lena.o.knihach lena.o.knihach komentáře u knih

Moje vina Moje vina Mercedes Ron

Sedmnáctiletá Noah se musí rozloučit s domovem, školou, přáteli i přítelem, protože se s matkou stěhuje do jiného státu za jejím novým nevlastním otcem Williamem Leisterem. Ten je velmi úspěšný a bohatý právník a podle toho také jejich skvostný dům s bazénem vypadá.

Nick Leister je jednadvacetiletý vysokoškolák a to poslední, o co by stál, je nevlastní sestra. Jenže na sebe v jednom kuse narážejí a je stále těžší odolat.

Začetla jsem se ihned a moc mě to čtení bavilo. Noah se chovala přesně na svůj věk. Občas jsem kroutila hlavou nad tím, že jako nezletilá měla docela hodně volný režim. Nicka jsem si oblíbila od první chvíle.

Hodně mi to připomínalo sérii DIMILY, která má stejnou romantickou linku - nevlastní sourozenci. A také jsem si občas vzpomněla na After, protože je Moje vina napsaná stejně jednoduchým a velmi čtivým stylem. Je také obsáhlejší (má 440 stran) a mezi hlavními postavami se střídají chvíle budou spolu, nebudou spolu atd.

Moje vina je první díl série Viníci a je plná klišé, ale víte co? Mně se to líbilo. Můžete se těšit na nebezpečné závody aut, večírky, tajemství (nejenom) z minulosti, jiskření mezi Noah a Nickem a příští rok i na premiéru filmu!

07.10.2022 4 z 5

Poznáš to z polibků Poznáš to z polibků Julia Quinn

Pokud jste si v knihách i seriálu oblíbili lady Danburyovou, tenhle díl se vám bude líbit. Lady Danburyová tady má překvapivě velký prostor a svými hláškami společnost nešetří.

Hyacinth Bridgertonová je něco jako mladá lady Danburyová, takže se máte opravdu na co těšit. Je svá, chytrá, říká věci upřímně a nenechá si nic líbit.
Od samého začátku si mě získal i Gareth St. Claire. A to prostě chcete. Dvě sympatické a vtipné hlavní postavy, které vás baví.

Poznáš to z polibků je o tolik lepší než předchozí dvě knihy série Bridgertonovi. A já se o to víc těším na další díl (už 8.), který vychází v listopadu.

21.09.2022 4 z 5

Atlasova šestka Atlasova šestka Olivie Blake (p)

Překrásně vyprávěný příběh o těch nejlepších z nejlepších. S magickými schopnostmi nevídaných rozměrů. Ukrytí před světem v Alexandrijské knihovně. Bojující spolu i proti sobě o místa v tajemném spolku. To je Atlasova šestka.

Já vůbec netušila, co od knihy čekat, ale už na první pohled jsem jí nemohla odolat. Jednu z nejkrásnějších obálek, která skvěle vystihuje samotný text, doplňuje barevná ořízka. A ilustrace, jež čtenáře provází příběhem, úžasně přidává na tajuplné atmosféře.

Atlasova šestka je hlavně o postavách. A každý ze šestice dostane prostor čtenáři ukázat, zda právě on či ona bude oblíbencem. Magické schopnosti každého jednotlivce jsou velmi komplikované a vskutku originální.

Čas, záměr, sny, smysl života… Autorka Olivie Blake do příběhu ukryla spoustu krásných myšlenek a citátů a je to kniha více filozofická, než by čtenář od fantasy čekal. Ale mně se to líbilo. Na čtení jsem se soustředila a užívala si to. Bylo to zas něco úplně jiného, než jsem doposud četla a bylo to nádherné.

20.09.2022 5 z 5

Aurora plane Aurora plane Amie Kaufman

S druhým dílem jsem čekala, až se bude blížit vydání závěrečného dílu a konečně je to tady!
A co je na tom nejlepší? První knihu jsem si skoro vůbec nepamatovala, autoři na to mysleli, a tak vás tady v úvodu čeká malé opáčko děje.

