Svědkyně temnot

Objevná antologie strašidelných povídek, psaných ženami, seznamuje čtenáře s povětšinou opomíjenými anglosaskými autorkami, jež však napsaly příběhy, které patří k tomu nejlepšímu v tomto žánru. Ženy jako „svědkyně“ temných hnutí mysli, drobných každodenních „zločinů“, ženy jako chladnokrevné pozorovatelky triumfů i zkázy mužů, jejich poklesků a slabostí, jsou v mnoha ohledech skvělými vypravěčkami, svou citovostí doslova předurčenými pro šerosvit na pomezí nadpřirozena. Druhým důvodem, proč povídky viktoriánských autorek dodnes fascinují čtenáře, je potlačovaná síla vášně, erotické touhy, ale i rozhodnosti, s níž se ženy staví na roveň mužům a soupeří s nimi, tedy stěží napodobitelné ingredience, jež jsou přítomny v každém z těchto příběhů. Obsahuje povídky: Emily Brontëová - Palác Smrti Elizabeth Gaskellová - Co vyprávěla stará chůva Mary E. Braddonová - Stín v temném koutě Charlotte Riddellová - Statek Pod ořešáky Mary E. Pennová - Nájemnice chaty pod cedry Louisa Baldwinová - Případ sira Nigela Otterburna Mary E. Wilkinsová Freemanová - Luella Millerová Violet Quirková - Tři polibky Edith Nesbitová - Třetí elixír George Eliotová - Zdvižený závoj Elizabeth Stuartová Phelpsová - Přízrak...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/201825/svedkyne-temnot-Ag3-201825.jpg 4.259

Antologie viktoriánských autorek (1.)

Literatura světová, Povídky
Vydáno:, Plus

Kniha Svědkyně temnot

changaj

Zdařilá antologie duchařských příběhů, včetně medailonků autorek. Doprovodné ilustrace dokreslují příjemně starosvětskou atmosféru knížky.

artabanb

Že by povídky byly strašidelné, to se říct nedá. Některé jakoby vůbec neměli spád a točili se kolem slepého místa. Stejně na nich ale bylo něco velmi zajímavého a to možná proto, že byly napsány ve viktoriánské době.

KuroHaru
03.10.2018

Příjemná kniha na pochmurné podzimní večery. Je fajn si přečíst gothic novels i od ženských autorek; protože se jimi proslavili především muži, myslím, že v ženách mají zdatné konkurentky.

Ainslee
16.11.2017

Tento typ povídek miluji, tajemno, ponurá, zvláštní atmosféra... Knížka se mi snad až na jednu méně zdařilou povídku líbila od začátku do konce.

Zachary
17.09.2017

Úžasná knížka pro milovníky starých dobrých gotických románů. Povídky mají atmosféru, nejsou přehnané a krásně plynou, za mne plný počet hvězdiček.

JLČ
04.12.2016

Pro mne zklamání, nevtáhlo mne to.

PeM
12.11.2016

Krom příběhu "Zdvižený závoj" (na mě nějak dlouhé, v půlce jsem skoro vzdala) se mi to moc líbilo, doporučuju ;-)

lucie.8
26.03.2016

Výborná kniha duchařských povídek, až na předposlední mě všechny mile překvapily.