Eragon

kniha od:

Eragon https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33189/bmid_odkaz-dracich-jezdcu-33189.gif 4.3 5563
Koupit Koupit eknihu Bazar

Jeden chlapec, jeden drak, svět dobrodružství. Fantasy bestseller Eragon z pera patnáctiletého Christophera Paoliniho, který nadchl miliony čtenářů po celém světě. Vypráví příběh chudého farmářského chlapce, který najde v Dračích horách modrý kámen, z něhož se vyklube dračí mládě - Safira. Spolu se vydají na nebezpečnou cestu královstvím ovládaným králem, jehož zlo nezná mezí. Dokáže Eragon naplnit své předurčení a převzít břímě legendárních Dračích jezdců? Osud království možná leží v jeho rukou ... První díl tetralogie Odkaz Dračích jezdců.... celý text

Série:

Odkaz Dračích jezdců / Odkaz Dračích jazdcov 1.


Žánr:
Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Fragment (ČR)
Originální název:

Eragon , 2002


více info...

Komentáře (728)

Komentáře 728 Recenze 16

eliska9256
eliska9256
17.09.2023 2 z 5

(SPOILER) Co k této knize jen říci. Když jsem jí četla poprvé asi ve 13 letech byla jsem z ní unešená. V té době jsem byla vlastně teprve pomalu uváděna do světa fantasy a byla to skvělá zkušenost, teď již s odstupem času musím říct, že kniha byla takový průměr. Už mě to tolik nebavilo a už to nebyla kniha, která by mě udržela sedět a číst nějakou delší dobu.
Velký obdiv má samozřejmě autor, že byl schopný tuto knihu napsat ve svých 14 nebo 15 letech. Na jeho věk je to velice dobré dílo, ale jak říkám, více jsem si knihu užila, když jsem byla mladší. Nyní už jí nevyhledám a asi ani nebudu dál pokračovat v sérii, protože vím, že už bych z toho nadšená nebyla, tak jako dříve. Ale pro lidi, kteří jsou mladší, okolo těch 15, a nebo kteří s fantasy teprve začínají si myslím, že kniha se jim bude velice líbit.

Liina
Liina
22.08.2023 3 z 5

Kdyby mi bylo o pár desítek let míň a kdyby to bylo moje první setkání s fantasy žánrem, jistě bych byla nadšená. Ale ona ta kniha je určená pro mládež a napsaná, v té době, mladistvým autorem, takže to, že se nadšení vyhnulo mně, neznamená, že příběh neosloví cílovou skupinu. Po přečtení prvního dílu série si nejsem jistá, že budu v dalším sledování osudů mladého Eragona a Safiry pokračovat, ale s čistým svědomím příběh doporučím mladým, či méně zkušeným fandům fantasy:)


andrejci
andrejci
15.08.2023 5 z 5

Tak jsem se konečně i já po 100 letech dostala k této sérii. A musím říct, že mě bavilo i když jsem od toho měla vyšší očekávání takže malé zklamaní tam je taky.
Svět, děj, zápletka, draci - to všechno bylo úžasné a já jsem z toho nadšená. Vykreslený svět byl skvělý a já si ho hned zamilovala. Co u mě trošku pokulhávalo byly postavy. Trvalo mi než jsem se jim dostala do hlavy.
Co mi trošku vadilo byl popis cesty. Za mě to bylo místy až moc dlouhé a někdy byly popsané u úplně zbytečné věci.
Jinak první díl chválím a těším se na další. Je mi jasné už teď, že to bude jízda.

Vaotaj
Vaotaj
08.08.2023 5 z 5

Tl;dr: Super fantasy s propracovaným světem.

Kniha je plná zvratů, postav a zápletek. Celá série se zlepšuje každým dílem a události z minulých knih v nich hrají velkou roli. Svět je úžasný, obyvatelé se chovají jinak v různých oblastech, stejně tak i náboženství, kultura atd. Rozhodně doporučuji.

