LilyFair

KuchařKuchařMartin Suter

Nebyla jsem nijak nadchlá. Děj knihy mi přišel ze začátku velmi zajímavý kvůli tomu, jak Maravan upravoval a zpracovával různá tamilská jídla a potraviny. Bohužel, tohle je jedním z ústředních tématů celé knihy a číst to neustále dokola mi přišlo už opravdu nezajímavé. Kdyby Suter trochu toho vaření v ději vynechal, určitě by to knize neuškodilo a dodalo jí to i určité napětí v hlavním ději...

02.09.2013

Pravidla moštárnyPravidla moštárnyJohn Irving

Tohle je jedna z nejnádhernějších knih, co jsem poslední dobou četla.
V Irvingových knihách je prostě vše: radost, smutek, absurdita, sexualita, výsměch, věda... od všechno dostanete trochu a to je to úžasné.

- a jestli je takhle kniha lepší než Svět podle Garpa? O malinký kousek ano.
Rozhodně doporučuji přečíst! Ani nebudete vědět, kam stránky ubíhají.

(myslím, že jsem se zamilovala do Homera.)

23.08.2013

Prokletý ostrovProkletý ostrovDennis Lehane

Jsem rozpolcena. Chvílemi jsem se musela ke čtení opravdu nutit a to ráda moc nemám. Člověk by měl číst s lehkostí a hltat každou stránku. Na druhou stranu má ale kniha brilantní téma - psychiatrická léčebna, která je zastřena mnoha tajemstvími, vyšetřovatel, který hledá uprchlou pacientku... a co je nejlepší - konec! Vůbec neočekáváte, že se všechno takhle vyvine a ještě dlouho potom přemýšlíte, jak to tedy opravdu bylo.

Nejprve jsem shlédla film a teprve potom sáhla na po knize, což se prokázalo jako osudová chyba, takže to tak nedělejte!!! :) Raději si přečtěte první knihu.

23.08.2013

Láska je jen slovoLáska je jen slovoJohannes Mario Simmel

10 hvězdiček. Víc snad nemusím psát.

25.07.2013

Mým marodům – Jak vyrobit pacientaMým marodům – Jak vyrobit pacientaJan Hnízdil

Naše medicína je na tom opravdu hodně špatně... technicky možná ne. Lékař ale k člověku přistupuje jako ke kusu masa a ne jako k sobě rovnému stvoření.
Člověk má bolesi, jde k doktorovi, dostane prášky. "Přijďte za týden!" řekne doktor a přitom se na Vás pomalu ani nepodívá...

Obdivuji pana Hnízdila, že má dostatečně pevné nervy a bojuje. Bojuje za to, aby se celý tento medicínský kolos aspoň trochu změnil a zlepšil! Aby z nás nikdo nedělal pokusné králíky a nevyužíval nás.

Myslím, že jediná cesta k tomu, aby se člověk uzdravil, je najít příčinu zdravotního problému ve svém životě a snažit se ji vyřešit. A pokud to dotyčná osoba udělat nechce, tak tu jsou miliony prášků. Může si přece posloužit...

Výborná kniha.

20.07.2013

Prsatý muž a zloděj příběhůPrsatý muž a zloděj příběhůJosef Formánek

Knize by vůbec neuškodilo, kdyby měla o polovinu stránek méně. - občas se mi totiž zdálo, že se omílá pořád to stejné dokola a dokola. Celkově jsem byla trochu zklamaná.

Ke konci knihy byly ale moc krásné myšlenky, které určitě ocení každý člověk, který se už někdy stejně jako hlavní hrdina ocitl "na dně".

(jedenáctero: Miluj sám sebe! :))

01.07.2013

Snídaně u TiffanyhoSnídaně u TiffanyhoTruman Capote

Ikdyž hlavní hrdinka působí trochu nesympaticky, mně se moc líbila (je to pravděpodobně způsobeno i poutavým stylem psaní).

Ano, Holly byla sobecká vůči druhým, využívala své nápadníky a jen si zahrávala... ale přesto přeze všechno se mi líbilo, že dokázala žít. Dokázala si užít tento svět a dokázala vždycky udělat to co chtěla, bez toho aniž by měla výčitky svědomí. Nepropadala chmurným náladám a byla statečná i v těch zapeklitějších chvílích.

