Kory98 Kory98 komentáře u knih

Kletba svitků Kletba svitků Barbara Wood

Krása starověkých časů a jazyků, židovské kultury - témata, která nejsou až tak častá pro spisovatelku zejména románů pro ženy. Ale nádech historie, zajímavá zápletka, napětí i trocha romantiky, to je záruka toho, že si vybere každý. A toto Barbara Woodová do svých knih propašovat dokáže. Dobrá oddechová kniha.

10.11.2020 3 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Tak tento zážitek jsem musela nejprve několik dnů vstřebat, než se odvážím k hodnocení a komentáři. Přemýšlím, zda jsem vůbec kdy četla něco tak silného a nadávám si, že jsem po knize nesáhla daleko dřív. Ale pravdou je, že k této knize by měl podle mě člověk dozrát a asi taky víc zapůsobí na lidi, kteří něco "podobného" byť v malé míře zažili. Nedovedu si představit, jak ji chápou např. dnešní maturanti, kteří o válkách a totalitě bohudík jenom četli nebo slyšeli vyprávět. V anotaci se píše, že Winston Smith je nepříliš statečný člověk - s tím nemohu souhlasit, pro mě byl ten nejstatečnější. Ani nemohu popsat, jak jsem si užívala čtení druhé části a jak jsem radostně "přijímala" všechny nádherné věci a chvíle, které spisovatel Winstonovi nadělil. O to hůř se četla část třetí, které se vlastně bojíte hned od začátku. Pocity jsou nepopsatelné a vyvstává ve mě jediná otázka, zda je to, co Orwel popisuje, ještě dneska sci-fi či antiutopie. Mě připadá, že i v době napsání románu se na světě podobné společnosti či státy našly a bohužel nacházejí dodnes a k naplnění myšlenek závěru knihy stačí velice málo.

24.02.2020 5 z 5

Pět neděl v balónu Pět neděl v balónu Jules Verne

Verneovky jsou prostě literární skvosty určené snad pro všechny věkové kategorie. S radostí jsem si oživila v paměti příběh, který jsem četla naposledy jako náctiletá. I po letech mě neskutečně bavil a prožívala jsem s cestovateli každý úsek jejich cesty, navíc jsem si jako dospělá přímo "užila" jazyk - tedy přesněji bravurní překlad pana Františka Pelikána. Ta nádherná zvukomalba staré češtiny a úplně odlišný význam některých slov jako např. soudruh, oproti tomu, jak je vnímáme dnes. Po celou dobu čtení jsem si přála, aby mi bylo zase 12 let, já hltala každé spisovatelovo slovo a strávila s touto knihou klidně i pět neděl...

18.02.2020 5 z 5

Ekologické katastrofy Ekologické katastrofy Emil Hadač

Jak už napovídá název, věnuje se tato kniha závažnému problému - poškozování životního prostředí. Autor shromáždil poznatky nejen svoje, ale čerpal i z pramenů mnoha jiných českých a zahraničních vědců, zabývajícími se shodnou tématikou - ekologickými katastrofami. V několika samostatných kapitolách nám vysvětlí některé ekologické zásady a pojmy, porušení rovnováhy v neživé přírodě, vliv staveb na živou přírodu, šíření škůdců a vetřelců (zavlečených rostlin a živočichů), drancování lesů, vliv tabáku na životní prostředí, povětrnostní zmatky, záplavy a šíření pouští, půdní erozi, rizika chemizace, havárie v chemických provozech, akci "Ranch hand" (použitou ve válce o Vientam), jedovaté odpady, otravy Minamata, Kanemi Yusho a Itai-Itai, mrtvé toky, hynoucí jezera a churavějící moře, vliv ropy na moře, imise, kyselý déšť a smog, nebezpečí nuklidů a ekologické důsledky jaderných konfliktů. Kniha je psaná koncem 80.let minulého století, ale všechna uvedená témata jsou stále aktuální a i když by se mohlo zdát, že se člověk z některých svých chyb poučil a spousty věcí se dnes vyvaroval, opak je pravdou. A jsou bohužel věci, které už se nedají vrátit a ni ovlivnit...

