kotatkoz kotatkoz komentáře u knih

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Za mě asi nejlepší autorky knížka, ale nutno podotknout, že to bude spíš tím, že ostatní se mi příliš nelíbily, než že by tato byla nějak výjimečně skvělá. Příběhy 12 žen jsou místy zajímavé, místy značně nereálné, obzvlášť to propojení mezi nimi - ale na druhou stranu, je to kniha, tak proč ne a vlastně asi i to tomu dává něco na jedinečnosti. Hodil by se i nějaký přehled kdo je kdo a kdo ke komu jak patří, protože jinak se do půlky musí zaučeně každý v těch vazbách ztratit :) Ve výsledku jsem ráda, že jsem dala knížce šanci a už se teším na film.

18.12.2020 4 z 5

Typický růžovoučký román pro ženy, proti prvnímu dílu ještě i o něco veselejší. Nicméně stále zahalen nadměrným kouřovým dýmem (opravdu je nutné psát na každé druhé stránce, jak si Diane musí jít zapálit?), nová postava Oliviera je naprosté sci-fi (aneb Pan naprosto zcela dokonalý) a ani Diane ve mě žádné zásadní emoce nevzbuzovala. Prostě nenáročné čtení, odhadnutelný děj, ale přesto si to lecjaká z nás ráda přečte (a třeba ne jednou), proč by taky ne :)

09.12.2020 3 z 5

Fáma Fáma Lesley Kara

Kniha není úplně zlá, ale nechápu, co z ní udělalo bestseller (že by dobrý marketing?), protože nijak oslnivá rozhodně není. Během čtení jsem se nemohla vyhnout myšlenkám na Sedmilhářky - něčím velmi podobné a přesto dle mého o mnoho lepší. Tato změť postav, kdy většina neměla větší charakter a v ději naprosto žádný význam (jen se někde mihly), hlavní hrdinka podivínka a ničím zajímavá a děj sice jako by měl dobrou kostru, ale to je tak vše - provedení vázlo a nedokázalo ve mě vyvolávat napětí, strach, hltat stránky pro rozuzlení... dokonce možná poprvé se mi u thrilleru stalo, že jsem při čtení ani nepřemýšlela nad tím, "kdo je vrah", jako by na to nikdo neseděl, k nikomu knížka nesváděla - měla jsem pocit, že autorka sama rovnou přiznává, že zrovna jen vede na špatnou stopu... Vše se rozmotalo tak nějak vláčně samo a myslím, že zítra už na tuto knížku ani nevzpomenu. Ale autorce dám ještě šanci a až od ní něco dalšího v knihovně objevím, zkusím to :)

05.12.2020 3 z 5

Karlík a továrna na čokoládu Karlík a továrna na čokoládu Roald Dahl

Jsem moc ráda, že díky čtenářské výzvě jsem se konečně přiměla Karlíka přečíst. Mám ráda film a tohle knižní zpracování je také perfektní.

30.11.2020 5 z 5

Draka je lepší pozdravit aneb O etiketě Draka je lepší pozdravit aneb O etiketě Miloš Kratochvíl

Jednoduše skvělá knížka. Snažím se dceři před spaním číst, ale ve většině případů to končí jejím totálním nezájmem a je úspěch, když dojdeme alespoň do čtvrtky knihy. Tahle byla výjimka a bavila nás obě. Moc hezky strukturovaná knížka, pohádky jsou tak akorát dlouhé a nápadité, poučení je tam hezky zapasované, neruší příběh a přitom ho i menší děti pochopí - prostě přesně podle našeho gusta.

25.11.2020 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Musím souhlasit, konečně návrat ke kořenům a tento díl dosahuje kvalit prvního. Perfektně se čte, člověk se zasměje, chvílema snad i zasní... Paradoxně knize asi pomohlo i filmové zpracování, ač mi chvíli trvalo sladit moji představu postav a filmové obsazení, teď už je prostě vidím podle filmu a jak čtu, jako by se mi v hlavě odehrával další věrohodný díl filmu a přidával knize ještě o kousek navrch. A samozřejmě se nemůžu dočkat Aristokratky pod palbou lásky :)

25.11.2020 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Za mě krásná knížka. Kdo má rád "humor" Dr. House a jemu podobných, s úsměvem zdolal Stoletého staříka a přitom netouží po akcemi nabytém ději, pak se jistě rád začte i do Oveho. Jediné co mi na knížce nesedělo byl Oveho věk, v mých představách je mu prostě tak o dvě dekády víc :)

21.11.2020 4 z 5

Svědectví Svědectví Margaret Atwood

Rozhodně lepší než první díl, rozložení mezi tři vypravěčky knize jen prospělo. Dojem trochu kazí finální rozuzlení - propletenost postav by se dala, ale pak happy end po americku á la žili spolu štastně až na věky, to už bylo na mě příliš. Záverečné sympozium pro mě bylo taky nějak navíc. Asi bych ocenila spíše rozepsat, co přesně se dělo v Gileádu po onom vylodění... Tenhle konec za mě příběhu ubral, nicméně i tak je to skvělá knížka.