_Lucie_97
_Lucie_97
02.08.2023 4 z 5

Skvělý příběh, který mě chytil a nepustil! Není to typově knížka, kterou bych si běžně přečetla, ale rozhodně jsem nesáhla vedle a neskutečně jsem si celý příběh užila. Celý svět je tak dobře popsaný, že moje představivost byla nadšená a postavy mají hloubku, což v knížka rozhodně potřebuju

Kerbello
Kerbello
24.07.2023 3 z 5

Přečteno poprvé po téměř dvaceti letech, hodnocení nechávám stejné, jaké jsem udělil na základě vzpomínek. Největším překvapením mi bylo, kolik jsem si byl z knihy schopný vybavit a jak hluboce se do mě tehdy nejspíš zaryla. Téměř celou první polovinu knihy jsem vždy předbíhal text o několik vět, což mě nutilo k zamyšlení, proč vlastně na dětského čtenáře tak dobře funguje. Tipuji, že právě často omílaná šablonovitost je pro prvočtenáře fantastiky spíše pozitivem. Žádná velká překvapení, poměrně jasně a přehledně rozkreslené vztahy a jiné věci rozepsané možná až příliš. Jak mi příjemně a rychle plynulo putování a trénink, po příjezdu k Wardenům a motání se do světové (a ne příliš uvěřitelné) politiky jsem se už poměrně nudil. Těžko se zlobit na náctiletého kluka za naivní a prkenné dialogy, těžko mu vyčítat, že celý Eragon je vlastně selfinsert power-fantasy šónen. Těch pár skutečně původních a vpravdě epických nápadů (dutá hora v masivním pohoří) je naopak potřeba o to více ocenit. Vlastně mě těší, že můžu s klidem říct, že i po letech je Eragon solidním vstupem do fantasy pro ty nejmenší čtenáře.

Marekh
Marekh
08.07.2023 4 z 5

Je obdivuhodné, že autor tuto knihu napsal v 15letech. Příběh chlapce ERAGONA, který najde v Dračích horách modrý kámen, z něhož se vyklube dračí mládě SAFIRA.

Oblíbil jsem si Eragona, draka Safiru a také Broma, který doprovázel Eragona na své cestě a cvičil jej v bojových uměních a v kouzlech. Vyprávěl mu také různé příběhy o dracích a čarodějích. Eragon se vydává společně s drakem na nebezpečnou cestu.

Zajímavé byly také další postavy např. Čarodějnice Angela, kočkodlak, ra´zakové, urgalové, Stín aj.

Líbilo se mi, jak se Eragon staral o draka, jaké byly jeho počátky létání s drakem a postupné zdokonalování letu. Zajímavá byla také vzájemná komunikace mezi nimi.

Jedná se o epickou fantasy, která představuje první díl z tetralogie ODKAZ DRAČÍCH JEZDCŮ. Eragon je pořádná bichle, ale kniha se četla celkově dobře, i když autor má na všechno čas. Eragon se mi určitě líbil mnohem více než kniha SPÁT V MOŘI HVĚZD. KNIHA I., ze které jsem nebyl úplně nadšený, a proto ani neplánuji číst druhou knihu. U Eragona nevím, jestli se mám časem pustit do četby druhého dílu ELDEST.

Na počátku a v závěru knihy se nachází mapa. Oceňuji, že v závěru se nachází vysvětlivky STAROVĚKÝ JAZYK, JAZYK TRPASLÍKŮ, URGALSKÝ JAZYK a STRUČNÝ PŘEHLED POSTAV, MÍST A NĚKTERÝCH ZVLÁŠTNOSTÍ. V samotném závěru se nachází PODĚKOVÁNÍ.

Neitiri
Neitiri
05.07.2023 5 z 5

Po necelých deseti letech jsem se rozhodla znovu si přečíst Eragona (abych si následně mohla přečíst nově vydané povídky) a zároveň tak i zjistit, zda mě to bude bavit i teď, kdy už jem přece jenom trochu starší (z děje jsem si už mnoho ani nepamatovala). A i po tolik letech mě nezklamal. Eragon byl jednou z prvních fantasy knih, kterou jsem kdy četla a přestože si nese své mouchy (autor knihu přece jen napsal v 15 letech, což je obdivuhodné), stále umí chytit za pačesy a já si výlet do tohohoto vymyšleného světa užívala. S dalšími díly se psaný text po literární stránce o něco více vybrousil. Eragon je celkově napsaný poměrně důkkladně a vysvětluje vše možné do posledního detailu, což se někomu může zdát nudné a děj tak může být poměrně vleklý. Tady mi to zrovna nevadilo. U Eragona samotného se mi navíc vždy líbil jeho vývoj osobnosti - sám začínal pouze jako farmářský kluk. Na své cestě dělá spoustu chyb, stále má na čem pracovat, co se týče jeho duševního rozpoložení (přece jen je to ještě chlapec) a není tzv. "overpowered", jak se často stává u hlavních hrdinů. Kniha byla možná původně napsána pro mladší čtenáře, ale s dalšími díly se úroveň této série zlepšila a hezky promyšlený svět a příběh Dračích Jezdců je dle mého názoru uchvacující i pro starší čtenáře.

