Kory98 Kory98 komentáře u knih

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Bitva byla dobojována... Před několika dny jsem dočetla a ještě pořád ve mě doznívá celý příběh. Skláním se před autorkou, že se jí podařila vymyslet tento myslím nepřekonatelný svět kouzelníků. Těch postav a stovky zápletek, aby to pak došlo k jedinému závěru, ale přitom, aby byl zajímavý každý díl zvlášť. V závěru mě spousta věcí překvapila, spousta byla nečekaných stejně jako u předchozích dílů. Vůbec nelituji, že jsem se do čtení pustila, protože jsem po mnoho večerů prožívala s Harrym a jeho přáteli jak jinak než kouzelné chvíle.

15.03.2021 5 z 5

(SPOILER) Boj s temnými silami pokračuje. Během školního roku se musejí Harry a jeho přátelé vypořádat opět se spoustou záhad a problémů. Harry si již plně uvědomuje svoji roli, kterou mu přisoudila věštba. Na krátkou chvíli nalezne lásku, konečně takovou, jakou si ve skrytu duše přál, ale zároveň ví, že kvůli jejímu bezpečí se s ní musí rozloučit. Společně s ředitelem Bradavické školy Brumbálem nahlíží do vzpomínek lorda Voldemorta, aby získal přesnou představu o jeho životě a pohnutkách, které ho vedou k páchání zla. A zapojí se do pátrací akce, která neskončí dobře. Musím se přiznat, že závěr mě dostal - brečela jsem jako želva, a nadávala jsem si, že je to přece jenom fikce. Ale nemohla jsem si pomoci. Do posledního dílu vstupuji spolu s hlavními hrdiny s pocitem bezmoci...

15.03.2021 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Tento díl je odlišný od předchozích. Je vidět, že Harryho dostihla puberta. Ve svých 15ti letech už to není ten malý hodný chlapec, ale dospívá a je cítit ta revolta v něm - dobro samozřejmě převáží, ale mladý čaroděj má stále více své názory, začíná mít odpor k autoritám, má problémy s láskou, je krapet ješitný a taky nazlobený na celý svět a často i na své kamarády. Zkrátka není to vůbec lehké rozloučit se s dětstvím. Stále víc začíná chápat, že v příběhu o Pánovi zla má a bude mít svoje místo. Nejvíce ze všeho se teď musí naučit sebeovládání. Navzdory tomu všemu se mu podaří úspěšně složit zkoušky NKÚ a odstartovat tak svoji další kouzelnickou kariéru. A v neposlední řadě zažije další velkou ztrátu, se kterou se nemůže jen tak vyrovnat.

07.03.2021 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Tak to byla zase senzace. Nemohla jsem se dočkat čtení dalšího dílu. Paní spisovatelka stupňuje napětí, teď už to bylo skoro vražedné. Nevím, jak bych se s tím popasovala coby devítileté dítko :-) Četlo se dobře a rychle, protože zvědavost vítězila nad časem. A závěrem zase další překvapení a nejedno. Do dalšího dílu se vrhám s tím, že to Harry ani celé Bradavice a kouzelnický svět nebudou mít vůbec jednoduché...

03.03.2021 5 z 5

Mezi orlem a hadem Mezi orlem a hadem Josef Volák

Knihy odvahy a dobrodružství neboli „Kodky“, jak jsme jim přezdívali, mě provázely dobou dětství a dospívání. V málokterých knihách bylo tenkrát tolik dobrodružství. Ani se mi nechce věřit, že jsem doma žádnou neměla, protože jsem si je všechny půjčovala v knihovně, a to jsem je přečetla do jediné. Ale jednu přece jen doma mám, získala jsem ji ve výprodeji jedné vesnické knihovny za pět korun a asi jsem po ní sáhla jenom z nostalgie, aby se chudinka nedostala jinam, nebo ji nedej Bůh nevyhodili. Teď mi posloužila po letech v čtenářské výzvě s knihou, která má na obálce pruhy. Musím říct, že příběhy z ruské tajgy a přírody mě uchvátily už jako dítě. Miluji přírodu a ty příběhy byly prostě kouzelné. Příběh mladíka z Československa, který měl to štěstí a dostal se do nádherné, ale tvrdé přírody Kyrgyzstánu a Uzbekistánu – do Alajského pohoří a Pamíru, kde mohl pozorovat a sbírat motýly a zažít spoustu dalších dobrodružství mě vrátil o mnoho let nazpátek. Ale vůbec neztratil na svém kouzlu. Samozřejmě některé věci, poplatné té době si dnes třeba vysvětlím jinak, ale jako dítě jsem je nevnímala. Autor je úžasný vypravěč, což je dáno i tím, že se v těchto končinách pohyboval. Popis nádherné přírody – krajiny, flóry i fauny a přidané dobrodružství pašeráků opia a zlata, kteří přecházeli průsmyky zmiňovaných hor a bojovali s pohraničníky, tomu kouzlu neubralo. Život a zvyky kočovných Kirgyzů, Uzbeků a jiných národů, které kdysi pobývaly těchto nehostinných podmínkách, ale přesto spjatých s touto divokou přírodou, jsou pro člověka, sedícího v křesle a teple, impulsem pro jeho představivost. Asi by se na knížce pár "much" našlo, ale já nemůžu jinak než 4,5 a to už je 5 :-)

