Něžná

Jedna z nejmistrnějších povídek Dostojevského z roku 1876, která předznamenává některé módní disciplíny tehdejší doby (např. Freudovu psychoanalýzu). Základ tvoří tragický milostný vztah dvou lidí s odlišnou životní zkušeností, staršího muže a mladé dívky, který dává jednomu z partnerů příležitost k sebezpytování a pokání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/5492/nezna-Zwd-5492.jpg 4.2354
Literatura světová, Povídky
Vydáno, Volvox Globator

Krotkaja, 1876

Kniha Něžná

Marekh

Knihu jsem četl v minulosti.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

povídka NĚŽNÁ:

Dřívější rozhodnost může ztroskotat na novém, neobyčejném dojmu. Říká se, že lidé, kteří stojí hodně vysoko, jsou jako by přitahováni dolů, do propasti. Myslím, že mnoho sebevražd a vražd bylo spácháno jen proto, že revolver byl už v ruce. Je to také propast, je to sráz pětačtyřiceti stupňů a není možné nepozbýt rovnováhy; cosi člověka neodolatelně nutí stisknout kohoutek.

povídka BYTNÁ:

Myšlení z hoře pochází, myšlení hoře provází, a ve šťastné chvilce se nemyslí.

Je nemilé, vskutku nemilé, když člověk, kterého jsme mívali rádi právě pro jeho hloupost, náhle zmoudří.

povídka BÍLÉ NOCI:

Ano, jsme-li nešťastni, cítíme neštěstí druhých silněji; cit se netříští, ale soustřeďuje.

Poslyšte, proč se my všichni neumíme chovat jako bratr k bratru? Proč i ten nejlepší člověk jako by stále něco před druhým skrýval, jako by něco zamlčoval? Proč neříci přímo, že máme zrovna něco na srdci, víme-li, že neříkáme svá slova do větru. Ale každý se tváří, jako by byl nevlídnější, než opravdu je. Jako by se všichni báli dotknout svých citů, i když je za chvíli projeví...

povídka MALÝ HRDINA:

Několik osob se stalo středem pozornosti. Nechyběly ovšem pomluvy a intriky, protože bez nich se na světě nic neobejde a milióny lidí by pomřely nudou jako mouchy.

Kryštofka

Psychopatické a manipulativní jednání hlavního hrdiny postupně ubíjí jeho mladinkou ženu až k tragickému konci.
V hlavě se toho hlavnímu hrdinovi děje hodně, navenek ale působí chladně a odtažitě a tvrdě.
Stejně mám ale pocit, že Něžnou nejvíc vyděsí jeho citový výlev v závěru.
Kdybych chtěla nějaký dobrý příměr, tak hlavní hrdina hraje soustředěně šachovou partii, rozmýšlí každý krok, myslí si, že to má pod kontrolou, a nakonec je překvapený, že mu někdo smetl figurky z šachovnice.

Jadlut
01.12.2019

Něžná je asi jen 50 stránková novela, přesto je čtení hutné, atmosféra příznačně stísněná a typicky dostojevskovsky vyšinutá.

"Představte si muže, jemuž doma na stole leží žena, která před několika hodinami spáchala sebevraždu skokem z okna [...] mluví sám se sebou, vypráví, co se stalo, a chce si to ujasnit. Přes zdánlivou důslednost si během vyprávění několikrát odporuje, i v logice, i v citech. Ospravedlňuje se, všechnu vinu svádí na ni a zabíhá do vedlejších podrobností: je v tom zatrvzelost mysli a srdce i hluboký cit."

Něžná je čtivá, pohltí vás podobně, jako hlavní postavu pohlcují neurotické úvahy. Na rozdíl od Dostojevského románů, jako jsou Bratři Karamazovi nebo Zločin a trest, je zde příběh jen načrtnut, některé pohnutky postav stále zůstávají "za rouškou". Přiznám se, místy jsem se ztrácel a motivace postav mi přišla nesrozumitelná. Ano, Dostojevského postavy jsou často frenetické a iracionální, ale tady jsem těm hysterickým záchvatům a bláznivé velkodušnosti tolik nevěřil. Možná je to kvůli tomu menšímu rozsahu, např. bratři Karamazovi si mě po několika stech stránkách zcela získali.

VikyKleinik
29.09.2019odpad!

Oceňuji snahu o psychologické provedení protagonisty skrz jeho myšlenkové postupy, ale nezdálo se mi to příliš zajímavé, ani zábavné a kvůli afektovanosti závěru ani věrohodné.

sika444
29.07.2019

Něžná je dokonalá. Jak to vlastně bylo? Kdo je viník a kdo oběť? Klíč snad je v tom, že celý příběh je vylíčen z perspektivy manžela. A kdo si toho nevšimne, začne si přimýšlet.

Devorah
11.06.2019

Jedná se o psychologickou sondu do života dvou lidí, kdy žena hlavního hrdiny právě spáchá sebevraždu. A on se formou retrospektivy vrací na začátek jejich vztahu, myšlenky mu těkají sem a tam, jsou sice upřímné, o to více ale zmatené a neuspořádané.
Vypravěčem celého příběhu je postarší majitel zastavárny, který formou přemítání odhaluje postupně genezi svého vztahu k mladinké dívce, kterou si vzal za ženu. Ovšem zcela prostá a nezkušená dívka není na manželství připravena a v tomto svazku stále více trpí, až jediné východisko nalézá ve vlastní sebedestrukci.
Námět je to výborný, psychologicky vycizelovaný, nicméně forma podání značně pokulhává. V podstatě jde o záznam velmi zmatečných úvah nad mrtvolou milované ženy, o jejíž činech a pohnutkách jsme se vlastně ani nic nedozvěděli.

mi-380
19.01.2019

Zlomená hrdost, zmařené mládí. Zpověď člověka, při níž vylézá na povrch důvod jeho celoživotní neoblíbenosti jako červ z napadeného plodu.
85 % (298 hodnotících se shodným průměrem 85 %).

NeferNeferNefe
26.11.2018

Je to už hodně let, co jsem tuhle knížku četla. Nedokázala bych přesně popsat, co se v ní píše, ale zůstal ve mně silný pocit, vzpomínka na úžasné dílo o vztahu dvou lidí a co se stane, když člověk zůstane sám. Přečetla bych si jí znovu, ale bojím se, jak bych jí po letech vnímala, je zatím to nejlepší, co jsem kdy četla.

Příběhy nečekaných konců
Příběhy nečekaných konců