Leenah Leenah komentáře u knih

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Po prvním přečtení asi zatím nejsem schopná udělit hodnocení. Tohle je jedna z knih, které si určitě přečtu znovu, ale ne proto, že by mě tak ohromě oslovila a zasáhla, ale proto, že jí chci lépe porozumět. Zatím totiž úplně nevím, co si o ní myslet...

29.10.2017

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Milá kniha ze zajímavého prostředí (umělecké kruhy mě vždycky trochu přitahovaly). Nezvládla jsem u ní sedět dlouho, vždycky mě po pár kapitolách přestala bavit, ale potom jsem se k ní zase ráda vrátila. Odpočinkové čtení pro ukrácení dlouhé chvíle nebo na dovču.

28.10.2017 4 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Tak tahle kniha mě naprosto dostala. Nejdřív jsem si všimla filmu, když běžel v kinech, a už trailer mě zaujal. Nakonec jsem opravdu ráda, že jsem na film nestihla jít a po pár měsících se mi dostala do ruky kniha. Málokdy totiž čtu knihu, když už jsem viděla film, který byl podle ní natočený. Ale zpátky ke knize... Příběh pro mě má hodně osobní a bolestivý přesah. To, jak nemoc jednoho člena rodiny působí i na ostatní, bylo úžasně zpracované a opravdu upřímně dojemné. Musím se přiznat, že asi žádná kniha mě v dospělosti vnitřně nerozložila tolik, jako tahle. Kromě hlavního tématu oceňuji i dílčí příběhy netvora, které mě vždy tak trochu překvapily a vedly k zamyšlení. A zmínit krásnou grafiku a dokonalé černobílé ilustrace je snad samozřejmostí. Víc takových knih prosím!

28.10.2017 5 z 5

Střetnutí Střetnutí Frank Peretti

Moc příjemná kniha, hlavně pro křesťany. Příběh jako takový byl zajímavý, jako by mi dával nahlédnout i do dnešní politické a mocenské situace v naší zemi. Líbilo se mi konkrétní pojmenování různých mocností a důvěra, že proti nim lze bojovat. Nejsem si jistá, jestli bych ji doporučila svým nekřesťanským přátelům, myslím, že by spoustu věcí nemohli pochopit a připadalo by jim to "ujeté a manipulativní". Pro mě ale rozhodně jedna z těch lepších křesťanských knih.

28.10.2017 4 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Fredrika Backmana mám ráda a tahle knížka pro mě byla naprostá pecka. Užila jsem si ji od začátku do konce, po dlouhé době jsem se u knihy smála nahlas a úryvky jsem dávala číst dalším lidem, kteří je ocenili stejně jako já. A to ještě nemám děti, takže spoustu věcí určitě časem ocením ještě víc :) už přemýšlím, kterým přátelům s dětmi dám tuhle knížku k Vánocům a všem okolo mě doporučuji.

13.10.2017 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

V rámci rozšiřování obzorů a čtení literární klasiky sedm let po maturitě jsem se dostala i k 1984. Upřímně jsem ráda, že jsme v povinné četbě měli Farmu zvířat a ne tuto knihu, protože si myslím, že bych ji v té době plně nedocenila a nepochopila. Myslím, že člověk se musí víc zajímat o politické dění kolem sebe a o historii, aby si tuhle knihu opravdu užil. Já si ji užila, mrazilo mě z ní, bylo mi z ní smutno, občas jsem cítila naději, pak zase naprostou bezmoc. A taková má podle mě dobrá kniha být - má v nás nechat určité emoce. 1984 ve mně opravdu hluboké emoce nechala, ačkoli některé pasáže mě nebavily a těšila jsem se, až skončí kapitola (a to mi nedělá problém číst složitější texty). Souhlasím, že by si ji měl přečíst každý, jen si nejsem jistá, jestli jsou na ni dnešní středoškoláci připravení. Každopádně jsem ráda, že obohatila moji knihovnu a sbírku klasiky.