27.02.2021 5 z 5

Kytice balad Kytice balad Karel Jaromír Erben

Kytice těch nejkrásnějších baladických květů, které se Karlovi Jaromírovi Erbenovi podařilo svázat do jedné sbírky pro nás čtenáře. Je to další z knih, do které čtenář dozraje časem, alespoň dle mého názoru. V době, kdy jsme se museli spoustu z těchto balad učit nazpaměť a vůbec je číst, se nám do toho nechtělo. Určitě rozhodujícím prvkem je v tomto jazyk, kterému děti nerozumí a sama tématika vesměs pochmurných balad. Ale o tom právě balady jsou... Příběhy, které si lidé vyprávěli, aby byly pro mnohé varováním před zlem a nebo již jako ohlas cizích neštěstí, vždyť to klevetivé jazyky láká vždy více, než když bude někdo šťastný a spokojený. Hodně je zapojeno i téma víry v Boha, který může mnohá nebezpečí a tresty odvrátit.
Pamatuji si, když jsem poprvé uslyšela slovo umrlec, tak jsem měla husí kůži a dnes když si přečtu Svatební košili, tak vlastně seznávám, že ta, jako jedna z mála balad vlastně dobře dopadne. Naopak Vodníka jsem v dětství vnímala jako tu normální pohádkovou postavu, která přece nic tak zlého nedělá, jen si šije při měsíčku a tleská si radostí. Teď je tomu už více než 10 let, kdy jsem Kytici četla naposledy a některé balady doteď přednesu zpaměti, jiné jako třeba Poklad, Lilii nebo Záhořovo lože si skoro vůbec nepamatuji. Takže neškodilo si znovu oživit.

17.02.2021 5 z 5

Harry Potter a vězeň z Azkabanu Harry Potter a vězeň z Azkabanu Joanne Rowling

Třetí setkání s Harrym a opět velice působivé. Tentokrát je téma dílu vážnější, ale neubírá mu to na přitažlivosti a z Harryho se začíná stávat opravdu velký kouzelník. Navíc v tomto díle získá další spřízněnou duši, ve kterou ani nedoufal a jeho život se stane alespoň na pár chvil o mnoho šťastnější. S velkou lítostí si musím dát Potterovskou pauzu, protože 4. a 5. díl nemám, takže vzhůru do e-shopu, abych mohla pokračovat.

Knihu jsem si zařadila do témat Čtenářské výzvy - jako knihu z prostředí, ve kterém bych se nechtěla ocitnout. Její velká část pojednává o vězni a o vězení, i když ve světě fantasy. Ale vězení je vězení a pro mě se neliší v reálném světě ani v tom pohádkovém (každé má své mozkomory) a vím, že bych se tam nikdy nechtěla ocitnout a pokud, tak jen náhledem v knížkách.

12.02.2021 5 z 5

Zdobení dortů Zdobení dortů neznámý - neuveden

Inspirativní kniha pro všechny cukráře. Spousta receptů, postupů a hlavně názorných fotografií jak správně používat některé cukrářské pomůcky, aby vzniklo to, co má vzniknout. Kdybych ji měla po ruce před 20 lety, tak bych jako cukrář amatér jásala. Ale zase jsem si ověřila, že některé věci, které jsem se naučila metodou pokus omyl, dělám správně. Takže vzhůru do toho, pokud chcete upéct a nazdobit dort k jakékoli příležitosti, tak je pro Vás tato drobná knížka to pravé.