11.02.2020 3 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Klasická detektivka - moc hezké čtení, od kterého se jen tak neodtrhnete. Agatha Christie nemá potřebu dělat ze svých detektivek horory ani thrillery, ale i tak dokáže mistrnou zápletkou udržet pozornost čtenářů v napětí až do úplného závěru, kdy Hercule Poirot "posbírá vavříny" za rozuzlení svého vyšetřování. Ač se během čtení jejích knih všemožně snažím uhodnout, kdo je vrahem, málokdy se mi to podaří, ale ráda to paní spisovatelce odpouštím .-)

11.02.2020 5 z 5

Mor ho (a iné) Mor ho (a iné) Samo Chalupka

Trochu jsem se zastyděla, když jsem zjistila kolik čtenářských kolegů ze Slovenska si loni v rámci čtenářské výzvy přečetlo Máchův Máj. Proto jsem si předsevzala, že si já pro změnu přečtu nějakou poezii slovenskou. Výběr je samozřejmě široký, ale někde jsem zaslechla (nevím, zda je to pravda), že kniha patří na Slovensku mezi povinnou četbu. Ani se nedivím, báseň v člověku hodně zanechá. Je to taková óda na slovanství odehrávající se na slovenském území, v nádherné krajině, na kterou jsou právem pyšní a na slovanského ducha svobody, který se jen tak nenechá zlomit. Na mě zapůsobila jako oslava slovenské země, tak jako třeba Máchova báseň o zemi krásné, zemi milované... Každý národ je prostě hrdý na svůj původ a svoji vlast.

06.02.2020 5 z 5

Uzly a pomeranče Uzly a pomeranče Iva Procházková

Tak tady trochu nevím, co napsat. Sháněla jsem knížku pro dvanáctiletou slečnu a teď hodně váhám, jestli jí mám knihu vůbec doporučit nebo dát. Příběh jako takový není špatný, vše co se zde odehrává je i reálné, ale mě osobně nesedly pasáže s podrobným popisem "likvidace" koní. Myslím, že v knize určené pro tuto věkovou skupinu by to stačilo napsat pár holými větami a i tak by to splnilo svůj účel. Já sama jsem u koní 35 let a zažila jsem bohužel i dobu, kdy se koně posílaly transporty do Itálie na maso, ale nám dětem v jezdeckém oddíle bylo řečeno, že se prodávají. Když jsme se pak dopídili pravdy a to jen informace, že je prodali na maso, nesli jsme si to s sebou dost dlouho, vlastně možná i dodnes. Vím, že i toto vše je realita a děti jsou dnes asi zvyklé z počítačů na násilí všeho druhu, ale já se s tím ztotožnit nemůžu.
Navíc závěr mi přišel trochu neuzavřený, přála bych si ještě kousek pokračování.

06.02.2020 3 z 5

Maxim Kammerer Maxim Kammerer Arkadij Strugackij

Další fiktivní návštěva Země a vesmíru v daleké budoucnosti s bratry Strugackými, na jejichž nově vydanou knihu jsem se velmi těšila.
Možný SPOILER
Tato kniha je vlastně 3 v 1, protože obsahuje tři romány, jejichž společným jmenovatelem je hlavní hrdina Maxim. Oblíbené téma bratrů Strugackých – zásahy člověka z planety Země do dění na jiných planetách a jiných mimozemských kulturách. V prvním díle Obydlený ostrov se seznamujeme s mladým člověkem plným ideálů, kterému jsou přiděleny první pracovní úkoly progresora. Záhy zjistí, že všechno není jen černobílé a rozdělené na dobré a zlé, jak mu to vštěpovali při studiu, ale na vlastní oči uvidí a na vlastní kůži pozná osudy jiných lidí i jiných mimozemských tvorů. Přesto, že musí respektovat rozkazy nadřízených, už si dokáže vytvořit vlastní názor. Dalším dílem je Brouk v mraveništi – Maxim zde už jako zralý muž (45 let), člen „tajné“ organizace, je pověřen hledáním jediného člověka, což se ukazuje jako úkol nesnadný a v závěru se velice zajímavě rozuzlí. Vlny ztišují vítr – Maxim Kammerer ve věku 89 let je vysoce postaveným pracovníkem Komkonu-2. Podaří se konečně dokázat lidem přítomnost jiných bytostí ve vesmíru, které by chtěly ovlivnit pozemský život?
Myšlenka, která mě v knize zaujala, cituji: „Vždyť vy, jakmile se dostanete do jiného světa, hned ho začnete předělávat, aby byl jako ten váš. A samozřejmě pro vaši fantazii je zase těsný, takže začínáte hledat zase jiný svět a zase ho předěláváte…“ To bylo vysloveno o lidech.
Nevím, zda se to tak zdá jenom mě, ale já v dílech bratrů Strugackých čtu mezi řádky. U nich mám pocit, že chtěli něco skrytě čtenáři sdělit anebo ho donutit hodně přemýšlet. Že v rámci psaní svých knih rádi utíkali od reality, protože ve sci-fi a fantasy žánru je dovoleno mnohé vyslovit, vždyť je to přece fikce. A čtenář přemýšlí jaké poselství chtěli vyslovit…

