Pianistka

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Jde o příběh profesorky konzervatoře, žijící dvojím životem. Za upjatou maskou klavírní pedagožky se skrývá zvrhlost a sexuální perveze. Ve vztahu autoritativní matky a dcery se objevují i autobiografické rysy.

https://www.databazeknih.cz/images_books/72_/7212/pianistka-7212.jpg 3.6101
Orig. název:

Die Klavierspielerin (1983)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, NLN - Nakladatelství Lidové noviny
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (26)

Kniha Pianistka

Přidat komentář
Mruskulka
předevčírem

Dala jsem tomu šanci, ale nezačetla jsem se. Po dlouhé době odkládám knihu, aniž bych ji dočetla...

Romanka89
10. února

Tohle byla jízda! Zpočátku jsem měla trochu problém zvyknout si na náročný jazyk, hutný text, neoznačená přímá řeč, takže jsem se někdy ztrácela v tom co jsou myšlenky a co přímá řeč. Ale když jsem si navykla, tak je to skvělá sonda do života dvou psychycky narušených žen, matky a dcery. Jsem zvědavá na filmové zpracování.

Čtenářská výzva 2019: Kniha, ve které hraje důležitou roli hudební nástroj.

EvikU.
03. února

Je to teda jen pro silné nátury. Četlo se mi to těžce. Místy jsem přemýšlela, že knihu odložím. Zajímalo mne, jak to dopadne. Je hrozné, co všechno může spáchat špatná výchova dětí.

růžovámakrela
26. ledna

Kdo čeká padesát odstínů, bude zklamanej. Kdo čeká studii patologickejch vztahů v rodině a lidskýho neštěstí, bude nadšenej. Styl psaní je vážně jedinečnej, v lyrických pasážích jakoby náhodou probleskne dost zásadní posun děje, což svědčí o literárním mistrovství autorky, ale zároveň dost stěžuje čtení.

monishek
25. ledna

Zajimavy pribeh. Ale knihu podruhe cist zrovna nemusim.Videla jsem i film, ktery se mi vyjimecne libil vice nez kniha. Bohuzel napsane hudebni skladby mi nic v knize nerekly. Ve filmu jsem si je uzila.

-Pečivo-
24.09.2018

V dobách, kdy do sebe autorka 50ti odstínů šedi cpala dorty, vyrukovala Elfride Jelinek s příběhem pančelky, která je už na cestě ke stáří (36) a zachce se ji švihandy od svýho šviháckýho žáka (26).

Paní Jelinek umí psát. Ja teda taky umím psat, ale ona trochu lip - příběh pianistky Eriky, která je trýzněna svoji seschlou matkou, se kterou sdílí veškerý volný čas i lože, a jejího žáka Franze, mladého Brada Pitta, který chce do Eriky, je velmi zajímavý. Dokonce jsem si vzpomněl na píseň, kterou o Franzovo snažení napsal Yoyo Band: “Jedeme do Eriky, jedeme do Zimbabwe..”

Jelikož mám teď poetickou náladu, tak budu pokračovat ve verších: Erika totiž pá:

“Franto, zastrč svůj masový kyj
A radši mne nohou do hlavy bij.”

Ale Franz je zpočátku zmaten:

“Eriko, odhal mi svou jeskyňu,
Šoupnu ti ho tam jak malinu!”

Erika se však nechce podvolit:

“Franto, jestli se mnou chceš vrzačit,
Budeš mne muset trochu zmrzačit.”

No a Franta pá, tak jo a už to jede. Ke konci to jede hodně z kopce, ale jelikož sem si držel klobouk, tak za mne 9/10.

lushi
10.08.2017

Přečetla jsem ji celou, ale nic mi nedala. Jelinek píše zvláště, jedinečně, nicméně můj šálek kávy to není.

Popko
11.05.2017

O knize jsem se dozvěděla ve škole a tak jsi knihu půjčila. Podle mě nejlepší příběh od Jelinek, i filmové zpracování je dobré.