Moc pěkná kniha, ale FILM S AUDREY V HLAVNí ROLI JE OPRAVDU GENIÁLNÍ!!!!!
- vyjímečně mohu říci, že film je lepší než kniha.

01.07.2013

Kdo chytá v žitěKdo chytá v žitěJ. D. Salinger (pseudonym)

Tak tahle kniha mě naprosto "umrtvila"! (viz. Holden Caufield)

- S Holdenem prostě cítite a prožíváte všechno . Dobré i zlé, smích i pláč. :))

Ikdyž kniha prakticky nemá žádný děj, pořád čtete a baví vás to. Ten jazyk je prostě skvělej a úžasně se čte!

17.06.2013

Paní DallowayováPaní DallowayováVirginia Woolf

V jednu chvíli čtete z pohledu jedné postavy a v další věte už z pohledu druhé.

Autorka podle mě skvěle vystihla myšlení jednotlivých postav. Úplně vidíte tu nit myšlenek, která se jim táhne v hlavě a sami jste potom donuceni si trochu zapřemýšlet také.

Výborná kniha!

12.06.2013

Divoká kachnaDivoká kachnaHenrik Ibsen

Ze začátku jsem se příliš neorientovala v postavách - kdo je kdo - a později mi občas unikaly i myšlenky, které se postavy snažili interpretovat...
Tento dojem určitého chaosu mě bohužel do konce knihy neopustil, proto hodnotím jen 2*. Asi nejsem typ na čtení dramat.

Děj je ale opravdu poutavý a zajímavý.

02.04.2013

Utrpení mladého WertheraUtrpení mladého WertheraJohann Wolfgang Goethe

Když tohle člověk čte, musí být v souznění s Wertherem - cítit, vědět, co tím vším chtěl říct. Musí mít taky nějakou tu bolístku v srdci, aby vše pochopil správně.

Podle mě to byl totiž ne příliš originální příběh:
Chudák mladý Werther, neustále usiluje o dívku svých snů, byť mu je jasné, že ji nikdy nemůže získat. Ze všeho smutku a lítosti nad sebou samým páchá sebevraždu, aby ukázal jak moc trpěl a jak moc mu Lotta ublížila.

Je to už nějaký ten pátek co jsem tuhle knihu četla. Stejně se ale i s odstupem času můj názor na knihu nezměnil, jak to u některých knih bývá (potřebují čas, aby jste mohli zpracovat veškeré zážitky a dojmy).
Četla jsem to jako 14-ti letá holka a tenkrát mi přišlo nudné a zdlouhavé číst o zhrzené, neopětované lásce. Nenacházela jsem krásu ve Wertherových nešťastných pocitech, které vyléval na papír. A sama vím, že by mě to s největší pravděpodobností nebavilo i dnes.

27.03.2013

MonologyMonologyMilan Kundera

Nádherné! ... Ne. Některé básně nejsou nádherné, ale přímo překrásné!
Nikdy bych nečekala, že se poezie tak moc dotkne mého srdce.

Básně jsem nikdy nechápala. Tyhle ale chápat jdou...
5 hvězdiček rozhodně nestačí... !

15.03.2013

MedailonyMedailonyZofia Nałkowska

Nejhorší je, že se tohle vše opravdu dělo - kniha o tom, čím vším si Židé museli (terpve nedávno!) projít.

a já se opět sama sebe ptám: Proč ze sebe lidé, kteří tohle všechno svým jednáním způsobili, dělali takové zrůdy? Kvůli Hitlerovi a jeho zvrácené ideologii? Chtěli se zavděčit? Vždyť museli vidět, že je to naprosto nelidské a bestiální.

Čím víc knih tohoto typu čtu, tím to víc nechápu... a vyvstávají jen další a další otázky, na které pravděpodobně nejde zcela odpovědět.

15.03.2013

Muž, který sázel stromyMuž, který sázel stromyJean Giono

Ohromilo mě zamyšlení se nad faktem, co ten člověk dokázal vytvořit za dobu, kdy jiní jen pustošili, ničili a ubližovali si navzájem.
Proto:

! POJĎME KAŽDÝ ZASADIT STROM !

