Luskal

Červená, bílá a královsky modráČervená, bílá a královsky modráCasey McQuiston

Knihu jsem si přečetla jakmile opadl její největší boom. Po několika špatných hodnoceních jsem se trochu bála, co mě čeká. Nicméně jsem knížku přečetla za jeden den, měla z ní příjemný pocit a mnohokrát úsměv na rtech. Četla jsem mnohem lepší LGBT? Ano. Četla jsem mnohem horší? Taky ano. Jako oddechovka naprosto splnila účel.

V pastiV pastiLydia Strong

První kniha od autorky, kterou musím hodnotit méně než 4 hvězdičkami. První půlku knihy jsem přetrpěla, protože vše, co se tam událo mi bylo proti srsti a Simonovy myšlenkové pochody a rozhodnutí mi vůbec nedávaly smysl. Vůbec mi nepřirostl k srdci, hrozne mě štval vlastně celý děj až na posledních 20 stran, kdy se snažil chovat jako starostlivý otec. Konec se mi líbil, ale i tak musím dat slabé 3 hvězdičky.
Dílo se četlo dobře, děj ubíhal rychle a autorka přišla se zajímavým námětem, i když pro mě nešťastně zpracovaným.
Oproti ostatním knihám vím, ze k této už se nebudu vracet.

ZvěstiZvěstiAleš Novotný

Pamatuj na smrt se mi líbila o něco více. Zvěsti jsou ale taky velmi poutavé, čtenář se postupně seznamuje s dějem z pohledu více postav.
Vytkla bych 2 věci: klišé zakončení a to, že postavy pily Starobrno (protože to nepijou ani brňáci :D).

Mizející dívkyMizející dívkyLisa Regan

Velmi napínavá kniha, člověka nutí číst další a další kapitoly. Téma velmi pochmurné a často mi při čtení bylo úzko. Občas jsem se ztrácela v postavách, protože jich bylo v příběhu docela dost, ale i tak rozhodně doporučuji a těším se, až si přečtu i další díly ze série.

Pátá minuta je o násPátá minuta je o násEva Pospíšilová

Pokud jste četli něco z tvorby autorek už dříve, tato kniha se vám bude líbit. Ničím výrazně nepřekvapila, ale určitě nezklamala. Naplnila moje očekávání na maximum, přesně tak, jak to mají holky ve zvyku u každé vydané knihy/povídky
Moc se mi líbily kapitoly naplněné myšlenkami obou kluků a jejich pocity. Po přečtení jsem měla pořád v sobě příjemný pocit a úsměv na tváři.
Pokud hledáte oddechovou lgbt knihu, mohu Pátou minutu určitě doporučit!

Alespoň prozatímAlespoň prozatímAmélie Salingerová

(+ SPOILER) Pořád se rozhoduji mezi 3 a 4 hvězdičkami. Kniha se četla dobře, příběh je pěkný, moc se mi líbilo popsané prostředí Českého ráje a do vyprávění vložené konverzace z messengeru. Zároveň byly moc hezky popsány všechny pocity a myšlenky, které člověka při první lásce napadají a které ve své hlavě řeší. Originální je zahrnutí covidu do děje.

Věci, které se mi už líbily méně:
1) Gympl, kde jsou předměty pojmenované jak na vysoké (předmět antická filozofie se vážně někde na gymplu učí? O_o). Jen jedna hodina češtiny? Nevim, jestli autorka vycházela z vlastní zkušenosti, ale vůbec mi to do českého prostředí nesedlo, i když chápu, ze je to drobnost.
2) Postava Mariny - na jednu stranu introvert, ale zároveň mistr v argumentaci před více lidmi? Když dokáže tak skvěle argumentovat, proč vůbec proběhla ta druhá část knihy? To by mu měla vpálit do obličeje hned, co si mysli a jaké má pocity, protože u argumentace musí člověk rychle rozmýšlet, co řekne a jak reaguje “protistrana”. Rozumím tomu, že jednala pod vlivem zamilovanosti, ale to dělala i při rozhovoru s Alicí na konci knihy (zde byla ještě přidaná žárlivost, při které je těžké komunikovat bez emocí) a tam se mi moc líbilo, jak zachovala chladnou hlavu a vše jí v klidu vysvětlila.
3) Zvláštní pohled na sex a věci s nim spojené od obou hlavním postav. Opravdu existuje někdo, kdo v 17 nikdy neviděl porno a je tak pro něj orgasmus úplně cizí? Zároveň pohled skoro 18lete holky na orální sex, či úplné přeskočení nějakého intimnějšího poznání před samotným aktem… pro mě osobně to bylo cele takové nepřirozené a z Mariny byla pomalu jeptiška na dnešní dobu…

Jako oddechovka fajn, půlka knížky je taková ňuňu, vznášející se na jednorožci a ve druhé přijde na začátku trochu zvrat, který se mi moc líbil, protože krásně zachytil problém většiny lidí ve vztahu a příčinu
jejich hádek. Konec byl od začátku jasný, ale milý.
Hodnotila bych 3,5/5, pro věkovou kategorii 14-18 to bude příjemné čtení, ve kterém se (asi) většina najde.

