lalela lalela komentáře u knih

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Z Kyselých třešní jsem doslova nadšená. Miluju specifický styl psaní autorky. S takovou lehkostí a opravdovostí dokáže vylíčit i ty nejhorší hrůzy války. Mimochodem, jsem o tom strašném neštěstí četla poprvé, a kolik jich ještě je, o kterých nevím, nebo nevíme tolik let po válce. Vůbec se nedivím Petrovi, protože s takovým tajemstvím se těžko žije. Když jsem knížku četla, přišlo mi, jako kdybych v Lověšicích žila celý život, znala všechny domečky, chodila na třešně, potkávala se s Hedvikou. Moc se těším na další dvě pokračování.

23.05.2023 5 z 5

Ptačí žena Ptačí žena Lenka Chalupová

Tak krásný a zamotaný příběh jedné zvláštní ženy, která miluje ptáky a svoje děti. Obé se snaží chránit svou mateřskou láskou. To co je v knize napsáno, se může stát komukoliv z nás, prostě příběh ze života. Třešinkou to nekončí, ale v životě není vždy happy and.

22.05.2023 4 z 5

Pomněnkové matky Pomněnkové matky Lenka Chalupová

Že se ztrácejí děti, které se třeba nikdy nenajdou, jsem věděla, ale že se jejich maminkám říká pomněnkové matky, jsem netušila. O to větší pro mně byla knížka překvapením. Nádherná, citlivě napsaná knížka o rodinách a osudovém míjení. O bolesti ze ztráty dítěte, které někde je a matka ho touží ještě alespoň jednou vidět, nebo si přát vědět, co se s ním stalo. Matka, z jejíhož lůna dítě vzejde je už navždy spjatá s dítětem neviditelnou šňůrou mateřství až do smrti, a měla by mít právo být navždy nablízku svému dítěti.

18.05.2023 5 z 5

Liščí tanec Liščí tanec Lenka Chalupová

Nádherná knížka o jedné rodině, o bolesti a vztazích, o vyrovnání se s minulostí. Četla se jedním dechem a je tak skvěle napsaná, že budu muset sáhnout po dalších knížkách autorky.

16.05.2023 5 z 5

Šumava tajemná Šumava tajemná Veronika Rubínková

Šumava, tak krásný kus naší země a tak tajemná. Knížku jsme hltala po dva večery a dověděla jsem se spoustu věcí, o kterých jsem neměla ani tušení. Teď teprve mě láká se na ta všechna místa jet podívat. S knížkou v ruce projít les, všechny kostelíky a jezera. Co všechno ještě Šumava ukrývá?

11.05.2023 3 z 5

Maják Maják Zdeňka Martincová

Knížkou jsem byla docela nadšená. Výborný příběh, výborně napsané, ale chtělo by to dopilovat. Věřím, že ještě pár knížek, a paní autorka bude psát excelentně. Takhle ta knížka byla jako jednohubka na večer. Kdyby se autorka více rozepsala, rozvedla postavy i děj, mohl by z jejího pera vyjít poutavý román o více stránkách.

08.05.2023 3 z 5

Kdo se postará o Annu Kdo se postará o Annu Kateřina Pantovič

Olivíe mě bavila. A jestli takhle vypadá posmrtný život, budu klidně tou rybičkou v akváriu. Skvělá kniha.

07.05.2023 4 z 5

Zpětný chod Zpětný chod Marie Jakoubková

Kdyby...to je námět knihy, a já přidávám své kdyby. Kdyby se hlavní hrdinka na konci svého příběhu probudila, možná by to bylo lepší zakončení. Navíc mi vadily gramatické chyby, které se v knížce vyskytovaly. Nevědět, že knihu psala dospělá žena, myslím si, že je to sloh deváťáka ze základní školy. Moc jsem se nad knihou trápila.

07.05.2023 1 z 5

K moři K moři Petra Soukupová

Sice moc nemusím tento styl psaní, ale knížka se mi docela líbila. Autorka krásně vystihla a popsala charaktery všech postav, jejich trápení, radosti i to, co by bylo do budoucna, nebo v případě jiného rozhodnutí. Jednoznačně doporučuji.

