Lienilda Lienilda komentáře u knih

Anna z Ingleside Anna z Ingleside Lucy Maud Montgomery

(SPOILER) Tento již šestý díl Anna z Ingleside by měl dostat pět hvězdiček jen díky opět nádhernému novému vydání od Albatrosu a ilustracím Ivony Knechtlové.

Tři hvězdičky dávám autorce za to, že se jí tento díl tak úplně nepovedl narozdíl od dílu pátého - Annin vysněný domov - ten se mi líbil hodně. V Anne z Ingleside nesledujeme žádný ucelený příběh, spíš každé ze šesti Anniných dětí má nějakou svou tu kapitolu a dobrodružství. V další kapitole se objeví jiné dítě, jiný příběh (většinou s ponaučením), některé jsou uvěřitelné, jiné méně. Občas je mezi to vložena kapitola, kde se sejde spolek šití u Anny a klábosí naprosto o milionu neznámých lidí a zmiňují milion pohřbů neznámých lidí. Takže jsem se naprosto ztrácela, protože toto nemělo žádný děj a význam. Také poslední kapitolka (alá jakés takés odcizení Gilberta a Anny mi přišlo psané na sílu a předchozí děj to vůbec nenaznačoval). Co mi přišlo hodně úsměvné bylo jak před dětmi zatajovali příchod nového sourozence, děti absolutně netušily co se s maminkou děje, že má miminko v bříšku a byly většinou v období porodu odklizeny k příbuzným. Podobně je to popisované i v Kájovi Maříkovi, tak to byla před 100 lety asi běžná praxe :)

Pokud však v Albatrosu vydají další díl, určitě si ho koupím a s chutí přečtu, abych měla sérii kompletní.

23.03.2023 3 z 5

Poslední knihkupectví Poslední knihkupectví Madeline Martin

Kniha se sice čte pěkně, lehce, ale jaksi ty postavy a příběhy nejsou úplně propracované jak bych si představovala. Například láska naší hlavní hrdinky je postava jak z červené knihovny. I popisované události jsou sice zajímavé, ale prostě jen o nich čtete. Neprožíváte žádný jejich žal, smutek, vyčerpání z každodenního bombardování a spaní v úkrytu.
Měla jsem od knihy mnohem větší očekávání...

18.07.2022 3 z 5

Annin vysněný domov Annin vysněný domov Lucy Maud Montgomery

Četla jsem postupně všechny díly, které vycházejí nově od Albatrosu s úžasnými krásnými ilustracemi a hodnotím tento pěti hvězdičkami, protože je podle mě stejně výborný jako první díl. Je vtipný, melancholický, záhadný, láskyplný, všechno co od toho očekáváte.

Dlouho jsem přemýšlela, jestli knihu zařadit do kategorie výzvy, kde autor prožil 1. světovou válku. Poté jsem si přečetla její životopis na anglické wikipedii, kde se píše, že Lucy Maud sledovala zprávy o 1. světové, velice prožívala "znásilnění Belgie v počátcích války", psala burcující články a vyzývala obyvatele Kanady k nákupu dluhopisů.

V nejbližší době si plánuji přečíst biografii autorky: "Sen o Zeleném domě" od Liz Rosenberg a zajímá mě, co všechno se z jejího života promítlo do psaní knih o Anně.

02.06.2022 5 z 5

Ztracený slib Ztracený slib Kate Morton

Začátek knihy super, napadlo mě hned na začátku co se asi stalo chlapečkovi, ale pak si říkám nee, to by bylo fakt trapný, neeee a ono jo. Druhá polovina knihy uz je příliš prekombinovana. Tam bylo takovych zapletek, ze dalsi by tam autorka uz nenacpala ani kdyby chtěla :) kdo ale čte rád podobný žánr, bude se mu kniha líbit.

27.09.2021 3 z 5

Co napsat? Nadšení z knihy se u mě nekonalo, byla pro me jaksi těžko uchopitelná... Špatně se mi četla, trvala mi i dlouho, vic jak 14 dnů, druhý den jsem se musela vracet o pár stran zpět, postav je mnoho... Myšlenky a slovní obraty jsou opravdu někdy velice krásné a překvapivé... Celé je to takové povídkové a ne úplně propojené. Proč určitý člověk vejde do skladiště a přepadne ho extrémní chtíč? Proč tam někdo cítí duchy? Co je v kufru?Zůstaly ve mě nezodpovězené otazky. Kniha byla zajímavá, těžko se k ní ale ještě někdy vrátím.

06.09.2021 3 z 5

Každá sedmá vlna Každá sedmá vlna Daniel Glattauer

Po přečtení prvního dilu jsem se hned pustila do druhého. Některé konverzace se pořád opakovaly dokola, ale rychle se to četlo a jsem ráda, že vím, jak to dopadlo. Ještě by me zajímalo jak autor normalne pise, asi od nej zkusim jeste nějakou jinou knihu.

