LilyFair

Přečtené 145Když Nietzsche plakal
? - prosinec 2017
Když Nietzsche plakal 2014, Irvin D. Yalom


Muži, kteří nemají ženy
? - září 2016
Muži, kteří nemají ženy 2015, Haruki Murakami


Na jih od hranic, na západ od slunce
? - září 2016
Na jih od hranic, na západ od slunce 2004, Haruki Murakami


Nesmrtelnost
? - září 2016
Nesmrtelnost 1993, Milan Kundera


Valčík na rozloučenou
? - září 2016
Valčík na rozloučenou 1997, Milan Kundera


Směšné lásky
? - září 2016
Směšné lásky 1970, Milan Kundera


Kafka na pobřeží
? - září 2015
Kafka na pobřeží 2010, Haruki Murakami


Jeden den
? - září 2015
Jeden den 2011, David Nicholls


Norské dřevo
? - únor 2015
Norské dřevo 2005, Haruki Murakami


Podivná knihovna
? - únor 2015
Podivná knihovna 2014, Haruki Murakami


Spánek
? - únor 2015
Spánek 2013, Haruki Murakami


Inferno
? - září 2014
Inferno 2013, Dan Brown


Tajný príbeh
? - září 2014
Tajný príbeh 1996, Donna Tartt


Cizinec
? - červenec 2014
Cizinec 2005, Albert Camus


Lolita
? - červenec 2014
Lolita 2007, Vladimir Nabokov


Tracyho tygr
? - červen 2014
Tracyho tygr 2005, William Saroyan


Šunkový nářez
? - únor 2014
Šunkový nářez 1995, Charles Bukowski


Ostře sledované vlaky
? - únor 2014
Ostře sledované vlaky 2000, Bohumil Hrabal


Kuchař
? - září 2013
Kuchař 2011, Martin Suter

Nebyla jsem nijak nadchlá. Děj knihy mi přišel ze začátku velmi zajímavý kvůli tomu, jak Maravan upravoval a zpracovával různá tamilská jídla a potraviny. Bohužel, tohle je jedním z ústředních tématů celé knihy a číst to neustále dokola mi přišlo už opravdu nezajímavé. Kdyby Suter trochu toho vaření v ději vynechal, určitě by to knize neuškodilo a dodalo jí to i určité napětí v hlavním ději...


Prokletý ostrov
? - srpen 2013
Prokletý ostrov 2009, Dennis Lehane

Jsem rozpolcena. Chvílemi jsem se musela ke čtení opravdu nutit a to ráda moc nemám. Člověk by měl číst s lehkostí a hltat každou stránku. Na druhou stranu má ale kniha brilantní téma - psychiatrická léčebna, která je zastřena mnoha tajemstvími, vyšetřovatel, který hledá uprchlou pacientku... a co je nejlepší - konec! Vůbec neočekáváte, že se všechno takhle vyvine a ještě dlouho potom přemýšlíte, jak to tedy opravdu bylo. Nejprve jsem shlédla film a teprve potom sáhla na po knize, což se prokázalo jako osudová chyba, takže to tak nedělejte!!! :) Raději si přečtěte první knihu.


Pravidla moštárny
? - srpen 2013
Pravidla moštárny 2008, John Irving

Tohle je jedna z nejnádhernějších knih, co jsem poslední dobou četla. V Irvingových knihách je prostě vše: radost, smutek, absurdita, sexualita, výsměch, věda... od všechno dostanete trochu a to je to úžasné. - a jestli je takhle kniha lepší než Svět podle Garpa? O malinký kousek ano. Rozhodně doporučuji přečíst! Ani nebudete vědět, kam stránky ubíhají. (myslím, že jsem se zamilovala do Homera.)


Nuda
? - srpen 2013
Nuda 2006, A. Moravia (pseudonym)


Zpovědník vrahů
? - červenec 2013
Zpovědník vrahů 2012, Slavomil Hubálek


Láska je jen slovo
? - červenec 2013
Láska je jen slovo 2008, Johannes Mario Simmel

10 hvězdiček. Víc snad nemusím psát.


Mým marodům – Jak vyrobit pacienta
? - červenec 2013
Mým marodům – Jak vyrobit pacienta 2010, Jan Hnízdil

Naše medicína je na tom opravdu hodně špatně... technicky možná ne. Lékař ale k člověku přistupuje jako ke kusu masa a ne jako k sobě rovnému stvoření. Člověk má bolesi, jde k doktorovi, dostane prášky. "Přijďte za týden!" řekne doktor a přitom se na Vás pomalu ani nepodívá... Obdivuji pana Hnízdila, že má dostatečně pevné nervy a bojuje. Bojuje za to, aby se celý tento medicínský kolos aspoň trochu změnil a zlepšil! Aby z nás nikdo nedělal pokusné králíky a nevyužíval nás. Myslím, že jediná cesta k tomu, aby se člověk uzdravil, je najít příčinu zdravotního problému ve svém životě a snažit se ji vyřešit. A pokud to dotyčná osoba udělat nechce, tak tu jsou miliony prášků. Může si přece posloužit... Výborná kniha.


