KuroHaru KuroHaru komentáře u knih

Lord Mord Lord Mord Miloš Urban

Trochu mi tam chyběla pevně daná zápletka. Přišlo mi, že děj jde tak nějak od ničeho k ničemu. Jinak atmosféra staré Prahy byla zachycena zdařile a celkově hodnotím jako fajn knihu, i když žádný zázrak :)

24.05.2019 4 z 5

Jóga nejen pro holky Jóga nejen pro holky Rachel Brathen

Velice pozitivní a motivující kniha. Možná bych osobně jen uvítala více textu a méně fotek, ale to je detail. Byla jsem z ní přesto nadšená.

16.05.2019 5 z 5

Hypofýza v exilu Hypofýza v exilu Sofija Kordić

Tato kniha je v podstatě autobiografií Sofije Kordić. Především co se týče zážitků spojených s národnostními spory a válkami v Jugoslávii, které může nejlépe zprostředkovat právě ten, kdo tyto hrůzy prožil na vlastní kůži. Hlavní hrdinka Mia a její přítel sice z rozpadající se Jugoslávie uprchnou, své břímě si však nesou s sebou a nedokáží se od něj nikdy odpoutat. Bezprostřední dění v Jugoslávii pak zprostředkovávají dopisy Miiných kamarádek.

Upřímně je mi dost líto, že se o tomto tématu moc obecně nemluví/neví. Já jsem byla v době, kdy války probíhaly, dítě, takže ani ve škole jsem se k žádným informacím nedostala, proto jsem ještě před přečtením knihy shlédla nějaké dokumenty na YT s touto tematikou, abych se pak v knize orientovala. (Neznalým doporučuju!) Protože už po přečtení prvních stran mi bylo jasné, že znalost bude potřeba, jinak bych si ze čtení nic neodnesla. Jakmile se člověk přehoupne přes to, kdo s kým proti komu bojoval, vyloupne se z této prvotiny velmi čtivě a lidsky napsaná kniha.

06.05.2019 5 z 5

Pianistka Pianistka Elfriede Jelinek

Knihy toho typu se hodně špatně hodnotí. A ještě hůře se pak zařazují do nějakých škatulek nebo hodnotí pomocí hvězdiček. Já hvězdičky uděluju podle toho, jak mě bavil děj a jak čtivě byl popsán. V tomto případě však o děj nejde. Určitá dějovost tam je, ale není zachycena tak, jak to vídáme běžně. Je to spíše shluk obrazů, které musí čtenář dešifrovat, spíše shluk vnitřních procesů než dialogů. A uznávám, nečte se to lehce. Navzdory tomu je to však mimořádně zajímavé dílo. A to především proto, že Jelineková používá velmi zvláštní jazykové prostředky, které jsou strohé a absolutně zbavené jakékoli líbivosti. Pojmenovává v metaforách, které však také nejsou líbivé, a její postavy se tak mění na stroje a objekty. A přesto právě tyto metafory dokáží popsat surovou skutečnost, která je v tomto díle klíčová, daleko lépe, než běžný jazyk. V tom mi Pianistka přijde naprosto fascinující. Její napínavost se totiž dle mého neskrývá v příběhu, ale právě v jeho jazykovém provedení.
Hvězdičky tedy neuděluju, protože nevím, jak si s dílem poradit, ale rozhodně doporučuju k přečtení, především pak těm, kteří mají rádi nemainstreamová díla.

02.05.2019

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

Červená knihovna, proti které je i Rudé právo vybledlé. Jako oddechovka dobré, ale vzhledem k tomu, že takový žánr běžně nečtu, mě to zas tak úplně nenadchlo. Byl to v podstatě jen slet (velmi, velmi silných) chemických reakcí mezi hlavními postavami, který byl však od začátku do konce předvídatelný a plný všemožných vztahových klišé. Trochu mi to přišlo jako žhavé sentimentální představy sepsané v deníčku americké puberťačky...Ale nemyslím to kriticky, kniha svůj účel plní a napsaná je čtivě a vtipně. Jen já jsem na tohle asi trochu studený čumák...

19.03.2019 4 z 5

Tichý pan Genardy Tichý pan Genardy Petra Hammesfahr

Přijde mi, že knih podobného typu, které by byly zároveň kvalitní, není mnoho, proto mám vždy radost, když objevím nějaký ten "skvost". Tohle se četlo samo, napětí slušně gradovalo a atmosféra byla celou dobu znepokojivá. A to já ráda...

14.03.2019 4 z 5

Temné znamení Temné znamení František Šmehlík

Upřímně mě tento počin zas tak úplně nenadchnul. Náměty zajímavé, fantazie autorovi také běží na plné obrátky, ale má to dle mého slabiny, které z toho dělají trošku "pokleslou" literaturu. Přijde mi, že se autor snaží psát takovým tím "západním" stylem hororových autorů (Stephen King, Clive Barker), kde je to pro mě však všechno tak nějak uvěřitelnější. Ve Šmehlíkově knize mi to přijde jalové, jako když si teenager hraje na dospělého a světaznalého. A například ty zmiňované erotické pasáže, kdy má 90% mužských postav téměř neustálou erekci a oplzlé myšlenky, působí tak trochu jako pěst na oko. Nemůžu si pomoct.
A ty chyby? Od studenta bohemistiky bych asi čekala korektnější text.
Na druhou stranu, v českých vodách, kde moc hororů nevzniká, je to docela originální počin, který stojí alespoň za zkoušku. A doufám, že do příště už to autor vypiluje k dokonalosti.