07.05.2023 4 z 5

Tajemný závoj Tajemný závoj Dominik Dán

Tak já nevím, DD super top, všude to slyším, ale já jsem zklamaná. Nebo jsem narazila na slabší knížku? První případ nevyřešený, sakra a to mě zrovna zajímalo, druhý sice vyřešený, a docela zajímavé rozluštění, ale jakési utahané. Ale co mě strašně vadilo, a to jako že moc, byl překlad. Slova eště, dycky, já sem, to je oči trhající. A navíc jsem nepochopila ten incident ze zoologické zahrady, to jakože chybělo pár stránek, tak tam vrazíme nějaký krátký případ pro zasmání? Za mě ne e.

30.04.2023 3 z 5

Déjà vu Déjà vu David Urban

Podle názvu knihy a recenzí jsem čekala to velké waaaau, ale nekonalo se. Přišlo mi, že všechny postavy v knize byly jakési rozběhané od nikud nikam, zůstávaly za nimi otazníky, které se táhly celou knihou. Od půl knížky jsem tušila, kdo bude pachatel a nezklamala jsem se. Jediné plus dávám tomu, jak úžasně precizně byl vylíčený rozklad mrtvoly. Ne, nejsem zvrácená, ale to mě opravdu na celé knížce zaujalo nejvíce.

28.04.2023 2 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Na tuto knížku jsem nečetla recenze, jen jsem viděla, jak všichni sdílí novinku. Ze začátku jsem byla znuděná všemi těmi popisy sametové revoluce, neboť jsem to zažila jako dospívající, nechtělo se mi o tom číst, znala jsem to, spíš jsem se těšila na pasáže o Baťovi a Baťovské éře. Přesto jsem knížce musela dát šanci, a vyplatilo se, pročetla jsem se až k tomu, co pojí knihu se sametovou revolucí, a tam jsem pochopila, že to vlastně autor musel všechno takhle popsat. Byla to opravdu krásná kniha o hledání svých vlastních kořenů. Na konci knihy se kruh uzavřel a tak by to mělo být.

23.04.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

(SPOILER) Krásně napsaná knížka s napětím až do konce. Babička, která před vším zavírá oči a vlastně jí to vyhovuje, matka závislá na rodičích, která, když se osamostatní, neumí žít a holčička, co si musí vytvořit svou imaginární kamarádku. Je to vlastně její lepší já, které uvažuje logicky a racionálně, zasmušilý dědeček věčně zavřený ve své dílně. A pak les, který je všude a vždycky o krok blíž. Těšila jsem se, a zase nezklamala. Bylo to super čtení i s tím koncem!

17.04.2023 5 z 5

Čínská ruleta: Příběh bohatství, moci a korupce v současné Číně Čínská ruleta: Příběh bohatství, moci a korupce v současné Číně Desmond Shum

Jak lze nahlédnout do života v Číně, kde komunistická strana je gigant, přes kterou nejede vlak, bují tam korupce, smetánka si létá soukromými tryskáči do Evropy a USA za nákupy. Vlivní a bohatí se předhánějí, kdo bude mít lepší styky, lepší auta. Vše je výrazem postavení, a moci. Kniha je opravdu dobrou sondou do života, který je odlišný od našeho. Vše co v Číně uděláte, má skrytý význam, takže musíte nejlépe pečlivě předvídat. Kamarádit se s těmi správnými lidmi a nejraději zapřít svůj původ, pokud není dobrý.
Když knihu čtete, přijde vám to trochu jako fikce, protože je to natolik odlišný život od toho našeho evropského. V celé knize létají peníze, ale ne obyčejné, peníze v řádech milionů, desítek milionů, ztrácejí se tam lidi, každý na někoho něco ví, a ve správnou chvíli to použije.
Kniha se mi moc líbila, a tak si říkám, není lepší žít v té naší malé zemičce?

