l.e.d l.e.d komentáře u knih

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Každý z nás knihomolů nějak začínal a tato kniha byla můj start.
Ve škole jsem jako dítě byl donucen přečíst Babičku. Zabralo mi to celé prázniny a nepamatuju si vůbec nic. Knihy pro mě byly od té doby zlo.
Zoufalí rodiče mi z knihovny dali Den Trifidů. Jak já sem nadával, proč mě do toho nutí... jenže po 10 stranách jsem přestal nadávat a knihu jsem přečetl asi za tři dny.
A víte co po cca 20 letech sem jí zhltnul zas. Je skvěle napsaná. Čte se sama. Děj je dokonalej.
John Wyndham ze mě udělal touto knihou sci-fi / fantasy čtenáře.
Doporučuji všem co ji ještě nečetli.

Dracula Dracula Bram Stoker

Je to starší kniha a musel jsem si zvyknout na styl psaní. Děj je proti moderním knihám méně akční, tedy jsou zde pasáže kdy jsem si říkal proč... Někdy mě chování a vyprávění hlavních postav nutilo přemýšlet nad zvyky dřívější doby.
Posledních pár desítek stran bylo naopak napsáno až uspěchaně... jako by je psal někdo jiný nebo se blížil k max. povolenému počtu stran...
Nicméně Dracula byl odrazovým můstkem pro spoustu ostatních autorů a vznikly tak další pěkná díla... Když si odmyslím ty diamantové na sluníčku zářivé upíry....
Tedy hvězda navíc

12.02.2023

Perunova krev I. Perunova krev I. František Kotleta (p)

Kotleta je Kotleta... mimozemšťani kaput, upíři kaput, slovanští bohové zdar! Akce, vtipy, humor přesně jak se nám líbí.

Princezna z Marsu Princezna z Marsu Edgar Rice Burroughs

Pro mě je tato kniha tak 100x lepší než film.
Je to dobrodružná love story na Marsu. Naštěstí dobře vyvážená akcí, tak se kniha čte rychle a baví.

13.03.2020 4 z 5

Mega hustej nářez Mega hustej nářez František Kotleta (p)

Má to vzestupnou tendenci a to mě bavil už první díl. Hi-Tech upíři vs. mimozemšťani? Skvělé zakončení předešlých nářezů a styl psaní se mi líbí, tak se vrhnu časem i na další Kotletovky.

02.07.2019 4 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Chcete se bavit? Nechcete přemýšlet? Vysmát se starému a zažitému? Šáhnete správně. Je to rychlé, zábavné a stojí to za přečtení. Prostě upíři jak je neznáte.
Je to můj první Kotleta na doporučení a bavilo mě to. Určitě přečtu další.

02.07.2019 3 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Harry Potter si udržel dle mého kvalitu od prvníhho do posledního dílu. Děj se posunul postupně od pohádky k "temné pohádce"? Vsadím se, že většina z nás vyhlížela překlady nebo jako já se snažila knihu si přelouskat v Aj.
Teď při psaní popisku po asi 10-15 letech co jsem s Harrym začal mám chuť ho znovu oprášit.

01.07.2019 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Má teta, učitelka angličtiny, někdy v roce 1998 přivezla knihu v originále a předčítala/ překládala nám jí jako pohádku. Byly jsme u ohnivého poháru když u nás vyšel první překlad a já ho dostal od rodičů.
Je to skvělá pohádka pro děti a Harry Potter z Rowlingové udělal jednu z nejbohatších spisovatelek na světě zaslouženě.
Kniha je tak dobrá, že jsem jí četl před vydáním nového dílu. Až u ohnivého poháru jsem začínal od třetího dílu. První dva díly jsou hodně pro malé.

01.07.2019 4 z 5

Cesta do středu Země Cesta do středu Země Jules Verne

Sáhnul jsem po nějaké starší klasice a byla to zase volba na jistotu.
Kniha je vtipná a příjemná, jen pokud si jí přečtete hned po nějakém moderním akčním fantasy tak vás může nudit.

18.06.2020 4 z 5

Domovina Domovina Robert Anthony Salvatore

Budu hodnotit vždy celou sérii, protože tyhle knihy jsou pro mě boží.
Salvatore jako fanda Star Wars začal stejně. Nejprve napsal díly 4-5-6, až poté napsal tuto sérii a ukázal nám jak Drizzt vyrůstal, utekl, a rozhodl se jít na povrch. O ději víc psát nebudu. Přečtěte si to!
Celá série v Menzoberranzanu a podzemí je akční, zábavná, strhující, čte se to prostě samo.
To, že Drizzt spatřil světlo světa poprvé ve stejném roce kdy jsem se narodil je pěkný bonus.
Super je, že Salvatore se v psaní tak našel, že vychrlil za tři roky neuvěřitelné dvě celé série, 3+3 knihy. Při čtení je to znát. Dočtete jednu a prostě šáhnete po další knize.
Jen teda některé ty názvy a jména...

