Střetnutí

Aston. Typické americké městečko. Když si však jeden skeptický novinář a jeden mladý kazatel začnou dávat dohromady, co zjistili, pochopí, že spolu stojí proti nestvůrnému komplotu jisté teroristické organizacece, která si chce podmanit všechny obyvatele města a vposledu i celý svět. Román s vyjímečně pronikavým vhledem do duchovního boje a důležitosti modlitby. (Text z obálky)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28998/stretnuti-28998.jpg 4.538

The Present Darkness (1986)

Literatura světová, Detektivky, Duchovní literatura
Vydáno:, Křesťanský život

irmag

TAky musím přiznat, že mě úplně dostala...

EliškaPeř

Kniha byla čtivá, ale neskutečně černobílá. Postavy byly bez vlastností, byly jen na dobré, nebo špatné straně. Zklamalo mě to.

bara1172002

Jeto úžasná kniha, přečetla jsem ji jedním dechem. Má spoustu nedokonalostí, ale hlavní myšlenku předá tím nejlepším způsobem. Vyrostla jsem v křestanské rodině a zažila spoustu zázraků, ale až s touhle knihou jsem je začala vnímat v celé kráse i hrůze.

Hebrey
17.12.2016

Už je to déle, co jsem tuto knihu přečetla. Fantastická kniha, která se opravdu čte jedním dechem a člověk nemusí být hned křesťan, aby si jí užil a pochopil, oč v ní jde.

Alma-Nacida
10.04.2016

Nemůžu než hodnotit bezmála záporně, samá klišé, stylistické neobratnosti (nebo možná špatný překlad?), dvě hvězdy dávám za námět, který není špatný, ale bohužel zpracování ho zcela zabilo.

Christie
18.05.2014

Jedna z mých absolutně nejoblíběnějších knížek! Má všechno, co by správná detektivka měla mít a ještě navíc má duchovní rozměr! Perektní!