Marně tak přemýšlím, co bych o pokračování Aurory řekla, aniž bych nic neprozradila. Tahle kniha je nadupaná akcí od začátku do konce, a i to je ještě málo. Hlavní hrdinové nemají chvíli klidu, ale víte co? Mně to vůbec nevadilo. Naopak, mě to s nimi náramně bavilo.

Vystřídala jsem favority. V Auroře povstává jsem měla nejoblíbenějšího Kala a teď jsou to Finn a Tyler. Nová postava s dějem pěkně zamávala a viděla bych ji s někým z našich hlavních hrdinů, protože to tam v sobě prostě mají, to cítím v kostech. Kdo četl, víte?

Třetího dílu s tou nejlepší obálkou se nemůžu dočkat!

11.09.2022 5 z 5

Kaligrafie zlomu Kaligrafie zlomu Emily Itami

Kaligrafie zlomu mě na první pohled zaujala svou obálkou, ze které je hned jasné, s jakou kulturou se v knize setkáme.
Japonsko je jedna z mých oblíbených zemí, i když jsem ji nikdy nenavštívila. Ale po přečtení tohoto románu, jako bych tam byla.

Mizuki je žena v domácnosti. Má dvě děti, pracovitého manžela, byt v Tokiu a zdá se, že vede dokonalý život. Jenže večer uléhá do postele k manželovi, který se na ni ani nepodívá, funguje jako automat (vaří, pere, uklízí)…
Občas ji napadne, že by přelezla zábradlí balkonu a skočila.
A pak ji osud do cesty zavane Kijošiho. A Mizuki zas objeví kouzlo lásky, svobody, Tokia a svůj vlastní hlas.

Emily Itami popisuje Zemi vycházejícího slunce kouzelně - barvy města, staré a nové tradice, davy lidí, rozkvetlé sakury. Vyhledávala jsem si fotografie všech zmíněných míst a čtení jsem si moc užívala, i když ne vždy bylo veselé.

Mizuki i další postavy působily neskutečně reálně. Všechno to bylo opravdové, upřímné a na autorčinu prvotinu obdivuhodné.

20.07.2022 5 z 5

Mary Jane Mary Jane Jessica Anya Blau

Mary Jane si na léto našla brigádu - dělá chůvu pětileté dceři místního psychiatra. K němu se ale nastěhuje rocková hvězda, které doktor pomáhá s odvykací léčbou. Poctivé slušňačce Mary Jane se tak otvírá nový svět plný drog, sexu a rokenrolu.

Mary Jane je čtrnáctiletá dívka, která pomáhá matce s večeří, chodí do kostela, zpívá ve sboru, nelže a moc mě bavilo, jak jí pár týdnů změnilo život.

Mary Jane není jen o dospívání, ale skrývá toho v sobě mnohem víc. Každá osobnost se vyvíjela, smála jsem se, ale byl to jen takový malý skok do života stydlivé knihomolky.

S Daisy Jones & The Six má novinka z nakladatelství Jota společné jen období 70. let v Americe, jinak je to úplně jiný příběh. A je nádherný! Jen mně v něm chyběla třešnička na dortu, která by knihu posunula ještě o úroveň výš.

17.05.2022 4 z 5

Malibu v plamenech Malibu v plamenech Taylor Jenkins Reid

Srpen 1983. Schyluje se k tomu nejlepšímu večírku na oslavu léta. Kdo zná adresu, je zvaný. A nikdo si nechce nechat ujít příležitost potkat slavné čtyři sourozence.
O 27 let dříve si jejich rodiče poprvé vyjdou na rande.

Rodičovská láska, vztahy mezi sourozenci, obětování, hledání vlastní identity, závislost - to vše a mnohem víc se odehrává ve dvou hlavních linkách v Malibu.

Taylor Jenkins Reid vše do detailu popisuje - jak kdo vypadá, co právě dělá, kde se nachází - a všechno to na vás působí úplně přirozeně, jako byste sledovali film. Až tak reálné to je.

A že zrovna odbila půlnoc? Nevadí, tuhle knihu (stejně jako Daisy Jones & The Six) čtete dál do brzkých ranních hodin, protože ji nejde odložit.

