LilyFair LilyFair komentáře u knih

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Vynikající kniha! Ukazuje, jaký život měla americká smetánka a lidé s černou barvou pletí, kteří jim sloužili. Je to místy drsná kniha, ale myslím, že opravdu stojí za přečtení. Přece jenom, je pro mě stále nepochopitelné, že se tohle dělo ještě v 50. letech minulého století!!

11.11.2011 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Obdivuji Kateřinu Tučkovou, že dokázala tak skvělým způsobem zpracovat toto těžké téma. Většinou se každý zajímá o to, jak bylo ublíženo Židům za 2. světové války. Bylo jim neskutečně ublíženo, o tom není pochyb. Ale jak se měli Němci tady, po válce? Všichni se hodili do jednoho pytle a podle toho se soudilo: "Jseš němec, tak jsi špatný". Nikoho nezajímalo, že někteří Němci nechtěli být Němci už tenkrát za války. Byli Čechy jako každý jiný. Měli ale tu smůlu, že jejich předkové pocházeli z Německa a v nich trocha toho němectví přece jen zůstala.
Líbilo se mi, jak byla v knize popisována různá místa v Brně (který dům byl rozbombardován, co stálo na jakém místěm, jak se všechno tenkrát po válce změnilo).

Je to pochmurný a smutný příběh, který se čte jedním dechem. Rozhodně zasloužená Magnesia Litera!

24.12.2012 5 z 5

Mým marodům – Jak vyrobit pacienta Mým marodům – Jak vyrobit pacienta Jan Hnízdil

Naše medicína je na tom opravdu hodně špatně... technicky možná ne. Lékař ale k člověku přistupuje jako ke kusu masa a ne jako k sobě rovnému stvoření.
Člověk má bolesi, jde k doktorovi, dostane prášky. "Přijďte za týden!" řekne doktor a přitom se na Vás pomalu ani nepodívá...

Obdivuji pana Hnízdila, že má dostatečně pevné nervy a bojuje. Bojuje za to, aby se celý tento medicínský kolos aspoň trochu změnil a zlepšil! Aby z nás nikdo nedělal pokusné králíky a nevyužíval nás.

Myslím, že jediná cesta k tomu, aby se člověk uzdravil, je najít příčinu zdravotního problému ve svém životě a snažit se ji vyřešit. A pokud to dotyčná osoba udělat nechce, tak tu jsou miliony prášků. Může si přece posloužit...

Výborná kniha.

20.07.2013 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Ohromilo mě zamyšlení se nad faktem, co ten člověk dokázal vytvořit za dobu, kdy jiní jen pustošili, ničili a ubližovali si navzájem.
Proto:

! POJĎME KAŽDÝ ZASADIT STROM !

Snad tenhle svět bude jednou lepší... a my potom budeme moci říci: "Mám na tom také nějakou zásluhu".
I s vědomím, že ne každý naši práci ocení a pochválí.

01.03.2013 5 z 5

Deset let s Václavem Havlem Deset let s Václavem Havlem Ladislav Špaček

Moc krásná a vtipná kniha, která ukazuje Václava Havla z jiné stránky. Takového jaký byl v okruhu svých přátel, během různých konferencí a zahraničních cest .. vtipný, charismatický, neskutečně lidský, intelektuálský a také trochu plachý a nejistý.
Václav Havel byl opravdová osobnost!
Zbývá už jen dodat známé motto (které rozhodně NENÍ naivní!):

Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí!

02.01.2013 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kniha se velmi dobře čte, přesto se nedá označit jako oddechovka. Jste neustále nuceni přemýšlet a přemítat. Autorka dokázala bravurně vpravit jinak únavná fakta do zajímavého děje. Opravdu, do konce knížky nevíte jak to dopadne! (u jiných knih už většinou předvídáte! )

19.10.2012 4 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Od Kinga jsem četla zatím jen Žhářku a zkoušela přečíst To, které mi moc nesedlo. Dlouho jsem potom Kinga odkládala a stále si nebyla jistá zda mi bude vyhovovat...
Tato kniha mě snad přesvědčila, že King mi vyhovovat rozhodně bude! Skvělý námět a zpracování.