02.02.2020 4 z 5

Když se zvěrolékař ožení Když se zvěrolékař ožení James Herriot (p)

Jedna \"víkendová\" lahůdka, kterou jsem si dopřála díky Čtenářské výzvě. Mám velice ráda zvířata a odmala jsem se chtěla věnovat práci s nimi. Ale jak se říká člověk míní... Nakonec jsem profesně skončila úplně jinde a svůj sen jsem si splnila alespoň celoživotní láskou ke koním a tím, že jednoho z nich vlastním. Příběhy Jamese Herriota jsem milovala už jako dítě, když jsem si poprvé jeho knihy přečetla, a vždy se k nim po nějaké pauze ráda vracím. Nejen, že dokázal barvitě vylíčit slasti a strasti povolání venkovského veterináře, ale ještě barvitě popsal nádherný kraj a přírodu anglických vřesovišť - Yorkshiru. Musím říct, že mě dokonce kniha dokázala asi třikrát rozesmát, až mi slzy tekly a to se mi již dlouho nestalo. Vím, že to není v reálu žádná legrace, když koza sežere podvlíkačky svého hospodáře, ale spisovatel to popsal tak věrohodně, že jsem se prostě smát musela, a navíc to dobře dopadlo. Mám doma všechny Herriotovy knížky a určitě je doporučuji všem věkovým generacím, myslím, že každý si v nich vybere své.

02.02.2020 5 z 5

Sedmé znamení Sedmé znamení Nora Roberts

Nic netušíc jsem tuto sérii od Nory Robertsové začala číst od prostředka. Takže bylo nabíledni, že musím dočíst i první díl, který mi vnesl úplné jasno v celém příběhu. Jak už jsem psala u obou dalších dílů je to téma velice zajímavé, skoro až do sci-fi, ale od spisovatelky znám povedenější knihy. Jako oddychové čtení super.

31.01.2020 3 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Knihu jsem dostala jako dárek a byla jsem na ni moc zvědavá, přece jen New York Times bestseller, říkala jsem si kolik ji muselo přečíst lidí a doneslo se mi, že byla velmi pozitivně hodnocena. Musím upřímně přiznat, že začátek mě nijak neohromil a říkala jsem si co je na tom bestsellerového, příběh mi připadal normální, nic mě v něm extra nezasáhlo. Ale zase se vyplatilo neodsuzuj dokud nepoznáš, tedy nepřečteš. Děj se rozvinul takovým způsobem, že jsem se nemohla odtrhnout a dychtila se dozvědět, jak to dopadne. Je pravda, že domácí násilí je námětem mnoha knih a příběhů, ale myslím, že zde ho autorka velice pěkně vylíčila a člověku se vůbec nechtělo věřit, že agresorem je ten milý, krásný, vzdělaný a oduševnělý muž, který by si měl umět již i z titulu svého povolání uvědomit, co dělá. Ale je vidět, že například se vzděláním toto nemá vůbec co dělat. Je to dáno povahou člověka, výchovou, vlivem prostředí, prožitými skutečnostmi - ale nic z toho neopravňuje k tomu, aby se takto choval. Lily jsem držela pěsti, aby se jí podařilo být silná - udělat ten poslední krok a odejít, protože to jistě není lehké. V tomto případě mě "dobrý" konec velice potěšil.

27.01.2020 5 z 5

Prostě náhoda Prostě náhoda * antologie

Řekla bych velice zdařilé dílko "začínajících spisovatelů". Některé příběhy byly hodně dobré, některé mi úplně do sci-fi nepřipadaly, ale celkově se kniha četla dobře. Je fajn, že existují spolky, kde se mohou sdružovat lidé jdoucí za stejným cílem a tím je psaní a mají někoho, kdo je v tomto jejich úsilí podpoří a ještě jim pomůže publikovat. Třeba jednou z nich mohou být slavní spisovatelé a myslím, že i my čtenáři bychom jim měli dát příležitost tím, že si ovoce jejich snažení přečteme.

22.01.2020 3 z 5

Otec Kondelík a ženich Vejvara Otec Kondelík a ženich Vejvara Ignát Herrmann

Pro mě jedna krásná víkendová oddechovka. Knižní předloha známého filmu pro pamětníky. Ráda zavítám do dob minulých, člověk vidí, jak jiné byly mezilidské vztahy, móda, kuchyně, architektura, design bytů, řemeslníci si hleděli svého řemesla a bylo pro ně svaté, protože to byli páni mistři - toto vše v knize člověk nalezne. Díky čtenářské výzvě zase jeden krásný "výlet" do dlouho nečtené knížky o jednom vztahu, který vyústil ve svazek manželský.

