Voda pre slony

Aj keď o tých časoch nehovorí, v mysli deväťdesiatnika Jacoba Jankowského stále žijú spomienky. Vybavuje si sám seba ako mladého muža, ktorý sa hrou osudu ocitne v ošumelom vlaku patriacom Veľkolepému, svetovému cirkusu bratov Benziniovcov. Vybavuje si v mysli svet plný čudákov a klaunov, zázrakov, bolesti a vášne: svet s vlastnými iracionálnymi pravidlami, vlastným spôsobom života a jeho ukončenia. Svet cirkusu - pre Jacoba súčasne spasenie a skutočné peklo. Jacob sa v ňom ocitol, pretože sa mu šťastena obrátila chrbtom: Ostal bez rodičov a haliera, nevediac, čo si počať, keď zrazu pristál v železnej "lodi bláznov" na koľajniciach. V Amerike práve začala hospodárska kríza a každý jeden zamestnanec v treťotriednom cirkuse bratov Benziniovcov je rád, že má vôbec nejakú prácu. Ocitla sa v ňom aj Marlena, hviezda jazdeckého čísla po tom, ako sa zaľúbila do nesprávneho muža, príťažlivého cirkusového majstra s temnou stránkou povahy. Ocitla sa v ňom aj slonica Rosie, obrovská, sivá hora prísľubov: nové číslo s ňou malo zachrániť cirkus, lenže háčik bol v tom, že s Rosie sa nedalo nacvičiť žiadne číslo – ukázalo sa, že nedokáže pochopiť úplne jednoduché pokyny. Nezvyčajný trojlístok v podobe Jacoba, Marleny a Rosie spojí vzájomná láska a dôvera, vďaka ktorej si udržia až do konca nádej na prežitie. Voda pre slony je prekvapujúcim, dojímavým románom, ktorý rozpráva taký strhujúci príbeh, že čitateľ nie je schopný odpútať sa od neho. Vystupujú v ňom jedinečné postavy, ktoré ostanú vo vás žiť ešte dlho po tom, ako otočíte poslednú stranu. Prenesú vás do sveta zázrakov tak presvedčivo, že takmer zacítite jeho vôňu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41214/voda-pre-slony-2aH-41214.png 4.3423

Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Water for Elephants, 2006

Kniha Voda pre slony

kedlis

(+ SPOILER) Bála jsem se prostředí cirkusu a možného opěvování daného prostředí, ale nic takového se naštěstí nestalo. Kniha je velice čtivá, ukazuje kontrast mezi strastmi stárnutí a strastmi mládí což se mi líbilo a části z přítomnosti mi nepřišly nudné a hodily se mi jako zajímavá vsuvka.
*spoiler* Upřímně mi láska mezi Rosie a Jacobem přišla věrohodnější než mezi ním a Marlenou. I scéna kde Walter hledá svého psa mě zatahala za srdce. Byla jsem dosti šokovaná, když se ukázalo, že celý příběh se odehrál během 3 měsíců, přitom jsem si myslela jaká už to musí být doba.
Chápu, že život ve 30tých letech nebyl žádný med a zajímalo by mě hlubší pojetí tohoto období, dobrou ukázkou byla nemožnost vyplatit dělníkům peníze a jak i přesto zůstávali, jelikož měli alespoň kde bydlet a co jíst. Kéž by se příběh nesnažil tolik soustředit na románek, který na mě stejně žádný dojem neudělal. Úplný konec mi přišel přitažený za vlasy.

alegria2

Prostředí cirkusů je otřesné, ale svým způsobem fascinující. Jacob jako senior byl skvělým vypravěčem a knihu jsem doslova zhltla během dvou dnů. Ač nejsem příliš na romantiku, zde opravdu nešlo hlavním hrdinům nefandit. Krásný příběh!

attila1

První jsem viděla film,pak teprva četla knihu a řekla bych,že je to na stejné úrovni. Moc pěkný, jak film tak kniha.

Chytuš

Voda pro slony je důkazem, že člověk nemá dopředu trpět nějakými předsudky... Chtěla jsem si knížku přečíst hlavně kvůli čtenářské výzvě - s tím, že to nějak přelouskám a budu mít splněno, ačkoli to (vzhledem k mé averzi k čemukoli cirkusovému) asi nebude kniha podle mého gusta. Ach, jak jsem se, bláhová, pletla! Jacob mě dostal úplně od prvních stránek - ať ve své devadesátileté, tak ve své dvacetileté verzi. Ze začátku jsem se dokonce nemohla rozhodnout, který jeho věk je zajímavější - zásadový prchlivý stařík sarkastického smýšlení, uvězněný ve svém opotřebovaném těle, ale duchem stále čilý, nebo mladík v plné síle, který i přes nepřízeň všech okolních situací dokáže život naplno prožívat, místo aby se zlomil. Navíc maličko romantiky, spousta zvířat a hlavně krásné myšlenky - i když se vám všechno kolem zdá bezvýchodné, vždycky nějaké řešení je... Asi bych našla i nějaké mouchy, ale proč bych to dělala, když mě tenhle kousek zahřál v krajině srdeční? Místy drsné, ale celkově krásné, milé a dojemné.

jana1976

Z filmu si pamatuji jen pár útržků.... proto jsem si vzpomínky doplnila knihou. Milé čtení.

DreamerX9

Kniha je dobře napsaná a je zde spoustu detailů které ve filmu nejsou ale i tak se mi film líbil víc.

fruitbueno

S knihou jsem se trochu minula, přesto mohu ocenit, jak dobře a jednoduše se četla nebo jak odhalila pohled do velice zajímavého prostředí. Bohužel mi ale příběh přišel velice předvídatelný a nijak extra mě nezasáhl.

Petraxxx

Jedním slovem “úžasná”.