kruppe kruppe komentáře u knih

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Nemohu jinak. Karin Lednicka podstoupila jistojistě časově velmi náročný historický výzkum, diskuzi s historiky, pohovory s pamětníky a vše pak zabalila do neuvěřitelně čtivého hávu. A to natolik, že vás kniha pohltí. Toužíte se dozvědět jak postavy dopadnou v hospodářské krizi, po Mnichovu, během 2. světové. Jaká kovadlina na ně dopadne. Když nečtete, přemýšlíte o jejich osudech. Procházíte Ostravou a říkáte, no jo, tak tady se přestěhovala Julka, tu byl Union a támhle Savoy... No řekněte, kolik knih jste přečetli, co dokázaly něco takového. Musel bych byt pohlupavy, abych tam střelil cosyk menšiho jak pět...
Nedočkavě vyhlížím osudy Tomaszka, s nadějí Julku a novou paní Beranovou??.

30.03.2022 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Stephen King tentokrát koukal přes rameno Rowlingové, Lewisovi. Čtenáři tak dostávají výborně napsaný příběh, kde začátek je civilní příběh o dospívání, ztrátách a znovunalezené naději. Druhá část, když projdeme do Empisu už připomíná Rowlingovic Ikaboga. Temná pohádka podaná očima 17letého (29) synka (muže). Se závěrem, se kterým se naprosto ztotožňuji: nezapomeňte svým ratolestem vyprávět pohádky, nechte je snít o úžasných světech, kde i oni budou přesně takoví Šárlí Readové a budou bojovat s Gogmagogem. Zachraňovat království. A proto:,,Bylo nebylo..."

19.11.2023 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Kniha pro Jardu Duška a jeho fanklub. Po literární stránce chudé. Vlastně je to kniha poskládaná z citátů, naroubovaná na pohádkový děj. Bez jiskry. Epická složka bržděna neustálými moudry, které, samozřejmě ty "opravdu" důležité, jsou pro jistotu zdůrazněny VELKÝMI PÍSMENY.
„Každý člověk má poklad, který na něj čeká.“
„Když něco chceš, celý Vesmír se spojí, abys toho dosáhl."
Pokud zbožňujete esotera přednášky, Coelho je pro vás jasná volba...
PS: Hodně štěstí v přesvědčování Vesmíru, že vy po tom ale opravdu toužíte, tak ať vám to kouká teda jako SPLNIT!

15.12.2022 1 z 5

101 minut 101 minut Štěpán Kopřiva

Skvělá jednohubka. Četla se výborně. Někdo tady píše, že si nevytvořil k postavám vztah. To byl podle mého i účel. Hasičů tam bylo kolik? Deset? A ani jeden nebyl sám o sobě hrdinou. Všichni dohromady tvořili jedno hrdinské soukolí. Jsou ochotni se za každého obětovat a i pro sebemenší jiskru naděje na záchranu dát všanc svůj život. Darovat ten nádech kyslíku, co by jim zachránil život. Tenhle příběh není jen fabulací, ale do jisté míry odráží realitu jejich všedního dne.
A tajemná žena? Oslí můstek k představení atmosféry mezi "kaštany". A taková Miluše Hrmová z Ostře sledovaných vlaků. Hrdinka jednoho okamžiku. Kdy nastalá situace z vás dostane to hrdinské.

09.03.2023 5 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Po dočtení 4. dílu jsem si přečetl anotaci k Vlkovi a dýce. Cože?! Jen Barbarič? Bude to fungovat? Dal jsem si chvíli pauzu, přečetl něco jiného, abych se k Barabričovi zanedlouho zase vrátil a konstatoval:
Malověrní Čas kostižerný
mu jenom krásu dal
a z polí stenných křik iluminoval
kamenné texty portálů a zdí
Barbaričovi osamocení v tomto díle prospělo. Je z něj frajer stejně jako v prvních dílech. Z nutnosti přebírá úkony, které by za něj dělal Stein (ten tu aspoň neotravuje furt s tou svojí bohabojností:)). Indicií k odhalení pachatele se vám nedostává zase tolik, proto vše odhalujete v tu samou chvíli jako Barbarič, který se neobává použít svůj příruční panzerfaust.