10.10.2017 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Tak trochu jiná kniha o druhé světové válce. Ačkoli vypadá, že je dlouhá, přečetla jsem ji během čtyř večerů. Čte se opravdu rychle, určitě i díky délce jednotlivých kapitol. Navíc pohled čtyř různých postav přidával ději na zajímavosti a nechtělo se mi knihu odkládat, když už byla "nakousnutá" nějaká situace (chtěla jsem rychle přečíst, jak to vnímal nějaký další člověk). Sůl moře je smutným dokladem toho, jak se válka dotkla mladých lidí a zároveň toho, jak jsou lidé určováni tím, v jaké rodině se narodí a v čem jsou vychováváni (viz. Alfred, který člověku automaticky přijde odporný, ale zároveň musí vnímat, že on prostě dělal to, co považoval za správné a co odpovídalo i jeho mentální úrovni). Také se mi líbilo postupné odhalování života postav, stále bylo co rozkrývat, a to je dělalo zajímavějšími. Možná mi trochu zbytečná připadala milostná linka, ale ději a smyslu knihy to nijak neuškodilo. Knížku budu doporučovat dál, protože jak napsala autorka: "Nesmíme dopustit, aby pravda zmizela s těmi, kteří to vše prožili."

27.09.2017 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Skvělá kniha, která mi hodně dala. Osobně se mi líbila o dost víc než Stoletý stařík, který má podobný námět. Líbí se mi popis sousedských vztahů a jejich proměny. Pro mě byla ideální i délka kapitol (které měly mimochodem skvělé názvy, opět pro mě netypické a zajímavé). Prostě dobrá kniha k zamyšlení nad soužitím různých generací.

26.09.2017 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Ziburův styl psaní se mi líbí, baví mě jeho vtípky, jazyk i jeho inteligentní styl humoru. Pro mě je to kniha vyloženě na dovolenou. Dokud jsem ji četla v rámci letního odpočinku na chatě, neměla pro mě chybu. Dočíst jsem ji ale nestihla, takže zbytku knihy jsem se věnovala po večerech po práci, a to mi celkem dalo zabrat - víc než dvě, tři kapitoly jsem nezvládla. Ne že by mě to přímo nudilo, ale prostě mě to netáhlo tolik, abych měla chuť rychle ji dočíst. Celkově se mi ale knížka líbila a určitě se někdy pustím i do Ziburova druhého "cestopisu".

17.09.2017 4 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Skvělá kniha z kategorie literární klasiky, která se dá přečíst velmi rychle. Příběh o tom, že se nevyplácí vydávat se za někoho, kým nejsme, i když tomu sami postupně uvěříme. Mně osobně se moc líbil jazyk, kterým Fitzgerald píše, jeho charakteristiky lidí honících se za americkým snem, rychlé sledy událostí, žádné vleklé popisy, i když je mi jasné, že ne každému tento styl vyhovuje. Taky jsem ráda, že jsem se ke Gatsbymu dostala až několik let po maturitě, nejsem si jistá, jestli bych ji dřív plně docenila a jestli bych se k ní pak ještě vrátila. Doporučuji všem, kteří mají pocit, že toho ve svém životě nemají dost... Vlastně je to trochu nadčasová kniha - honba za bohatstvím, slávou, pozlátkem... "A tak se zmítáme dál, čluny proti proudu, unášené neustále zpátky do minulosti."

03.09.2017 4 z 5

Generátor prchavých okamžiků Generátor prchavých okamžiků Marek Nawrath

Zajímavá kniha s nádherným designem plná úžasných slovních hříček, zábavných básniček i námětů na zamyšlení. Jak dělaná pro umělecké duše :)

31.08.2017 5 z 5

Všechny malé zázraky Všechny malé zázraky Jennifer Niven

Úžasná kniha nejen pro mladé lidi, kteří se hledají, ale i pro dospělé (třeba pro ty, kteří si myslí, že už se našli...). Znovu mě donutila přemýšlet nad životem a smrtí, nad nadějí, smyslem života, zodpovědností za naše chování, nad naším vlivem na životy druhých... Přečetla jsem ji jedním dechem a chystám se na další knihy autorky.
"V tu chvíli si uvědomuju, že není důležité to, co si vezmete, ale to, co zanecháte."

29.08.2017 4 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Klasika, která se čte téměř sama i vzhledem k rozsahu díla. Nechápu, že mi unikala až do mých 26 let (v povinné literatuře jsme ji neměli). Moc jsem si čtení užila a díky Levným knihám ji můžu mít za pár korun i ve své sbírce klasické literatury.

