Mandlovník

Ahmed Hamid je nadán výjimečným matematickým talentem, kterým uvádí v úžas celou rodnou vesnici. Místo bezstarostného dětství však s celou rodinou a ostatními Palestinci žije v neustálém strachu. Všechno vyvrcholí v den Ahmedových dvanáctých narozenin, kdy se ocitne bez otce a rodina ztratí i střechu nad hlavou. Ahmed je nucen převzít roli živitele a postarat se o matku a mladší sourozence. Na rozdíl od okolí se odmítá osudu podvolit a v sobě žít jen nenávistí k státu Izrael. Jde za svým cílem a usilovnou prací se mu podaří získat stipendium na izraelské univerzitě. Je si vědom slibu, který dal kdysi otci - touží život zasvětit vědě a svým bližním pomoci z bídy a beznaděje. Mandlovník je příběh o odvaze, lásce a nezlomné víře v lidskost: inspirativní životní cesta, na jejímž pozadí se odehrávají celé izraelsko-palestinské dějiny dvacátého století....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306803/big_mandlovnik-FjI-306803.jpg 4.4107

Vydáno: , Omega

The Almond Tree, 2012

Kniha Mandlovník

Sarriii

Kniha čtivá. Příběh hodně silný, plný dramatických a velmi smutných částí, ale také odvahy, touhy bojovat s nepříznivým osudem a něco v životě dokázat.Celý děj prolíná láska a oddanost rodině a touha pomocí jejím členům. Vztahy a násilí mezi Palestinci a Izraelci se mi ani nechce komentovat, to bylo a bohužel asi i nyní je něco příšerného. Měli bychom být rádi, že žijeme svobodně v relativně velkém bezpečí a ve světě plném příležitostí

Palorizek85

(+ SPOILER) Velmi silný příběh a popis palestinsko-izraelských problémů. Výborná práce s vykreslením dané situace z pohledu Palestinců odsunutých a odsouzených k životu na okraji společnosti.

I na tomto příběhu si více uvědomuji, jaká zvěrstva byla spácháná ve 20.století (a jsou i nadále tolerována) a vše jen proto, že se někdo "nahoře" rozhodl, že by bylo fajn, trochu to geopolitické uspořádání změnit a zahrát ši škalutala na území dnes paradoxně nazývaném "Izrael".

denisa7430

Překrásná kniha...

Maevie

Mandlovník je dojemný příběh o lásce k rodině a své zemi na pozadí bouřlivého izraelsko-palestinského konfliktu. Autorce se podařilo čtivě vykreslit arabské tradice, důležitost rodinných vztahů i komplikovanost vztahů mezi Palestinci a Židy. Přestože je příběh vyprávěn z pohledu arabského chlapce, není podáván černobíle a nenávist a nespravedlnost najdeme na obou stranách.

akcive11

Krásný, dojemný, citlivý příběh o Palestinsko-izraelských vztazích, o lásce a naději, víře v lepší svět, v budoucnost.
Podoba s autorem Khaledem Hosseini a jeho dílem Lovec draků.

Arsi
04.11.2020

Po přečtení prvních pár stránek jsem to skoro vzdala. Naštěstí jen skoro. Nádherná kniha, ale drsná. Příběh, který chytne za srdce. Jsem ráda, že jsem to nevzdala a rozhodně stojí za přečtení.

Katka2382
28.10.2020

Když jsem si tuhle knihu přinesla z knihovny vůbec jsem netušila co mě čeká.Dočkala jsem se úžasného příběhu,drsného,syrového,ale i hluboce lidského.
Někdo knize vyčítá jednostrannost,ale ruku na srdce jde to v tomto případě jinak?
Kniha se čte jedním dechem,velmi doporučuji k přečtení.