karelk
karelk
29.06.2023 5 z 5

Knížku jsem četl znovu po 13 letech. Po těch 13 letech, co jsem se snažil najít jinou fantasy, která by mě oslovila tak, jako mě oslovil Eragon. (pro zájemce - zkuste S. Douglass - sérii Poutníkův návrat, R. Feista - sérii Trhlinové války, P. V. Bretta - Démonská série, nebo M. Lindholm - sérii Farseer)

Po těch 13 letech, kdy jsem přečetů Eragona znovu, musím říct, že žádná z těch ostatních fantasy tak dobrá nebyla. Eragon je prostě svůj a nejlepší.

Ditye
Ditye
03.05.2023 3 z 5

(SPOILER) Tato kniha má sice dobře vypracovaný svět, ale vůbec mi neseděly krátké kapitoly a autor mnoho věcí vůbec nerozepisoval. A taky mi příjde, že se svět až moc podobá Středozemi. Když zemřel Brom, přiběh se o dost zlepšil, ale dávám jenom tři hvězdičky.

Belforn
Belforn
26.04.2023 3 z 5

Kniha zanechala poměrně rozporuplné pocity. Na jednu stranu jsem si po celou dobu užíval příběh, na druhou stranu mě po celou dobu rušilo, jak je nedotažený a zkopírovaný z jiných motivů. Chvílemi jsem si nebyl jistý, jestli čtu ještě Tolkiena nebo Paoliniho. Jako milovník fantasy dám ještě sáze šanci, ale zatím mám spíš pocit, že je z ní patrná literární nezrálost mladého autora.

Gilnien
Gilnien
14.04.2023 3 z 5

Je to vlastně dobrá kniha. Na mém read-listu je už hodně dlouho, teď jsem se k ní dokopala v rámci čtenářské výzvy. Upřímně - spíš pro mladší čtenáře, nebo tak mi to alespoň přišlo. Nedokázala jsem se pořádně začíst, dostat do příběhu, oblíbit si Eragona. Doposloucháno jako audiokniha, čte můj oblíbený Martin Stránský, čímž se celá kniha posunula o level výš. Občas trochu nudné a vleklé, ale celkově si myslím, že své čtenáře najde.

Mamka_cte
Mamka_cte
12.04.2023 5 z 5

Zfilmovaná verze je moje láska už tak deset let a každý rok si ho musím alespoň jednou pustit. Takže, když jsem viděla nabídku štafety, vůbec jsem neváhala!

Tušila jsem, že kniha bude mít odlišnosti, ale že tolika jsem nečekala. Je moc hezké si přečíst všechny ty detaily, co nám film prostě dát nemůže (např. sedřené nohy od šupin Safiry, barvitost Safiry, popisy míst,..).

Kniha se mi moc dobře četla a bavilo mě srovnávat film a knihu. Eragon a Safira jsou prostě miláčci a je jedno, jestli je to film nebo kniha. Vždy na prvním místě.

Brom nezklamal a líbil se mi více jak ve filmu, ale za to Murtagh opak. Byl mi dost nesympatický. V knize mi prostě nějak nesedl.

Druhá polovina knihy byla jedna velká akce.
Největší plus dávam popisům cest, měst a hlavně hory v níž se poté převážně nácházeli. Nádherné.

Zklamání z toho, že film nemá pokračování nahrazuje to, že kniha pokračování má a ne jen jedno. A já se moc těším na přečtení dalších dílů.