04.05.2021 3 z 5

Dívka, žena, jiné Dívka, žena, jiné Bernardine Evaristo

Libily se mi téměř všechny příběhy, ale nejvíce mě zasáhly Dominique (týrání) a Grace (poporodní deprese). Co mě při čtení rušilo, byly některé feministické a genderove rozhovory a přílišné používání odborných slov. Naštěstí to bylo jen v určitých pasážích. Takže se toho na začátku nezalekněte :)
Mám ráda, když se v knize proplétají osudy několika postav a mluví se o nich z různých úhlů. A to mi tahle kniha dala vrchovatou měrou.

28.03.2021 5 z 5

Pár stránek navíc Pár stránek navíc Lin Rina

Příjemné rozšíření ke knize Kroniky prachu. Jen jsem čekala, že tam toho bude mnohem více. I tak mě potěšily všechny ty poznámky autorky, kresby, minulost některých postav a blízká budoucnost Animant a pana Reeda.

07.01.2021 4 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Těšila jsem se na tuto knihu, ale spíše jsem zklamaná. V půlce jsem měla chuť ji odložit, ale to téměř nikdy nedělám, vždycky se snažím to dočíst a vyplatilo se. Třeba takové vážnější téma o komplikovaném vztahu k matce nebo smrt blízké osoby bylo popsané dobře. Jinak humor v celé knize mi přišel psaný stejnou formou jak z knížek o Aristokratce. Nějak me to nedostávalo do kolen. Také jak se Eliška chovala k chlapům mi nebylo moc sympatické. Suma sumárum 60%.

05.02.2020 3 z 5

V pondělí a ve čtvrtek V pondělí a ve čtvrtek Táňa Kubátová

Bohužel nesdílím nadšení jako většina čtenářek tady. Vybrala jsem si tuhle knížku kvůli dobrému hodnocení a že jsem potřebovala něco do kategorie (den v týdnu). Ale... v knize příliš mnoho dialogů (málo uvěřitelných a trpěla jsem u nich); trauma hlavní hrdinky bylo "zajímavé", ale přišlo mi popsáno zjednodušeně, čekala bych trošku větší psychickou sondu. Obálka se mi nelíbila, vůbec nekorespondovala s popisem postav, děje. Čekala jsem červenou knihovnu, ale když už tam bylo to trauma z mládí, chtěla jsem od knihy trošku víc. Co se mi líbilo, popis práce Interiérové designérky a že se kniha odehrává v Brně .

10.01.2020 2 z 5

Neobvyklý typ Neobvyklý typ Tom Hanks

Povídkovou knihu jsem koupila manželovi, protože Toma Hankse má rád. Teď jsem se k ní konečně také dostala a po pár překladatelských poznámkách pod čarou mě začalo zajímat, který vtipálek to překládal. Ejhle, Vladimír Medek, známý překladatel Harryho Pottera. V tom případě je to jasné:) Některé povídky jsem si velice užívala a líbila by se mi z nich udělaná i kniha. Některé povídky (cesta na Měsíc), byla tak absurdní a nehodila se ke zbytku, že mi to připomnělo knižního Forresta Gumpa, ktery se mi nelíbil. Zato filmovou verzi zbožňuji. Celkem suma sumárum se mi líbilo a nejvíc ty pasáže o psacích strojich.

27.11.2019 3 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Šestá kniha ze série o Harry Potterovi bývá označována "láska v Bradavicích", tuto 4.knihu ze série o Cormoranu Strikovi bych nazvala podobně. Mimo hlavního případu se tu dost řeší láska a vztahy, rozhodně více než v předchozích knihách. Detektivka je to na současné poměry neuspěchaná, pomalá, s mnoha rozhovory z vyslýchání a to je pro mě plus. Co miluji na JKR, že všechny mé otázky v průběhu čtení nejpozději na konci spolehlivě zodpoví. Mám ještě dodávat, že se netrpělivě těším na další pokračování? To je přece jasný! Doporučím i natočenou minisérii podle prvních 3 knih pod názvem C.B. Strike.

11.10.2019 5 z 5

Pekáč buchet Pekáč buchet Kateřina Petrusová

Docela dobra oddychovka, nejlepe k bazenu a koktejlu si to predstavuji. Zaver si to u me spravil, autorka si opravdu krásně hraje se slovy. Par prirovnani s tou rostlinou dvoudomou me pobavilo. Libilo se mi take, ze v teto knize autorka mezi řečí (asi dvakrat) zminila Wintera - postavu z knihy S hlavou v oblacich (pejru). No a ja asi vyzkousim recept na makadamove kolacky, kdyz uz jim bylo doprano tolik prostoru. Dobrou chut a dobre cteni.

