Snídaně u Tiffanyho

Capotova novela Snídaně u Tiffanyho je sice prózou nepříliš rozsáhlou, svým významem se však řadí k základním dílům moderní americké literatury. V jistém smyslu může být její skromný objem známkou kvality; je to právě omezená plocha krátkého literárního útvaru, co se stává prubířským kamenem spisovatelova talentu a dovedností – schopnosti rychlé a výstižné charakteristiky, psychologické kresby, smyslu pro dějový spád... Hlavní hrdinka knihy, Holly Golightlyová, je dívka lehčích mravů, která má za sebou tvrdé dětství a chce za každou cenu dosáhnout úspěchu. Protože to neumí jinak, používá k tomu svého osobního kouzla a slabůstek starších bohatých pánů. V koutku srdce však touží po klidném a spořádaném životě, který jí symbolizuje nábytek z obchodního domu Tiffany. Ačkoliv byla v době vydání knihy televize teprve v počátcích, Capotovi se přesně podařilo vystihnout nastupující životní styl určovaný reklamou. Snídaně u Tiffanyho se tak stala barvitým obrazem amerického snu zasazeného do ulic kouzelného a jedinečného města – New Yorku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1583/big_snidane-u-tiffanyho-ECT-1583.jpg 3.71309
Literatura světová, Novely

Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Breakfast at Tiffany's, 1958

Kniha Snídaně u Tiffanyho

Pítrs85

Velice chytře napsaná povídka o konzumní společnosti a povrchnosti, Capote tyto lidi nijak zvlášť nekritizuje, spíš předhazuje svůj pohled, ze kterého si každý vezme to své. Holly totiž není prvoplánově plochá a jednoduchá postava, naopak a právě vykreslení jejího charakteru je asi největší devízou Breakfast at Tiffany's. Knížku hlavně nesrovnávat s filmem, který se této předlohy drží až překvapivě volně.

janyska13

Toto je kniha kterou jsem si chtěla dlouho přečíst, zkusit jaká je a jestli se mi bude líbit stejně jako film. Protože i film jsem viděla teprve nedávno, trochu se za to stydím... Ale film byl lepší, možná hlavně kvůli hereckému výkonu Audrey Hepburnové. Kniha se četla hůř, styl psaní pro mne byl hůř stravitelný.

Renike

Film je klasika, viděla jsem mnohokrát, poprvé snad před 30 lety. Knihu jsem četla jen teď a poprvé. Ale dám o hvězdičku míň, přece půvabná, krásná a úžasná Audrey byla víc. Mnohem víc.

Per-quiee

Chtěla jsem přečíst knihu, než se podívám na film, na který se hodně těším. Zprvu se Holly zdá šílená, ale myslím, že nakonec měla nejvíc rozumu ze všech. Knížka se mi líbila, ale musím říct, že mám raději delší knihy, protože za tak krátkou dobu se nedá s postavami příliš seznámit.

Zuna1990
01.11.2021

Táto kniha mi ležala na poličke veľmi dlho. Nejak ma nebrala, veď koniec koncov vedela som, o čom je film. Až po prečítaní knihy som zistila, že s filmom toho veľa spoločného nemá a nesie dosť odlišný odkaz. Sám autor Capote nesúhlasil s predlohou filmu a s obsadením Audrey Hepburn na rolu Holly, pričom on sám si vedel predstaviť na jej miesto len Marilyn Monroe. Film nehovorí ani o minulosti a zlých stránkach Holly, nakoľko by ju vykreslil v úplne inom uhle. A práve táto skutočnosť dostáva knihu do úplne odlišného svetla. Nie je to romantický naivný slaďák s krásnym koncom ako je vykreslený vo filme.

„Nehovorím, že netúžim po bohatstve ani po sláve. Jedno aj druhé mám na programe, a raz sa to pokúsim získať, ale ak sa mi to podarí, chcem ešte vždy mať svoje ja. Keď sa jedného krásneho dňa zobudím a pôjdem na raňajky k Tiffanymu, chcem byť sama sebou.“

Melanka
19.09.2021

Nejprve jsem četla knížku, pak se teprve podívala na film. Film s knižní předlohou nemá téměř nic společného, postavy (včetně hlavních) jsou natolik změněny, že je to úplně jiný příběh. Nemluvě o závěru filmu. Udělali z toho hollywoodský slaďák, a to Capoteho novela opravdu není. Kniha krásná, film jen velké zklamání.

georginaa
01.09.2021

Film dnes už pro pamětníky byl prostě úžasný. Jenže kniha nedá tolik představivosti, nebo spíše právě vidíte jen ty herce z filmu. A o to je povídka ochuzena. Jen čekáte na stejné dialogy, stejná místa a tím pádem kniha ztrácí svoji duši.

Didi1973
09.07.2021

Mistrně nahozená momentka z New Yorku takového, jaký bychom chtěli aby stále ještě byl.