05.11.2020 4 z 5

Řvi potichu, brácho Řvi potichu, brácho Ivona Březinová

Nádherná knížka, krásně se čte a nenásilnou formou ukazuje jak může být úsměvný, ale hlavně těžký život s takovou poruchou (zmíněný autismus nebo asperger) - nejen pro onoho člověka, ale hlavně pro jeho okolí... Člověk by nejraději všechny tři (Remíka, Pamelu i maminku) objal a smekl před nima, nicméně až jednou někoho z "nich" potkáte na ulici, stejně si zas většina řekne, že ta máma je neurotická hysterka, co nezvládá svý dítě, dítě je nevychovanej spratek,... :( Jen víc takové osvěty a ještě víc síly rodinám, pro které je to každodenní chleba...

28.10.2020 5 z 5

Maminko, není mi dobře Maminko, není mi dobře Ladislav Hanousek

Skvělá knížka a jsem ráda, že ji mám. Velmi pěkně napsaná, tak aby zůstala přehledná a během chvilky jste našli co zrovna potřebujete, ale zároveň to není jen strohé sdělení co dělat, ale i pochopitelné vysvětlení jak daný problém vzniká a čím pomoci nebo čím by se naopak mohlo ještě více uškodit - včetně potrvzení či vyvracení "babských" rad. Jako velmi přínosné vidím i to, že se na knize podílel kolektiv autorů, a tedy to není jen názor nebo náhled jednoho lékaře, ale i jak to vidí či dělají jiní odborníci.

28.10.2020 5 z 5

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

Uf, tak tohle bylo hodně "náročné" čtení. Pořád jsem čekala, kdy mi to dá nějaký větší smysl a dřív knížka skončila než mi to nějaký smysl dalo - čím blíže konci, tím míň je kniha zmatečná a alespoň nějak uchopitelná, první polovina je prostě úlet na lysohlávkách, druhá čtení víceméně o ničem. Asi ze mě milovník Třeštíkové nebude, její knihy pro mě balancují mězi odpadem a průměrem, ale sto lidí sto chutí a pokud to má masy čtenářů, jen ať dál píše a vydává :)

28.10.2020 odpad!

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Hodně zvláštní kniha, ale příjemně zvláštní, jedinečná :) Zpočátku na mě působila podobně jako český seriál Pustina - "zapomenuté", mrazivé a lehce depresivní místo kdesi, kde každý zná každého a vládnou zde nepsaná pravidla a vše je promotáno zjevnými i skrytými vazbami mezi obyvateli.... Děj jako takový je vcelku přímočarý, ale to rozepsání postav, rychlé střídání úhlů pohledu na každou situaci a nahlížení do pohnutek a jednání každého jednoho je fascinující. Za mě 4,5 z 5* :)

18.10.2020 4 z 5

První část mě bavila, ač jsem nerada opouštěla prostředí Francie/Paříže, drsné Irsko nakonec nijak nevadilo. Co ale vadilo bylo kouření cigaret na každé stránce (kniha by se měla jmenovat spíš Šťastní lidé čtou a nešťastní bafaj jednu cigaretu za druhou :D) a pak část od doby, kdy se objevila Megan - to už mi přislo hodně utažené za vlasy hraničící s naprostou patlaninou, že to ani návrat do Paříže (to snad není spoiler) nezachránil... Nicméně většina knihy byla hezká a naprosto odpovídala tomu, co se od ní dalo čekat :)

11.10.2020 3 z 5

Jak mě překvapíš? Jak mě překvapíš? Sophie Kinsella (p)

Myslím, že z námětu se dalo vytěžit mnohem víc - ostatně těch pár překvapení patří dozajista k nejlepším pasážím knihy, ale bohužel je jich jak šafránu. Jakmile se knížka přehne do rádoby vážnější roviny, absolutně mi to nesedí a je z toho přeslazený brak... Ale holt sto lidí sto chutí, za mě bych cukru ubrala a přidala humoru :)

10.10.2020 2 z 5

Deník saúdské manželky Deník saúdské manželky Soňa Bulbeck

Skvělá četba do MHD - krásně malá, nenáročná, vtipná knížka. Ač je v dnešní době kdejakých (rádoby) vtipných deníků a blogů přehršel, tenhle je přesně podle mého gusta a jsem ráda, že se mi dostal do ruky :)