Nadherný fantasy příběh jsem si moc užila a všem doporučuji. Kdo by nechtěl vlastního draka že (až na to krmení teda).

clara-josep
clara-josep
08.04.2023 1 z 5

Mám být upřímná? Eragon mě fakt zklamal. Všude o něm píšou, jak je to skvělá kniha, fantastický svět atd. Měla jsem vysoká očekávání, a možná proto se mi kniha taky nelíbila. Postavy byly úplná klasika. Vůbec nic se tam nedělo, všichni byly hrozně opatrní. Eragon se často choval příliš povýšeně. I kdybych chtěla, nemůžu to doporučit dál :(

JáraTym
JáraTym
21.03.2023 4 z 5

Mé de facto první setkání s poctivou fantasy literaturou, na kterou jsem ze svého okolí slyšel tolik chvály, že se prostě nedalo dělat nic jiného, než, abych se do ní sám pustil. Svět je autorem velmi dobře vystavěn a má můj velký obdiv, neboť to byl v době psaní můj vrstevník, a o to víc si téhle knihy je třeba vážit. Co mně jako čtenáři vadilo a bohužel odtrhávalo od příběhu byli zdlouhavé popisy kraje, míst - ony samy o sobě nejsou špatné, pomáhá to ukázat velikost světa, ve kterém se nacházíme, problém je, že když autor popisuje cestu na deseti stranách, přestože by šla popsat na dvou, a přitom v ní není pronesen ani jeden dialog, je to trochu na škodu. Ubírá to na tempu vyprávění. Což je škoda. Za první polovinu z výše uvedených důvodů musím strhnout hodnocení, nicméně akční druhá část a samotné vyvrcholení považuji za velmi zdařilé a podnítilo mě si půjčit další díl. Možná je to jen můj pocit, ale ještě musím reagovat na hlavního hrdinu, neboť jak jsem tak četl, přijde mi, že hlavní hrdina fantasy knížek je vždy ten poctivý Mirek Dušín, bez jediné vady a vždy se na něj valí těžké životní rozhodnutí, a on ho vyřeší jak jinak než správně. Myslím, že by nebylo na škodu, i těm kladným hrdinům přidat, na ne příliš dobrých, možná až nedobrých vlastnostech, které mu brání v rychlejším překonávání příběhových překážek. Postavy tak působí více plastičtěji a čtenář se s nimi lépe ztotožní. Nic méně tato postava má dle mého soudu potenciál do dalších dílů značný.

tereza5844
tereza5844
16.03.2023 5 z 5

Absolutně nehodnotím objektivně, protože tato kniha na mě měla v mém dospívání ohromný vliv. Mezi 12. a 15. rokem života jsem nejen tuto knihu, ale celou ságu četla dvakrát. První knihu Eragon spíše pětkrát. Milovala jsem celý tento knižní svět a dodnes pamatuji na své zklamání z té zpackané filmové adaptace :D Dnes je mi 22 a již je to pár let, co jsem knihy četla naposledy. V létě se k nim plánuji vrátit. Obecně je mám spojené s letními prázdninami a dlouhým čtením na pláži.
Postava Murtagha se mi vryla pod kůži a dodnes zůstává mým nejoblíbenějším "antihrdinou" ever. Eragonova zarputilost a paličatost mi je taktéž velice blízká... Zkrátka a dobře toto je fantasy lahůdka!

essterkaa
essterkaa
08.03.2023 4 z 5

Některé popisy mi přišly zbytečně zdlouhavé, ale jinak velmi propracované a záživné dílo.

Hor89
Hor89
01.03.2023 3 z 5

Eragona jsem poprvé četl hned po vydání na druhém stupni základní školy - tehdy patřil k mým oblíbeným knihám. Po druhém čtení (o 16 let později) jsem k němu kritičtější. Kniha se velice dobře čte a autor se snažil postavy i svět propracovat, ale ne vždy se mu to povedlo. Příběh (stejně jako svět) není příliš originální - vykrádá hlavně Zeměmoří a Drakeny z Pernu.

Ivanka83
Ivanka83
24.02.2023 5 z 5

Posloucháno jako moje úplně první audiokniha. V podání Martina Stránského jsem si poslech neskutečně užila.

Těším se na další dobrodružství s Eragon a Safírové.

kaja9825
kaja9825
12.02.2023 4 z 5

Už jako malá jsem měla tento film ráda a vlastně tak nějak vždy jsem si chtěla přečíst knižní předlohu, která narozdíl od filmu nekončí po prvním díle. A tak v rámci #bingovýzva jsem se rozhodla zrovna pro tuto knížku.

