krakonos.kraken krakonos.kraken komentáře u knih

Goya čili Trpká cesta poznání Goya čili Trpká cesta poznání Lion Feuchtwanger

Goya aneb největší simp v historii + nekonečný množství pořekadel.

Škoda že už nebyl druhý díl, těšil jsem se na hrůzy války.

28.04.2024 4 z 5

Poslední kmotr Poslední kmotr Mario Puzo

(SPOILER) Z celé série se mi líbila asi nejvíc. Je tam trochu moc postav a filmu.

Vhled do světa který se tak moc liší od světa běžných lidí a přitom je řízen tak primitivními pudy jako je touha po moci a chuť na sex.

Nejzajímavější mi přišlo jak nekriticky jsou přijímány věci jako: vendeta, myšlenka že finanční zabezpečení = štěstí, touha po moci a po penězích, nakládáni se ženami jako s předmětem sloužícím pouze k uspokojení bezprostřední potřeby, absence sebeúcty u žen a víra ve správnost Donova úsudku.

Postavy v knize jsou vykresleny skvěle. Kromě zajímavého prostředí (ve kterém bych nechtěl bydlet ani za milion dolarů) byla i zápletka velmi propracovaná a se spoustou odboček, narozdíl od Kmotra, kde děj více méně plynuj jednolitě. Konečny happy end jsem ani za mák nečekal. Výborná kniha.

27.01.2024 5 z 5

Pojídači mrtvých Pojídači mrtvých Michael Crichton

Crichton ukazuje jaký má rozsah - od andromedy přes dinosaury k tomuhle.

Velmi zajímavé prostředí a děj kupodivu autorovi nesedí tak dobře jako nudné a jednotvárné prostředí v Kmeni Andromeda, která navzdory tomu není vůbec nudná. Nevím čím to je.

Kniha přebíhá mezi dějem, který vypadá akčně a napínavě a odbornými odbočkami které byly dost rušivé i když zajímavé. Celé je to pro mě napsané velmi nesourodě - chvíli odlehčený humor, chvíli skoro mýtus, chvíli historie a chvíli věda (a do toho spousta obcování s otrokyněmi).

Přesto podle mě kniha stojí za přečtení a je v ní spousta zajímavostí. Nedostatky za mě určitě nejsou tak velké aby měly někoho odradit.

29.11.2023 4 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

O něco horší než Andělé a démoni. Postavy jak přes kopírák - sexy příbuzná zavražděného génia, tajemný muž v pozadí, děsivý vrah, kapitán ostrahy. Aspoň to nemělo tak ujetý konec, ale zas to postrádalo spád a atmosféru a bylo to až moc komplikované.

Nejzajímavější časti pro mě byly ty historické. Škoda že se autor nespojil s někým kdo by obstaral děj a postavy a on doplnil všechny ty šifry, to mu jde velmi dobře.

15.07.2023 3 z 5

Bylo to zajímavější než jsem čekal. Kupodivu je to napsané jako kdyby byl trochu blb - což je zvláštní, protože vzhledem k tomu co všechno dokázal to tak určitě není. Je tam plno historek kde jak komu poradil (trochu to připomínalo Cimrmana) a jeho chvástání bylo cca od stránky 16000 a dál trochu ohrané.

Nicméně příběh je to neuvěřitelný a mnohokrát jsem si říkal, co ho nutilo jít pořád dál? I přes jeho sebedůvěru dal často na rady ostatních a v knize se objevuje mnoho příkladů zpětné sebereflexe a někdy i lítosti. Ale bylo to tak jak to bylo a díky tomu je tu i tahle kniha o jednom z nejznámějších lidí dnešního světa.

P.S. jako fanouška kulturistiky mě mrzelo, že neuvedl na pravou míru jeho souboj s Ferrignem, který měl v soutěži z pumping iron zřetelně vyhrát.

04.07.2023 4 z 5

Loď v Bretani Loď v Bretani Marta Davouze

Asi nejsem cílová skupina, přišlo mi to příšerně snobský a povrchní :D Nicméně autorka píše krásně a má smysl pro humor.

Nebudu kazit hodnocení jenom kvůli svým subjektivním názorům na podobný způsob života.

13.06.2023

Zápisník alkoholičky Zápisník alkoholičky Michaela Duffková

První čast šla hned k věci, to bylo dobré. Syrové.

Dál je to těžké, přestože jde o popis skutečného života, vůbec jsem s hlavní postavou nesoucítil, protože to byly akorát stížnosti na manžela a jak jim nefunguje vztah, jak se musí rozvést a pak...se zas dají dohromady...a zase...a zase. Pak mnoho stránek o tom s kým kdy mluvila a jak jí kdo chválil a co všechno udělala. Zmínka o tom, že při psaní knihy nečetla jiné knihy aby to neovlivnilo její styl...jaký styl? Byl to jenom popis. Žádné nastínění charakterů ostatních, motivací, ničeho.

Naproti tomu část s pohledy ostatních zůčastněných osob byla velmi zajímavá a odvážná. A na několika místech autorka ukázala, že je schopná dost hluboké introspekce.

Mám z toho rozporuplné pocity. Když to porovnám třeba s dětmi ze stanice zoo tak tohle je o několik úrovní níže.

30.05.2023 2 z 5

Jistě, pane premiére 2 Jistě, pane premiére 2 Jonathan Lynn

Geniální.

18.04.2023 5 z 5

Jistě, pane ministře 1 Jistě, pane ministře 1 Jonathan Lynn

(SPOILER) Geniální.