10.03.2019 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Peter May nás ve své detektivce vrací na Hebridy. Konec světa, kde každé podcenění počasí se vám může stát osudným. Ostrovy, kde život a i obyvatelé jsou drsní jako tamější krajina. Fin MaCleod se vrací na Lewis, aby zde přišel na jiné myšlenky po osobní tragédii. Snaží se tak nějak po hebridsku napravit své dřívější vztahy. I proto se rozhodne pomoci své první lásce s pátráním po minulosti jejího otce. Tohle vyšetřování je velmi netradiční, protože podstatná část je pátrání ve vzpomínkách zatemněných postupující stařeckou demencí. Paměť občas po proustovsku zableskne, když ucítí vůni koláče, povědomou květinu, bílý písek na pláži...
Detektivní rovina ale není ta nejdůležitější. Sekundárně je zde rozvíjeno psychologicko-sociální drama. Intimní i celospolečenské. Do kontrastu zde staví nádhernou a nesmlouvavou přírodu, tvrdost života a obtížné protloukání se životem v moderní společnosti. Pronikání tradic a náboženství do života zdejší komunity.
To vše utváří pomalu se odvíjející děj, který postupně graduje do finále... tedy pardon finále se vlastně odehraje až ve třetím díle, který si rozhodně nenechejte ujít. Litovali byste...Nechci mnoho prozrazovat, ale autor si vlastně připravuje šachovnici pro závěrečný šach mat pokrytectví (nejenom náboženskému), které krásně rozjede na závěrečných stránkách (v závěrečných minutách) Šachových figurek.
Uriáš (Jiří Dvořák) byl úžasný. Výborná interpretace. Knihu jsem již četl, ale přednesem pana Dvořáka jsem si dokázal vychutnat na 100%.

06.03.2022 5 z 5

Povídky, na kterých jsem v 80. letech vyrůstal. Vlastně, když o tom tak přemýšlím, byly to mé první audioknihy. Poslouchal jsem tyto geniální povídky gramci, kdy stará jehla chrastila na obehraných LPíčkách a já společně se Šimkem recitoval milostnou báseň, jak Onehdy jsem po ránu točil klikou lanovky, učil jsem se s Janebou, nebo chcete-li Nikotinem, kouřit, vyřvával jsem: Na Plzeň, Vávro, na Plzeň! a vždy se potutelně usmíval, když jsme měli o víkendu vepřo, knedlo, Zelí.
Když si chci zavzpomínat, přečtu si, nebo pustím pár těchto skvostů!

12.04.2020 5 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Ideální letní detektivka. Kupodivu ani lákadlo na detektivku ve stylu Agathy Christie neklamalo. Fakt jsem si připadal jak na ospalém anglickém venkově. Ale pěkně popořadě. Když čtu detektivku, chci, aby vyšetřovatel byl sympatický. Zde chemie mezi anglickým gentlemanem a pravou švédskou progresivní omladinou fungovala velmi dobře.
Dialogy byly napsány s lehkostí a občas i humorem. Autorům se podařilo do knihy dostat i několik narážek na horrorovou, detektivní i světovou klasiku. Že plutonovský havr...teda kocoure... Hold je tedy složen nejenom Agatě, ale i Edgarovi...
Děj je dostatečně zajímavý, aby udržel pozornost do posledních stran. Ač budete vraha podezřívat už nejspíše na dřívějších stranách (počet podezřelých není tak velký), tak motiv je trochu zapeklitější.
Za mě tedy de la Motte a Nilsson odvedli velmi dobrou práci a mají ode mě 90%

25.07.2022 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Výborně napsané. Střídající se pohled dodal tomuto v dnešní době častému námětů nový podnět k zamyšlení. Přestože jsem Barce celou dobu držel palce, ať se ocitne v hřejivé náruči Frodovy mámy navždy ( já vím, pohádka), bylo jasné, jak to skončí. Vždyť ústřední vraní motiv se celou knihou táhne jako rudá nit. Jen bych chtěl epilog. Tak nerad si domýšlím, co bylo dál...
PS. Paní Dokonalá byla monstrum, co vychovala minimonstrum Kátusku. Otec byl matčinou prodlouženou rukou a být Barka ještě chvíli u nich tak i... Syrové!

27.04.2024 4 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Výborná kniha, na které mě iritovala jen jedna věc. Samotný Sinuhet. Jeho naivita. Jak s 3*Nefer, tak s Atonem. Jak říkal Kaptah:" Pane můj, ty jsi tak prostý, že se musím postarat, abys nedošel újmy... Jeho naivní názory mě doslova popouzely.