Farmářšký chlapec nalezne v horách, kam se jen tak někdo neodváží, kámen. Nádherný modrý kámen, který chce střelit za jídlo, protože nic neulovil a blíží se zima.
Při jeho smůle (nebo štěstí) ho ale nikdo nechce. Z tohoto kamene se vylíhne nádherný drak… nebo přesněji dračice a z farmářského chlapce se stane Jezdec a kořist pro krále.

V první řadě musím říct, že Eragon mi je naprosto nesympatický. Jde vidět, že je to malej patnáctiletej kluk. Tomu kdybyste řekli, ať do toho ohně svoje ruce nestrká, tak by udělal přesný opak a neštěstí by bylo na světě.
Zase to tím lépe dokresluje celý příběh a jeho postava je tím uvěřitelnější, protože ruku na srdce, kdo takový v jeho letech nebyl.
Naopak jeho dračice Safira je naprosto úžasná a líbí se mi, že má svou jedinečnou osobnost. Je velice moudrá a vlastně takový opak svého Jezdce.
I když byla kniha hodně popisná, tak mi to vlastně nevadilo, protože je člověk kompletně uveden do situace, která se v zemi odehrává. Trochu mi to v tomto ohledu připomíná Pána prstenů.

Pokud jste viděli film, tak musím říct, že se ho úplně nedrželi, což není nic neobvyklého, ale mrzí mě, že už nedostaneme pokračování. Zato já se těším na další díl ze série a můžu knížku doporučit těm, kteří zbožňují propracované fantasy příběhy. ️
4/5⭐️

Vjeerus
Vjeerus
07.02.2023 4 z 5

Setkání s Eragonem zhruba po patnácti letech dopadlo líp, než jsem čekala.
Jistě mé hodnocení ovlivňuje nostalgie, ale já se stejně nemůžu zbavit dojmu, že na svou dobu (a věk autora) je to velmi povedený příběh.
Podobně jako Rowlingová, tak i Paoliny vytvořil zcela unikátní svět, kde by spousta z nás chtěla žít (a prohánět se na dracích, že?). A pro mě to byla jedna z knih, které mi otevřely dveře k vášni ke čtení
Mínus knihy tkví v dlouhých a popisných částí. Občas jsem si připadala, jako bych četla Tolkiena a jeho dvě stránky o tom, jak je krajina krásná.
Posloucháno jako audiokniha, kterou namluvil Martin Stránský a ten dal příběhu jisté kouzlo. A dobře namluvená kniha takovéhle délky, to je základ úspěchu.

Elea
Elea
29.01.2023 3 z 5

Dost nenáročné čtení, hodně předvídatelné.

Senza Jenka
Senza Jenka
11.01.2023 3 z 5

(SPOILER) Celkový dojem je: trochu zmatené a dost popisné. Nejhorší mi přišel závěr cesty k vardenům - cesta údolím byla prostě nekonečná! Jinak to nepostrádalo ani myšlenku, ani spád (až na výjimky).
Líbilo se mi, že autor nezapomněl na běžné věci prozrazující přítomnost nějakého živočicha - jako jsou stopy (zejména ve sněhu, že), hromádky trusu, poškozené stromy apod.
Zároveň se nevyvaroval sporných a nelogických věcí - podle všeho nebyli zrovna bohatí a živit draka... Sice rostla rychle a pak si už zvládla sama nalovit, ale ze začátku... Pochybuji, že by si doma takového úbytku zásob nevšimli.
Také mě fascinovalo neustálé zdůrazňování, jak je kouzlení nebezpečné a že se má používat, jen když to jinak nejde, a přitom kouzlili pořád a to i v situacích, kdy mi to nezbytně nutné nepřipadalo.
Napochodovat do Dras-Leony mi přišlo dost hloupé.
Řekla bych, že na tak mladého autora, jakým v té době Paolini byl, je to velmi slušný výkon a ač dílo obsahuje spoustu prvků z velmi známých scifi a fantasy, z nějakého cíleného vykrádání bych ho asi neobviňovala.
Hodně mi to připomnělo knihy od Anne McCaffrey a její drakeny. To je literatura zdánlivě pro ještě mladší čtenáře, zároveň mě ale bavila víc.