18.04.2023 5 z 5

La Loba La Loba Alan Russell

Skvělá kniha, trochu psycho triller, trochu survival...a hodně zoufalosti a bezmoci. Kniha která přes svůj nezvratně nutný konec nepůsobí kýčovitě, ale realisticky.

27.03.2023 5 z 5

Smrt je vždycky osamělá Smrt je vždycky osamělá Ray Bradbury (p)

Nestává se mi často, že bych nedoposlouchal audioknihu, ale u tohohle jsem se modlil aby to už skončilo a v půlce jsem to utnul. Nevím co mi na tom vadilo, vůbec mě to nezaujalo a celý to bylo tak divný. Kvůli tomu nedáván hodnocení.

Když se mi něco podobnýho stane, vždycky přemejšim čim to je...jsem na to moc hloupej? Rozjede se to najednou v druhý půlce? Líběj se člověku knih y jenom na základě individuálního vkusu? Nevim...ale tohle nebylo ono :D

03.06.2024

Na mě moc spirituální a odtržené od "reálného" světa, takže nehodnotím...Veronika se rozhodla zemřít za mě 10x lepší.

01.06.2024

Conan. Hodina draka Conan. Hodina draka Robert Ervin Howard

Už mi to nepřišlo tak dobrý. Ten styl povídek mi k Conanovi sedí líp. Celou dobu mi byl osud země úplně jedno, naštěstí se tomu zas tolik času nevěnovalo. Ale kromě toho to nemá filosofickej ani emocionální přesah jako u Conana z cimerie (úvahy o Starších, láska s Bêlit...). Za mě to byl takovej slabej odvar.

28.05.2024 4 z 5

V nejvyšších sférách V nejvyšších sférách Arthur Hailey

(SPOILER) Takovej cliffhanger :D ale jo, dobrý...horší než hotel ale dobrý.

02.05.2024 5 z 5

Hurikán Hurikán Dick Francis (p)

Snad víc než číst vyloženě blbou knihu mě vždycky naštve číst něco s potenciálem, co se promění v překombinovanou slátaninu. A už se mi to stalo u Nočního motýla, Orla, Andělů a démonů...autoři mají na to napsat dobrou knihu, má to svoje momenty, ale prostě ne...

A i tohle. Hlavní postava mě zaujala svým flegmatickým přístupem a humorem i v těch nejhorších sutuacích. Prostředí bylo zajímavé a příběh měl spád. Ale prostě pak...překombinovaná slátanina.

13.12.2023 2 z 5

Demian Demian Hermann Hesse

Ten popis dětství byl krásný.

21.11.2023 5 z 5

Všechny cesty vedou k válce: Příběh Ruska a Ukrajiny očima českého reportéra, 2011–2022 Všechny cesty vedou k válce: Příběh Ruska a Ukrajiny očima českého reportéra, 2011–2022 Vojtěch Boháč

Ty pohledy rusů byly strašidelný.

07.10.2023 5 z 5

Děs na hoře Děs na hoře Charles-Ferdinand Ramuz

(SPOILER) Bylo to moc hezky napsané, stylem dost Lovecraftovské. Něco mezi Barvou z kosmu a tou povídkou o neviditelné příšeře říznuté Klostermannem.

Bohužel tady z toho jsem nakonec neochopil, o co vlastně šlo. Lovecraft nakonec tu příšeru aspoň ukáže. Ale co to bylo tady? Hora? Šílenství? Po pravdě to nedokážu říct. A je to podle mě škoda, mělo to velmi hutnou atmosféru a děj asi do půlky skvěle gradoval.

14.09.2023 4 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Jako auduoknihu jsem to nedokázal překousat. Čekal sem něco víc ve stylu filmu Jako jed - okouzlení a láska před kterou se nedá bránit a při který se věk stává jenom číslem. Ale tohle není jedna osudová láska, hlavní postavě se líbí určitá skupina děvčat v dost ranném věku a všímá si jich celý život.A hlavně to popisuje.

Fimové zpracování lolity se mi líbilo, ale tohle je jiný. Přes všechen humor a poetičnost je to fakt dost úchylný a hlavní postava je navíc tak hnusně cynická a sbestŕedná, až se to nedá. Bylo vyloženě nepříjemný to poslouchat. Třeba se k tomu po částech nějak dokopu.

22.08.2023

Temná půle Temná půle Stephen King

(SPOILER) Nerad bych tu někomu prozrazoval koho zabijou a nezabijou, tak píšu tenhle ostavec, abyste měli čas ještě přestat číst, občas člověku při čtení recenzí pohled skočí na slovo nebo řádek i když nechce a hned to má zakžený. Ok. Spoiler incoming.

Kniha je skvělá. Všechno pasuje na svoje místo. S podivnou nechutí sám k sobě se přiznám, že jsem čekal větší Kingovinu, to znanená 1) mučení a zabití aspoň jednoho dítěte a následné zešílení matky nebo 2) znásilnění a zabití matky nebo 3) zabití policajta. Osobně jsem skoro doufal, že za 4) si hlavní postava uvědomí, že jediná šance jak se zbavit padoucha je zabít sám sebe a že ptáci čekají na něho.

I když to skončilo podstatně lépe, knize nemám co vytknout. Mám rád všechny ty inteligentní lidi mezi spoustou ostatních, kteří možná zhloupli z každodenních starostí nebo moc nepobrali už od začátku. A ty debaty lidí, kteří přes všechnu nesmyslnost toho co vidí věří nebo nevěří svým očím.

30.07.2023 5 z 5