Akta X: oficiální průvodce

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Průvodce prvním a druhým obdobím seriálu. Informace soustředěné do unikátního souboru o Aktech X. Všechno, co o nich chcete vědět, je zde.

https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/58917/akta-x-oficialni-pruvodce-58917.jpg 4.132
Série:

Akta X / Spisy X


Žánr:
Sci-fi, Umění

Vydáno: , Beta-Dobrovský, Ševčík (Plzeň)
Originální název:

The Truth is Out There : The Official Guide to The X-Files, 1995


více info...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Akta X: oficiální průvodce

Terva
29.07.2020

The truth is out There
I want to believe – Chci věřit.
Paranormal Activity
Government denies knowledge
Vláda popírá znalost

TAM NĚKDE VENKU JE PRAVDA

Tato kniha se zaobírá případy první a druhé řady a krom ocenění, detailních profilů a dalších podrobností pro milovníky tohoto seriálu, zde najdete scénáristy, obsazení, citáty a zajímavosti. Kdo by neznal agenta Foxe Muldera (David Duchovny) a agentu Danu Scullyovou (Gillian Andersonová). A pokud se najde někdo, kdo je nezná, mohu jen říci: Vy jste z jiné planety, když tyto dva vyšetřovatele FBI neznáte!

Vždy na konci úvodních titulků se objevuje nápis. Převážně zní: „The truth is out There“ (Tam někde venku je pravda), ale tento nápis se někdy mění. V posledním díle druhé řady je nápis v indiánském „Anasazi“ jazyku. Fox Mulder má ve své kanceláři plakát s létajícím talířem a nápisem I want to believe – Chci věřit. Kdo by tento plakát doma chtěl mít, ať zvedne ruku.....tak dost, tolik zase ne!

Tento seriál mám strašně rád. Koukám vždy od prvního dílu až na samý konec, tak jednou za tři roky. Sice už je to ukončené jedenáctou řadou, kdy je Andersonová hubená, vysoká a krásnější než dřív a Duchovny vypadá spíše jako stařeček, ale i tak je poslední řada velmi povedená. Jako celek mě to nikdy neomrzí a pokud budu moci, každý třetí rok si všechno zase pustím znovu.

Nejhorší případy jsou ty, kde se objevuje „kuřák“ a nebo ty, kdy Mulder vyšetřuje únos své kolegyně Scullyové nebo své sestry. Tyto případy jsou někdy až nudné. Teď bude následovat výpis těch nejlepších příběhů z první a druhé řady. Pro mě to jsou nejlepší případy. Těžko říci, který bych dal na první místo, ale asi příběh „Padá soumrak. Ten mě vždycky fascinoval. Má TOP 10 z 49 dílů obou řad následuje:

Hned třetí příběh (01x03 - Škvíra) je jeden z mých nejoblíbenějších. Příběh požírače lidských jater, (Eugene Victor Tooms) který se stejně jako například Kingův Pennywise, jednou za X (24 až 30) let vrací, aby pozřel pár jater a opět se uložil k spánku. Ne jinak je na tom tvor z filmu Jeepers Creepers a spousty dalších. Pravda je někde tam venku.
Citát: Víte, jakou cenu mají pro retikulína játra na cibulce?

Velmi povedený díl je 01x08 s názvem Led. Je to ten příběh podobný filmu Věc. Hororový nádech, psychologické napětí a nevědomost je silnou stránkou tohoto dílu. Záporem tohoto dílu je, že ve Věci to byli jednoznačně mimozemšťané, ale v Aktech X, jako by se mimozemšťanů báli. Ale pořád to tam je, dva tisíce metrů hluboko v ledu.....
Citát: My nejsme, to co jsme!

Další příběh, který se mi strašně líbí je 01x12 Oheň. Muž zvaný Bob alias Cecil L´ively, je srandista, který dokáže vytvořit oheň ze svého těla a strašně jsem mu fandil. Fox Mulder má naopak nezvladatelný strach z ohně – zajímavý případ. Z natáčení si David Duchovny přivezl jizvu od ohně na pravé ruce. Otázkou však není jest-li zapálí zase někoho, ale spíš, kdy? Ke svému „zmrtvých vstání“ však nepotřebuje L´ively žádná játra.
Citát: (Bobovi hoří celá ruka) Chtěla jste připálit?