natashka
natashka
07.01.2023 5 z 5

Všichni, co mají problém, ho mají většinou, protože popularita ≠ kvalitě knihy. Eragon se stal tak známým a populárním díky věku autora a vydání v době, kdy teprve vznikala young adult literární tvorba. Nikdo nikdy neřekl, že je tohle nějaké propracované fantasy veledílo, ale jako příběh pro nedospělou generaci to funguje úžasně.
Moje emocionální pouto k mužským postavám s (dětským) trauma se v tomto případě hodně projevuje, a když máte rádi hlavní postavu, líbí se vám i samotná knížka. Miluju vztah Safiry a Eragona, byl emocionální a prostě krásný. Dračí jezdci jsou koncept, který nikdy neomrzí, a je mi jedno, jak to autor pojme. Svět měl politiku i dost popisů krajiny a já jsem překvapivě nebyla ztracená a všechno bylo velmi srozumitelné. Jediné co mě trochu mrzelo byla plochost postav, které měly ale tak skvělé pozadí, že to bylo opravdu škoda. Doufám, že se toho dočkám v dalším díle, na který se už nemůžu dočkat.

Didi15
Didi15
29.12.2022 5 z 5

Tak toto je takový mix Pána prstenů, Hraničářova učně a Harryho Pottera , proto je jasný , že mě to bavilo :D Je to velice milé , zábavné a napínavé čtení . Nyní se už těším prostě jen na další díl.

Laerry
Laerry
26.11.2022 5 z 5

V době, kdy tato knížka vyšla poprvé, se proslavila hlavně proto, že ji napsal patnáctiletý kluk, což mě zrovna dvakrát neoslovilo navzdory tomu, že v té době mi bylo přibližně stejně. Film mi mé odhodlání knížku nečíst ještě více potvrdil, protože to byl prostě propadák. Avšak po čase jsem si k Eragonovi konečně našla cestu a musím uznat, že knížka je opravdu dobře koncipovaná a s filmem má společný možná tak jen ten název. Eragon je velmi komplexní postava a Safira je jednoduše nádherné svérázné stvoření. A jim prostě nelze než nefandit. Nakonec musím Paoliniho obdivovat za to, že si dokázal všechno tak důkladně promyslet a vymyslet, včetně vlastních jazyků elfů a trpaslíků.

petulasmidova
petulasmidova
22.11.2022 4 z 5

Eragon mě bavil od prvních stránek, bylo to nenáročné čtení, děj nebyl zbytečně moc zdlouhavý. Těším se na další díly.

jana5868
jana5868
27.09.2022 4 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu. Napínavý příběh u kterého jsem bez hnutí seděla pod dekou a napjatě poslouchala.

Debbra
Debbra
17.09.2022 4 z 5

Kniha je velice čtivá a moc hezky napsaná. Starověký jazyk je opravdu povedený. Když si uvědomím, že to napsal patnáctiletý kluk tak klobouk dolů.
Jediné co mi chvílemi nesedělo bylo Safiřino chování. Chvílemi se chovala, jako kdyby byla Eragonova matka nebo dokonce manželka, ale to je jen můj názor

Briseovna
Briseovna
15.09.2022 4 z 5

Ze začátku jsem měla pocit, že se jedná spíš o knihu pro děti... ale postupem času mě příběh zcela pohltil. Jedná se v mých třiceti letech o první fantasy knihu, kterou jsem přečetla - a jsem nadšená. Kniha ve mě probudila zájem o fantasy svět a také mou vlastní fantazii, dosud nepoznanou. Líbí se mi, že je příběh vlastně celkem čitelný (ne tak složitý pro mě jako Tolkien), takže je kniha čtivá. Líbí se mi, že je v knize popsán boj postav s jejich vlastními emocemi, zcela přirozeně se každá postava vyvíjí na základě prožitých zkušeností a našla jsem si tam i hodně skrytých myšlenek do svého vlastního života. Možná je to tím, že jsem fantasy světem nepolíbená, čili nemám s čím porovnávat. Ale je to první fantazy kniha, která mě vzala za srdce.

kopeceli
kopeceli
10.09.2022 5 z 5

Z počátku jsem nacházela prvky z Hraničářova učně. Ale děj se rozeběhl a já přestala jíst, pít, vnímat okolí, snad i dýchat. Je to četba pro ročníky mladší, ale stejně jsem si to užila. Možná už se vracím do dětství.