Válka s Mloky
? - červenec 2013
Válka s Mloky 1965, Karel Čapek


Poslední kabriolet
? - červenec 2013
Poslední kabriolet 2008, Anton Myrer


Snídaně u Tiffanyho
? - červenec 2013
Snídaně u Tiffanyho 2005, Truman Capote

Ikdyž hlavní hrdinka působí trochu nesympaticky, mně se moc líbila (je to pravděpodobně způsobeno i poutavým stylem psaní). Ano, Holly byla sobecká vůči druhým, využívala své nápadníky a jen si zahrávala... ale přesto přeze všechno se mi líbilo, že dokázala žít. Dokázala si užít tento svět a dokázala vždycky udělat to co chtěla, bez toho aniž by měla výčitky svědomí. Nepropadala chmurným náladám a byla statečná i v těch zapeklitějších chvílích. Moc pěkná kniha, ale FILM S AUDREY V HLAVNí ROLI JE OPRAVDU GENIÁLNÍ!!!!! - vyjímečně mohu říci, že film je lepší než kniha.


Prsatý muž a zloděj příběhů
? - červen 2013
Prsatý muž a zloděj příběhů 2008, Josef Formánek

Knize by vůbec neuškodilo, kdyby měla o polovinu stránek méně. - občas se mi totiž zdálo, že se omílá pořád to stejné dokola a dokola. Celkově jsem byla trochu zklamaná. Ke konci knihy byly ale moc krásné myšlenky, které určitě ocení každý člověk, který se už někdy stejně jako hlavní hrdina ocitl "na dně". (jedenáctero: Miluj sám sebe! :))


Kdo chytá v žitě
? - červen 2013
Kdo chytá v žitě 2000, J. D. Salinger (pseudonym)

Tak tahle kniha mě naprosto "umrtvila"! (viz. Holden Caufield) - S Holdenem prostě cítite a prožíváte všechno . Dobré i zlé, smích i pláč. :)) Ikdyž kniha prakticky nemá žádný děj, pořád čtete a baví vás to. Ten jazyk je prostě skvělej a úžasně se čte!


Paní Dallowayová
? - červen 2013
Paní Dallowayová 2008, Virginia Woolf

V jednu chvíli čtete z pohledu jedné postavy a v další věte už z pohledu druhé. Autorka podle mě skvěle vystihla myšlení jednotlivých postav. Úplně vidíte tu nit myšlenek, která se jim táhne v hlavě a sami jste potom donuceni si trochu zapřemýšlet také. Výborná kniha!


Divoká kachna
? - duben 2013
Divoká kachna 1899, Henrik Ibsen

Ze začátku jsem se příliš neorientovala v postavách - kdo je kdo - a později mi občas unikaly i myšlenky, které se postavy snažili interpretovat... Tento dojem určitého chaosu mě bohužel do konce knihy neopustil, proto hodnotím jen 2*. Asi nejsem typ na čtení dramat. Děj je ale opravdu poutavý a zajímavý.


Utrpení mladého Werthera
? - březen 2013
Utrpení mladého Werthera 1999, Johann Wolfgang Goethe

Když tohle člověk čte, musí být v souznění s Wertherem - cítit, vědět, co tím vším chtěl říct. Musí mít taky nějakou tu bolístku v srdci, aby vše pochopil správně. Podle mě to byl totiž ne příliš originální příběh: Chudák mladý Werther, neustále usiluje o dívku svých snů, byť mu je jasné, že ji nikdy nemůže získat. Ze všeho smutku a lítosti nad sebou samým páchá sebevraždu, aby ukázal jak moc trpěl a jak moc mu Lotta ublížila. Je to už nějaký ten pátek co jsem tuhle knihu četla. Stejně se ale i s odstupem času můj názor na knihu nezměnil, jak to u některých knih bývá (potřebují čas, aby jste mohli zpracovat veškeré zážitky a dojmy). Četla jsem to jako 14-ti letá holka a tenkrát mi přišlo nudné a zdlouhavé číst o zhrzené, neopětované lásce. Nenacházela jsem krásu ve Wertherových nešťastných pocitech, které vyléval na papír. A sama vím, že by mě to s největší pravděpodobností nebavilo i dnes.


Maryša
? - březen 2013
Maryša 2004, Vilém Mrštík


Kytice
? - březen 2013
Kytice 2014, Karel Jaromír Erben


Epos o Gilgamešovi
? - březen 2013
Epos o Gilgamešovi 1976, neznámý, neuveden


Monology
? - březen 2013
Monology 1965, Milan Kundera

Nádherné! ... Ne. Některé básně nejsou nádherné, ale přímo překrásné! Nikdy bych nečekala, že se poezie tak moc dotkne mého srdce. Básně jsem nikdy nechápala. Tyhle ale chápat jdou... 5 hvězdiček rozhodně nestačí... !


Medailony
? - březen 2013
Medailony 1950, Zofia Nałkowska

Nejhorší je, že se tohle vše opravdu dělo - kniha o tom, čím vším si Židé museli (terpve nedávno!) projít. a já se opět sama sebe ptám: Proč ze sebe lidé, kteří tohle všechno svým jednáním způsobili, dělali takové zrůdy? Kvůli Hitlerovi a jeho zvrácené ideologii? Chtěli se zavděčit? Vždyť museli vidět, že je to naprosto nelidské a bestiální. Čím víc knih tohoto typu čtu, tím to víc nechápu... a vyvstávají jen další a další otázky, na které pravděpodobně nejde zcela odpovědět.


Muž, který sázel stromy
? - březen 2013
Muž, který sázel stromy 2006, Jean Giono

Ohromilo mě zamyšlení se nad faktem, co ten člověk dokázal vytvořit za dobu, kdy jiní jen pustošili, ničili a ubližovali si navzájem. Proto: ! POJĎME KAŽDÝ ZASADIT STROM ! Snad tenhle svět bude jednou lepší... a my potom budeme moci říci: "Mám na tom také nějakou zásluhu". I s vědomím, že ne každý naši práci ocení a pochválí.


Růže pro Algernon
? - únor 2013
Růže pro Algernon 2000, Daniel Keyes


1