaty. Hlavní hrdina je totiž jedním z nich a knížka vám dovolí prozkoumat všechny – často velmi mrazivé – detaily jeho každodenního života. Objevíte s ním ostrov, na kterém bydlí, představí vám spoustu zvrácených rituálů, při nichž zabíjí zvířata nebo lidi a pak… na vás nahrne také hromady nudy.

Na jedné straně je sice pravda, že bizarní život hlavního hrdiny dovede zaujmout, Banks ale jeho popisování bere opravdu od podlahy, takže strávíte mnoho času čtením vaty, kvůli které pak konec nepůsobí zrovna uspokojivě. S posledním řádkem si totiž uvědomíte, kolik zbytečných pasáží máte za sebou a dojde vám, že Vosí továrna, ač je to knížka relativně útlá, by se klidně dala ještě o třetinu zkrátit.

TheSarcasm

No teda... To bylo tak praštěný až to bylo skoro až fascinující. Netuším co chtěl vlastně básník říci, ale užil jsem si knížku náramně. Vosí továrna je přesně ta kniha kterou bych doporučil každému, i když vlastně nevím proč.

KudrnatáHolka
07.11.2018

Říct o této knížce, že se mi líbila, to nejde, není to správné slovo (to se k této knize hledá dost těžko). Ale to ani zdaleka neznamená, že by byla špatná! Je... fascinující, naprosto specificky vyniká mezi knihami, které jsem dosud četla. Ztotožnit s hlavním hrdinou, Frankem, se opravdu moc nedá, v tom dávám "gladya" za pravdu. Ale byl pro mě, stejně jako kniha, fascinujicí. Tím, co všechno dokázal vytvořit a s jakou systematičností se tomu věnoval. Trochu mě děsí, jak logické a samozřejmé mi přišly jeho činy ve světle toho, jak je zdůvodňoval. Frankův bratr, Erik je další postavičkou v tom podivném světě se svým vlastně dokonalým řádem. Nejdříve jsem vůči němu cítila děs, strach a znechucení, postupem času mi jej pak bylo více líto.
Tak mě napadá... Každý si kolem sebe vytváříme určitou bublinu jistot. A držíme se jí zuby nehty. Ale když ta bublina náhle praskne, necítíme najednou, po počátečním šoku, jistou úlevu?

broskev28
27.09.2018

Opravdu zvláštní kniha. Na základě komentářů, které jsem jen lehce prolétla, se mi do ní moc nechtělo. Jsem ráda, že jsem to nevzdala bez boje, určitě to stálo za přečtení. Zvláštní místo, zvláštní rodina, zvláštní hrdina. Ale nenazvala bych ho psychopatem; žít v takovém prostředí by asi zacloumalo s každým. A já jsem se, nevím proč, mnohem víc děsila jeho bratra.
První věta komentáře gladya dokonale sedí, tak jestli si troufáte, přeju zvláštní, naprosto netypické počtení.

gladya
30.01.2018

Hrozné a dobré současně. Hrozné námětem, dobré jako knížka.

S hlavní postavou Frankem se těžko ztotožníte a pokud ano, doporučuji urychleně vyhledat psychiatra. Tak vysoce inteligentní a přitom zvrácená mysl se asi jen tak nenajde. Už v poměrně útlém dětství má Frank dost znalostí a schopností k realizaci promyšleného plánu a přitom nevzbudí ani stín podezření. Ani ostatní důležité postavy ovšem nejsou tak docela normální, ovšem co je to normálnost? A o tom asi tahle knížka je. Podobenství o zlu a dobru v nás.

Kdo má rád překvapivá odhalení, dočká se.

hopla
26.11.2017

Traktát o tom, jak snadno si je člověk schopen přisvojit právo rozhodovat o životě a smrti druhých. Tento příběh je svým pojetím a prostředím natolik odcizen standardní představě o životě člověka uvnitř společnosti, že ho čtenář vnímá spíš jako podobenství nebo jednodušeji jako fantasmagorii, resp. horor. Jsme ale opravdu, my, "normální" lidé, ve svém nitru natolik odlišní nebo nás pouze odděluje ta přepážka, zvaná svědomí...? A co když ta hranice normálnosti není společná ani všem etnikům? Antihrdina tohoto příběhu má v mnohém shodné životní postoje, včetně (ne)úcty k životu a ženskému pohlaví jako mají vyznavači ideologie islámu. Představa, kam až by se mohla ona normalita časem posunout, je hororu možná bližší, než tento příběh...

Faila
06.09.2017

Přečíst tuhle knížku mi trvalo několik měsíců, protože to pro mě bylo opravdu hnusné čtení. Ale ne špatné. Divné, ale svým způsobem dobré. Vynikající sonda do mysli psychopata, ačkoliv s odkrytím "důvodů" té pošahanosti hlavního hrdiny mám trochu problém. Nicméně tato kniha pro mě byla opravdovým čtenářským zážitkem, ačkoliv vracet se k ní pro mě bylo pokaždé těžší a těžší. Nic kromě hnusného pocitu si z ní asi neodnesu, ale tak jako tak setkání s tímto literárním dílem nelituji.

book74worm
30.04.2017

4*, a dala bych 5, kdybych se dozvěděla, jak to dopadne s Erikem! :)

Iain Banks

Iain Banks