KosťaLevin
01.05.2017

Aaaach. Psát tak ironicky, a přitom ne cynicky. Skvost povznášející jak procházka po žiletkách.

farfalla13
01.09.2016

Doporučuji. Strhující a bravurně napsaná sonda do nitra člověka, který je uvězněn ve svém vlastním poničeném světě, odkud hledá (leč marně) východisko. Co je v nitru pokažené, už se nedá napravit - žádnými prostředky. Hlavní hrdinka se vydává na cestu, ze které není návratu, cestu totálního kolapsu a vnitřního rozkladu osobnosti. To je tak náročné téma, že na tento příběh nikdy nezapomenete.

lenka70
23.08.2016

Musím přitakat,tato kniha je napsána opravdu OSTRÝM jazykem a doporučuji číst pomalu,protože hrozí,že se jinak úplně zamotáte v textu.Námět knihy je sice zajímavý,ale to dlouhé popisování a rozepisování všeho možného může odradit.Knihu jsem vydržela dočíst vlastně jen ze zvědavosti,jak ji autorka ukončí.Jinak to není zrovna můj šálek čaje......Nicméně námět zajímavý je o tom žádná......

iluliacross
02.07.2016

Přiznávám, není to lehké čtení. V celé knize najde snad jednu jedinou přímou řeč, jinak jsou to litanie a litanie, nekonečné odstavce nepřímé řeči a sáhodlouhých popisů. Přes to všechno jsem knihu přečetla. Brala jsem to jako výzvu, cítila bych se jako slaboch, co nedá šanci knize, která má docela zajímavou zápletku. Dala jsem jí šanci. A nelituji. Ten jazyk byl velice autentický, žádné kafíčko, žádné lážo plážo, naopak. Jazyk ostrý jako žiletky a ledový jak prosincová vánice, těžká přirovnání, chvílemi smrště plné zvláštních obrazů a výjevů. Čpěl z toho chladný odstup. Chvílemi jsem příběh neměla za co uchopit, ale vždycky se vynořil nějaký ledovec, který ukázal směr, a tak jsem se knihou nakonec prokousala. Už ji asi nebudu nikdy číst, stačilo mi to jednou, ale jsem ráda, že jsem dala nejprve šanci knize a až poté se chystám na film. Byl to velice zajímavý příběh, který nastavoval zrcadlo. Je otázkou, jestli lidé, kterým bylo zrcadlo nastavováno pochopí, že se do něj mají podívat.

nefernefer
08.05.2016odpad!

Tato kniha není ani šokující, ani perverzní či zvrácená. Tato kniha je naprostým plýtváním papíru. Bohapustá slovní onanie.

Alushka07
05.01.2016

přiznám se, nevidět film s kvalitním hereckým obsazením, asi bych knihu vnímala jinak, než když má člověk před očima Benoita Magimela...

Atuin
14.09.2015

Ostrý, nekompromisní text, který stačí přečíst jednou a vícekrát již ne. Jelikož oceňuji dobře napsanou knihu hodnotím plným počtem bodů, protože příběh na něco mířil,a nebylo to ploché nic, což se v současné kontroverzi stává.

Teringer
25.12.2014

Mně kniha k srdci prostě nepřirostla. Četla jsem ji na základě výběru na referát do školy a byly to těžké tři týdny, kdy jsem se snažila se knihou prokousat (a to je relativně krátká). Věřím, že má buď své velké obdivovatele, nebo naopak opovrhovatele, a nic mezi tím. Proč ne. :) Každopádně, já určitě nemám v plánu se ke knize v budoucnu vracet.

Katela
12.02.2014

Znechucující? Možná... ale rozhodně zajímavé! Chápu, že styl psaní a motiv nechytnou každého, zpočátku jsem měla problém s tím, jak text plyne ve své čisté pospolitosti.. Ovšem na to si časem zvyknete...
Nemůžu se plně rozhodnout, jestli knihu miluji, nebo nesnáším, ale zanechala ve mně obrovský zážitek, takže dávám plný počet bodů.

