Koty7 Koty7 komentáře u knih

Liga výjimečných II Liga výjimečných II Alan Moore

Další povedený Moorův kousek.

14.03.2024 4 z 5

Kronika filmu Kronika filmu kolektiv autorů

Tuto bichli přece musí mít na poličce každý filmový fanda. Asi není v lidských silách ji celou přečíst, ale i tak je to zajímavý průřez filmovou historií. Uvítal bych i nějakou aktualizovanou verzi.

Za pár prstenů Za pár prstenů Henry N. Beard

Snaha parodovat tento kultovní počin sice je, ale nic zásadního nám nepřinesla...

14.03.2024 3 z 5

Prach Prach Hugh Howey

Finále této strhující ságy jsem si přece nemohl nechat ujít. Konečně se dozvíme, co se vlastně stalo s Julií, Sólem a všemi ostatními. Možná že to ke konci trochu zrychlí a konec není úplně uspokojiví a je lehce otevřený. Ale hlavní je, že víme, jak to skončí a další otázky jsou zodpovězeny. Uvidíme, jak si s tím na Apple Tv+ poradí. :)

Turnus Turnus Hugh Howey

Nečekal jsem a hned jsem si musel pokračování koupit. A že nebylo úplně lehké ho sehnat. No on je to vlastně spíš prequel. Dozvíme se tu, kdo, proč, jak a kdy vlastně sila postavil a jaký je jejich účel. Tento díl mě možná bavil ze všeho nejvíc, protože nám zodpověděl spoustu zásadních otázek. A jak to teda celé skončí?

Silo Silo Hugh Howey

Tak takhle už mě dlouho žádá kniha nechytla. A za to můžu vděčit seriálu Apple Tv+. Ten ale zachycuje pouze zlomek toho, co se tu dozvíme, i když poměrně věrně. Dost mi to pomohlo si některé věci představit. Nepamatuji si, že bych někdy byl schopný přečíst 300 stran najednou. Prostě mě to vtrhlo. Sledujeme zde osud lidstva, které je z ne úplně jasných důvodů nuceno již celá staletí žít v tomto podzemním bunkru. Děj pozorujeme z pohledu hlavní postavy jménem Julia, která je hybatelem celého děje. Těžko o tom psát bez spoilerů, ale stojí to za to. A další knihy o to víc. Tam teprve všechno začne dávat smysl.

Světová válka Z Světová válka Z Max Brooks

Totální nářez! Avšak neplést s filmem, ten je úplně jiný. Kniha je neskutečně dobře napsána strhujícím způsobem. Celé to působí jako jakási reportáž a je to hodně věrohodné, jakoby se to opravdu stalo. Autor jako novinář objíždí celý svět a sbírá od lidí příběhy během průběhu celé apokalypsy. Dozvíme se tedy celý příběh od začátku až do konce, a to včetně nejrůznějších detailů. Tohle mě opravdu chytlo a doporučuji. :)

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Naprostá Erbenova klasika plná ponaučení. Některé příběhy se povedlo i dobře adaptovat pro stříbrné plátno.

13.03.2024 4 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Silná válečná kniha, která pojednává o hrůzách První světové války a hned z první ruky pohledem autora. Najdeme tu výčty všemožných zranění i psychických následků války. Filmová adaptace je dost jiná, ale líbila se mi.

Proti proudu času Proti proudu času Robert Silverberg

Tato kniha by si skutečně filmovou adaptaci zasloužila. S cestováním časem zachází hodně chytře a prostě vás vtrhne. Taky byla jednou z prvních, které mě opravdu pohltily. Děj je docela komplikovaný a bohužel to neskončí tak, jak bychom si asi přáli. I z toho si ale lze vzít ponaučení. :)

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Jedním komentářem asi shrnu všechny knihy. Tohle je prostě povinnost každého fantasy fanouška, protože TADY se zrodil žánr. Roky jsme čekali na filmovou adaptaci a dočkali jsme se. Seriál už tak povedený není. Samozřejmě tu najdeme různé odchylky, ale ve směs je to věrná adaptace. Knihy ani dnes neztrácí své kouzlo a patří mezi klenoty žánru. Určitě stojí za to je znát. ;)

13.03.2024 5 z 5

Tady asi těžko už člověk vymyslí něco nového. Tohle je prostě klenot a srdcovka. Od této knihy už nikdy nic nebylo jako dřív a svět se změnil. Díkybohu za Tolkiena a jeho úžasnou fantazii. Moc hezká je pasáž s hádankami mezi Glumem a Bilbem. O filmech si člověk může říkat co chce, ale mě bavily. :)

13.03.2024 5 z 5

Avatar Jamese Camerona: Tajná zpráva o biologických a sociálních dějinách Pandory Avatar Jamese Camerona: Tajná zpráva o biologických a sociálních dějinách Pandory Maria Wilhelm

Moc hezká encyklopedie ke světě Avatara a Pandory. Zavede nás do tohoto kouzelného světa a poodhalí nám jeho tajemství. Dozvíme se něco o místní fauně a flóře a také o místních obyvatelích Na'vi. Funguje jako dobrý doplněk k filmu.

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Kultovní Cardovo dílo, které předpovědělo mnohé. S touto knihou a Enderovým světem se díky otci stýkám už od mala. Také by se to dalo považovat, za jednu z prvních Young Adult vlaštovek. Hezky předpověděl například nástup sociálních sítí atd. Film sice takovou díru do světa neudělal, ale v mém srdci bude vždy mít své místo. :)

Koralina Koralina Neil Gaiman

Další povedená Gaimanova kniha. Může se zdát, že je určená dětem, ale zdání může klamat. Místy je to dost děsivé. Filmová adaptace už se mi tolik nelíbila.

Akta X: oficiální průvodce Akta X: oficiální průvodce Brian Lowry

Hezká sonda do světa Akt X. Člověk se tu dozví spoustu informací z natáčení. Fanouškům seriálu vřele doporučuji. :)

Vzestup draka Vzestup draka George R. R. Martin

Můj poslední zářez a opět náhled do světa Hry o trůny. Kniha se zabývá prvními 136 lety vlády Targaryenů v Západozemí a pokrývá pouze prvních sedm králů. Je plná úžasných ilustrací, které opravdu stojí za to. Také ji mohu doporučit fanouškům Rodu draka, kterým se nechce čekat na další sérii. ;)

Svět ledu a ohně Svět ledu a ohně George R. R. Martin

Nádherná ilustrovaná kniha ze světa Hry o trůny, kterou pod dohledem Martina sepsali fanoušci. Člověk se tu hodně dozví o historii jak Západozemí, tak Essosu. Také je tu podrobně sepsána historie jednotlivých rodů a mnoho dalších informací přes kartografii, až po v bestiář.

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Shakespearova klasika, která má mnoho adaptací a zná ji snad každý. Nikdy neomrzí. :)

Černá orchidej Černá orchidej Neil Gaiman

Pěkný Gaimanův komiks o této nepříliš známe hrdince. Setkáme se tu i s Poison Ivy, Batmanem nebo Riddlerem. Bohužel je to dost složité na pochopení a bez autorova závěrečného dovysvětlení bych to zřejmě vůbec nepochopil...