V mé TOP 10 se stoprocentně musí objevit příběh 01x20 s názvem „Padá soumrak. Je to o pavoučkovi Nezbedovi, který likviduje partu dřevorubců hluboko v lesích severozápadního státu Washington. Na tomto příběhu mě fascinuje velikost lesa. Jako obyvatel České republiky si ani nedovedu přestavit plochu lesa, který je dvakrát větší než náš stát. A já blbec zabloudím i v Kunraticích.
Citát: Tak že, když vyjdu ven, tak mě to sežere za živa a omotá to kolem mě pavoučí síť?

02x02 druhý příběh druhé řady je také velmi povedený. Příběh nese název „Hostitel“. Má to hororový nádech a pletky s radiací-mutací. Člověka napadeného zmutovanou tasemnicí nazývají Zrůda. Zahrál si ho Darin Morgan. Případ je také důležitý pro znovuotevření Akt X.
Citát: Asi vážně budu muset říci Skinnerovi, že hlavní podezřelí je velký červ.

Nespavost, takový nese název případ 02x04. Je to psychologický thriler a vždycky jsem si přál, aby tvůrci seriálu udělali z tohoto případu celovečerní film. Nepovedlo se. Tak si alespoň užívám řádění Augustuse Coleho, muže, který 24 let nespal. Také je to případ, kde se objevuje kontroverzní agent Alex Krycek.
Citát: Pravda je nebezpečná.

Záhadně zajímavým bych označil příběh 02x11 Svátost boží. Sestřička v domově důchodců je znásilněna neviditelným člověkem. Zvláštní je také fakt, že to je jeden z mála příběhů, kdy už Mulder vzdává vyšetřování, ale Scullyová vymýšlí další, mnohdy až, na ní, nezvyklé teorie.
Citát: Scullyová, ty mi chceš říct, že jí znásilnil 84-letý, neviditelný schizofrenik?

(02x18) V mém TOP 10 je tento příběh na druhém místě. Jmenuje se „Pekelná souměrnost“ (filmová verze se jmenuje Děsivá symetrie). Smutný příběh o únosech zvířat z jedné nejmenované ZOO, která má tu smůlu, že se vyskytuje poblíž jednoho místa, které hojně navštěvují mimozemšťané. V příběhu se objevují i Osamělý střelci.
Citát: Člověk ochrání člověka.

Hned následující příběh (02x19) Mrtvé ticho je dalším parádním počinem scénáristy Howarda Gordona. Tak trochu příběh Philadelpského experimentu. Hrátky s časem. Mulder a Scullyová se ocitají na lodi na které běží čas o hodně rychleji než v reálném světě. Tomu, komu bylo 28 let je za dvanáct hodin 90 roků.
Citát: Cítím se jako pulitr whisky.

Poslední příběh v mé TOP 10 má název „Přítmí“. Napsal jej Vince Gilligan. Příběh pracovníka Magnetic Polarity, který díky pokaženému pokusu dokáže vraždit vlastním stínem. Mrazivý námět. Tato povídka by si zasloužila celovečerní filmeček.
Citát: Nepřibližujte se k mému stínu!

ÉÍ ´AANÍÍGÓÓ ´ÁHOOT´É (Řečí indiánského kmene Anasazi – Oni přicházejí)

Janadvorackova
02.07.2018

Svého času tahle věc nesměla chybět v knihovničce každého fandy.
Dodnes na seriál ráda mrknu, protože atmosféru pro mě asi prostě neztratí nikdy.
První série působily jako zjevení. U nás doma všichni přerušovali práci a sesedli se u televize.

Kniha je průvodcem prvními řadami, se spoustou fotek a zajímavých informací.


mulderka
30.09.2017

Informativnost: za plný počet :-)
Úroveň překladu: za mínus nekonečno :-(

Milena79
10.08.2013

Kompletní a podrobný průvodce epizodami 1. a 2. série. Kniha obsahuje velký počet nezveřejněných fotografií, rozhovory s tvůrcem seriálu Chrisem Carterem, hlavními představiteli a dalšími před i za kamerou.