Mnich

Koupit

První a také jediný román, který z rozsáhlé tvorby anglického spisovatele a dramatika vstoupil do literárních dějin. Autor totiž v tomto díle přináší do romantické literatury vůbec a zejména pak do hrůzostrašného žánru anglického gotického románu v postavě mnicha novou problematiku tragédie duše. Příběh vypráví o mnichovi, který neodolá svodům Satanovým, propadne neřestným vášním tělesného chtíče a pod maskou ctihodnosti kupí pomocí kouzel jeden zločin na druhý, přičemž současně prožívá i duševní utrpení nad scestnou vášní přemáhající ctnostná předsevzetí. Poznámku o autorovi napsal Jaroslav Hornát....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35379/big_mnich-phQ-35379.jpg 4.295

Vydáno: , Odeon

The Monk, 1796

Kniha Mnich

lampernaqui
15. listopadu

Člověk by si i řekl, že román z 18. století už dneska nemůže být čitelný a že se na jeho konec dostanou snad jen největší fajnšmekři klasické literatury. Opak je pravdou, protože tenhle gotický román obsahuje vše potřebné pro nás, milovníky hororů. Samozřejmě že se nikdo bát nebude, ale příběh se odehrává v prostředí, že je to skoro jako film od společnosti Hammer. Podzemní kobky, hřbitovy, temný les, kláštery a hrady... k tomu hlavní hrdina, který se nechal zviklat a romantická dějová linka. Zatím jsem viděl jen filmové zpracování z roku 1972, ale to je tak pro někoho, kdo román nečetl. Příběh si pak jede v jiných kolejí a celá jedna linie je vynechána. Kdo by měl zájem s gotickým románem začít, tak asi není lepší volby než Mnich.

mistrikova

Knihu jsem četla po té, co jsem viděla asi dvakrát filmové zpracování, které spíše lyricky naznačovalo dějovou linii. Můj velký obdiv autorovi, který dokázal již ve svých 19 letech napsat tak čtivé a zároveň velmi vyzrálé dílo zabývající se hned několika smrtelnými hříchy najednou...prostě nadčasové...

666Jitka

Klasické dílo psané jako gotický román se mi líbilo. Autor řeší otázku čistoty ducha, tělesného chtíče a vnitřního utrpení hlavní postavy - neřestného mnicha, který podlehl touze a začal páchat jednu nepravost za druhou. Každý člověk občas řeší vnitřní boj, kdy ví, co je správné, ale nemůže si pomoci a udělá opak - prostě jsme jenom lidé.

Allys
04.03.2020

Počas čítania sa mi ani nechcelo veriť, že mal autor v čase písania len 19 rokov. Príbeh je plný tajomna, napätia a akcie. Láska a erotika sú podané silne, ale nie vulgárne. Pohľad na cirkev a rozplotenosť ľudí v nej, musel v dobe vzniku vyvolať rozporuplné reakcie. Páčili sa mi básne, ktorými je román doplnený. Niektoré časti sa čítali ťažšie (najmä kde rozprávač rozprával o niečom, čo mu niekto rozprával a pod) avšak celý čas som chcela vedieť, ako to dopadne s Agnes, takže som prelúskala aj tie menej záživné časti.

jiri77
15.12.2019

Kniha která je napsaná v osmnáctém století ale styl psaní jako by odpovídal dnešní době , příběh se čte celkově velmi dobře. Gotický román se vším všudy a se skvělou tajemnou atmosférou.

SlečnaKnížka
14.12.2019

Mnich. Kde jen začít. Někteří čtenáři píšou, že je to nebavilo, dlouhé, táhne se to jako smůla...no, já bych to brala, tak, že romány tehdejší doby se tak prostě psaly, takže čekat něco jiného by bylo asi směšné. Nicméně kniha Mnich, tzv. černý román, pro mě byla oříškem. Že začátku jsem si taky říkala, ojoj to bude blbost, ale protože jsem vytrvala, a musím podotknout, že u starších knih, to někdy jinak nejde, nakonec jsem z toho tvrdého oříšku vydolovala zajímavé jádro, příběh, který mě bavil, děsil i šokoval. Ne, nelituji, že jsem četla. A četla jsem už třikrát, chce to svůj čas, chuť, náladu, ale myslím, že to stojí za to. Upřímně, román o ďáblu, hříchu, lásce s zradě, duchách a strašidlech, no to je trochu něco jiného, než Pýcha a předsudek.

Gracian1964
23.08.2019

Tiež som mal spočiatku nutkanie odložiť to, ale vytrval som a ono sa to neskôr poddalo. Vtiahlo ma to do deja. Treba si samozrejme zvyknúť na archaický jazyk a na spôsob písania, akým sa tu autor prezentuje. Plus uvedomiť si, že ide o gotický román so strašidelnými prvkami, kombinovaný s romantickými prvkami a dobrodružstvom. Keď som sa dostal do autorovho rytmu a štýlu, šlo to. Celkom som si to užil.

Atanone
01.07.2019

Tak bohužel, pane Lewisi, odkládám. Dala jsem skoro 100 stran, ale představa, že mě čeká ještě dalších 300 mě vyděsila. Přece jen už nejsem nejmladší a můj čas je vzácný. Začátek mě bavil, scéna v kostele s jemnou ironií a humorem mě i rozesmála, ale pak už to šlo do kšá.
Nejde ani tak o téma - super, to mi nevadí. Možná ani o překlad - škoda že nemám originál, abych třeba překladateli nekřivdila.. jazykové perly stylu "mučil ji tam odporným laskáním" ( a to je proboha co??) nebo "jakmile cikánka domluvila, znovu třikrát zavířila kolem své osy a pak s šíleným gestem vyrazila a zmizela z ulice" - a to prosím pěkně pred tím "šíleným gestem" i docela schopně věštila budoucnost ve verších). Jako humoristický román to bylo tuze rozvleklé a jako historický to zase nešlo brát vážně. Navíc se děj čím dál víc rozrůstal, takže jsem pak už nevěděla, čí příběh vlastně čtu.
Trochu mi to připomnělo jednoho našeho pana faráře, který míval obzvlášť dlouhá a košatá kázání (hlavně v neděli po sobotním plese). My mlaďoši jsme většinou uzavírali sázky, kdo z nás dokáže déle sledovat nit. Nutno podotknout, že nití bylo někdy opravdu jak v šicím košíčku. Nakonec vždy vyhrál Lojza, který nejen že neusnul, ale dokonce nám byl i schopný několika větami podat referát. Takže, pane faráři, aspoň jsem si na Vás vzpomněla.