27.02.2022 5 z 5

Mýtonoši Mýtonoši Tracy Deonn

Sice jsem říkala, že budu omezovat první díly sérií, které ještě nevyšly celé, ale Mýtonošům jsem prostě nemohla odolat. A jsem moc ráda, že jsem jim dala šanci, protože se tato kniha dostala do mých TOP 10 za rok 2021.

Ve skutečném světě ožívá magie artušovských legend a bylo to prostě a jednoduše boží. Ten nápad, zápletky, zvraty v každé části knihy, vývoj postav.. tomuhle nemám co vytknout.

Bree patří k těm lepším hlavním hrdinkám a já jsem ráda, že mi sedla a byla mi už od začátku sympatická. To samé platí i Nickovi. Ale Selwyn Kane! Ten byl ještě o level výš a v dalším díle se těším obzvlášť na něj.

Tracy Deonn napsala vskutku originální young adult urban fantasy a těch pár klišé je opravdu zanedbatelných. V knize se řeší i rasismus, ztráta blízkého člověka a já nemůžu jinak, než vám knihu doporučit.

23.12.2021 5 z 5

Přímo před očima Přímo před očima Jack Jordan

Ona nemůže vidět vraha, vrah ale může vidět ji. Nezaujalo vás to? Mě velmi!

Nevybavuji si, že bych někdy četla knihu s nevidomou hlavní postavou. Bylo to neotřelé, originální a moc mě celý příběh bavil. Jedna scéna mě zasáhla tak moc, že jsem měla na krajíčku a chtěla jsem ji mít co nejrychleji za sebou.

Opět se jedná o velmi svižnou kattovku s krátkými kapitolami, kdy se celou dobu snažíte přijít na vraha. I když se vás autor snaží zmást a že mu to jde skvěle, protože nečekanými zvraty nešetří, já se nedala. Měla jsem v hlavě jen jeden tip, který mi vyšel, ale i tak mě epilog dostal.

15.12.2021 4 z 5

Někdo nový Někdo nový Laura Kneidl

Za letošní rok jsem objevila spoustu nových autorů/autorek a k těm nejlepším objevům patří i Laura Kneidl. Absolutně mě učarovala kniha Nedotýkej se mě a teď to platí i pro Někdo nový.

Překrásná obálka s mými barvami a ještě úžasnější příběh - to je první díl trilogie Někdo. V anotaci se dozvíte jen jména hlavních postav, a proto vám ani já nebudu k ději říkat nic víc, protože chci, aby to pro vás bylo stejné překvapení jako pro mě.

Je to velmi emotivní a dojemný příběh. Mickey tam skvěle perlí, na její vtipné poznámky vzpomínám ještě teď a Julian je tajemný sympaťák s bezva spolubydlícími, kteří budou hrát hlavní roli ve druhém díle.

11.11.2021 5 z 5

Gender Queer: Autobiografie Gender Queer: Autobiografie Maia Kobabe

Po které přečtené knize vám došla řeč? Mně se to stalo u Gender Queer.

Pár autobiografií jsem četla, pár komiksů také, ale ještě nikdy jsem nečetla autobiografický komiks. Autor/ka skvěle vystihuje pojmy queer, asexualita a další prostřednictvím nádherných ilustrací.

Je to příběh o hledání identity a o porozumění, i když tomu se autorovi/autorce od společnosti nedostávalo. Některé části byly smutné, jiné ještě smutnější. S čím vším se Maia musel/a potýkat (prohlídka u gynekologa, návštěva kadeřnictví, oslovování)… občas mi opravdu došla slova (třeba jako teď).

01.11.2021 4 z 5

Přízraky noci Přízraky noci Kateřina Ševčíková

Akční fantasy pro čtenáře Šesti vran. Než akci a Šest vran bych radši zmínila slovanskou mytologii, protože ta byla v příběhu zakomponovaná dokonale. Kromě rusalky, vlkodlaka nebo vampýra jsem se setkala i se samotnou bohyní Morenou a jsou to právě tyto mýtické bytosti, které bych u Přízraků noci vyzdvihla.

