Snídaně u Tiffanyho

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Capotova novela Snídaně u Tiffanyho je sice prózou nepříliš rozsáhlou, svým významem se však řadí k základním dílům moderní americké literatury. V jistém smyslu může být její skromný objem známkou kvality; jeto právě omezená plocha krátkého literárního útvaru, co se stává prubířským kamenem spisovatelova talentu a dovedností – schopnosti rychlé a výstižné charakteristiky, psychologické kresby, smyslu pro dějový spád... Hlavní hrdinka knihy, Holly Golightlyová, je dívka lehčích mravů, která má za sebou tvrdé dětství a chce za každou cenu dosáhnout úspěchu. Protože to neumí jinak, používá k tomu svého osobního kouzla a slabůstek starších bohatých pánů. V koutku srdce však touží po klidném a spořádaném životě, který jí symbolizuje nábytek z obchodního domu Tiffany. Ačkoliv byla v době vydání knihy televize teprve v počátcích, Capotovi se přesně podařilo vystihnout nastupující životní styl určovaný reklamou. Snídaně u Tiffanyho se tak stala barvitým obrazem amerického snu zasazeného do ulic kouzelného a jedinečného města – New Yorku....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/1583/snidane-u-tiffanyho-ECT-1583.jpg 3.71051
Orig. název:

Breakfast at Tiffany's (1958)

Žánr:
Literatura světová, Novely
Vydáno:, NLN - Nakladatelství Lidové noviny
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (161)

Kniha Snídaně u Tiffanyho

Přidat komentář
Monika_cz
předevčírem

Příjemné a rychlé čtení, citlivé a pravdivé. Lidé se skutečně tím, co jim ukazují jiní, hlavně televize.

Mikky01
15. března

Čekal jsem od knihy trochu víc, ale to bude asi tím, že jsem nejdříve viděl film (A to asi milionkrát) a potom jsem se pustil do knihy. Hlavní hrdinka Holly a její roztomile směšné chovaní dodalo knize šmrnc, bylo to dojemné, ale film ve mě vyvolal větší emoce, než kniha.

Manifest blech
02. března

Ještě to vstřebávám. Určitě k přečtení. Máte šanci po tomto titulu se zamyslet, jestli se vážně člověk se někdy změní nebo zůstane u svých (zlo)zvyků.

bookemma
07. února

Oh...svého času na cestách... Dojemné, smutné, bolestivé...

Romžiry
01. února

Nevím, asi to není můj šálek kávy

lindaofarim
30. ledna

Čekala jsem něco víc. Ale příběh se mi líbil.

Ana72154
29. ledna

Tak nevím, co si mám o této knize myslet. Rozhodně můžu říct, že na to, jak jsem se na knihu těšila, tak mě velmi zklamala.

any37
25. ledna

Všichni mi říkali, že je to nádherný film, tak jsem si řekla proč si nepřečíst knihu? Rozjelo se to až v druhé polovině, byla to super jednodenní oddychové čtení, ale čekala jsem víc.

Termina
25. ledna

Kniha je velmi čtivá, na konci mi bylo i trochu smutno přiznávám :)
Tím že má kniha pouze 96 stran je to milý společník po cestě domů z práce :)

Damato
21. ledna

Jsem hodně divná, když dám knize, o které se mluví všude v literárních kruzích jako o IN knize jen 2* ? Možná ano , ale ta Holly byla tak neskutečně hloupá.....tak strašně mě štvala, že to prostě jinak nejde, ani mě ruka na třetí hvězdičku nechce pustit.

Lolila
21. ledna

Podľa mňa skvelý príbeh. Dlho som sa chystala prečítať si ho, odrádzalo ma aj nízke hodnotenie tejto knihy. Ale bola som milo prekvapená. Začítala som sa veľmi rýchlo a neľutujem.
Holly predstavuje jednu z x-žien, ktoré snívajú o nádhernom živote a idú za tým "svojským" spôsobom - klamstvo, pretvárka, ... Ale v podstate sú to smutné životy....
Autor v krátkom príbehu predviedol svoje umenie vo výstižnej charakteristike postáv s psychologickým rozborom a s dejom, ktorý má spád.

SSTknihy
16. ledna

Obyčejná, lehce naivní holka z nějakého zapadákova, dojemně opuštěná, nezávislá, navenek vždy nad věcí, nepřipouští si žádné nebezpečí, lidi posuzuje podle toho, jak se oni chovají k ní. Ale také plná bolesti, křivd a tajemství z minulosti. Hledá své štěstí, přepych, klid, útulno a bezpečno. A protože věří a doufá, nakonec ten svůj dokonalý svět, zářící jako pověstný Tiffanyho obchod najde.
Kouzelné jako kniha i jako film s nepřekonatelnou Audrey Hepburn.

andrii24
30.12.2018

Nejtřpytivější, nejvyzdobenější výkladní skříň kouzelně módních dostaveníček, korunovaných korunkou půvabů nostalgie. Ten světélkující šťastný pocit velké dámy klobouků, lodiček, cigaretových špiček, úsměvných tváří dnů růžovoucích růží, do noci pořádaných sedánků na vysoké noze, vína skleniček. Nejdražší šperk elegance, roztomilosti, snílkovství, přišpendlený na proslule padnoucí černé splývající i koktejlové šaty Audrey Hepburn, které se neobnosí, ba naopak, čas jejich glanc zdvojnásobí. Zahoď klíče od nedostavěných vzdušných zámků, já obejmu při zatažené obloze, za deště tvé zmatené dívčí srdce. Jeho a krémové líce pohladí jen melodie laskavého, chápajícího, milujícího mládence, ne peníze zámožného dědice.

kareska94
22.12.2018

Knížka se krásně četla. Příběh byl velice poutavý, určitě doporučuji :-)

Alex_Jura
22.12.2018

Krásný. Dlouho jsem ji měla doma, až jsem ji jednoho večera otevřela a přečetla de facto na jeden zátah. Moc se mi líbí, že spousta toho zůstane mezi řádky, a přece ten příběh při čtení rezonuje. A když se pak kouknete i na film s Audrey H., je to dokonalé. Včetně Moon river...

