Lithin Lithin komentáře u knih

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Kniha, kterou jsem ani nedočetla... Připadalo mi to trošku nezáživné a trošku jako snůška blábolů :-[

30.11.-0001

Něžná Něžná Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Naprosto vynikající, strhující, a přitom krátká povídka vyprávěná šokovaným, zmateným a rozervaným mužem, který zrovna ztratil svou největší lásku. Vřele doporučuji!

30.11.-0001 5 z 5

Taková pohádková a trošku odlehčená knížka od pana Tolkiena - líbila se mi proto úplně ze všech nejlíp. Člověk se neztrácel ve jménech a snadno se sžil s postavami, ačkoliv byly jiné rasy :))

30.11.-0001 5 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Bajka barda Beedleho mě vlastně trošku zklamaly. Jedna část, ta pohádková, ve které byly příběhy sice čarodějné, ale dost vytržené z kontextu Harryho Pottera jako takového, se mi moc líbila. Brumbálovy rádoby učené poznámky jsem musela přeskakovat. :) Čekala jsem ale marně mnohem víc - další knihu, kterou bych hltala a nechtěla odložit.

30.11.-0001 3 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Poslední kniha, Relikvie smrti, mě více či méně zklamala. Čekala jsem od uzavření této ohromné ságy něco mnohem "většího". Místo toho jsem se dočkala konce jako z Amerického filmu - ba co víc, dokonce dvou podivných, kýčovitých konců.

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Sága o Zaklínači není sice mistrovským výkvětem literatury, ale dokáže chytnout a už nikdy nepustit :)

Vášeň a jiné povídky Vášeň a jiné povídky Guy de Maupassant

Jedna ze slabších knih od Maupassanta - možná je to monotématickým výběrem (koho by bavilo číst snad třista stránek milostných povídek?).

Kulička (3 povídky) Kulička (3 povídky) Guy de Maupassant

Vynikající povídka, opravdu doporučuji. Je to trošku o nespravedlnosti a pokrytectví - taková naturalistická klasika :))

Spící agent Spící agent Daniel Silva

Ačkoliv vážně nemám ráda válečné záležitosti, Spící agent mě vážně dostal a obzvlášť v závěru jsem se nepřestávala divit. Vřele doporučuji :)

Miláček Miláček Guy de Maupassant

Miláček mě do poslední chvíle nepřestával překvapovat svou malostí a vypočítavostí. Přese všechny činy si stejně získá sympatie. Jako všechny knížky od Maupassanta je velmi čtivý.

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Naprosto vynikající knížka! Četla jsem ji sice asi čtyři měsíce, ale jen co jsem ji naposledy zavřela, bylo mi líto, že jsem skončila. Idiot je jako obraz, který se skládá postupně z jednotlivých kousků, až člověk nazávěr odstoupí a podívá se na něj jako na celek - a srdce se mu zastaví úžasem.

Višňový sad Višňový sad Anton Pavlovič Čechov

Knížku jsem sice četla, ale moc jsem se k ní nedokázala připoutat, půlku vět jsem nevnímala a nakonec jsem se v tom úplně ztratila.

30.11.-0001 3 z 5

Dekameron Dekameron Giovanni Boccaccio

Čtivá a zábavná knížka. Obsahuje asi 100 povídek, nedá se tedy úplně zhltnout naráz, ale pár si jich přečíst rozhodně neuškodí.

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Vůbec bych to nečekala, ale Hamlet byl oddychová a místy vážně vtipná knížky. :)

30.11.-0001 4 z 5

Candide Candide Voltaire (p)

Candide pro mě byl těžkým utrpením. Celý příběh a charaktery se vyznačovaly do nebe volající stupiditou, což byl tedy asi záměr. Ale závěr knížky mě pobavil a trošku si mě usmířil :)

30.11.-0001 2 z 5

Dáma s kaméliemi Dáma s kaméliemi Alexandre Dumas, ml.

Jedna z nejkrásnějších romantických knih, jakou jsem četla. Příběh pro mě byl neustálým překvapením a hlavní postava Markéty obdivuhodná.

30.11.-0001 5 z 5

Labyrint Swěta a Lusthauz Srdce Labyrint Swěta a Lusthauz Srdce Jan Amos Komenský

Tato kniha pro mě byla velmi těžkou zkouškou, protože její jazyk je pro mne neuvěřitelně nepřehledný (četla se mi přibližně stejně těžko jako kniha anglická) a nečitelný.
Komenský se snažil donutit člověka přemýšlet o životě, což se mu nepochybně daří. Jak bloudí světem jeho duše, tak bloudí i duše čtenáře, a společně nalézají východisko.
Jedná se o chronologické vyprávění, zapsané jako scénář/dialogy. Na konci se změní v traktát (úvaha o věci křesťanské).

Nebezpečné známosti Nebezpečné známosti Pierre Choderlos de Laclos

Nebezpečné známosti jsem si přečetla už kvůli filmu Cruel Intentions. Forma dopisů je trošku zdlouhavá, ale tím, že se příběh odehrává v 18. století, má své kouzlo, které dokáže zaujmout.

30.11.-0001

Poutavý a dojemný veršovaný román, který je kupodivu i velmi čitelný a přehledný. Pokud jste nečetli a moc se vám nechce pouštět do klasiky, zkuste prvně stejnojmenný film. Jestli vás ten alespoň trošku zaujme, rozhodně si Oněgina přečtěte :)

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Jedna z nejlepších knih, které jsem z fantasy četla. Je velmi originální, tajuplná a to i přesto, že se vlastně celá odehrává v Londýnském metru! :)