Garik
15.05.2014

Popravde, tento román na mňa nespravil ktovieaký dojem. Iste je to aj tým, že som po všetkej tej sci-fi a fantasy, ale aj inej (aj nábožensky orientovanej) literatúre už dosť otrlý a všelijaké fantastické a mystické konštrukcie na mňa len ťažko robia dojem (to nie je samochvála, skôr sťažnosť).
Tu musím upozorniť, nech už to niekomu príde smiešne alebo nie, že s vierou v existenciu anjelov aj diablov, a duchovného sveta vôbec, nemám problém. Že si to autor vo svojej fikcii (a možno nie iba v nej) predstavuje tak, ako to opísal, jeho vec, nedbám. Ale v detailoch je to príšerne nedorobené. Možno namietať, že tam ide hlavne o myšlienku a to ostatné sú iba nepodstatné kulisy, ktoré majú myšlienke poslúžiť. Lenže ja mám rád, keď s knihou (románom) dostanem všetko, čo tam patrí. Teda aj naozaj premyslený a logický dej s dotiahnutými detailmi, vierohodné postavy, atď.
Pre túto knihu je charakteristický vcelku prvoplánový a až detinsky naivne konštruovaný dej. Tiež častokrát akosi nedomyslená motivácia postáv, ktoré sa správajú niekedy dosť účelovo a neprirodzene. Všetci tí dobrí, spravodliví, „slniečkoví“ ľudkovia zo zboru (komparz) – jeden ako druhý. A navrch samé príšerné klišé. Neohrození novinári, strážcovia slobody a demokracie, statoční to bojovníci za ideály. Dobrí chlapci z FBI a vôbec všetci z federálnej administratívy... samé tie šablónovito jednajúce prototypy – „Čože? Niekde je ohrozený zákon? Ideme!“ – Akoby autor žil na nejakom ružovom obláčiku.
K tomu ten naprosto príšerný preklad (Kumran, 2009)! V priamej reči pomaly každá veta začínajúca buď „Hej...“ alebo „Nuž...“, čo veľmi rýchlo začne liezť na nervy. Možno je taký hrozný aj originál, ktovie, ale musí byť preklad taký otrocký a s tak obmedzenou slovnou zásobou? A potom tie spojenia ako napr. „prišiel tu“ apod. Než sa niekto podujme prekladať do svojho materinského jazyka, mohol by sa najprv priučiť jeho spisovnej forme. Ak v tom ale bol nejaký tajomný zámer, napr. snaha vystihnúť jednoduchosť vidieckych obyvateľov malého provinčného mestečka, mohol sa o tom dotyčný zmieniť aspoň v nejakej poznámke. To by som sa na tom možno dokázal zabávať, miesto aby som mal chuť trhať si vlasy. Žiaľ, takto je výsledok taký, že už beztak často dosť naivne vyznievajúce dialógy sú totálne sprznené. Akoby sa tam bavili mimozemšťania (teda, u tých anjelov a démonických bytostí nech by to bolo v poriadku) alebo chovanci „Ústavu“.
Navyše mi neustále dávala zabrať tá bezbrehá naivita niektorých amerických protestantských prúdov, ktorá presakuje celou knihou. Predstava Boha-taxikára, na ktorého stačí mávnuť a už sa vezieme (modlitba alebo dokonca len taká strelná modlitbička a anjelské zástupy sa rútia na pomoc). Stačí sa ohnať Ježišovým menom a dokážeme všetko. Detinská predstava, že ak žijeme podľa Biblie (ako nám ju vysvetlí napr. náš televízny kazateľ), musíme byť za vodou – zdraví, šťastní, bohatí... Ten, komu sa nedarí, ochorie či schudobnie, si za to najskôr môže sám a plne si to zaslúži – akiste nežije podľa Písma – takže na tých menej šťastných zas netreba príliš plytvať súcitom. My, Boží svätí, zabarikádovaní vo svojich elitných kluboch (zboroch), sme v „poho“ a na ostatných sa môžeme dívať pekne zvrchu. Až by sa chcelo zakričať: Aké americké!
Ostal mi z toho celého pocit, že to celé bolo myslené len ako také propagandisticko-výchovné dielko pre americkú protestantskú mládež.
Na druhej strane musím oceniť, ako výstižne, stručne a bez zbytočnej rozvláčnosti dokázal autor opísať sektárske spôsoby lovenia nových prívržencov, fungovanie rôznych siekt, východiská a skutočnú podstatu okultizmu, východného mysticizmu a New Age.
Napokon musím uznať, že je to predsa svojím spôsobom inšpirujúca kniha. Svojím čudným spôsobom...

pajkahej
10.11.2013

Tato kniha se vrátila nedávno na trh - ale v novém obalu :-) ..
opravdu doporučuju - strhující

Skripi
15.09.2011

Vynikajúca kniha, napísaná zvláštnym štýlom ale práve to je na nej zaujímavé. Je jednou z tých, čo som chcel čítať a čítať. Dej bol veľmi pútavý...

karelja4
13.02.2011

rád bych tuto knihu někde koupil,ale zatím jsem nenalezl kde.poradíte někdo?

anyzek
28.01.2011

Začátek mi přišel rozvláčný, ale pak nabírá kniha grády. Líbí se mi, jak autor skvěle rozkryl moc a taktiky démonů, jejich hierarchii a mocnou zbraň na jejich poražení. Doporučuji, hodně mi pomohla.

Spire
27.11.2010

Podle mého názoru velmi čtivý a napínavý detektivní thriller. Příběh se odehrává ve dvou rovinách: světské, odhalující a postupně rozkrývající spiknutí velkých rozměrů a duchovní, kde andělé a démoni svádí bitvu o své svěřence a lidi jako takové. Člověk si těžko bude kdy jistý, jak přesně to v duchovním světě chodí a funguje, ale na základě toho co se člověk může dočíst v Bibli a na základě osobní zkušenosti si myslím, že představa v této knize prezentovaná nemusí být v silném rozporu se skutečností, ale nehltal bych ji doslova. Myslím, že stojí za přečtení, ať už je člověk věřící, nebo ne. Referát (ne můj) a řekl bych, že i SPOILER: http://ireferaty.lidovky.cz/2/2123/Stretnuti

radus

Doporučuji přečíst, je to zvláštní a zajímavá knížka.

Týna

Velmi zvláštní a jedinečná kniha-doporučuji.