P.S. Povídka Temné znamení je opravdu nejlepší a stojí rozhodně o úroveň výše než ostatní povídky. Kdybych měla hodnotit jen ji, dám jí 4,5 hvězdičky. Mohlo by jich být pět, jenže...neustálé erekce a vlhké kalhotky to zase zabíjejí...

15.02.2019 3 z 5

Pět jazyků lásky Pět jazyků lásky Gary Chapman

Jak jsou ty vztahy vlastně jednoduché a na jak jednoduchém principu fungují...Na nemnoho stranách tolik moudra :)

13.01.2019 5 z 5

Ďabiel DeFoe Ďabiel DeFoe John Maxwell Coetzee

Kniha se nečte špatně, i když po jejím přečtení zůstávají spíše otazníky než odpovědi. Je to však klasická ukázka postmoderního otevřeného díla, jehož dějovost a časoprostorové určení jsou upozaděny a do popředí vstupuje spíše mystifikace a hra s realitou, která umožňuje vícero možností interpretace. Spíše než o román jde v tomto případě o literární teorii alegoricky promítnutou do příběhu.
Je to text spíše pro fajnšmekry, každý na něj zřejmě žaludek mít nebude. Klasickou robinsonádu rozhodně nečekejte.

13.01.2019 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Originální, čtivá a napínavá kniha, ale úplně odvařená jsem z ní nebyla. Možná to bylo tím, že cílovou skupinou jsou young adults, ale něco mi v tom trochu chybělo. Přečtení každopádně nelituju.

02.01.2019 4 z 5

Charles Manson: Život a doba Charles Manson: Život a doba Jeff Guinn

Podle mě naprosto dokonalá kniha, která je napsána velmi čtivě a poutavě. I když je to literatura faktu, vtáhne do děje stejně dobře jako nějaký thriller. Autor neoperuje pouze s popisem Mansonova života a jeho sekty "Rodina", ale především zasazuje obojí do kontextu doby a objasňuje, jak divoká 60.léta ovlivněná válkou ve Vietnamu, rasovými nepokoji a hnutím hippies dala Mansonovi prostor, aby mohl nerušeně a nekontrolovaně zrealizovat všechny své šílené nápady včetně vraždy.
Jen mi malinko chyběla nějaká příloha s fotografiemi, které by příběh dokreslovaly, ale kdo není líný, může si plno obrazového materiálu dohledat na internetu :) A kdo je velký nadšenec, najde na YouTube rozhovory s nejslavnějšími členy Mansonovy sekty i jím samotným.

21.10.2018 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Tak sem jdu přidat 345. komentář k této knize. Protože prostě nějak musím...
Protože je to první kniha, u které jsem se bála - přestože se nejedná o žádný klasický prvoplánový horor. A v tom právě spočívá mistrovství tohoto autora (doufám, že mě o něm přesvědčí i v dalších svých knihách). Atmosféra pořád houstne, jemné náznaky už na začátku věstí katastrofický konec. Navíc, ta myšlenka, že by se skutečně mohlo jednat o příběh na základě skutečné události a za autorem opravdu přišel nějaký Igor, aby mu tento příběh odvyprávěl...No, i kdyby tomu tak nebylo, takové věci se přece dějí: lidé se ztratí a už se nikdy nenajdou. A právě ve slovenském pohoří Tribeč je doloženo několik takových případů, což znamená, že kniha se skutečně opírá o fakta, i když jsou tato fakta nevysvětlitelná. A pro mě je právě tato tematika nevysvětlitelných zmizení něčím, z čeho mi vstávají vlasy na hlavě. Kde jsou ti zmizelí lidé? Co se jim stalo? Vrátí se někdy? Existuje nějaká černá díra, která je pohltila a skrz kterou přešli do paralelního vesmíru? Vždy jsem chtěla navštívit nějaké místo, které je opředené nějakou záhadou, nicméně po přečtení této knihy by mě na Tribeč nikdo v životě nedostal.
Prostě, long story short, Karika umí a já mohu tuto knihu jedině doporučit!

06.10.2018 5 z 5

Svědkyně temnot Svědkyně temnot Mike Ashley

Příjemná kniha na pochmurné podzimní večery. Je fajn si přečíst gothic novels i od ženských autorek; protože se jimi proslavili především muži, myslím, že v ženách mají zdatné konkurentky.

