Svědkyně temnot

Svědkyně temnot

Objevná antologie strašidelných povídek, psaných ženami, seznamuje čtenáře s povětšinou opomíjenými anglosaskými autorkami, jež však napsaly příběhy, které patří k tomu nejlepšímu v tomto žánru. Ženy jako „svědkyně“ temných hnutí mysli, drobných každodenních „zločinů“, ženy jako chladnokrevné pozorovatelky triumfů i zkázy mužů, jejich poklesků a slabostí, jsou v mnoha ohledech skvělými vypravěčkami, svou citovostí doslova předurčenými pro šerosvit na pomezí nadpřirozena. Druhým důvodem, proč povídky viktoriánských autorek dodnes fascinují čtenáře, je potlačovaná síla vášně, erotické touhy, ale i rozhodnosti, s níž se ženy staví na roveň mužům a soupeří s nimi, tedy stěží napodobitelné ingredience, jež jsou přítomny v každém z těchto příběhů. Obsahuje povídky: Emily Brontëová - Palác Smrti Elizabeth Gaskellová - Co vyprávěla stará chůva Mary E. Braddonová - Stín v temném koutě Charlotte Riddellová - Statek Pod ořešáky Mary E. Pennová - Nájemnice chaty pod cedry Louisa Baldwinová - Případ sira Nigela Otterburna Mary E. Wilkinsová Freemanová - Luella Millerová Violet Quirková - Tři polibky Edith Nesbitová - Třetí elixír George Eliotová - Zdvižený závoj Elizabeth Stuartová Phelpsová - Přízrak...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/201825/svedkyne-temnot-Ag3-201825.jpg 4.352

Antologie viktoriánských autorek (1.)

Literatura světová, Povídky
Vydáno:, Plus

Ainslee
16.11.2017

Tento typ povídek miluji, tajemno, ponurá, zvláštní atmosféra... Knížka se mi snad až na jednu méně zdařilou povídku líbila od začátku do konce.

Zachary
17.09.2017

Úžasná knížka pro milovníky starých dobrých gotických románů. Povídky mají atmosféru, nejsou přehnané a krásně plynou, za mne plný počet hvězdiček.

JLČ
04.12.2016

Pro mne zklamání, nevtáhlo mne to.

PeM
12.11.2016

Krom příběhu "Zdvižený závoj" (na mě nějak dlouhé, v půlce jsem skoro vzdala) se mi to moc líbilo, doporučuju ;-)

lucie.8
26.03.2016

Výborná kniha duchařských povídek, až na předposlední mě všechny mile překvapily.

Lenka.Vílka
15.03.2016

Tahle sbírka jednoznačně potěšila. Taky mi udělalo radost, že za každým příběhem byla stránka o autorce. To skutečně potěšilo. Kniha tak nepůsobí, že někdo naprsknul pár povídek do knihy (aby prostě bylo), ale dal si na tom záležet. Navíc jsem dostala inspiraci v podobě jmen autorek na čtení, protože některé z nich jsem vůbec nikdy nečetla. Vlastně ani neznala.
PALÁC SMRTI (*****/*****)
CO VYPRÁVĚLA STARÁ CHŮVA (***/*****)
STÍN V TEMNÉM KOUTĚ (****/*****)
STATEK POD OŘEŠÁKY (*****/*****)
NÁJEMNICE CHATY POD CEDRY (****/*****)
PŘÍPAD SIRA NIGELA OTTERBURNA (*****/*****)
LUELLA MILLEROVÁ (****/*****)
TŘI POLIBKY (*****/*****)
TŘETÍ ELIXÍR (*****/*****)
ZDVIŽENÝ ZÁVOJ (*****/*****)
PŘÍZRAK (*****/*****)

OSTROVID
05.02.2016

Výborná kniha plná hororových a strašidelných povídek z viktoriánské doby, mohu jen doporučit.

LucieRossi
11.02.2015

Knížka mě příjemně překvapila, většina povídek až na pár výjimek byla zajímavá a chytlavá.

Thanyss
16.04.2014

Krásný důkaz toho, že i ženy mohou napsat příběhy, které vás pošimrají ledovou ručkou na zádech. Kvalitní a poctivá duchařina v podání zástupkyň něžného pohlaví z viktoriánské doby. Dámy dokazují, že i když jsou už dávno také na onom světě, ještě stále nám mají co říct a trošku nám zabrnkat na naše nervy. Takhle nějak si představuji čtení na deštivé dny a osamělé večery, tedy samozřejmě pouze v případě, že se stejně jako já občas rádi bojíte.

Huwo
11.04.2014

Knihu som doslova zhltla. Davam tomu max hviezdciek, i ked priznavam, ze predposledna poviedka ma ako jedina akosi nudila - bola prilis rozvlacna a nezaujimava. Ostatne poviedky za jedna!