28.09.2011 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Opravdu nevím... mám velmi smíšené pocity. Kniha není špatná. Jsou zde opravdu určité myšlenky, nad kterými by se člověk mohl zamýšlet - Stařec bojoval a nakonec prohrál, - Člověk nemá šanci zvítězit nad přírodou. Celkově jsem ale nebyla nijak nadchnutá...

28.09.2011 3 z 5

Voda pre slony Voda pre slony Sara Gruen

Knížku jsem začala číst s velkým očekáváním. Oddechovka... Nebylo to špatné, ale světové taky ne. Možná jsem si přála vyšší úroveň, nevím. Něco tomu prostě chybělo.

10.06.2011 3 z 5

Anatomie lži Anatomie lži Dan Brown

Chci vědět, co je v té knize pravda a co ne!

30.11.-0001 5 z 5

Snídaně u Tiffanyho Snídaně u Tiffanyho Truman Capote

Ikdyž hlavní hrdinka působí trochu nesympaticky, mně se moc líbila (je to pravděpodobně způsobeno i poutavým stylem psaní).

Ano, Holly byla sobecká vůči druhým, využívala své nápadníky a jen si zahrávala... ale přesto přeze všechno se mi líbilo, že dokázala žít. Dokázala si užít tento svět a dokázala vždycky udělat to co chtěla, bez toho aniž by měla výčitky svědomí. Nepropadala chmurným náladám a byla statečná i v těch zapeklitějších chvílích.

Moc pěkná kniha, ale FILM S AUDREY V HLAVNí ROLI JE OPRAVDU GENIÁLNÍ!!!!!
- vyjímečně mohu říci, že film je lepší než kniha.

01.07.2013 5 z 5

Monology Monology Milan Kundera

Nádherné! ... Ne. Některé básně nejsou nádherné, ale přímo překrásné!
Nikdy bych nečekala, že se poezie tak moc dotkne mého srdce.

Básně jsem nikdy nechápala. Tyhle ale chápat jdou...
5 hvězdiček rozhodně nestačí... !

15.03.2013 5 z 5

Ďábel nosí Pradu Ďábel nosí Pradu Lauren Weisberger

Nápad knihy se mi zdál opravdu dobrý. Prostředí i postavy byli v pořádku také... Problém je v tom, že se v té knížce vlastně skoro vůbec nic neděje. Ano, že začátku to bylo opravdu zajímavé, ale děj téhle knihy mohl být obsažen v knize, ktrerá má o polovinu stránek méně. Vůbec by to nevadilo.

21.04.2012 2 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Steinbeck je geniální. Nechápu jak ho někdy někdo mohl obviňovat z toho, že nedostatečně propracovává psychiku svých postav. Nebuďte směšní! Tohle je nejlepší "na psychiku propracovaná" kniha, kterou jsem kdy četla.

18.03.2012 5 z 5

Na plechárně Na plechárně John Steinbeck

Byla jsem velmi mile překvapena! (od povinné četby jsem čekala něco horšího). Kniha se četla skvěle. Steinbeck píše prostě geniálně. Určitě mě to navnadilo si přečíst něco dalšího. Doporučuji!
PS: Steinbeck studoval angličtinu a biologii (hodně se to do tohoto díla promítlo).

01.02.2012 5 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Vzhledem k tomu, že nejsem žádnej fanda Zeměplochy, tak jsem k této knize přistupovala dosti skepticky. Očekávala jsem zase to typické pratchettovské... ale... byla jsem překvapena! Je to zase fantasy, ale je to jiné než ostatní díla. Moc se mi to líbilo. Doporučuji těm, kdo mají rádi fantasy, ale Pratchettova Zeměplocha pro ně byla zklamáním!

09.11.2011 5 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Něco na styl Tří kamarádů. Remarqua moc nemusím, ale myslím, že tohle mi opravdu sedlo.

28.09.2011 5 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Komický příběh o tom, jak se lidi sami zamotávají do vlastních lží a intrik. Opravdu jsem se občas smála :D

28.09.2011 4 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Rozhodně lepší než díl první! Chvíli sice trvalo než se děj pořádně rozjel, ale potom... žádné námitky!

09.01.2011 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Podle mého názoru nejlepší Agatha Christie vůbec.

30.11.-0001 5 z 5