Přísně tajnéPřísně tajnéElle Kennedy

Příjemné početní. Lepší, než On, kterou jsem od autorek také četla. Dala bych 3.5 hvězdičky. Vadilo mi, ze konec byl hodně uspěchaný a všechny problémy se na asi 80 stranách zázračně vyřešily.
Chatovací zprávy byly zajímavým a pro mě pozitivním prvkem v knize, hrdinové konečně v jedné z malá knih z moderních dějin používali smartphony a aplikace.
Sexuálními scénami autorky nešetřily.

OnOnElle Kennedy

Kniha nebyla špatná, ale asi jsem čekala víc. Víc děje, víc pocitů, víc popisů. Všechno se odehrálo moc rychle, bez detailnějšího popisu toho, proč která postava jedná tak, jak jedná. Chyběly mi vnitřní monology a větší rozbor toho, jak Jamie bojuje se svými pocity, jak se Ryan snaží zapomínat na to, co se stalo… Za počet sexuálních scén by se nemusela stydět kdejaká fanfiction povídka, ty byly oproti tomu popsány velmi detailně ;) Druhý díl asi číst nebudu, celkově bych hodnotila 3/5, na oddech fajn kniha :)

Koláčky a spiklenciKoláčky a spiklenciT. Addair (pseudonym)

Vesměs stejná, jako první díl. K postavám se těžko tvořil nějaký vztah nebo sympatie, jejich pocity byly popsané hodně okrajově. Když už se v knize objevilo zajímavé téma, bylo jen povrchově zmíněno a nerozvedeno víc...

23.08.2020

Vesnický závodVesnický závod Full.of

Konečně kniha, která je originální, zajímavá a čtivá.

16.07.2018

Muffin a čajMuffin a čajT. Addair (pseudonym)

Nejdřív jsem byla rozhodnutá dát 5 hvězd. Ale čím více jsem nad knihou přemýšlela, tím víc věcí, které mi neseděly, jsem našla.
První byla délka. Ocenila bych více citů, myšlenek, popisů, více děje. Všechno se odehrálo moc rychle (hlavně na začátku).
Taky mi přišla zvláštní kombinace českých a zahraničních jmen. I prostředí internátu mi přišlo vzdálené, obzvlášť to, že na něm byly zakázány mobilní telefony (myslím, že kdyby autor do příběhu zapojil například noční psaní zpráv, dodal by tím příběhu trochu věrohodnosti).
Kdyby se mě někdo zeptal, jakou knihu s LGBT tematikou bych mu doporučila, tahle by to nejspíš nebyla, ale to neznamená, že by se mi Muffin a čaj nelíbil. Neočekávala jsem od příběhu nic víc, než knihu na vyplnění odpoledne, kterou taky byla.

17.03.2018

Nedej seNedej seRainbow Rowell

Když spojíte Harryho Pottera s dobrou fanfikcí, vznikne tahle kniha. Ze začátku jsem měla chuť ji ani nedočíst, protože to na mě působilo, jako by Harryho Pottera opravdu autorka okopírovala. Nicméně měla napínavý děj a nakonec se mi líbila (asi proto, že v Simonovi a Bazovi vidím Harryho a Draca :D).

23.08.2017

Kukuřičný město: Zápisky z konce světaKukuřičný město: Zápisky z konce světaAndrew Smith

Podle popisu jsem čekala knihu pro náctileté s jednoduchou zápletkou a všemi těmi "problémy", co si teenageři procházejí.
Nakonec Kukuřičný město předčilo moje očekávání a nemohla jsem se odtrhnout od děje. Líbily se mi charakteristiky postav a také vztah mezi všemi událostmi.

06.03.2017

Planeta samých chlapcůPlaneta samých chlapcůAdam Georgiev

Na knihu jsem se velice těšila a nakonec mě tolik neoslovila. Možná proto, že jsem očekávala něco trochu jiného.

06.03.2017