18.05.2019 3 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Příběh zajímavý a neotřelý tím, že je vyprávěn z pohledu 10leteho kluka, jeho mamky i babičky. Generační výměna názorů často končí hádkou a každý má na situaci odlišný náhled.Uvědomila jsem si při čtení často, co asi způsobuje moje občasné neshody s mamkou. Naštěstí to nedochází do takových extrémů jako v knize. Fakt se mi ta kniha líbila, až poslední strana mě moc nepotesila, vicemene ani dobry, ani spatny konec. Jo a v Ostravě se to opravdu neodehrává, jen je tam zmíněná že tam Hana pojede natáčet seriál (viz čtenářská výzva žebříček).

16.03.2019 4 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Nijak se neodlišuje od předchozích autorových knih, spíše by jí přispělo zkrácení a nějaká zápletka, záhada u které bych dychtivě čekala na rozuzlení. Tady nic, ve 3/4 knihy jsem si říkala, že už mě vlastně ani nezajímá jak to s postavami dopadne. A nechápu proč popisovat bláznivé sny téměř všech postav? Četla jsem vsechny autorovy knihy a budu zvědavá, jestli dalsi kniha bude v něčem "jina".

23.01.2019 3 z 5

Deník malého poseroutky Deník malého poseroutky Jeff Kinney (p)

Tuhle knížku jsem si vybrala, protože jsem chtěla splnit Čtenářskou výzvu a tohle mi s končícím rokem plně vyhovovalo. Bavila jsem se mnohem víc než jsem původně čekala a opravdu to díky mnoha obrázkům bylo přečtené za cca 2h.

29.12.2017 5 z 5

Jeden den Jeden den David Nicholls

Dex a Em. Em a Dex. S hlavními hrdiny prožíváme vždy jen 15. červenec každého roku. Neskutečný a autentický hořkosladký příběh, vtipné rozhovory, blbosti mládí, zklidnění ve středním věku, škoda jen té nečekané rány. Ale i takový je život.

Edit: že existuje nový seriál na Netflixu jsem už někde zahlédla. Ale z komentářů ostatních čtenářů se teď dozvídám, že je i film z roku 2011 s Anne Hathaway. Jak mi tohle mohlo uniknout? Noo, mám co napravovat :)

03.06.2024 5 z 5

Kéž bys tu byl Kéž bys tu byl Jodi Picoult

Moc hezká knížka, ze začátku mi to připadalo, že snad vím, kam to prvoplánově směřuje, ale ten obrat v půlce mi vyrazil dech, to se autorce povedlo. Jen se nemohu ubránit dojmu, že kdyby si na to nechala víc času, tak by to byla ještě větší pecka, jak jsem od ní zvyklá. Knihu vlastně měla napsanou během prvniho roku covidove krize. A mně vůbec nevadilo o tom číst. Na závěr ještě pochválím obálku.

06.04.2024 4 z 5

Mé nepálské lásky Mé nepálské lásky Michaela Gautam

Myslím, že jsem se o této knize a jejím pokračování dozvěděla z reklamy na Facebooku a přišlo mi to jako dobrý dárek pro mamku, které jsem obě knížky koupila i s nějakým přáníčkem a záložkou vyrobenou v Nepálu. Mamka si to přečetla a dala mi to také k přečtení se slovy, že "je to neřízená střela". Asi autorka :) a pak to pár let leželo u mě doma v knihovně, protože co si budem, pořád něco vychází a pořád je tolik možností. A když člověk nečte jen jednu kategorii knih, tak je prostě v pasti :)
A tak se na tuto knížečku dostalo až teď se Čtenářskou výzvou (Kniha nepřečtená z vlastní knihovny). Musím uznat, že Mysha byla opravdu v začátcích velice odhodlaná a přitom naivní. Hned zařídit pár dětem školu, byt, odcestovat zpět do ČR a v Nepálu přitom na ně nikdo denně nedohlížel. Nedivím se, že to dopadlo jak to dopadlo. Já bych se do toho zaprvé vůbec nepouštěla, za druhé to vzdala minimálně po druhé zradě. O to víc Myshu obdivuji, že to nevzdala a nakonec jí to nějak jede, i dětský domov i eshop.
Druhý díl si časem přečtu také, autorka psát rozhodně umí, i když na plný počet hvězdiček to zatím u mě není.

28.03.2024 3 z 5

Ateliér špičatých klobouků 10 Ateliér špičatých klobouků 10 Kamome Širahama

Líbilo se mi, stejně jako předchozí díly. Ale jelikož se slavnost Stříbrného večera táhne už přes tři díly, než vyjde další díl, asi už úplně zapomenu zápletku a motivace některých postav

09.03.2024 5 z 5