22.08.2017 4 z 5

Kabinet milostných dopisů Kabinet milostných dopisů Alyson Richman

Romantické knihy obecně moc nemusím. Proto když jsem dostala Kabinet milostných dopisů, z jehož obálky romantika přímo čiší, trochu jsem se bála, že to nebude nic pro mě. Jakmile jsem se ale do knížky začetla, obava mě přešla a čtení jsem si opravdu užila. Mám ráda příběhy spojené se druhou světovou válkou a miluju umění, takže takhle kombinace se mi opravdu líbila. Kdybych měla ráda dlouhé romantické pasáže v knihách, dala bych 5 hvězdiček. Takhle jsem to snížila na 4 právě kvůli té přemíře romantiky (někdy až kýčovité), ale rozhodně pro mě kniha byla spíše příjemným překvapením.

19.08.2017 4 z 5

První telefonát z nebe …a co když to koncem nekončí? První telefonát z nebe …a co když to koncem nekončí? Mitch Albom

Kniha mě moc bavila, přečetla jsem ji opravdu rychle. Obzvlášť se mi líbil popis toho, jak telefonáty proměňovaly společnost a jak to vnímali různí lidé (ateisté, praktikující křesťané, křesťané jen ze zvyku atd.). Doporučila bych ji nejen křesťanům, je skvělé se občas zamyslet nad tím, co bude po smrti a nad tématem naděje.

15.08.2017 4 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Na novou knihu Třeštíkové jsem se těšila, je to moje v pořadí třetí kniha, co jsem od ní četla (zatím marně čekám, až se v knihovně uvolní To prší moře). Její styl mě zatím nepřestává bavit - dlouhé věty, pohledy různých postav, neustále se tam něco děje a nic tam není navíc. Snažila jsem se všímat každé drobnosti, aby mi něco neuteklo :) Jinak vykreslení postav opět skvělé - tentokrát ale nebylo koho litovat, každý měl svůj díl na celkovém neštěstí... Přečteno během dvou dnů.

13.07.2017 5 z 5

Kreativní písmo Kreativní písmo Laura Lavender

Moc krásná a inspirativní kniha. Objednala jsem si ji přes internet, aniž bych nějak víc studovala, jak vypadá. Trochu jsem se bála, že to bude jen pár malých stran, na kterých budou běžné nápady a návody a žádná přidaná hodnota, ale rozhodla jsem se to risknout. Po prvním milém překvapení ohledně velikosti knihy (má formát A4, takže se tam vejde mnohem víc věcí, než jsem čekala) má radost pokračovala - kniha je nádherně graficky zpracovaná a nabízí řadu informací a nápadů, jak tvořit různé nápisy několika technikami. Jen co jsem ji prolistovala, šla jsem zkoušet tvořit. Mohu doporučit všem kreativcům.

03.07.2017 5 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Další Strikův případ mě opět bavil, i když je pravda, že kapitoly psané z pohledu vraha mi tam přišly skoro zbytečné. Líbí se mi, že se jednotlivé díly neopakují a v každém se čtenář dozví něco nového o hlavních postavách a jejich minulosti. Těším se na další díl, pokud nějaký bude :)

03.07.2017 4 z 5

Kdybych měla tuhle knihu popsat jedním slovem, použila bych asi slovo "zbytečná". Nepřináší podle mě totiž žádnou přidanou hodnotu k ostatním HP knížkám a v mnohém mi snad dokonce i něco vzala. Myslím tím hlavně to, že vlastnosti, které jsem měla na hlavních postavách HP série ráda a vážila si jich, jsou tady najednou vykreslené jinak, hůř. Knihu jsem přečetla během jednoho večera, ne však protože by mě tak bavila, ale protože už jsem prostě jen chtěla mít klid, že to dočtu. Už vůbec mě nenadchl nápad s obracečem času, protože kdyby to takhle v kouzelnickém světě fungovalo, žádné dějiny by vůbec nebyly jisté a člověk by se vlastně nemohl radovat z dobrého konce, protože to ještě může všechno být jinak. A navíc téma měnění minulosti bylo zpracované už tolikrát, že mi to přijde ohrané a opravdu prostě zbytečné. Dala bych snad i méně než 2 hvězdy, ale je to Harry Potter, takže mi to moje nebelvírské srdce nedovolí..... :)

07.06.2017 2 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Nejsem si jistá, jak tuhle knížku hodnotit. Chvílemi jsem se od ní nemohla odtrhnout, jindy se mi zas vůbec nechtělo se k ní vracet. Forma dopisů mi přišla super, i styl textu mě zaujal. Jen jsem asi čekala hlubší myšlenku, nevím... Myslím ale, že se ke knížce ještě někdy vrátím a třeba v ní objevím víc. Prozatím u mě zůstane mezi knížkami, které nepohorší, ale nenadchnou.

06.06.2017 3 z 5