09.02.2021 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Tak mě Harry Potter chytil a nepouští a začetla jsem se i do druhého dílu. Nejdřív se mi zdálo, že není tak dobrý jako první, opakovalo se tam spousta věcí, které už byly popsány dřív, ale pak jsem si uvědomila, že to asi byl záměr. Ne všichni čtenáři budou mít možnost nebo chtít přečíst všechny díly, takže se myslím dá v pohodě přečíst každý zvlášť, aniž by měl čtenář pocit, že musí děj na sebe navazovat, i když trochu tomu tak samozřejmě je. Jak kapitoly přibývaly, zase se děj tak nádherně zauzlil, že jsem s napětím čekala, jak to všechno dopadne. A jsem nadmíru spokojená, těším se na pokračování.

09.02.2021 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Nádhera... prostě nádhera. Moje čtenářská duše milující fantasy a pohádky i v mém nedětském věku zaplesala. Na Harryho Pottera jsem si pořád nemohla udělat čas i když jsem si na něj pořád "brousila zuby". Viděla jsem pár dílů filmu, ale děj už si pamatuji mlhavě, jen snad podobu herců, která pak při čtení knihy obohatila moji představu o konkrétní obraz tváře. Pro mě samozřejmě byla kniha lepší, ale myslím, že filmoví tvůrci se toho zhostili také se vší parádou. Věřím, že děti musí knihu milovat. Mě vlastně k přečtení posunul můj malý osmiletý kamarád, který dostal první díl pod stromeček a za měsíc ho přečetl a ptal se mě, zda nemám dvojku. Tak jsem se zastyděla a začetla se - zpříjemnila jsem si víkend a budu pokračovat :-) Určitě mohu doporučit všem věkovým kategoriím.

07.02.2021 5 z 5

Zub za zub Zub za zub Ed McBain

(SPOILER) Tak pro mě zase jedna lepší ze všech skvělých McBainových detektivek o 87. revíru. Pomsta zločinců nebo jejich rodin policistovi, který je "poslal za katr" je častým tématem detektivních příběhů. Ale tentokrát je to tak zajímavě zauzleno, že dotyčný s tou pomstou vlastně ani nepřijde do styku a do posledních řádků ani pořádně neví, jak veliké měl štěstí. Vím, že je tam spousta přikrášlených náhod, ale já to autorovi zobu z ruky :-)

01.02.2021

Deformace Deformace Robin Cook

Deformace... Deformace mozkových buněk... Deformace lékařského chování a etiky... Deformace lidského bytí... Thriller s prvky sci-fi i detektivní zápletkou, který kromě prostředí lékařských ordinací a nemocničních klinik přibližuje praktiky farmakologického průmyslu. Román z pera lékaře, který vyšel v roce 1985, s tím, že námět je fikcí. Otázkou je, zda je jí i dnes ? Kniha, která nutí k vážnému zamyšlení.

31.01.2021 5 z 5

Zvěrolékař a kočičí historky Zvěrolékař a kočičí historky James Herriot (p)

Příběhy kočičích pacientů z pera venkovského veterináře čtenáře nejen pobaví, poučí, ale především přiblíží pouto, které je mezi kočkami a jejich majiteli vytvořeno. I sám autor kočky považuje za velice milá a inteligentní zvířata, kterými nepohrdá na úkor jiných hospodářských zvířat anglického venkova. I když kromě chytání myší nepřinášely svým majitelům jinou "materiální" hodnotu, tak hodnotu emocionální určitě. Vždyť kočičí společnost a pohlazení hebkého kožichu oceňuje jistě i spousta současných čtenářů nejen Herriotových knih. Takže pokud toužíte poznat osudy Debinky či Emily, společenského Oscara, oddaného Alfréda nebo Friska, divokého Borise a Bleska, nezávislých Ollyho a Ginny, s chutí se pusťte do čtení.

29.01.2021 5 z 5

Armáda Armáda Miroslav Žamboch

Chudák knížka si musela na moje přečtení počkat, podařilo se mi ji rozečíst a z nedostatku času odložit. Ale začala jsem číst znovu od začátku a o to víc jsem si to užila. Pro mě je Bakly takovým barbarem Conanem z pera českého mistra sci-fi a fantasy. Možná je v příbězích více syrového boje a méně čar a kouzel, ale ani tak to neubírá na jejich přitažlivosti. Bakly má prostě cíl a způsobem jak jej dosáhnout je většinou boj. I přes všechny krutosti je mi hrdina sympatický, což on sám by určitě nechtěl :-) a v tom je možná jeho kouzlo. Už se těším na další knihy s ním v hlavní roli, které čekají v mojí knihovně.