02.07.2019 5 z 5

Skleněný dům Skleněný dům Paul Tobin

Jako amatér ve světě komiksů, ale milovník světa zaklínače mohu napsat, že jsem spokojen. Kresby nás připraví o možnost si vysnít svět tak, aby se nám líbil. Nicméně pro mě je tu svět temný a drsný a odpovídá tomu jak jsem si ho představoval při čtení knih.
Děj je krátký, ale na komiks dle mého dobře uchopený. Mohu doporučit.

20.01.2023 5 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Světová kniha, kterou lidé milují...
Pro mě bohužel složité čtení... zasmál jsem se, ale u "parodie" málokrát, k postavám jsem si nevybudoval vztah.
Za celý rok jsem se nedostal k druhému dílu, což musím napravit a zjistit co se na tom lidem tak líbí...

30.12.2022 3 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Tak doplňuji trochu zpětně...
Je to jednoduše skvělá kniha. Gordon zvládl pomocí detailů vtáhnout do děje a nenudit, což je s počtem stran obdivuhodný výkon. Zajímavé je tak celé dobrodružství s cestou přes půl zeměkoule. Dle knihy se dá naučit skoro žonglovat. Doporučuji všem co se zajímají o rozvoj léčitelství ve světě...

Eragon Eragon Christopher Paolini

Věk spisovatele cca 20let odpovídá knize.
Je to špatná kniha? Vůbec ne! Je to dobrá kniha? Záleží kolik vám je! Když jsem to četl někdy v roce 2005 bylo to super. Když jsem to četl teď už to tak super nebylo.
Je to jako Harry Potter. Skvělá pohádka a je škoda, že film byla katastrofa.

01.07.2019 3 z 5

Renesance Renesance Oliver Bowden (p)

Z úcty ke hře a z lásky k Eziovi dám 2*, ale nevím proč kniha vznikla. Je to přepsaná PC hra na papír, ale bez možnosti vžít se do děje jako při hře. To co na monitoru funguje tady ne. To co ve hře chybělo a kniha by mohla doplnit zde chybí.
Uvidím co další díly, ale pokud to bude jenom děj hry na papíře tak nevím nevím.

01.07.2019 2 z 5

Harry Potter si drží svou kvalitu. Děj se posunul od pohádky k "temné pohádce"? Kdo přečetl předchozí díly se nemohl dočkat překladu. Pamatuju jak jsem byl napnutý jak kšandy. Čekal jsem kdy dostanu hranatý dárek a budu se moct vrátit do bradavic. Teď se na mě všechny knihy smějí z police a slyším v hlavě "Vrať se k nám, už je to 15let co znáš jen okleštěné filmy"!

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Zábavná oddechovka, časem určitě šáhnu po dalším dílu. Je tu zajímavě popsaná magie v moderním světě.

18.05.2023 3 z 5

Perunova krev II. Perunova krev II. František Kotleta (p)

Krvavá bouře Krvavá bouře Dan Abnett

Kniha pro mne byla podstatně lepší než díl první.
Hauclir je "velmi" zábavná postava, která knihu oživila.
Jen přetrvává pocit, že je tam moc zabíjení bez přísunu otroků. Pokud při jedné oslavě zasvěcení bohu v podzemí seřežou stovky otroků, tak bych čekal zmínky o výpravách nebo alespoň praskající lodě plné otroků, v přístavu každý den...
Jako u první knihy to může být tím, že neznám svět a v knize nebyl prostor nás se světem seznámit...

11.01.2021 3 z 5

Démonova kletba Démonova kletba Dan Abnett

Měl jsem chuť na temnější fantasy... ale první díl u mě nějak nefungoval.
Krev, intriky, krev, cestování, krev, všichni mrtví, hl. hrdina se raduje z utrpení.... Tak nějak by to asi mělo být. Všichni chtějí zabíjet...
Ale po přečtení první knihy mi přijde svět nefunkční... Moc zabíjení, přitom málo lidských osad, svět je defakto jako pustina...
Buď jsem si na začátek vzal blbou sérii z Warhammeru nebo se to v dalších knihách zlepší a nebo ne a tyto knihy nebudou nic pro mě.
Dávám zatím 3* a jako vždy přehodnotím po dočtení více knih ze série.

11.01.2021 2 z 5