03.10.2018 4 z 5

Mnich Mnich Matthew Gregory Lewis

Literaturu 18. století mám načtenou a převážně mě i baví, ale myslím, že není nějakou mou osobní deformací, když budu tvrdit, že Mnich je nadčasové dílo, které podle mne dnešnímu čtenáři má co nabídnout. Jistě to bude dáno i českým překladem, ale dílo nepůsobí archaicky a neaktuálně, nýbrž se v něm spojuje napětí, akce, romantika, (nevulgární) erotika a také psychologie postav je nastíněna velmi podařeně. Obecně je starší literatura těžší ke čtení, ale v tomto případě to dle mého neplatí. Myslím, že toto dvě stě let staré dílo osmnáctiletého autora se vyplatí přečíst a doporučuji všem, kteří mají rádi příběhy s nádechem tajemna a hororu.

20.09.2018 4 z 5

Mezi krásou a ošklivostí Mezi krásou a ošklivostí Bryn Greenwood

Tahle knížka je jinde. Já jsem z ní jinde, naprosto unesená. Přečetla jsem ji na jeden zátah, nešlo se odpoutat. Je to příběh o lásce, která vznikla na pozadí drog a brutality, ale přesto (nebo snad právě proto) je intenzivní a připravená překonat všechny překážky. Kellenovi a Wavy jsem celou dobu fandila, jejich vztah mě nijak nepohoršil, právě naopak. Dokázala jsem se vcítit a pochopit. Pro "konzervy" upřednostňující takovou tu klasickou romantiku to asi nebude, ale milovníci nějakých těch lehčích bizarností si určitě přijdou na své. Doporučuji!

P.S. Doufám, že má paní autorka rozepsáno něco dalšího!

02.09.2018 5 z 5

Anno Dracula Anno Dracula Kim Newman

Na zadek jsem si z toho nesedla, začátek mi připadal trochu roztahaný a nezáživný, ale když už si člověk jednou zapamatuje to množství postav a která z nich je teplokrevný jedinec či upír, začne to být úplně o ničem jiném. Bavila mě hlavně ta intertextualita, ale jak už tady mezi komentáři padlo, kdo nemá načteno více knih z této oblasti, tomuto asi nic moc neřekne. Palec nahoru za nový přístup k upíří "problematice", kdy není postava upíra prezentována jako nesmrtelná a nadpřirozeně krásná a silná bytost, ale jako postava, která má (stejně jako teplokrevní) své problémy, může onemocnět či zešílet.

28.08.2018 4 z 5

Znepokojivá kniha. O problematice drog ve třetí říši se moc neví, respektive nemluví, a proto jsem ráda, že si někdo dal tu mravenčí práci a sesbíral důkazy o tom, jak neskutečně velkou měrou ovlivnily drogy v podstatě celou válku. Nebýt pervitinu a dalších látek, které se vojákům sypaly plnými hrstmi, aby mohli beze spánku mašírovat nebo aby neztratili kuráž, byla by se válka možná vyvíjela úplně jinak. Nad tím vším vládla skupina nácků podobně závislých a jim kraloval samotný Hitler, zapřísáhlý abstinent závislý na pervitinu, eukodalu a mnoha dalších látkách. Když si člověk přečte, kolik chemikálií do něj jako do pokusného králíka rval jeho lékař a tím jen umocňoval zrůdnosti v jeho mozku, vstávají mu vlasy na hlavě.
Rozhodně doporučuji k přečtení.

03.08.2018 5 z 5

Dějiny ďábla Dějiny ďábla Robert Muchembled

Kniha obsahuje vyčerpávající informace týkající se dějin ďábla tak, jak se jeho vnímání odráželo v lidském myšlení a v návaznosti na něm pak v umění, především v literatuře ale i pop-kultuře.
Publikace je vhodná spíše pro ty, co o daném tématu opravdu potřebují nebo chtějí vědět víc, není to žádné oddechové čtení, jelikož je kniha místy psaná poněkud náročněji a vědecky. Já jsem se tu a tam ztrácela v posloupnosti dějinných událostí, ale možná to bylo jen chybou mé nepozornosti. Celkově však knihu hodnotím kladně.

18.07.2018 4 z 5

Nevěstince a nevěstky Nevěstince a nevěstky Radim Kopáč

Trošku dekadentní, ale přesto mimořádně zajímavá kniha, v níž dominuje obrazová část tvořená dobovými erotickými fotografiemi a snímky pražských domů, kde bylo nejstarší řemeslo provozováno. V životě by mě nenapadlo, kolik takových pochybných podniků se v té době mohlo v Praze nacházet! Kniha rozhodně stojí za přečtení, rozšíří vám obzory :)

01.07.2018 5 z 5

Evangelium podle Satana Evangelium podle Satana Patrick Graham

Čtyři hvězdičky s odřenýma ušima za povedený konec. Jinak se to neskutečně vleklo, což je škoda, protože námět měl potenciál a šlo by z něj rozhodně vytřískat víc. Taky mi trochu vadila ta předimenzovanost: satanské spiknutí v církvi, ilumináti, mafie, FBI? Uff...

20.06.2018 4 z 5