Hypofýza v exilu

Román Hypofýza v exilu je zajímavý jak obsahem, tak formou. Ve vyprávění hlavní hrdinky Mii se prolínají tři vzájemně provázaná témata – šokující prožitek války v Jugoslávii, uprchlická zkušenost a komplikované snahy o početí dítěte. Českému čtenáři nabízí Sofija Kordić důvěrně známé prostředí Prahy 90. let s jeho klubovou scénou, nadšením z dříve nedostupných kulturních zážitků (jako byl třeba koncert Pink Floyd na Strahově v r. 1994), ale i projevy nesnášenlivosti a xenofobie, ať už jde o silácké projevy skinheadů nebo pohled svrchu na „Jugoše“. Formálně i obsahově pak románu dodávají na zajímavosti dopisy Miiných kamarádek z Anglie, Izraele a Bělehradu, jež plní hned několik funkcí – jednak zprostředkovávají širší pohled na situaci v Jugoslávii i její vnímání ve zbytku světa, jednak si díky nim čtenář snáze dokáže představit, jaké to je, když se člověku rozpadne svět i se všemi mezilidskými vazbami. Miguel...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/375797/hypofyza-v-exilu-Sxj-375797.png 4.38
Vydáno:, Argo

Hipofiza u egzilu (2018)

Kniha Hypofýza v exilu

Ronny

Kniha popisuje skutečné události života Sofije Kordič narozené v Chorvatsku, provdané za Srba ve válečné době při rozpadu Jugoslávie a roky po ní. Kniha je silná právě svou autetičností. Sofija žila v Bělěhradě, pak studovala v Holandsku a Dánsku a nakonec se usadila v Praze jako novinářka. Pracovala také v rádiu Svobodná Evropa. Sofija silně prožívá všechny válečné události ve své vlasti, katastrofální dopady na životy všech lidí žijících v té oblasti ať už jsou jakéhokoliv náboženství, ať jsou to Chorvati, Srbové, katolíci, pravoslavní, muslimové. Ti všichni žili do té doby poklidně a najednou se to vše zhatilo a sousedé se vraždili a navzájem vyháněli ze svých domovů..
To všechno jsou fakta, které my starší pamatujeme z médií a nechtělo se nám věřit, že je něco takového po 2. světové válce možné. Já jsem kromě toho četla již dřívě několik autentických knih, např. od Barbary Demick "Logavina street" apod.
Přesto toto byl pohled také ze strany obyčejných Srbů, kteří nechtěli mít s touto válkou nic společného a nechtějí být spojováni s nacionalisty a jejich krvavými zločiny. Sofija je velmi temperamentní a velmi ji obdivuji za její odvahu, s jakou se dovedla postavit rasistům a říci jim, co si myslí.
Co se týká dopisů jejích přítelkyň, ty jen dotvářejí celkový obraz.
Není to právě pohodové počteníčko, ale je třeba, aby byl čtenář v obraze, to znamená, pokud mu není jasné, o co šlo, dohledat si fakta a souvislosti na internetu.

KuroHaru

Tato kniha je v podstatě autobiografií Sofije Kordić. Především co se týče zážitků spojených s národnostními spory a válkami v Jugoslávii, které může nejlépe zprostředkovat právě ten, kdo tyto hrůzy prožil na vlastní kůži. Hlavní hrdinka Mia a její přítel sice z rozpadající se Jugoslávie uprchnou, své břímě si však nesou s sebou a nedokáží se od něj nikdy odpoutat. Bezprostřední dění v Jugoslávii pak zprostředkovávají dopisy Miiných kamarádek.

Upřímně je mi dost líto, že se o tomto tématu moc obecně nemluví/neví. Já jsem byla v době, kdy války probíhaly, dítě, takže ani ve škole jsem se k žádným informacím nedostala, proto jsem ještě před přečtením knihy shlédla nějaké dokumenty na YT s touto tematikou, abych se pak v knize orientovala. (Neznalým doporučuju!) Protože už po přečtení prvních stran mi bylo jasné, že znalost bude potřeba, jinak bych si ze čtení nic neodnesla. Jakmile se člověk přehoupne přes to, kdo s kým proti komu bojoval, vyloupne se z této prvotiny velmi čtivě a lidsky napsaná kniha.

intueri

Prvotina této chorvatské autorky mi přišla velmi zdařilá. Horší počáteční orientace ve střídajícím se ději s dopisy, byla u mně po "začtení" se nahrazená nadšením "z rozvrstvené optiky pohledů obyčejných jugoslávců" na samotný balkánský konflikt i na přístupu okolního světa k němu, na těžkosti migrace a integrace v jiných kulturách a na válečné posttrauma, které stále někde "probublává" účastníkům jejich osobní i profesní životy.

chorvatská literatura

Autor knihy