16.04.2023 5 z 5

Smrková Tišina Smrková Tišina Kristýna Sládečková

Za mě, excelentně napsaná kniha. Nádherně popsaná Šumava, úplně cítíte ten chtíč, projít ty všechny cestičky, podívat se na všechny ty chalupy a chaloupky, projít národní park, odpočinout si na kamenech u řeky. Moc se mi líbilo propojení všech postav, propojení všech příběhů. A hlavně celé to rozuzlení.

15.04.2023 5 z 5

Unesená Unesená T. R. Ragan (p)

(SPOILER) I když mám trochu problém s knížkama od cizích autorů, neboť se mi neustále pletou jména, tak jsem ji dala. Kupodivu tentokrát jsem se ani tak neztrácela :) A tenhle příběh byl sakra top, tohle se může opravdu jen v Americe. Rodiče ztratí kontakt s dětmi, a ani jedné straně to nechybí, maminka platí za pochybné věci svou nezletilou dcerou a všechno je v pořádku, vraždící maniak ukrývá své oběti zakopané u sebe na zahradě. Někdy si říkám, není lepší žít v malé zemičce jako je ta naše? Ale na druhou stranu, ty americké krimi jsou top, tento patřil mezi ně.

13.04.2023 5 z 5

Víš, že nemusíš? Víš, že nemusíš? Dagmar Digma Čechová

Trochu jsem byla z knížky rozpačitá. Bylo tam tolik postav, že jsem v jednu chvíli měla problém s tím, kdo s kým jak a proč, než jsem si je všechny porovnala. Dvojí vyprávění, které se nakonec sbíhá, stačila by mi Maruška a její příběh, ale ona byla stejný mamánek ač dospělá, jako Katčin Matěj. Katku bych úplně vypustila, ta mi nepřišla vůbec důležitá. No dočetla jsem, ale super kus to nebyl, takže řadím do poličky neurazí, nenadchne.

10.04.2023 3 z 5

Bára Bára Josef Strauss

Bára, vymodlená holčička, která doplatila na svou poslušnost a tak byla šikanovaná už od malička. Všemi okolo ní, kteří se dali strhnout. Ve škole panovalo právo silnějšího, kápo třídy rozhodoval o všem a zase na to doplácela Bára. Jak moc mi bylo líto té holčičky, Když se okolo ní něco řešilo, nic se nezkoumalo. Vše bylo jasné a zase to odnesla ona, ač za to nemohla. Lidé jsou často nevšímaví k okolí, starají se jen sami o sebe, protože, co kdyby museli něco řešit. Raději nevidí, neslyší. Přitom někdy stačí tak málo.

10.04.2023 5 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Mám ráda knížky, kde je děj vypravován z pohledu několika lidí. Každý má na věc totiž úplně odlišný názor. Třeba to, jak se viděla jako nevěsta Márinka a jak ji viděl Jindřich. Je to vlastně taková rodinná historie, Teo se ze všech sil touží vymanit z područí matky a rozluštit tajemství nedělních odchodů svého otce, to se nám rozuzlí až při otcově vypravování. Nejdříve jsem nechápala konec první části, přišlo mi to všechno strašně otevřené, ale pak to začalo do sebe zapadat, až nakonec zapadl i ten poslední kousek. Krásná knížka.

04.04.2023 4 z 5

Anglická zahrada Anglická zahrada Petra Klabouchová

Po přečtení této knížky jsem si okamžitě musela vygooglit příběh, na který je odkaz na poslední straně knížky. Stačilo mi vidět fotku obou chlapečků. Skvěle napsaná knížka očima dítěte i o tom, jak někteří opravdu nechtějí vidět, co se děje kolem nich, jsou nevšímaví, lhostejní a snadno uplatitelní. Jak strašné to pro ty bratry muselo být, co si musela zažít celá rodina. Moje babička vždycky říkávala, že když se matka dívá do hrobu svému dítěti, je to nejhorší věc, co se jí může v životě stát. A tady to bylo rovnou dvojnásob.

02.04.2023 5 z 5