haki34
31.07.2020

(+ SPOILER) !!!SPOILERY !!!
dočteno..dlouho mi čekala v poličce na přečtení..ale stálo to za to. Drsný úvod okamžitě praštil mezi oči....říkam si : cože ?? co se tady dějě ? okamžitě vhozena na scénu a svírána bezmocí, násilím, bolestí a strachem. A o podobné scény nebyla nouze ani v průběhu dalšího dějě.... izraelsko-palestinský konflikt. Nic bližšího jsem o něm nikdy nestudovala, nevyhledávala, nečetla. A Mandlovníkem nám ho autorka přiblížila. Pravda, spíše z arabského pohledu...a zejména z té "praktické" stránky...jak to probíhá, samozřejmě veškeré negativa dopadají na ty nejslabší a nejbezmocnější...a že na AHmeda Hamída toho dopadlo požehnaně (akorát jsem místy měla pocit, že tomu chyběli větší grády, víc emocí, postava Ahmeda podávala informace celkem suše - včetně úmrtí obou sestřiček... třeba autorka chtěla naznačit, že museli být odosobněni, aby byli schopni přežít, nebo ??)
Ahmedovi se otevírá cesta díky studiu, díky talentu na matematiku a přírodní vědy.. a také díky skvělému otci, umělci a bohémovi, který je zároveň pacifistou. (DLouhou dobu jsem se obávala, že ve vězení nepřežije, ale povedlo se...i když mě to potěšilo, v koutku duše cítím, že to bylo tak trochu moc "happyendové a sluníčkové").
Ahmed studuje na izraelské univerzitě a opět hmatatelně cítíme jeho obavy mezi židovskými spolužáky. Ale ne všichni jsou stejní...potká šikanu, ale i přátelé na celý život. Opět možná až trochu neuvěřitelný happyend, ale já si z roho beru ty Ahmedovy obavy, pocity nedůvěry, strachu a zároveň touhu zbořit hranice mezi lidmi a naději, s kterou se nakonec spolupráci a přátelství otevře. Knížka je plná zajímavých srovnání a střetů světů - chudoba vs. bohatství (sice oba Arabi, ale Džamil a Ahmed nemohli být rozdílnější), židovská a arabská kultura, Palestina vs. Izrael...
Ahmed dospívá, zmítá se mezi spoustou dilemat, nakonec ale díky podpoře otce nastupuje mezinárodní vědeckou dráhu. Potkává Noru, aktivistku, která už nemohla být jeho větším protikladem..ale zkusí to spolu...nečekala jsem však tak rychlý konec této epizody. Nořina část s sebou přináší i zamyšlení nad našimi postoji - "vodu káže, víno pije" - Nořini rodiče, pacifisti, aktivisti, vstřícní a pomáhající všem nuzným, ovšem když dcera do židovské domácnosti přinese araba, je to pro ně jako rána mezi oči...a příliš hořká pilulka...útok na naše svědomí - co by jsme dělali my ??? (a nemuselo by se jednat nutně o araba, dosaďte si libovolné etnikum, rasu, národnost, které pro vás nejsou běžné a tradiční ;))....
Zajímavé je pak srovnání Ahmedovy první a druhé svatby, motiv tradice v.s. svobodné volby..kdy čas dá zapravdu tradici...
Kontrastem k Ahmedovi je jeho bratr Abbás...zatrpklý, neschopný odpuštění, volící radikální cestu..Abbásův syn, zoufalý kluk vězněný ve světě, kde vlastně vůbec být nechtěl..pásmo Gazy a jeho vlastní svět.
Trochu mě mrzelo, že nebyl třeba větší prostor pro život žen - třeba Ahmedova sestra Nadia - jen skonstatováno, že si vzala vdovce se 7děti, ale už nebylo řečeno, jestli byla spokojená, šťastná, prostě něco víc...jen že nakonec s ním měla 10dětí, díky Ahmedovi studovaných...její příběh by mě zaujímal taky. Nebo prostě celý "mandlovník" otočit a podat z jejího pohledu. Co se týká závěru knížky, jasně, Jak už píše někdo předemnou - moc happyendové...ale, proč by to tak občas nemohlo být ???

velmi zajímavá knížka. Možná místy prvoplánovitě hrající na emoce, a něco hlubšího mi tam často chybělo...rozhodně však čtivá, nutící k zamyšlení (zejména v době uprchlických krizí) a doporučuji.