20.01.2020 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Pro mě zatím nejlepší kniha od autorky. Má něco z Hany, něco z Tichých roků, takto jsem to přečetla v pořadí. Samozřejmě je to věc názoru. Tím, že se děj zabývá životem tří generací žen je popisovaný časový úsek delší a odehraje se toho víc. Každý čtenář si může vybrat, které období mu připadá "nejméně zlé", protože zlá byla určitě všechna. Zda období válek nebo totalitního režimu. Mě kniha nadchla tím, že je tam prostě od každého kousek a pro mě podané velice čtivou formou. Těším se na další knihu.

03.01.2020 5 z 5

Dar jitra prvního Dar jitra prvního Jarmila Loukotková

Tím, že moc neholduji knihám z reality, je u mě je kniha takovým průměrem. Celý příběh vypráví o tom, jak je jeden člověk schopen ovlivnit druhého a zanechat v něm stopy, mnohdy i na celý život. Určitě se chystám si přečíst od paní Loukotkové i něco dalšího z jiného soudku. Co mě ale nadchlo je jazyk, potažmo slovní zásoba spisovatelky, klobouk dolů, to je skoro krasomalba. Cit pro to, všechno detailně popsat, ale slovy, která se nám nebudou hned v další větě opakovat, to je opravdu spisovatelský dar.

03.01.2020 3 z 5

Příliš dlouhá swingers party Příliš dlouhá swingers party František Kotleta (p)

No tohle bylo pro mě trochu překvapení i když nedokážu popsat, co jsem očekávala. Moje první setkání s panem Kotletou. Přiznám se, že jsem zvyklá na jiný druh fantasy, proto tuhle knihu pořád vstřebávám. Řekla bych, že jsem jí trochu vyvedena z míry, ale ne v negativním slova smyslu. Reálný příběh s fantasy prvky + detektivní zápletka k tomu. Sexu mi přišlo tak akorát, scény tam dokonale zapadají. Přečteno za pár večerů, prostě dobře namíchaný koktejl. Určitě zkusím i nějakou jinou Kotletovu knihu.

08.10.2019 3 z 5

Tolkien je pro mě prostě famózní, má můj hluboký obdiv. Já od něj beru a věřím mu úplně všechno, i to, co ostatní čtenáři třeba nehodnotí až tak pozitivně. Zajímavé je srovnat knihu s filmem. U mě skoro vždy vede kniha, protože bez ní by film nikdy nevznikl. Ale je působivé, jak se s materiálem popasovali filmaři. Přiznám se, překvapilo mě, že oproti třem dílům Pána prstenu, ze kterých vznikl z každého jeden díl filmu a spousta z knižní předlohy bylo vynecháno, tady je jedna kniha předlohou částečně pro tři filmy všechen námět je použit. To ale není výtka, vždyť kdo by se nerad znovu podíval na hobity, trpaslíky, elfy a čaroděje....Moje další srdcovka :-)

08.10.2019 5 z 5

Křižovatky české aristokracie Křižovatky české aristokracie Vladimír Votýpka

Nikdy bych si nemyslela, že mě kniha tohoto typu zaujme, protože čtu převážně jiné žánry. Dostala jsem ji od kamarádky, protože měla omylem dvě. Pořád jsem čtení odkládala, až jsem se najednou ocitla v situaci pouze tato kniha a já, takže nebylo na výběr a přečteno bylo během pár dnů. Musím uznat, že příběhy jsou psané pro mě čtivou formou, některé jsou lepší některé horší, ale asi záleží na tom z jak obsáhlých podkladů mohl autor čerpat. Kniha mi pomohla doplnit si vzdělání, protože spousta příběhů se odehrávala v mém rodném kraji a dověděla jsem se informace z historie, o kterých jsem neměla ani tušení.

03.10.2019 4 z 5

Testament Testament Frieda Birkner-Mahler

Čtivá romance s téměř kriminální zápletkou. Body ubírám pouze za nepřesnosti v překladu.

03.10.2019 4 z 5

Provokatér / Poldové / Není hluchý jako hluchý Provokatér / Poldové / Není hluchý jako hluchý Ed McBain

Zbožňuju detektivky Eda McBaina - úplně všechny, ale trilogie o "hluchém" je pro mě TOP :-) Pro mě super oddychová detektivka bez mrazivých a hororových popisů násilí (toho je tam tak akorát), ale s promyšleným příběhem, kdy pachatel v chytrosti a vynalézavosti zdatně sekunduje vyšetřovatelům.

09.09.2019 5 z 5