05.10.2020 4 z 5

Krejčí z Osvětimi Krejčí z Osvětimi Martin Greenfield

Zvláštní knížka. První více než polovina je hezká, opravdu neskutečný příběh Martina Greenfielda, od koncentračních táborů až po nový život a postavení se na nohy v Americe, a klidně jí mohl být věnován větší prostor. Naopak zbytek knihy mohl být shrnut jen jako výčet významných zákazníků a nebo ještě líp, jasně oddělit onu první část od druhé (varianta rozdělit to na dvě knihy by jistě nepřošla, neboť věřím, že druhou by si takřka nikdo nekoupil). První je poutavý příběh, druhá jen prazvláštní soupis osobností a seriálů pro které Martin spolutvořil obleky, sem tam proložené lehce úsměvnou historkou či vzpomínkou, ale vcelku nic neříkající. Jen jsem se vždy vracela k prostřední části fotografií, jestli je tam alespoň fotka zmiňovaných obleků, ale vesměs ani to tam pak nenajdete... Přimhouřím oko a nenechám druhou částí zastínit tu první a vůbec Martinův neskutečný život a touhu po životě, takže 4* :)

03.10.2020 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Přidávám se k tomu, že v tomto případě je výjimečně seriál (myšleno první série) lepší než kniha. Nicméně i pro ten seriál dala kniha skvělý základ. Autorka propracovala Gileád moc hezky a obzvlášť v dnešní době plné restrikcí a omezení (když po světě řádí covid), se dá najít mnoho paralel - ono je vlastně jedno čím to začne, jako u všech podobných reálných i nereálných převratů jde o to hlavně vzbudit v lidech strach (zde z vyhubení lidstva díky klesající porodnosti a sterilitě) a pak postupně přitvrzovat a přitvrzovat, až se to zvrtne úplně a už není cesta zpátky...
Knize bych vytkla asi hlavně rozřazení do kapitol - tak jak jsou by vůbec být nemusely a mohl to být jednolitý příběh. Když už kapitoly, bylo by dle mého lepší je dávat podle prostřihů do minulosti, takhle se v tom občas mohl člověk tochu ztrácet. Stejně tak jako občasné nepoužívání přímé řeči. Ale to jsou přeci jen drobné detaily a beru, že je vlastně dobře, že si každý autor udělá věci podle sebe a jak to cítí a vidí právě on - my čtenáři jsme jen konzumenti = berte nebo nechte být... a já tuhle knížku beru :)

26.09.2020 4 z 5

Ta hudba mi stále zní v hlavě Ta hudba mi stále zní v hlavě Agnès Martin-Lugand

Za mě je tohle francouzská Rosamunde Pilcher/Jane Fraser, v podstatě tuctová nezajímavá autorka, ale když na tenhle žánr máte chuť, tak si ji prostě bez výčitek dáte. Opět jednoduchý romantický příběh o pár postavách zasazený do malebného prostředí Paříže o lásce a přátelství, co zvítězí nad lží, intrikama a závistí - což nepovažuju za spoiler, tohle se snad předem očekává, už když vezmete takovou knížku do ruky :)

19.09.2020 3 z 5

Pro Ziburovi knížky bych komentáře mohla psát stylem Ctrl+C - Ctrl+V aneb pořád tak nějak stejné, ale v podstatě stejně dobré. Styl psaní, co chytne masy, ale samozřejmě se najde i pár jedinců, které nenadchne. Není to typický cestopis, prostě jen cesta mladíka určitým územím - tu zajímavá památka, tu střet se zvířetem, domorodcem nebo turistou, občas nějaký zádrhel nebo drobné překvapení. V cestě po Arménii a Gruzii mě zaujala předevsím závěrečná část o Karabachu, neboť jsem o něm neměla ani tušení... Myslím, že jako lehká inspirace, kam vyrazit to není špatné, jako oddechové čtení rovněž ne - já si frontu na novou Ziburovo knížku stoupnout nepůjdu, ale až se mi dostane do ruky, ráda si ji přečtu :)

08.09.2020 4 z 5

Audrey se vrací Audrey se vrací Sophie Kinsella (p)

Pro tuhle knížku jsem asi nebyla správná věková skupina, i téma šikany mě naštěstí míjí, ale jinak je knížka psaná hezky, v provozu Audreyiny rodiny (ať už se strany dospělých nebo dětí) se ale leckdo pozná, a nebudu mít nic proti, až si jí dcera veme do ruky a přečte :)

13.08.2020 3 z 5