L.Helena L.Helena komentáře u knih

Korejské halušky Korejské halušky Dominika Sakmárová

Spousta drobných, úsměvných příhod a postřehů ze života Slovenky v jiné kultuře. Často jsem si říkala, zda je to psáno s lehkou nadsázkou, nebo ty situace jsou opravdu až tak bizarní.

16.06.2024 3 z 5

Hra na kočku a myš Hra na kočku a myš Michele Campbell

Jedním slovem... výborné! Netřeba nic dodávat

15.06.2024 5 z 5

Malá lhářka Malá lhářka Pascale Robert-Diard

Hodně úsporná kniha... nepříliš stran, málo textu na každé z nich. Ale myslím, že podstata toho, proč Lisa lhala, je vystižena dobře,

15.06.2024 4 z 5

Historky z Tinderu Historky z Tinderu Lucie Macháčková

Audiokniha
Pobavilo... O to víc, že je to načteno samotnou autorkou.

15.06.2024 5 z 5

Prodloužený víkend Prodloužený víkend Gilly Macmillan

Já nevím... Odlehlé místo, žádný mobilní signál ani wi-fi, nevlídné počasí, postavy problematické až psychopatické... to vše jsou atributy dobrého psychothrilleru, ale jaksi mě to stejně nedokázalo pořádně vtáhnout.
Navíc si myslím, že v českém překladu byl čtenář oproti originálu ochuzen o jeden překvapující moment, protože čeština má vyprávění buď v ženském nebo mužském rodu, kdežto angličtina je genderově neutrální.

12.06.2024 3 z 5

Trny v čase Trny v čase Jan Tomeš

Na mě tam bylo až moc té filozofické vaty... Ale jinak se to četlo dobře.

11.06.2024 3 z 5

Manželství pro jednoho Manželství pro jednoho Ella Maise

Četlo se to dobře. Ovšem na to, že má kniha přes čtyři sta stran, mně zápletka přišla strašně jednoduchá a děj poněkud předvídatelný. Do provokativního erotického románu to teda má opravdu hoooooodně daleko, i když určitá inspirace "padesáti odstíny", je patrná. Spíš ale v té zápletce (nemajetná dívka, bohatý muž...), než v těch erotických scénách. Těch tam bylo snad míň, než v běžné romantické literatuře. No, celkově jsem od této knihy čekala víc.

03.06.2024 3 z 5

Dokonalé městečko Dokonalé městečko Kateřina Karolová

Audiokniha
Tohle se mi asi líbilo nejvíc z autorčiných mysteriozně laděných příběhů. Celou dobu jsem byla napjatá, o co vlastně jde, atmosféra městečka hodně připomínala Stepfordské paničky, což mě bavilo. Závěr sice docela rychlý, ale vše se logicky vysvětlilo. Ano, spousta záležitostí v knize nebyla zmíněná, např. fungování městečka vůči okolnímu "normálnímu" světu apod., mně to však takto stačilo a zápletka i závěrečné odhalení skutečnosti se mi líbilo. 4,5*

03.06.2024 5 z 5

Horší než smrt Horší než smrt Susan Walter

Na prvotinu opravdu dobré. Líbí se mi, jak je text strukturovaný, střídají se vypravěči a doba před třemi měsíci se současností. Přitom to nijak nepozbylo na napínavosti, děj pěkně gradoval až k dramatickému konci. 4,5*

03.06.2024 5 z 5

Varhaník z mrtvé vesnice Varhaník z mrtvé vesnice Danuta Chlupová

Kniha čtivá, příběh pěkný, smutný, vypovídá o době, kterou popisuje. Několik zajímavých témat, ovšem, stejně jako někteří čtenáři přede mnou, mám pocit, že mohla být více propracovaná.

01.06.2024 4 z 5

Citlivý člověk Citlivý člověk Jáchym Topol

Audiokniha
Tak tohle opravdu nebyl můj šálek čaje. Divné postavy, děj i závěr. Co však musím ocenit, je krásná květnatá čeština.

01.06.2024 2 z 5

Šepoty Šepoty Ashley Audrain

Spousta náznaků, domněnek, nejasností..., přitom se to velice dobře četlo.

29.05.2024 4 z 5

O krok pozadu O krok pozadu Kaira Rouda

Čtivé, i když místy mi to přišlo trochu nelogické. A to, že v závěru nutně musí přijít nějaký zvrat, bylo celou dobu víc než jasné. 3,5*

28.05.2024 4 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Zpočátku mě to vůbec nebavilo. Marně jsem hledala nějaký děj, přišlo mi to jako jen hrátky se slovy a význam mi unikal. Pak se hlavně díky kapitolám "Černé desky" postupně ukazuje hlavní téma knihy. Hodně drsné, zatím jsem v jiné literatuře na jeho zpracování nenarazila. Proto ty čtyři hvězdičky. Ale styl, jakým je kniha napsaná, mně moc nesedl. Teprve až v samém závěru je jasná provázanost jednotlivých částí knihy.
Tohle je kniha se silným tématem a jsem ráda, že jsem ji přečetla.

28.05.2024 4 z 5

Strážce nádrže Strážce nádrže Zdeněk Svěrák

Typicky svěrákovské

25.05.2024 4 z 5

Kéž bys tu byl Kéž bys tu byl Jodi Picoult

(SPOILER) Čtete, čtete a myslíte si, že je jasné, jaký bude další vývoj a k čemu děj knihy spěje. Spíš jen romantický příběh, což je pro autorku celkem netypické, i když proložené pasážemi o covidu. A najednou zvrat a vše je jinak. Rázem je tu autorka, jak ji známe, jde o závažné téma a nepříliš probádané zákoutí lidské mysli.
Na knize oceňuji mj. to, že vznikala přímo v době pandemie, kterou popisuje a ne až ex post.

25.05.2024 4 z 5

Nové povídky Nové povídky Zdeněk Svěrák

Audiokniha
Stejně jako první kniha povídek, jemný humor, krásná čeština, laskavý hlas Zdeňka Svěráka... Moc příjemné poslouchání.

21.05.2024 5 z 5

Zkouška rájem Zkouška rájem Adam Sternbergh

Klasický thriller to asi není, ale i tak mě čtení bavilo. Spíš psychologická sonda do uvažování obou manželů, každý z nich má nějaké své tajemství, které má čtenář možnost postupně odhalovat, jenže stejně tu něco nesedí... Rozuzlení trochu nevěrohodné, ale je to literární fikce, takže proč ne.

21.05.2024 4 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Audiokniha
Úsměvné i smutné, ale hlavně hodně laskavé vyprávění, načtené samotným autorem.

21.05.2024 5 z 5

Povídky Povídky Zdeněk Svěrák

Audiokniha
Jemný humor, krásná čeština, životní moudro..., navíc v podání samotného Zdeňka Svěráka je to prostě skvost.

18.05.2024 5 z 5