26.01.2021 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Pro mě zase jedna z "lepších" Aristokratek, asi hned druhá za prvním dílem, ale je to samozřejmě věc názoru. Začalo to dopisem a pozváním a konečně se Marie dostává do pravého prostředí aristokratů. Možná proto, že opustí "známé vody" zámku Kostka je zase příležitost pro nové neotřelé humorné situace. A co víc, rýsuje se zřejmě další díl... Smát se je potřeba v každé době.

26.01.2021 5 z 5

Dřevěné království Dřevěné království Karel Kordík

Roztomilé příběhy ze života broučků, doplněné nádhernými ilustracemi Emila Posledníka. Kniha jako stvořená do tématu čtenářské výzvy. Původně jsem hledala v rodinné knihovně knihu jinou, ale Dřevěné království mi přišlo pod ruku místo ní. Knihu dostala moje maminka, která je ročník 1953, jako malé dítě. Takže dnes už je to vlastně takový skvost :-) A po přečtení musím uznat, že doslova. Už jsem si nepamatovala děj, takže jsem ji po mnoha letech ráda přečetla a rázem jsem si přála být zase malá... V knize je i spousta skvělých veršů pro děti, které dokonale dokreslí její děj. A jeden nádherný citát od Rudolfa Těsnohlídka, který knihu uvádí:

Snad by mne velcí za ruku vzali,
snad by mi cestu ukázali
a řekli: "Leť, kvítek uživí tě!"
Škoda, že nejsem brouček malý,
škoda, že jsem jen malé dítě!

24.01.2021 5 z 5

Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti Roark Bradford

Samotný Pán Bůh je hlavním hrdinou humorného převyprávění starozákonních příběhů. Někdo možná namítne, jak si autor může dělat legraci z tak vážné věci jako je víra. Ale právě proto, že je to téma vážné je pro spoustu lidí méně pochopitelné i akceptovatelné. Naopak Bůh s lidskými vlastnostmi, dokonce i chybami přitahuje jako magnet a je pro mnoho lidí dokonce lépe "stravitelný". Autor svérázným způsobem přibližuje dějiny izraelského národa a věřím, že podané touto formou si je přečte daleko větší spektrum čtenářů, kteří by třeba po originále Starého zákona nesáhli. Mě osobně jako věřícího člověka kniha neuráží, naopak četla se mi velice dobře.

21.01.2021 4 z 5

O pokroku od boku aneb Jak se zdokonalujeme O pokroku od boku aneb Jak se zdokonalujeme Zdeněk Šmíd

Když jsem si v zadání Čtenářské výzvy 2020 všimla, že se bude číst kniha, která má v názvu slovo ANEB, hned se mi vybavily knihy Zdeňka Šmída. Nejdříve "Ofélie" tedy "vodácký průvodce", který jsem četla coby náctiletá, bohužel jsem ji měla půjčenou. Tentokrát to jistily Levné knihy, kde měli Šmídovek několik, že jsem nevěděla kterou si vybrat. Musím říci, že jsem touto volbou neprohloupila. "O pokroku od boku aneb jak se zdokonalujeme" je vlastně takový souhrn učebnic dějepisu, který přiblíží dějiny lidstva formou laskavého humoru pana Šmída. Samozřejmě pár základních dějepisných pojmů musí čtenář znát, aby si o to víc vychutnal vtip a nadsázku s jakou spisovatel k jednotlivým etapám lidského žití přistupuje. Pro mě super kniha, zrovna takovou bych si vzala na pustý ostrov.

21.01.2021 4 z 5

Zlovolnost Zlovolnost Ed McBain

Zase jedna kniha o Hluchém. Je pravdou, že ty se mi líbí ze všech McBainových detektivek o 87. revíru nejvíc. Hluchý není jen pachatelem všemožných zločinů, ale vysoce inteligentní člověk, který je svým policejním pronásledovatelům plnohodnotným protivníkem.
Jinak obdivuji Eda McBaina za to, jakou spleť případů dokázal do jedné knihy vložit. Nejen jeden hlavní, ale nejméně 4 - 5 dalších, aby zkrátka čtenář neusnul na vavřínech a musel se při čtení trochu soustředit.

16.01.2021 4 z 5

Pohádky (26 pohádek) Pohádky (26 pohádek) Hans Christian Andersen

Pohádky z trochu jiného soudku, než jsou Češi zvyklí. Snad právě proto nás dokážou zaujmout a najdeme si v nich každý ty své klady i když nemusí nutně končit dobrem, tak jak jsme zvyklí. Možná je člověk víc ocení až je zralejší a více nad nimi pouvažuje. Takže jsem si je díky čtenářské výzvě 2020 vybrala a opět ráda přečetla.

16.01.2021 4 z 5