Snad tenhle svět bude jednou lepší... a my potom budeme moci říci: "Mám na tom také nějakou zásluhu".
I s vědomím, že ne každý naši práci ocení a pochválí.

01.03.2013

Romeo a JulieRomeo a JulieWilliam Shakespeare

Od nejslavnější tragédie všech dob jsem očekávala trochu víc...
Přesto ale nemůžu knize odebrat určité kouzlo, které rozhodně má a bude neustále mít.
Láska tady bude vždycky.

08.02.2013

Deset let s Václavem HavlemDeset let s Václavem HavlemLadislav Špaček

Moc krásná a vtipná kniha, která ukazuje Václava Havla z jiné stránky. Takového jaký byl v okruhu svých přátel, během různých konferencí a zahraničních cest .. vtipný, charismatický, neskutečně lidský, intelektuálský a také trochu plachý a nejistý.
Václav Havel byl opravdová osobnost!
Zbývá už jen dodat známé motto (které rozhodně NENÍ naivní!):

Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí!

02.01.2013

Vyhnání Gerty SchnirchVyhnání Gerty SchnirchKateřina Tučková

Obdivuji Kateřinu Tučkovou, že dokázala tak skvělým způsobem zpracovat toto těžké téma. Většinou se každý zajímá o to, jak bylo ublíženo Židům za 2. světové války. Bylo jim neskutečně ublíženo, o tom není pochyb. Ale jak se měli Němci tady, po válce? Všichni se hodili do jednoho pytle a podle toho se soudilo: "Jseš němec, tak jsi špatný". Nikoho nezajímalo, že někteří Němci nechtěli být Němci už tenkrát za války. Byli Čechy jako každý jiný. Měli ale tu smůlu, že jejich předkové pocházeli z Německa a v nich trocha toho němectví přece jen zůstala.
Líbilo se mi, jak byla v knize popisována různá místa v Brně (který dům byl rozbombardován, co stálo na jakém místěm, jak se všechno tenkrát po válce změnilo).

Je to pochmurný a smutný příběh, který se čte jedním dechem. Rozhodně zasloužená Magnesia Litera!

24.12.2012

Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školceVšechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školceRobert Fulghum

Doufala jsem, že se nad touto knihou budu moci hlouběji zamyslet a trochu si zafilozofovat spolu s autorem. Spíše se mi ale zdálo, že Fulghum rozebírá příhody ze svého osobního života, které trochu "opepří" nějakou lehčí filozofickou myšlenkou, nad kterou se člověk ani nemusí pořádně zamýšlet.
Kniha se čte dobře. Fulghum má vtipný a poutavý styl psaní.

07.12.2012

Modlitba pro Kateřinu HorovitzovouModlitba pro Kateřinu HorovitzovouArnošt Lustig

Ze začátku byla kniha nezáživná. Musela jsem se "prokousávat" a hodně soustředit na to, aby myšlenky neulítavaly někam jinam. To byl ale bohudík jen začátek. Poté se děj rozjíždí na plné obrátky a už není co dodat.

Je to silná kniha, která stojí za přečtení.

27.11.2012

ŽertŽertMilan Kundera

Byla jsem mírně zklamaná. Ze začátku se mi kniha velmi líbíla, ale postupem času jsem se začala příliš ztrácet ve folklóru a v depresivním rozpoložení hlavního hrdiny, jeho přemítáním nad "zkaženým" životem.

19.10.2012

Žítkovské bohyněŽítkovské bohyněKateřina Tučková

Kniha se velmi dobře čte, přesto se nedá označit jako oddechovka. Jste neustále nuceni přemýšlet a přemítat. Autorka dokázala bravurně vpravit jinak únavná fakta do zajímavého děje. Opravdu, do konce knížky nevíte jak to dopadne! (u jiných knih už většinou předvídáte! )

19.10.2012

Dívka, která kopla do vosího hnízdaDívka, která kopla do vosího hnízdaStieg Larsson

5 hvězdiček a zaslouženě!
Podle mě rozhodně ne nejslabší díl!
Pro ty co doufají, že se dozví něco víc o osudu Lisbeth Salanderové kniha zklamáním asi bude. Ta je totiž v tomhle díle odsunuta až na druhou kolej...