Čtyři hlavní hrdinové mi přijdou na 260 stran moc. I když má v příběhu každý z nich důležitou roli, radši bych dvě poznala do hloubky, než takhle něco málo od všech čtyř. Nejvíc mě zaujala linka lovce démonů (hlavně jeho minulost) a potulné hudebnice. Bohužel tam nebyl prostor pro více detailů, které mě o Kardenovi a Noe zajímaly.

Chyběla mi dějová linka z hradu. Chtěla jsem více poznat i zápornou postavu knížete Dragovita. Dovedla bych si představit kapitoly z pohledu Kazi, co musí s vládcem vytrpět, jak se k ní chová atd.

Závěrečná část Přízraků noci byla ale jízda! Najednou mi stránky začaly ubíhat pod rukama, kapitoly se zkrátily, bylo to napínavé a dokonce mě Kateřina Ševčíková na konci i překvapila.
Musím zmínit ještě další plusy knihy - slovník pojmů, krásnou obálku a nádherně propracovanou mapu.

23.09.2021 4 z 5

Čekanka Čekanka Julia Quinn

Na příběh o Colinovi a Penelope jsem se moc těšila, ale to říkám každý měsíc, když vyjde další díl Bridgertonových. Jenže prostě Colin a Penelope(!) - dvě mé hodne oblíbené postavy už ze seriálu - na ně jsem se těšila ještě o trochu víc.

Věděla jsem, že jejich příběh bude krásný a romantický a byl přesně takový, jako jsem si vysnila (se všemi klišé k tomu).

Místo Violet Bridgertonové mi teď byla blíž lady Danburyová a Eloise Bridgertonová se v Čekance chovala hodně podezřele a díky tomu jsem dost zvědavá i na její příběh S láskou, Eloise.

16.09.2021 4 z 5

Nové začátky Nové začátky Lilly Lucas

Lena se jako au pair vydává do maloměsta Green Valley v Coloradu. Nečekala tam na ni ale jen sympatická rodinka, hory a příroda, ale do jejího nového domova přibyl jeden protivný člen domácnosti.

Chemie mezi hlavními hrdiny byla skvělá. Bavilo mě jejich pošťuchování, jiskřilo to, ti dva zkrátka neměli chybu. I když to bylo jedno velké klišé za druhým a já určité scény předpovídala dopředu, bylo to zároveň tak moc roztomilé, že mi nevadilo téměř nic.

Ze začátku mě trochu iritovalo slovo "iPhone", ale pak přišla na řadu krásně popsaná krajina a vše bylo odpuštěno. Hodně jsem si oblíbila i vedlejší postavy a doufám, že se co nejdřív dočkáme příběhu Izzy a Willa.

Čtenářky Mony Kasten, Laury Kneidl, ale třeba i Kasie Westové, tohle chcete číst. Nic nedokáže tak moc zlepšit náladu jako feel-good romantická kniha (a Nové začátky navíc patří k těm nejlepším v letošním roce).

20.08.2021 4 z 5

Zaříkávačky Zaříkávačky Emanuela Valentini

Kdo jsou ti lidé na obrázku?
To jsou ti, co jsem je zabil.
Vždyť je ti teprve osm...
Zabil jsem je, když jsem byl velký.

Takhle začíná thriller Zaříkávačky. Zní to skvěle, viďte? Už od první strany si mě kniha získala a vydrželo ji to až do konce.

I když jsou zmizelé dívky ohrané téma, v Zaříkávačkách měly něco navíc. Hlavní hrdinka nebyla žádný detektiv, neznala žádné profesionální postupy, řídila se jen svým instinktem a já jsem ji od začátku fandila.

V celé vesnici se obyvatelé chovali jako svatoušci, ale vy jste i přesto měli tušení, že to nemůže být jen tak, že se jejich pravá tvář ještě ukáže. Moc mě bavilo, že jsem nevěděla, kdo je ten zlý a kdo hodný.

Mrazivá atmosféra a prostředí lesů a hor mi chvílemi připomínalo thriller Za dveřmi tma. Mystické prvky zaříkávání tomu však daly úplně jiný level. Bylo to napínavé, překvapivé, a když se člověk začte, jen stěží knihu odkládá.