J.Clouseau
J.Clouseau
21.08.2022 5 z 5

Krásný, poutavý příběh. Během čtení jsem se do knížky opravdu zamilovala.

Surikatka2308
Surikatka2308
15.08.2022 5 z 5

Kniha je jedním z moderních zpracování příběhů s draky. Originální zpracování, která v podstatě dělá z draka domacího mazla (psa). Tímto se nenechte zmýlit - knihu miluju. Dle mého názoru však filmové zpracování bylo úděsné. V současné době se má rozvíjet seriál, nebo film, které snad doufám bude lepší. Jako snad všichni milovníci Eragona čekám, až se konečně autor rozhoupe k dalšímu fantasy dílu (bohužel sci-fi není můj šálek čaje, a tak poslední knihu jsem nečetla)

Martina291086
Martina291086
20.07.2022 3 z 5

Ano, kniha je opravdu místy nezáživná a zdlouhavá, ale psalo to v podstatě dítě nebo mladý muž... A proto, klobouk dolů! Film je za mě o trošku lepší, dětem se to líbí. Nevím, jestli bych dokázala číst znovu, ale i tak za přečtení stojí

KláraH.
KláraH.
03.07.2022 4 z 5

Louskli jsme ji s dětmi jako audioknihu. A po Hraničářově učni to je tedy trochu zklamání, nejen protože pan Stránský knihu zbytečně dramatizuje, hlas Safiry je vysloveně divný a myslím, že knihu bych si to užila víc. Bohužel to ale nejde (na děti v autě to působí zázračně uklidňujícím účinkem), tak si holt dáme i další díl, no...
Jinak příběh je trochu zdlouhavý a docela těžce se mi orientuje v časové ose. Ale na to, že autor napsal knihu v 19 letech, je to tedy obdivuhodné.

mstychov
mstychov
30.06.2022 5 z 5

Eragon je prvním dílem z trilogie o dračích jezdcích. Je to dlouhý příběh o chlapci, který najde modrý kámen, ze kterého se později vylíhne drak. Eragon draka pojmenuje Safira a vydá se spolu s vypravěčem Bromem za dobrodružstvím. Děj ubíhá rychle. Eragon na své cestě musí čelit strachu, smrti, přátelství, zalíbení, bojům, zradě. Jak jeho cesta dopadne? Koho všeho potká? Jak se mu bude dařit před lidmi ukrýt draka? Postavy v tomto příběhu jsem si neskutečně zamilovala a prožívala vše s nimi.

ElikaS
ElikaS
29.06.2022 4 z 5

Na Eragona jsem se chystala dlouhou dobu a pořád jsem se k němu nemohla dostat. A když už jsem se do něho konečně pustila, musím říct, že jsem byla celkem zklamaná. Měla jsem problém se do audioknihy zaposlouchat.
Ze začátku mi kniha přišla hodně jednoduchá, jasně vymezené dobro, zlo. Zápletka s drakem spíše pro děti. Postupně, cca v poslední třetině, se knížka přece jen začala rozjíždět. Jsem zvědavá, jak se příběh rozvine dál, takže ještě minimálně dalšímu dílu dám šanci.

KorryBeaters
KorryBeaters
29.05.2022 5 z 5

rozhodně majestátní začátek, který mě přinutil hned stejný den po přečtení zajít do knihkupectví pro nový. obrovský obdiv pro 15 letého chlapce, který dokázal vymyslet a NAPSAT zbrusu nový svět. osobnost Eragona se Safirou jsem si hned zamilovala a rozhodně potřebuji vědět, jak to celé skončí!

tom2843
tom2843
28.05.2022 5 z 5

Eragon je oddechové, naivní, velmi čtivé fantazy. Poprvé jsem ho spolk za pár hodin a teď ho čtu znovu se svými dětmi, které jsou stejně nadšené. Není to Tolkien, ale ten je stejně jen jeden, takže mi to nevadí ;-)

maminaOlina
maminaOlina
07.05.2022 3 z 5

Kniha se mi líbila a pro každého tam je něco, ať se jedná o bájné bytosti nebo o popis brnění atd. Byl to takový hezký útěk od reality.