Ivaksa
05.02.2014

Jenomže ono jde skutečně o perverzi, neboli zvrácenost, zvrhlost v sexuální oblasti, ke které došlo vlivem celoživotního potlačování přirozených tělesných i duševních projevů hlavní hrdinky. Tato žena, učitelka klavíru, zcela oddána studiu hudby a své autoritativní matce, dochází na sklonku mládí k odhodlání prožít také jednou lásku. Avšak celoživotně tabuizovaný vztah k vlastnímu tělu způsobí u ní neschopnost tuto lásku prožívat normálně. Kromě voajérství a sebepoškozování se rovněž snaží o dominantní postavení masochistky, která si potřebuje přesně diktovat ty nejvíce ponižující ataky, jež na ní budou páchány.
Autorka knihy má velmi zajímavý, netuctový styl. Bez použití jediných uvozovek vtáhne čtenáře plně do děje a napětí neuvěřitelně graduje. Pianistka vzbuzuje soucit, je pochopitelná, ale to v žádném případě neznamená, že se budu bát nazývat její chování perverzí.
Celým dílem se táhne základní komplex stárnutí a nenávist k sobě samé.
Zážitek to byl neobyčejně silný, leč nikdy více. Doporučuji dočíst.

ivkalia
28.10.2013

Zajímavá sonda do skrytých hlubin duše intelektuálky.

mončičáček
03.05.2012

Zase jedna knížka, ke které mě přivedla filmová adaptace a výkony obou představitelů hlavních rolí...Zajímavá čtenářská zkušenost...

kadgam
01.02.2012

Fascinujúci príbeh nešťastnej ženy. Opačná strana rodičovskej lásky, sebalásky aj lásky k mužom.

jasmína
17.07.2011

Od autorky E. Jelinek mi nejsou knihy blízké ani v nejmenším..

Dell
02.05.2011

Vynikající kniha, kterou určitě nepřijme každý s nadšením, ale tím víc si užijí ti, které zaujme. Tak to ovšem je asi u všech knih této autorky.
Na první pohled může text působit monotónně (i když rozhodně ne tolik jako třeba u Milovnic), ale skrývá se v něm nezvyklá jazyková bohatost, propracování do nejmenšího detailu až ke hře se slovy a přirovnáními. A dějová struktura je promyšlená zrovna tak dokonale.
Snad ve všech anotacích a recenzích se objevuje slovo "perverze". Z toho mám pocit, že došlo (jako ostatně často dochází) k tomu, že nějaký uznávaný kritik tohoto slova jednou použil a ostatní se od toho už nedokázali oprostit. Osobně mi tento výraz připadá přinejmenším zjednodušený. Kdo tuto knihu nejen přečetl, ale i procítil, asi lehce pochopí, že nejde o perverzi, jde spíš o zoufalé hledání a tápání. Nejde totiž o požitkářství, ale o snahu vynutit si aspoň nějaký tělesný prožitek (nebo požitek). A v situaci, kdy jsou obyčejné a běžné požitky po dlouhá léta důsledně pohřbívány, hledající se uchyluje k neobvyklým a podivným prostředkům, od kterých čeká vystupňování vášně, jež se proplétá a někdy i zaměňuje s opravdovými city.
Téma dominantní a autoritativní matky je vděčným literárním tématem, toto zpracování je ale naprosto jedinečné a zatím zřejmě nejlepší z těch, která jsem poznala.

misssicccka
18.11.2010odpad!

Autorčin jednolitý styl psaní není nic pro mne...teď už chápu, že na přebalu Vyvrhelů je napsáno, že je to její nejčtivější román...

suzanka

Mne naopak tato kniha vůbec nezaujala a po třiceti stranách ji vracím do knihovny.

herdekfilek

Úžasné a dechberoucí dílo. Škoda, že se jednomu autorovi nemůže Nobelova cena za literaturu udílet vícekrát. Jelinekové bych ji dal, kdyby mě v tomhle někdo poslouchal, za každé slovo v téhle knize. Dočetl jsem pianistku, vrátil ji do knihovny a za týden si pro ni běžel znovu, protože to prostě jinak nešlo.