13.08.2021 5 z 5

Snílek Neznámý Snílek Neznámý Laini Taylor

Do Snílka neznámého jsem se zamilovala na první pohled. Ještě jsem ho ani nemusela číst a už mě totálně okouzlila ta obálka. Viděli jste ji naživo? Je nádherná!

Bála jsem se. Upřímně jsem měla vážně z strach z toho, že by se mi příběh o Lazlovi nelíbil. Po pár stranách jsem zjistila, že jsem se obávala zbytečně.

Lazlo je sirotek, nalezenec, knihovník a snílek Neznámý. Věřím, že jeho vášeň pro příběhy chápe každý čtenář a knihomol. Už jen tím měl ke mně blízko. Jeho chování a mluva je neskutečná. I když tohle nebyla má první kniha od Laini Taylorové (četla jsem Dceru kostí a dýmu), smekám před jejím vypravěčským stylem, protože takhle krásně napsaný a vymyšlený příběh jsem už hodně dlouho nečetla.

12.08.2021 5 z 5

Děti Volhy Děti Volhy Guzel Jachina

„Chtěla jsem vyprávět o světě povolžských Němců - živém, svébytném a opravdovém - o světě, který kdysi vytvořili přistěhovalí lidé v cizí zemi, ale dnes je zapomenutý v minulosti. Je to také příběh o tom, jak velká láska vyvolává strach v našich srdcích a zároveň ho pomáhá překonat. “
— Guzel Jachina

Proč jsem se tak dlouho vyhýbala této ruské spisovatelce?

Příběh Jakoba Ivanoviče Bacha mě zasáhl tam uvnitř a donutil mě hledat další informace o ruských dějinách 20. století. Přesně to mám na knihách nejradši. Že si díky nim rozšiřuji obzory a dozvídám se něco nového.

Vím, že se popisy břehů Volhy a okolí, myšlenky a pocity postav nemusí líbit všem, ale kouzelněji je snad autorka popsat ani nemohla. Podivuhodný folklór s prvky magického realismu dohromady tvoří neskutečně silný příběh, který byste si měli přečíst.

Prozatím Děti Volhy nemůžu porovnat s autorčiným předchozím bestsellerem Zulejka otevírá oči. Ale jen prozatím.

15.06.2021 4 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Jedno z největších očekávání letoška jsem nemohla dlouho odkládat.

Po skvělém prologu přišel pomalý začátek. S Ilan jsme odkrývali další a další tajemství a dostávali šíleně málo odpovědí. Najednou toho všeho bylo toho tolik, až by se tím mohlo příběhu zbytečně uškodit.

Logicky se postavy musely nějak dál vyvíjet, ale mně tam strašně chybělo něco, co mě v předchozích dílech hodně bavilo.
Nejvíc se mi líbil posun Ilan. Trochu s ní cloumá puberta, ale pořád je svá. Život se s ní nikdy nemazlil a v tomhle díle dostala obzvlášť zabrat.

Bohužel, vývoj kapitána nebyl takový, jaký bych si přála. Na druhou stranu se do popředí dostali i ostatní členové pětadvacítky. Nebudu lhát, trošku se mi ta jména motala, ale každý se k Ilan choval jinak, každý měl něco svého, takže je postupem času šlo dobře rozeznat.

Sice mě z děje nemrazilo jako v předchozích knihách, ale i tak je to jedna z mých hodně oblíbených fantasy sérií, kterou budu všude doporučovat.
Jen doufám, že se dalšího dílu dočkáme mnohem dřív.

02.05.2021 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Do audioknihy jsem se nemohla pořádně zaposlouchat, takže jsem se před polovinou knihy rozhodla sama pustit do čtení. A jak mě příběh najednou bavil a odsýpal.
Akorát lituji, že jsem se do toho nepustila mnohem dřív. A na seriál se určitě chystám.

15.04.2021 4 z 5

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

Tohle bylo tak příjemné čtení!
Druhá část byla o trošičku slabší, ale to nic nemění na tom, že jsem si knihu užila. Četlo se to skvěle, bylo to vtipné a oblíbila jsem si i spoustu dalších postav a představovala jsem si pouze ty ze seriálu, protože Simona modroočka fakt nechci.
Všem romantickým duším Bridgertonovi doporučuji.

15.04.2021 4 z 5