12.02.2023 4 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Duna je kniha, které jsem se dlouhou dobu vyhýbal. Nevím ani sám proč. Dunu a Dunu 2000 jsem hrál. Bavila mě. Ale souvislosti mi unikaly. O více než 20 let později jsem se konečně odhodlal ke přečtení a byl jsem překvapen komplexností této space opery. Živoucí charaktery. Promyšlený svět. Zajímavá filozofie. Ona to není ani tak sci-fi. Klidně můžete nahradit kosmické lodě za obyčejné lodě. Laserpaly za, no... za špetku magie. Důležitá je politika. Forma absolutní vlády a svobody. Výsady vládnout a nutnost se podřídit. A vybudovat si své místo na světě. Vybojovat si svou svobodu i za cenu strádání. Schopnost obětovat se za budoucí generace versus osobní pohodlí. O tom všem je Duna.

08.12.2022 5 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Těšil jsem se na Lednickou, dostal jsem Mornštajnovou. Tak nějak bych shrnul formu knihy. Očekával jsem pomalejší vývoj, byl jsem zahlušen dějem. Autor naložil na bedra hlavním protagonistům vše, ale úplně vše, co v této neklidné době mohl. Až už to bylo moc. Mohlo to být komornější, klidně bez excesu gestapáků a ruských vojáků na začátku, i bez toho by bylo chování Františka a jeho vztah k Němcům (a jeho pochybnosti o výlučném zlu) opodstatněn/o. Vztah Františka a Paulu je rušivý, prvoplánový. Paula je zidealizovaná, František je korouhvička (své osobní přesvědčení během týdne změní 6x). Ne, tomuhle románu by, podle mě, slušel vypravěč á la Tučková/Lednická...

26.03.2024 4 z 5

Bretaňské poměry Bretaňské poměry Jean-Luc Bannalec (p)

Postmoderní detektivka se vším, co k postmoderně patří. Společně s detektivem George Dupinem, nerudným introvertním detektivem, který by nejraději s nikým nemluvil, jen popíjel své la petit Café, vychutnával si dobré jídlo a pohled na moře, vyšetřujete vraždu 91letého hoteliéra. Sekundárně je vám představena Bretaň - ten kus Francie, kde jsou Francouzi vlastně cizinci, a dostáváte kratší přednášky o pontavenské malířské škole a Gauguinovi. Nečekejte třeskutou akci, to se k Bretani nehodí. Nečekejte vypjaté emoce. To také není bretaňské. Očekávejte detektivku á la Agatha Christie.

23.10.2022 4 z 5

Žebrákova pomsta Žebrákova pomsta Pavel Hrdlička

Výborná historická detektivka, pro kterou platí to, co jsem psal u předchozího dílu. Tentokráte se přesuneme do doby, kdy je Praha obléhána Míšňany a vzbouřenou šlechtou a Václavovými bratry a odbojnými měšťany a... Až je vám líto toho chudáka Václava IV., který si nemůže ani pořádně propít a prolovit 10 měsíců v roce na Točníku. Dialogy mezi Václavem a jeho ženou, mezi magistrem a Václavem jsou psány s lehkostí. Objevují se nové typizované postavy, vlastně karikatury tehdejší šlechty (rytířstva)-dveřník, jehož jméno jsem v zápětí zapomněl (stejně jako Václav IV.), rytíř z Choustníka - který je po pár minutách strávených ve společnosti magistra překřtěn...
celkově je kniha slabší jak předchozí díl, přesto pořád jde o velmi kvalitní historickou detektivku.
PS. Líbí se mi kritika, že autor nemá zvládnutí historické počítání času. Ono pokud chcete, aby tato žánrově lehká četba plynula, nemůžete do všeho strkat historická fakta. Navíc, když operujete s časem, který v té době určovaly křesťanské rituály a pohyb slunce. Hodinu i půl hodiny v té době už znali a jestli by řekli půl zvonění nebo půl hodiny, kde všude byly umístěny sluneční hodiny, to je otázka...

22.05.2022 4 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Pořád to samé. Mia neustále skučí, chlastá, pojídá prášky. Pořád je v rauši. Holder? V prvním díle super. V tomhle?Udělali z něho pasivního, neschopného detektiva. Nevím proč, nebylo vysvětleno, ale neustále má nesnesitelné bolesti hlavy. A navíc nesnáším autorovu obsesi zatahovat do každého příběhu Holderovu rodinu. Záporák? Nemastný, neslaný, opeřený...

