Proti proudu času

Vědeckofantastický román o profesionálním průvodci turistů po minulých událostech.

Autor se vyžívá v promýšlení absurdních situací a vztahů, které by mohly nastat při upravování historických událostí a osudů významných osobností. – Román byl nominován na Huga i Nebulu.

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14651/big_proti-proudu-casu-ZQ8-14651.jpg 4.173
Romány, Sci-fi, Fantasy

Vydáno: , Návrat

Up the Line, 1969

Kniha Proti proudu času

MaxQ

Za mlada pro mě jedna nej kniha, dnes jako by z ní už něco vyprchalo. A taky se nemůžu smířit s těmi davy časových turistů u každé významné události. To přece nejde dělat furt!

PanKrbec
03.05.2020

Scifi není můj nejoblíbenější žánr, ale tohle se mi líbilo, četlo se to samo, bylo to zábavné a pokud jde o historii i poučné.

Switch
26.04.2020

Velmi zajímavý výlet časem :-) Knihu mi doporučil známý z práce a musím říct, že se toto Silverbergovo dílko četlo opravdu samo. Bylo zajímavé narážet na časové paradoxy a poruchy kontinuity. Na historické události i povahy jednotlivých průvodců časem. Knihu jsem zařadil do své čtenářské výzvy jako "knihu o vysněném povolání", protože cestovat časem by byla opravdu pecka. Docela by se mi líbili ty dovolené mezi pravidelnými prohlídkami. Autor poutavě odvyprávěl zajímavý příběh plný napětí i vzrušení. Hlavní postava není hrdina, jen normální člověk s vlastními touhami, což v důsledku dodává knize na autentičnosti prostředí. Knihu rozhodně doporučuji.

cendar
11.05.2015

Zajímavá knížka o cestování v čase. Některé popisně pasáže ohledně historie Istanbulu byly poněkud únavné, ale člověk si zase mohl rozšířit znalosti a zřejmě bez nich by to asi ani nebylo ono.

mayor
03.01.2015

Asi u páté kapitoly mi došlo, že jsem knihu už četl tak před 20 roky - to jí ale rozhodně neubralo na poutavosti a dal jsem ji opět jedním dechem. Někdy nezaškodí vstoupit 2x do stejné řeky, případně proti proudu času...

Byra
23.05.2014

Knížka se mi líbila. Má to akci, děj i milostné pletky. Nejvíc asi popisky míst, kudy cestovatelé procházeli (připadala jsem si jako jeden z jejich turistů) :-)

Artaban
24.04.2014

Musím nesouhlasit s oběma příspěvky, protože kniha je výtečná. Nejenom čtivá od začátku do konce, ale propracovaná v mnoha ohledech. Nejenže autor bravurně ovládá dějiny a reálie Byzantské říše, z knihy přímo vyvěrá nadšení pro toto historické období, které je perfektně zakomponováno do celé knihy. Ale i co se týče tématu cestování v čase, považuju knihu za jednu z nejlepších, a to jsem knih na toto téma přečetl dost, včetně Andersona. Kniha je napínavá až do samého konce (i úplný konec je nápaditý) a s tématem cestování v čase si autor vyhrál a nechybí ani vtip... považte jen, že na Golgotě při ukřižování Krista byly tisíce lidí, záhy se však ukáže, že nebýt cestování v čase a tematických zájezdů z různých budoucích časových úseků, a tedy mnoha turistů, kteří se v tomto okamžiku na Golgotě hromadí, bylo by události přítomno jen několik místních...

nightlybird
22.04.2013

Nezaujalo mne. Od autora formátu Silverberga jsem očekával víc, než jen popis skupin a jedinců, táhnoucích se do minulosti za požitky. Nejsem žádný puritán, ale je zde poněkud přesexováno. A navíc mám tendenci srovnávat s Andersonovou Stráží času.