Alexxxka
20.12.2018

Za mě - jednička s hvězdičkou!!!

Ticiana
15.12.2018

Mne se to libilo. Film jsem nevidela tak nemam jak porovnat jestli byl lepsi. Na konci mi ji prislo az lito. Dej ubihal rychle a kniha prectena za par hodin.

annettka1098
13.12.2018

Mám velice ráda film o americké naivní dívce. Knihu jsem si chtěla dloubo přečíst a díky výzvě jsem tak konečně udělala. Kniha mne velmi překvapila, protože byla vlastně jiná. Nejsem si jistá, jestli Holly byla opravdu tak děsně naivní nebo jen vypočitavá nebo oboji?

Crimble
04.12.2018

Spíše taková povídka. Síla není v ději, nýbrž v postavách a atmosféře. Je ta holka povrchní a hloupá, nebo chytrá, bezcitná a vypočítavá, nebo tajemná a zranitelná? Capote je mistr.

Francesca14
02.12.2018

Krátký příběh, přečtený za jeden den, ale příjemný. Upřímně řečeno, nepřišel mi ničím zvlášť výjimečný, trochu mě rozčilovala postava Holly, protože podobných typů žen potkávám v poslední době v literatuře trochu moc a nebaví mě pořád o nich číst, ale v zásadě mi byla sympatická, stejně jako vypravěč. Četlo se to snadno a bavilo mě to, i se v tom vyskytlo pár hezkých myšlenek. Zapomenutelná knížka, ale určitě ne špatná.

StephenKingje
15.11.2018

Naprosto skvělé! Dvě slova, která však vystihují mé pocity z této knihy dokonale. Hned ze začátku mě zaujal autorův jazyk, jenž je velice inovativní a částěčně skoro trochu ujetý. Nemohu srovnávat s filmem, jelikož jsem ho neviděl, ale jestli bude jen z poloviny tak dobrý, jako kniha, tak si ty Oscary zasloužil.

P. S.-Udivuje mě tak nízké hodnocení. Momentálních 74%, je dle mého názoru moc málo.

HODNOCENÍ: 10/10

marhoul
21.10.2018

Vysoká spisovatelská! Povídka má na mě mnohem silnější dopad než film, který kvůli tomu vyloženě nemám ráda. Několik stran a tolika literární parády!

simona5r
27.09.2018

Občas se snažím přečíst si klasiku, ale bohužel jim poslední dobou nějak nemůžu přijít na chuť. Pro mě to bylo velmi odtažité čtení, do kterého jsem se musela hodně nutit. Věřím, že obzvlášť ve své době, musela být novela úspěšná a jiná, ale tohle za mě bohužel ne.

punktruhlicka
26.08.2018

Tak uzoučká knížka a tak mi dala zabrat. Na knížku jsem se docela těšila, ale měla jsem co dělat, abych ji vůbec dočetla.

pepa4081
12.08.2018

Bohužel jsem knihu asi nepochopil a na rozdíl od románu Chladnokrevně se mi nelíbila.

Bukovinska
02.08.2018

Kniha, ktorá spadá pod svetovú klasiku a veľmi veľa čitateľov ju pozná a chváli. Ja som ale nepochopila prečo je taká preceňovaná. Vlastne som nepochopila nejakú pointu alebo nejakú myšlienku. Možno som ešte nedozrela na také dielo. Prišlo mi ako keby autor písal len tak. Bez nejakého cieľa. Taktiež som sa veľmi "neskamarátila" s Holly, ktorá bola veľmi povrchná. Zo začiatku som sa snažila ju vidieť v tom dobrom svetle, že je proste svojská ale počas knihy mi došlo, že asi nie. Sebecká taká bola.

Daris
31.07.2018

Nijak zvlášť mě nenadchla, ale ani nezklamala. Milé počtení.

ayra
16.07.2018

Kniha mě naprosto zklamala. Holly je povrchní holčička, která se tváří chytré a moudře, jako by byla ostřílená životem. A ano. Mohla by. Ale to co si že své minulosti odnesla není nic úctyhodného (pokud si odnesla vůbec něco). A pohled hlavní postavy ji zachycuje jako něco úžasné exotického, což podle mě také vůbec nesedí. Díky nesympatické ti obou postav a ději, který také víceméně nezaujal je khina obrovským zklamáním.

Legendre
04.07.2018

Chlápek ve friendzone u nestálý holky, která moc neví, co chce, se z ní ani nesnaží moc dostat.

babsi66
20.06.2018

Na první dobrou se to tváří jako popis známosti s jednou slečnou, která vede hodně bujarý život. Do textu ale postupně pronikají prvky a pasáže, z nichž se čtenář dovídá, že příběh nám vlastně říká o Holly a její minulosti mnohem víc, i když ne vše je řečeno naplno.

Capoteho styl psaní mi sedl a co textu dle mého názoru vyloženě sluší, je formát novely. Příběh je akorát tak dlouhý, aby se v něm něco událo, přičemž ty zásadní věci probublávají pod povrchem, a přitom dostatečně krátký, aby nepůsobil zbytečně rozplizle. Nebo aby vás postava Holly nezačala štvát.