18.06.2019 3 z 5

Kdo s ohněm zachází Kdo s ohněm zachází Pavel Hrdlička

Výborná historická detektivka, která vám dává nahlédnout do každodennosti městského obyvatelstva v době (ne)vlády Václava IV. Tentokrát podrychtář Václav od Černého koně řeší zapeklitý případ žhářství nejen na staroměstské radnici. Pavel Hrdlička zkušeně kombinuje detektivku s historií. Pracuje s historickými mírami, tehdejším počítáním času (staroměstský orloj ještě nestojí) a používá dobovou právnickou rétoriku. Vše v míře takové, aby to čtenáře příliš nezatěžovalo a aby se v tom po pár stranách bez nutnosti listovat dozadu zorientoval. Navíc, jeho dialogy jsou vycizelované, jak nože šmejdíře Maříka. Hlavně mezi magistrem praeconum Šebkem a podrychtářem. To si, čtenářskej, piš!

19.05.2022 5 z 5

Čaropisci Čaropisci Robert Jackson Bennett

Nejlepší urban fantasy od Nikdykde. Suprově vystavěný svět, jeho fungování, zákonitosti, forma vlády (netradiční inspirace raně novověkou Itálií). Naprosto skvěle vymyšlené fungování magie - skribování, které funguje vlastně jako enchanting s vypůjčenými principy z programování :). S tím, že autor si s tím opravdu vyhrál. Ne, jako to můžeme vidět u mnoha současných autorů fantasy, kteří vymyslí fungování magie/světa, poté jen klouzají po povrchu a nebo porušují jimi stanovená pravidla.
Postavy jsou zajímavé s propracovanou psychologií. Ano, některé vztahy jsou rušivé, ale ne natolik, abych si nad nimi povzdechl, nebo knihu odložil. Sancie a Clef jsou super, Gregor je snesitelný a jeho motivace být takový, jaký je, je po posledních stránkách i pochopitelná. Orso se postupně vybarví v snad nej postavu. Jen Berenika mi na posledních stránkách mírně lezla na nervy.
Příběh se postupně zašmodrchá, ale spěje k předvídatelnému... Nevadí mi to. Zajímavých linií je dostatek.
Jazyk? Neotřelý s výborným překladem! Snad největší přednost knihy. Tak akorát novotvarů, aby kniha nebyla zahlušena.
Za mě to je na 5 zkrunděnejch hvězdiček a ať sežeru pružoura, jestli to autor ve dvojce zkrundí!

02.02.2022 5 z 5

Diabol v zrkadle Diabol v zrkadle Juraj Červenák

Výborná historická detektivka. Vyvážená forma fabulace a historický faktů. Pěkně reflektuje historický důraz vulgarismů urážející hlavně původ uráženého. Velmi dobře zobrazuje to, jak náboženství ve velké míře ovlivňovalo životy všech smrtelníků. A vraha? ne vše se mi podařilo předjímat.
Hrdina díla? Pro mě tentokrát kaprál JAROŠ (v tomto díle byl jak Geralt z Rivie:)!

01.03.2019 4 z 5

Na věky věků Na věky věků Ken Follett

Necelý týden po dočtení Pilířů země, jsem dočetl i Na věky věků. Neměl jsem to dělat. Dokonale se tak odhalila schematičnost psaní Folleta. V Pilířích vytvořil archetypy postav a ty pak jen přenesl do Na věky věků:
Caris-Aliena
Elfrik-Alfred
Petranilla-Regan
Saul-Phillip
atd.
Přesto se stále jedná o kvalitní román o Anglii během stoleté války. Stále budete držet palce hlavním postavám a nesnášet ty záporné (žádné pochyby nenastanou-černobílé postavy až na právníka Gregoryho u něj vítězí pragmatičnost). Ken Follet i v tomto díle zůstavá věrný přechodům mezi postavami, opět vás žádná postava nestihne nudit (maximálně mi přislo mírně otravné milostné tápání mezi Merthinem a Caris). Konec nebyl tak sebejistý jako u Pilířů, ale i přesto 4hvězdičkové dílo.

11.06.2017 4 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Výborná kniha. Vše zasazeno do doby gotické. V popředí stavitelova rodina. Ne moc temný středověk (autor dopřál až moc dlouhověkosti pro ústřední postavy a až příliš zdrženlivosti u záporných postav). Vše se točí kolem katedrály, ale nebojte se, nenajdete zde realistické popisy na úkor dějovosti, vždy bude vládnout epická složka s až filmovými střihy mezi postavami, aby vás nikdo nestačil omrzet. V pozadí (i popředí) sledujete Hru o trůny všemožných hodností (od převorských až arcibiskupské stolce, stejně tak od hraběcích až po královské trůny). Ano je to špalek, ale kdo se nezalekne stránek dostane krásnou historickou mozaiku, kde v závěru dopadne i poslední kamínek do zdi gotické katedrály!

06.06.2017 5 z 5