31.08.2012

Děvčata z pokoje 28Děvčata z pokoje 28Hannelore Brenner-Wonschick

Kniha, která ukazuje radosti i starosti tehdejších mladých děvčat, které skončily v koncetračních tábrech. Děj působí velmi autenticky, kvůli výňatkům z deníku jedné dívky a jejího otce.
Místy byla kniha hodně teoretická. Nejzajímavější byl podle mého názoru až konec knihy, kde líčí i ostatní dívky, jak se jim podařilo přežít koncetrační tábory. Terezín byl oproti tomu procházka růžovým sadem...

25.07.2012

KrakatitKrakatitKarel Čapek

Nevím, čekala jsem, že děj bude pojednávat o výbušnině Krakatit. Omyl. Zdálo se mi, že se tam neustále řešili vztahy Ing. Prokopa k různým ženám atd.. Vůbec jsem nepochopila, co vlastně Ing. Prokop chtěl, jestli tedy vůbec něco chtěl. Bylo to trochu chaotické, ne že by se to nedalo přečíst, ale podruhé na tuto knihu už asi nesáhnu. Je to moje první kniha od Čapka, bohužel mi zkazila veškeré chutě číst jeho další knihy. Třeba se časem odhodlám.

17.06.2012

EdisonEdisonVítězslav Nezval

Básně nejsou má silná stránka. Většinou mi nic neříkají. Tahle se mi ale moc líbila! Pravděpodobně jsem ji asi úplně nepochopila (něco snad ano) ale měla jsem ji chuť číst dál a nenudila mě. Což už je co říct...
Opravdu, Nezval byl mistr jazyka! Úžasné slovní hříčky, verše, metafory, atd. ...

15.05.2012

Vykladačka smrtiVykladačka smrtiDiana Norman

Líbil se mi styl psaní a doba do které je příběh zasazen. Je to čtivá oddechovka od které nemusíte nic očekávat. Pokud chcete pořádnou detektivku, vemte si raději Christie, pokud chcete spíš thriller, vemte si raději Dana Browna. A pokud chcete číst takový trochu nijaký mix těchle obou žánrů, tak si vemte tuhle knihu!!

15.05.2012

Svět podle GarpaSvět podle GarpaJohn Irving

Nemůžu říct, že by to byla opravdu "ta" čistě krásná kniha. Je ale nečím velmi zvláštní a to ji činí jedinečnou.

Ze začátku jsem k ní přistupovala velmi skepticky, vzhledem k tomu, že mi nikdo mi nebyl schopen říct o čem vlastně je a jakou má myšlenku. Má totiž takový velmi zvláštní děj. Místy se smějete a místy by jste chtěli plakat...
Irving dokázal bravurně využít prvků komedie, tragédie, satiry a parodie.

Literární skvost! :)

21.04.2012

Ďábel nosí PraduĎábel nosí PraduLauren Weisberger

Nápad knihy se mi zdál opravdu dobrý. Prostředí i postavy byli v pořádku také... Problém je v tom, že se v té knížce vlastně skoro vůbec nic neděje. Ano, že začátku to bylo opravdu zajímavé, ale děj téhle knihy mohl být obsažen v knize, ktrerá má o polovinu stránek méně. Vůbec by to nevadilo.

21.04.2012

Na východ od rájeNa východ od rájeJohn Steinbeck

Steinbeck je geniální. Nechápu jak ho někdy někdo mohl obviňovat z toho, že nedostatečně propracovává psychiku svých postav. Nebuďte směšní! Tohle je nejlepší "na psychiku propracovaná" kniha, kterou jsem kdy četla.

18.03.2012

Účastníci zájezduÚčastníci zájezduMichal Viewegh

Tahle kniha se mi dostala do rukou, tak jsem ji přečetla. Bylo to takové nijaké, sice pěkně napsané, ale toť vše. Kde je ten autor, který se mi tolik líbil, po Báječných létech pod psa?
Umí psát, ale občas se mi zdá, že svůj talent zahazuje a píše jen průměrné knihy...

18.03.2012